Pepa HavelSpolečným jmenovatelem dnešních dostihů na hipodromu v Mostě byla skutečnost, že se nedařilo favoritům. Platilo to rovněž v hlavním dostihu druhé kategorie, Ceně HIPODROM Mosta a.s., kde se po taktice start-cíl dokázal prosadit devítiletý matador Stáje Sokrates Pepa Havel s kurzem na vítězství 9:1, kterého vedla jeho stálá jezdkyně ž. Kateřina Hlubučková. Nejúspěšnějším jezdcem mítinku se ale stala Pavlína Filipová, která jako jediná dosáhla dvou prvenství. Velmi důležitým momentem prvních pěti dostihů byl náběr sázek francouzskou společností PMU. Bylo dosaženo dobrého obratu 700.000 euro hrubého.

Po skončení dostihů pod patronací  PMU přišel na řadu vrchol odpoledne, Cena HIPODROM MOST a.s. (3+, handicap II. kat., 2200 m, 90.000 Kč). I přes přítomnost mosteckých speacialistů Fantasticadventureho (Poseidon Adventure) a Pepy Havla (Librettist) sázející udělali favorita z tříletého Polish Pearla (Galileo), který měl zatím pouze jednu dostihovou (a to vítěznou) zkušenost. Nejméně zatíženým koněm v poli byl již zmíněný devítiletý reprezentant stáj Sokrates PEPA HAVEL, který se již letos dvakrát na mostecké dráze umístil do třetího místa. Žokejka Kateřina Hlubučková poslala svěřence Ing. Václava Chaloupky hned po startu do čela a nic nezmohly ani pozdější snahy soupeřů v cílové rovině. Pepa Havel dominoval o třičtvrtě délky před Arlingtonem (Fly to the Stars), který o hlavu porazil podceňovaného Mystic Golfera (Torlus). Blízko byl i čtvrtý Fantasticadventure a tabulový doběhl uzavřel tříletý Polish Pearl. Pozoruhodný je čas 2:17,65, kterého Pepa Havel dosáhl. Znamená to totiž o více než sekundu vylepšený rekordní čas mostecké dráhy na 2200 metrů, který utvořil při posledním mítinku Skyline Runner. Pepa Havel, který si v devíti letech udržuje velmi solidní výkonnost, absolvoval již 52 startů a vyhrál potřetí v životě.

Dostihový mítink zahájil nejméně početně obsazený dostih PMU, Cena Maisons - Laffitte (3+, IV. kat., 1400 m, 40.000 Kč). Jeho favoritem byl tříletý Macario (Amico Fritz), ale ten nakonec skončil na opačném konci pole, společně s rovněž preferovanými Liou Ashamal (Blue Coral) a Tetrarose (Arch). Po otevření dvířek startovacích boxů se dostal do čela Ladislav (Heretic), ale zanedlouho převzala vedení dosud nevítězná a letos ve čtyřech startech neumístěná  svěřenkyně Josefa Bartoše DOUBRAVKA (Arcano). V tu chvíli asi málokdo tušil, že už je tím dostih rozhodnutý. Doubravka Stáje Bartoš totiž ani v cílové rovině nepolevovala ve vysokém  tempu a nakonec ji žokej Jan Verner dovedl ke snadnému čtyřdélkovému prvenství před osmiletými Hyacintem (Slickly) a Dodybudem (Soviet Star). Ten byl dlouho poslední, ale podél bariéry předvedl letos svůj nejlepší výkon. Trenér Bartoš zvítězil v aktuální sezóně potřetí, zatímco Jan Verner má dvanáct triumfů a upevnil si druhé místo v šampionátu.

Macario svého trenéra Urbánka a stáj Lokotrans zklamal, ale vše si tým růžovobílých barev vynahradil hned v následující Ceně PMU (3l., III. kat., 1600 m, 60.000 Kč). Do dostihu nenastoupila Impecable (Roulette) a tak v něm nakonec změřilo síly dvanáct tříletých dosud nevítězných koní. V cílové rovině viděli diváci pěkný souboj v dostihu aktivního Adamant Rocka (Rock of Gibraltar) a také zástupce stáje Lokotrans GUILLOTINE SHAVE (Slickly), který nakonec při svém šestém životním startu dominoval pod vedením ž. Jiřího Palíka o krk. Třetí místo získal ž. Jakub Pavlíček se svým odchovancem Kissi Sturmem (Rosensturm). Zkušený Jiří Palík má už letos sedm prvenství pro český šampionát, stejně jako trenér Urbánek.

V první zkoušce se 16 účastníky na startu, Handicapu PMU (3+, handicap III. kat., 1600 m, 60.000 Kč) za to od startu vzal poprvé v Česku jezdící Francouz Maxime Foulon, který seděl v sedle Quaff (Big Shuffle) a místy cválal s několikadélkovým náskokem na pole supeřů. Na první stopě za Quaff se držela nenápadná JESSI (Needham´s Fort - Jersey-Robe, Freedom´s Choice) vedená pro DS Bronislav Plášek Pavlínou Filipovou. Ke konci oblouku se ještě před ně dostal jeden ze soupeřů, ale v cílové rovině se jim otevřela volná cesta po bariéře a klisna akcelerovala. Musela sice o vítězství bojovat s hodně zatíženou Nazmou (Approve), ale nakonec o osm kilogramů nižší zátěž byla rozhodující a Jessi zvítězila o půl délky. Pěkný výkon také předvedla o délku zpět třetí Lacorana (Blue Coral). Favorizovaný tříletý Duke of Darhorse (Duke of Marmalade) doběhl až čtrnáctý a další z okruhu favoritů Gold of Gibraltar (Rock of Gibraltar) výsledkovou listinu uzavřel. Vítězná trenérka Eva Záhorová letos prožívá svou nejúspěšnějí sezónu, připravila již čtvrtého vítěze a to je zatím nejvíce v její sedmileté kariéře.

Favoritkou Handicapu Saint Cloud (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč) byla Rakia (Next Desert) a Beysim Ferhanov ji vedl na čele dostihu. V cílové rovině klisna odrazila první nápor soupeřů a zdálo se, že má vítězství na dosah, ale z vnější strany dráhy silně zrychlovaly Maceshka a Naděje (Bretigny), která byla na začátku cílové roviny téměř na konci pole. Naděje předvedla silný speed, ale už na vítězství nestihla dosáhnout, a tak se ozdobila vítězstvím o třičtvrtě délky minulý týden v Mimoni druhá MACESHKA (Dandoun - Mala Czarownica, Jape), která pod taktovkou Michala Hroudy dominovala o třičtvrtě délky a prosadila se tak vůbec poprvé ve své kariéře. Rakii ještě o nos odsunula na čtvrté místo stájová kolegyně vítězky Lemesína (Signe Divin). Vítězný trenér MVDr. Petr Kantek a stáj Bellicus Racing tak dosáhli letošního jubilejního desátého vítězství.

Hodinu po vítězství s Jessi se podařila další trefa do černého Pavlíně Filipové. A dostalo se jí tak zároveň i satisfakce za minulý pád z klisny Dramy při kolizi na pražském mítinku PMU. Do sedla pětileté svěřenkyně trenérky Berthier a reprezentantky Stáje Filip znovu usedla v Handicapu Chantilly (3+, handicap IV. kat., 1800 m, 40.000 Kč) a byla to vítězná jízda. Dostih od startu ovládal Lemien (Midships) a blízko něho cválal nejvíce zatížený Lady´s Man (Midships). V polovině cílové roviny ale po levé straně Lemiena razantně nastoupila právě DRAMA (Bully Pulpit - Dawning, Hennessy) a Pavlína Filipová získala o délku a čtvrt své letošní páté vítěztsví. Překvapením bylo druhé místo outsiderky Miss Remeyi (Youmzain) a na třetí místo dosáhl Candle in the Wind (Look Honey). Trenérka Berthier se radovala z letošního třetího vítězství.

Závěrečnou supervytrvaleckou Cenu Města Mostu (4+, IV. kat., 3000 m, 40.000 Kč) dlouho vodila Sonyatta (Egerton) s ž. Jiřím Chaloupkou, kteří nejprve nastolili vlažnější tempo a zrychlovat se začalo půl kola před cílem. V cílové rovině předvedla pohledný finiš vnější stranou dráhy reprezentantka Rabbitu Trhový Štěpánov GOLDEN IRENE (Look Honey - Golden Sound, Lujain), která za asistence ž. Tomáše Lukáška uhájila o krátkou hlavu vítězství před rovněž silně finišující White Ghost (Torlus). Favoritka Playmonka (Moonjaz) se musela spokojit se třetí příčkou. Vítězná Golden Irene poslední dvě sezóny úspěšně střídá rovinové dostihy s překážkovými. Její trenér Petr Juránek zaznamenal již šest vítězství.