SasaV neděli se na start derby postaví jediná klisna - Saša, jejíž jezdec ž. Verner oblékne dres stáje Lascar. Kůň, po kterém byla stáj pojmenována, také běžel derby - v roce 1999 - ale neuspěl. Nicméně poté udělal na kratších distancích kariéru. Bude to i osud Saši?

Kariéra:
Saša byla zakoupena jako roček na Book 3 říjnové dražby v Newmarketu prostřednictvím Janda Bloodstock za 5.000 gns. Rok poté její polosestra po Kyllachy dosáhla na stejné dražbě ceny 42.000 gns.

Saša patří k nejméně zkušeným účastníkům letošního derby. Debutovala jako dvouletá 23. června v Chuchli v Simsonově ceně na 1200 metrů (video), kde silnou koncovkou ze zadních pozic získala druhé místo za Zockem. V polovině srpna v Karlových Varech ovládla Cenu Masise na 1200 metrů (video), kde si opět ze zadních pozic prokličkovala cestu k jistému vítězství před Zockem. Dobře si vedla i v Ceně zimní královny, ta však byla anulována. Letos absolvovala jediný start v Jarní ceně klisen na 1600 metrů (video), kde doběhla třetí, opět solidním finišem.

Rodokmen:
Saša je dcerou mílaře Makfiho (Dubawi), vítěze 2000 Guineas a Prix Jacques le Marois (oba Gr.1). V evropském chovu příliš neuspěl a byl prodán do Japonska. Jako pendler ale dosáhl řady úspěchů na Novém Zélandu, kde se narodil jeho nejúspěšnější potomek, vítězka New Zealand Oaks (Gr.1) a AJC Australian Oaks (Gr.1) na 2400 metrů Bonneval. V Evropě si nejlépe vedl Make Believe, vítěz Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) na 1600 metrů a Prix de la Foret (Gr.1) na 1400 m.
Matka Sharp Relief (Galileo) vyhrála jako tříletá v Anglii dva dostihy na 2200 a 2400 metrů, její první potomek Calvinist (Holy Roman Emperor) vyhrál na rovinách dva dostihy na 2000 a 2800 metrů.

Resumé:
Saša ukázala, že má velmi silný finiš, a přestože nikdy neběžela nikdy trať delší než 1600 metrů, v dostihu se projevuje tak, že by o schopnostech prostát delší trať nemusely být pochyby a i rodokmen ukazuje, že by delší trať pro ni neměla být problémem. Proti ní mluví nezkušenost i dlouhá pauza od posledního startu, otazníkem je také třída. Ač příliš nevěříme v její úspěch, může to být kůň pro překvapení. (miv)