jezdectvi 20172Slunečné odpoledne na závodišti v Mostě vyvrcholilo 37. Carbosped Cenou Jezdectví o 160.000 Kč. Už před jejím startem budila pozornost klisna Kobi couváním do boxů,  nakonec ale dokázala více zapůsobit svým výkonem v dostihu. Pod vedením ž. Laubeho totiž zvítězila způsobem start-cíl a společně si se svým trenérem MVDr. Hulínským připsala druhé vítězství v dostihu I. kategorie. V Mostě se dnes dosahovalo kvalitních časů a po dvou letech se bude měnit zápis v tabulce rekordů dráhy. O rekordní čas na trati 2200 metrů se zasloužil v Ceně Charvát Group s.r.o. čtyřletý Skyline Runner.

Z hlavního dostihu odpoledne, 37. CARBOSPED Cena Jezdectví (3+, I. kat., handicap, 160.000 Kč), byl škrnutý Lexceed, který byl považovaný za favorita dostihu a tak se dostihu nakonec zúčastnila sedmička koní. Problémy se vstupem do boxů měla nejstarší účastnice KOBI (Toylsome), která nakonec musela do boxů nacouvat bez jezdce. Kobi ale měla pohotový start a pod vedením ž. Martina Laubeho dostih vodila ve slušném tempu. V cílové rovině se pokoušel na stále vedoucí klisnu zaútočit Hello Hobby (Intense Focus) a také svěřenci trenéra Drlíka, ale ryzka si druhé jedničkové vítězství své kariéry nenechala vzít. Svěřenkyně MVDr. Václava Hulínského reprezentující barvy stáje Protendon-Hulínský dominovala o délku před Hello Hobbym. O dvě délky zpět dorazil do cíle Sheik Yerbouti (Look Honey) před tréninkovým kolegou, a jediným tříletým koněm v poli, Orssiem (Orpen). Ten dokázal o krk odkázat na páté místo Anitschku (Arcano). Pole hlavního dostihu doběhlo do cíle poměrně kompaktně, mezi prvním a posledním koněm v cíli byl odstup jen šest a půl délky. Trenér Václav Hulínský dosáhl svého letošního prvního vítězství a žokej Martin Laube sedmého. Pro trenéra Hulínského se jednalo o druhé jedničkové vítězství, zatímco žokej Laubeho dosáhl čtvrtého v kariéře.

Letošní druhé mostecké dostihové odpoledne otevřela Cena Jockey Clubu ČR  (3l.,  III. kat., 2000 m, 60.000 Kč) určená dosud nezvítězivším tříletým plnokrevníkům. Velmi suverénní výkon oproti debutu předvedl svěřenec Grega Wroblewského a zástupce stáje Marcelewo PASSEPARTOUT (Galileo), kterého vedl ž. Jaromír Šafář. Příbuzný loňského derby-vítěze Gontchara stylem start-cíl nedal šesti soupeřům šanci na úspěch. Dlouho se vedle Passepartouta držela Wave of Gracie (Rocky of Gracie), ale v cílové rovině Galileův syn od ní snadno odešel a porazil klisnu o tři a půl délky. Na třetí místo přišel závěrem Silver Prince (Silver Frost).

Před startem Ceny Falcon Security  ( 3+, II. kat., handicap, 2000 m, 90.000 Kč) byli velmi nervózní Winner Stars (Security Risk) a Best Box (Two-Twenty-Two). Nechtěli vstoupit do boxů a když konečně byli zavedeni, tak se v okamžiku startu vzepjali a ztratili na startu cené délky. Především Best Box se vydal do dostihu s obrovkou ztrátou. Čelo dostihu nedlouho poté opanoval nejvíce zatížený Bahama Pa pa (Medicean), v jehož blízkosti cválal naopak nejméně zatížený Pepa Havel (Librettist). V cílové rovině se pole vyrovnalo a trumfy držela v rukou stáj Lokotrans a trenér Luboš Urbánek. Nejprve se zdálo, že zvítězí Fantasticadventure (Poseidon Adventure) s Jiřím Chaloupkou, ale zvnějšku ještě předvedla silné zrychlení  vítězka z Prahy SANTA PADRONA (Muhtathir) a odkázala stájového kolegu o délku za sebe. Třetí místo uhájil Pepa Havel, který o krátkou hlavu za sebou zanechal Merellu (Blue Canari), a blízko byl i pátý Bahama Pa Pa.

O půl hodiny později dokázala zvítězit letos podruhé další klisna. V Ceně PARAMO  ( 3+, II. kat., handicap, 1200 m, 90.000 Kč) se nejprve prodral do čela Epoch (Oasis Dream), ale poté byl vystřídaný Akbulatem (Invincible Spirit) nesoucím druhou nejvyšší hmotnost v poli. Akbulat nepolevoval ve vysokém tempu ani v cílové rovině. V ní ale ještě přišel načasovaný útok tříleté svěřenkyně trenéra Tomáše Váni a reprezentantky stáje Riviera MAYDY (Approve), která pod taktovkou ž. Jiřího Palíka středem dráhy dominovala o délku před Akbulatem. Jejího tréninkového kolegu Epocha odsunul na cílové pásce o nos na čtvrté místo další zástupce tříletého ročníku Darien (Blue Coral).

Cenu Technických služeb města Mostu  (3+,  IV. kat.,handicap, 1200 m, 40.000 Kč) ovládli jediní dva žákovští jezdci ve startovním poli. Aneta Trnková nedlouho po startu poslala do čela dosud nevítězného svěřence trenéra Jiřího Brože NEVER NOW (Kandahar Run), zatímco na opačném koncil pole cválal nejstarší účastník Chuan Che (Jazz Dancer). Ten byl pod vedením žáka Adama Floriána poslední ještě na počátku cílové roviny. V cílové rovině ale dokázal Chuan Che míjet jednoho soupeře za druhým a nakonec skončil jen hlavu za vítězným Never Now reprezentujícím stáj Cikáda. Třetí místo získala Fantastic Lady (Rol´Over Beethoven). Žákyně Aneta Trnková při svém sedmém startu v dostihu zvítězila již podruhé.

Následující Cenu amatérských dostihových jezdců (3+,  IV. kat., 1600 m, 40.000 Kč) o dvě délky ovládla reprezentantka stáje DAR ANSHOA (Sholokhov - Anwilka, Dashing Blade), přestože měla do dostihu pomalejší start. Amatér Lukáš Charvát ale postupně klisnu v dostihu posouval dopředu a do poslední roviny točil okolo pátého - šestého místa. V cílové rovině měl prostor na akceleraci, a i když Anshoa trochu bočila, dosáhla nakonec jasného vítězství před favorizovanou Iwniankou (Tempelwächter) a třetím A Dee Joe (Johannesburg). Trenér Ludvík Haris dosáhl letošního čtvrtého vítězství, zatímco Lukáš Charvát poprvé okusil, jak chutná vítězství.

Po bezmála třech letech se vrátila na hipodrom hrdinka klasického Oaks ze sezóny 2014 Mary Yeats (Yeats), která před svým prvomájovým comebackem dva roky na dráze chyběla. Klisna podala v Ceně CHARVÁT Group s.r.o.  (3+,  III. kat., 2200 m, 60.000 Kč) dobrý výkon, ale nestačila na aktuální formu svěřence Arslangireje Šavujeva SKYLINE RUNNER (Zoffany), který pod taktovkou Radka Koplíka zvítězil start-cíl o dvě délky. Třetí místo získal Kalypso of Gracie (Pop Rock) . Vítězný Skyline Runner běhal loni na pískových drahách v Pjatigorsku a Krasnodaru, ale nedařilo se mu podle představ a tak se ho Valentin Bukhtoyarov rozhodl přesunout do českého tréninku v naději, že se mu bude na travnatém povrchu dařit více. A udělal dobře, protože Skyline Runner časem 2:18,70 překonal o 24 tisícin vteřiny rekord mostecké dráhy na 2200 metrů, který držel z roku 2011 God Bless You.

Vydařené odpoledne  uzavřela Cena Hipodromu Most  (3+, V. kat.,1400 m, 20.000 Kč). Reprezentantovi stáje Kašparovi-Bartoš TAMIDovi (Midships - Thea Girl, Barathea) se první letošní dva starty nevydařily. Jeho jediné předchozí vítězství se odehrálo v říjnu 2015 na hipodromu a dnes si přijel z tréninkového střediska Nebužely trenéra Josefa Bartoše do Mostu pro další vítězství. O tempo v dostihu se staral jeden z favoritů Custer (Four Star General), ale ten se nakonec nevešel ani na tabuli. Ze čtvrtého místa zaútočil v cílové rovině Janem Rájou ježděný Tamid a i s hmotností 61,5 kilogramy zvítězil o třičvrtě délky před Rakií (Next Desert) a Raylene (Blue Coral).