lysa zanrVe vrcholu dnešního dostihového odpoledne na závodišti v Lysé nad Labem, Prvomájové steeplechase společnosti CONSEQ o 150.000 Kč, se proti zkušeným soupeřům dokázal snadno prosadit Theophilos reprezentující desítky majitelů sdružených v Dostihovém klubu iSport-Váňa. Tandem trenér Josef Váňa - žokej Jan Kratochvíl tak po dvou týdnech slavil další triumf ve steeplechase první kategorie na středočeském závodišti. Úspěšně se dokázali po dvou letech vrátit na dráhu špičkoví Honzik a Mary Yeats, kteří byli nejúspěšnějšími aktéry mílového dostihu třetí kategorie. Dvě vítězství jako jediný z účastníků dostihů docílil žokej Jaromír Šafář, který tak s osmi prvenstvími kraluje šampionátu profesionálních jezdců na rovině.

Hlavním dostihem druhého letošního dostihového dne v Lysé nad Labem byla tradiční Prvomájová steeplechase společnosti CONSEQ (5+, I. kat., steeplechase crosscountry, 4200 m, 150.000 Kč). Letošního ročníku se zúčastnilo devět koní a jediným, který se nedostal do cíle dostihu, byl poprvé na českém závodišti startující Rocknrobin (Robin des Pres), kterého Lukáš Matuský zadržel.  Mezi účastníky dostihu byli také dva svěřenci Josefa Váni. Soros (Ecosse) má na svém kontě hodně zkušeností a úspěchů, na rozdíl od sedmiletého THEOPHILOSE (Elusive City), který dosud absolvoval šest překážkových dostihů. Loni dělal realizačnímu týmu starosti svým temperamentem před dostihem, ale ve druhé polovině sezóny ukázal, že také hodně umí  - nejprve vítězstvím ve čtyřkovém krosu a následně druhým místem v Poplerově memoriálu. Při předsezónním rozhovoru nám o zástupci syndikátní stáje Dostihový klub iSport-Váňa jeho úspěšný trenéř mj. řekl: „Moc se na Theophilose letos těším, je to velmi dobrý kůň. Loni nás zlobil, ale už je zase o rok starší a měl by být moudřejší. Je to velmi slušný kůň a možná i pro Velkou pardubickou.“

Cesta do Velké pardubické je samozřejmě ještě dlouhá, ale dnes v Prvomájové steeplechase Theophilos ukázal, že rozhodně je velmi kvalitním překážkářem. V dostihu totiž nenalezl rovnocenného soupeře a pod vedením ž. Jana Kratochvíla triumfoval o sedm délek před vítězem Ceny ČASCH Napastnikem (Tempelwächter) s Janem Faltejskem. Zástupci DS Pegas bojovali o druhé peníze ještě s dalšími třemi soupeři. Třetí místo o hlavu za Napastnikem získal Al Bustan (Medecis), další krk doběhl na čtvrtém místě poprvé v Česku startující Rockinger a poslední dotované umístění si s půldélkovým odstupem si připsal Pareto (Rainbow For Life). Soros skončil až sedmý.

Úvodní dostih odpoledne, Memoriál Václava Špačka  (4+, V. kat., handicap, 1300 m, 15.000 Kč), se stal v cílové rovině soubojem dvou běloušů. Při svém čtvrtém životním startu se poprvé vítězně prosadil pětiletý CADBEE (Bully Pulpit) stáje Blue Star trenérky Kateřiny Berthier, který pod taktovkou ž. Martina Laubeho o půl délky odkázal za sebe Never Now (Kandahar Run) s teprve potřetí startující žákyní Anetou Trnkovou. Třetí místo získal Seresco (Monolit). Cadbee je zástupcem staré rodiny klisny Cortegany a je posledním potomkem bělky Colonie (Jarabub), která mu dala život v 25 letech.

Pro první životní vítězství si také přijel na středočeské závodiště zástupce stáje Estrella NINE (Desert Prince), který nečekaně dokázal ve Steeplechase společnosti NUTRIHORSE (4+, steeplechase IV. kat., 3700 m, 50.000 Kč) o více než dvě délky porazit favorizovaného Gauner Danona (Royal Dragon), který se rozběhal koncem března v Compiegne. Třetí místo, ale již 10 délek zpět, patřilo klisně Sapfó. Dostih dokončila pouze polovina z 12 účastníků. Vítězného Nine trénuje ve středisku v Kolesách Pavlína Sůrová a dostihem ho provedl Radek Man. Oba společně docílili v letošní sezóně dvou vítězství.

Cena Penzionu Sparing Holé Vrchy (4+, III. kat., handicap, 1000 m, 45.000 Kč) přinesla na začátek spolupráce majitelů stáje Statek Blata Český ráj a trenéra Tomáše Váni hned vítězství. EPOCH (Oasis Dream) sice musel o svou premiérovou trefu do černého bojovat s dalším domácím koněm Pale Martinim (Kandahar Run), ale nakonec pod vedením ž. Jaromíra Šafáře o půl délky dominoval. Ve velmi těsném doběhu celého dostihu (sedm koní se vešlo do rozmezí necelých tří délek) získal třetí místo Tulum (King´s Best), který ztrácel na Pale Martiniho v cíli jen nos.

V následující Ceně STÁJE LUKA - TRDELNÍK.com (3l., IV. kat., 1600 m, 30.000 Kč) protrhla sérii čtyř tabulových umístění reprezentantka stáje DAR LUXIA ( Midships). A bylo to vítězství impozantní, klisna podporovaná ž. Janem Vernerem totiž zvítězila o 8 délek. Ludvík Haris tak mohl slavit své první vítězství v krabčickém tréninkovém středisku. Druhé místo při svém dostihovém křtu získal Kissi Sturm (Rosensturm), který dokázal za sebou o hlavu udržet snahu nedávné vítězky z Brna Princess Ryany (Ryan).

Ceně Suprachor a MK Kovokon AlFe s.r.o.   (4+, III. kat., 1700 m, 45.000 Kč) se upínala pozornost k oběma jedničkovým vítězům, bělouši Honzikovi a klasické vítězce Mary Yeats (Yeats). Oba vraceli na dráhu po dvou letech přestávky a nesli stejnou hmotnost 56 kilogramů. Své fanoušky nezklamali a sehráli v dostihu hlavní role. O třičvrtě délky byl v cíli dříve reprezentant stáje Epona HONZIK (Orpen), v jehož sedle si připsal první letošní vítězství na tuzemské dráze žokej Jiří Palík. Mary Yeats s žákyní Danou Bořánkovou o délku porazila třetího Qualiflyera (Bear King). Novou trenérkou Honzika je Ing. Zdena Havlíčková, která se mohla radovat z vítězství hned při prvním startu své koně v sezóně.

Pohled na strhující závěr Ceny HOTELU OLYMPIONIK (4+, IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) určitě moc potěšil trenéra Tomáše Hurta, protože oba bojující koně byli jeho svěřenci. Po třičtvrtě roce si odskočil do rovinového dostihu loňský vítěz Zlatého poháru Elektrizace železnic ADIUTANT (Montbard) a dokázal vybojovat pro stáj LorenzoWinfieldSyndicate osmé vítězství, z toho čtvrté v rovinovém dostihu. Pod taktovkou ž. Jaromíra Šafáře o hlavu pokořil tréninkového kolegu Best Boxe (Two-Twenty-Two) a dobrý výkon podala mezi čtrnáctkou startujících také třetí Tialine (Martaline).

Závěrečná Cena společnosti AUTO OPAT (4+, V. kat., handicap, 2200 m, 15.000 Kč) byla dostihem vysokých vah. Pět ze 14 účastníků totiž neslo hmotnost 62 kilogramy a vyšší. Nejlépe z nich se s velkou zátěží vypořádala vítězka z Mimoně SONYATTA (Egerton), která se stala třetím dvojnásobným vítězem letošní sezóny. I tentokrát byl v sedle svěřenkyně Ivana Kuba ž. Jan Rája. Klisna pod jeho vedením o krk triumfovala nad Taurusem (Near Dancer) a rovněž hodně zatíženou Heure (Scyris).