MostÚvodní mítink 20. dostihové sezóny na mosteckém hipodromu potvrdil výbornou jarní formu svěřenců trenéra Wroblewského. Solar Eclipse pod taktovkou ž. Václava Janáčka snadno dominoval v Memoriálu Vlastimila Smolíka - Ceně první dámy České republiky nad 12 soupeři. Stejná dvojice slavila úspěch i v úvodním dostihu prostřednictvím Lexceeda. Mnoho nechybělo a Greg Wroblewski již podruhé dosáhl v sezóně vítězného hattricku. O hlavu ale jeho Kerabushe porazil v Memoriálu Dr. Fankenbergera – Jarní cena města Mostu Joseph vedený ž. Jiřím Palíkem. Double se kromě Grega Wroblewského a ž. Janáčka podařilo získat také trenérce Vocáskové.

Velký zájem ze strany trenérů a majitelů byl o start ve vrcholu odpoledne, 23. Memoriálu Vlastimila Smolíka - Cena první dámy České republiky (4+, I. kategorie, 2400 m, 135.000 Kč). Mezi třináctkou startujících došlo ke generační výměně. Jediným z koní, který již v dostihu někdy předtím startoval, byl Fernando (Sabiango), loni druhý za Shaywanem. Podstatná část 2400 metrů dlouhé zkoušky se odehrávala v režii klisen, nejprve Williann (Tiger Cafe) a později Santin (Bushranger). V cílové rovině ale razantně zrychlil třetí z Velké dubnové ceny SOLAR ECLIPSE (Montjeu) stáje TVD a.s. a trenér Wroblewski mohl slavit jedenácté vítězství v tomto roce. V sedle vítěze byl Václav Janáček. Solar Eclipse porazil o pět délek nejlepšího z osmi čtyřletých koní na startu, svěřence Františka Holčáka Victory Bowla (Turtle Bowl). Výborně vstoupila třetím místem do sezóny Venillia (Rosnstrum), která se rozbíhala v cílové rovině ze zadní pozice a přesto byla v cíli jen třičtvrtě déllky za Victory Bowlem. Tabulový doběh doplnili Fernando a Golden Devil (Pop Rock). Nedařilo se ale nováčkům ve startovním poli - vítězka z Wolverhamptonu a Chesteru Flower of Love (Poet´s Voice) doběhla desátá a druhá z polského Oaks Francaise (Soldier of Fortune) uzavřela výsledkovou listinu. Solar Eclipse dosáhl na trati 2400 metrů dobrého času 2:30,73, který je o 1,27 sekundy horší než rekord mostecké dráhy.

Favoritem druhé předzkoušky Českého derby, Memoriálu Dr. Fankenbergera – Jarní cena města Mostu (3l., I. kategorie, 2000 m, 135.000 Kč) byl Silver Ball (Rio de la Plata), který si získal respekt patnáctidélkovým vítězstvím před třemi týdny. To, co platilo na soupeře v Praze, ale tentokrát  na kvalitnější soupeře na delší trati v Mostě nestačilo. Silver Ball dostih odvodil, ale v cílové rovině ho přemohli tři konkurenti. Cenného vítězství pod taktovkou Jiřího Palíka docílil představitel chovu a stáje JUDr. Jiřího Charváta JOSEPH (Lando), který pod taktovkou ž. Jiřího Palíka při třetím životním startu druhé zvítězil. Velmi dobrý výkon podal také Kerabush (Rock of Gibraltar), který bojoval s Josephem o vítězství a podlehl mu jen o hlavu. Třetí Landaron (Egerton) dokázal nečekaně porazit o krk Silver Balla, ale souboj dvou nejlepších sledoval z více než dvoudélkové vzdálenosti. Tabuli doplnil poprvé v Česku startující Fly Filo Fy (Kingsfort), ten ale zaostal za nejlepšími rozdílem třídy.

V úvodním dostihu mítinku, Ceně SBD Krušnohor (4+, II. kategorie, 1400 m, 90.000 Kč), byl velkým favoritem suverénní vítěz Memoriálu Jaroslava Maška Dashing Home, ale zřejmě kvůli zdravotním problémům vydržel na prvním místě jen do začátku cílové roviny. V ní šel nekompromisně za triumfem reprezentant stáje MUDr. Eva Nieslaniková LEXCEED (Exceed And Excel) vedený ž. Václavem Janáčkem, který dominoval o čtyři délky před Hello Hobby (Intense Focus) a Sheikem Yerbouti (Look Honey).

Velmi těsným doběhem se vyznačovala Cena Ústeckého kraje (3l., III. kategorie, 1800 m, 60.000 Kč), kde se s výjimkou posledního Lysyanargenta vešlo devět účastníků v cíli do rozmezí necelých čtyř délek. Ze společnosti nezvítězivších se vydělila reprezentantka stáje Ladislav Špaček NATALIE NATY (Vocalised), která se solidně rozběhala před třemi týdny v Praze třetím místem za Palazzo Corsinim a Orssiem. Svěřenkyně Heleny Vocáskové pod taktovkou ž. Jana Ráji o půl délky porazila tréninkovou kolegyni Famous Valley (Famous Name). O krátkou hlavu zpět se dobře uvedl při svém dostihovém křtu valach Fulmine Luna(Holy Riman Emperor), který má slavnou polosestru Alterite (Literato), Gr. 1-vítězku a třetí z Breeder´s Cupu.

Hlavními protagonisty prvního překážkového dostihu, Ceny města Bílina (5+, steelechase, IV. kategorie, 3300 m, 60.000 Kč), měli být Aztek (Moonjaz) a Barateus. Bohužel ale Aztek měl pád na zkušebním skoku a loni neporažený zástupce dostihových barev stáje Stanislav Chudáček BARATEUS (Barathea) měl o velkého soupeře méně. O tempo v dostihu se staral Neicer (Belenus) a Sertash Fertanov vyčkával s Barateem až k poslední překážce, kdy se dotáhli k čelu dostihu. V cílové rovině si připsal Barateus snadné dvoudélkové vítězství před Neicerem a Simon Setem (Moonjaz). Ti už v minulosti několikrát ukázali, že jim zdejší dráha svědčí.

Tempo dlouho v handicapové Ceně statutárního města Teplice (3+, III. kategorie, handicap, 2000 m, 60.000 Kč) udával Pepa Havel (Librettist) s Kateřinou Hlubučkovou, ale jejich snahu o vítězství jim nakonec o krk překazil užitečný ARLINGTON (Fly to the Stars) stáje Dolní Moravice. V sedle svěřence trenérky Evy Záhorové byl žokej Tomáš Lukášek, který včera přiletěl z úspěšného angažmá v Kataru. Arlington porazil Pepu Havla o krk, a půl délky zpět získal třetí místo Galis. Handicapový dostih se vydařil, koně na tabulových místech od sebe v cíli dělila délka a čtvrt.

Závěr mosteckého odpoledne obstaraly dvě steeplechase. První z nich, Cenu CHARVÁT Group s.r.o.  (5+, steeplechase, III. kategorie, 3800 m, 90.000 Kč) ovládl po aktivním průběhu polobratr Trezora TARAS (Montbard) vedený am. Michalem Mikšovským a po roce tak získal pro stáj Epicos další vítězství. Jedenačtvrtdélky za svěřencem Hany Kabelkové dorazil do cíle po pěti dnech startující bělouš Abbot Grey (Presenting) a stejným rozdílem obsadil třetí místo favorit dostihu Dalmacio (Mamool). Ke kuriozní situaci došlo na konci pole, kdy cílová kamera klasifikovala na současném posledním místě dva koně - vítězku z Mimoně Creolu Tiger (Tiger Cafe) a matadora Elegant Evila (Devil River Peak).

Podobným stylem jako Tarant docílil  vítězství také GARFIELD (Enjoy Plan) v Ceně Okresní hospodářské komory Most (4l., steeplechase, IV. kategorie, 3300 m, 60.000 Kč). Favority dostihu určeného čtyřletým koním byli Marmelada (Duke of Marmalade) a Marree (Azamour), ale reprezentant stáje Václav Říha Garfield pod vedením Petra Tůmy jim, a dalším čtyřem soupeřům, diktoval tempo po celý dostih a v cílové rovině si nenechal své první životní vítězství vzít. Sedm délek za ním dorazil do cíle Marree a stejná vzdálenost dělila v cíli od lepšího umístění třetí Lorii (Suteki Shinkusekun). Desetinová favoritka Marmelada měla ztrátu 30 délek na vítěze, kterého připravuje František Kovačík.