sk derby17Překvapením skončil 25. ročník Slovenského Derby (Gd3, 3 hř+kl., 2400 m, 64.000 €), které poprvé v jeho čtvrt století dlouhé historii ovládla klisna - tříletá bělka stáje PD Senica ZORIANA (Jukebox Jury), svěřenkyně trenérky Zuzany Kubovičové s kurzem 8,5:1, skvěle odjetá žokejem Štefanem Budovičem. Z českých zástupců si nejlépe vedl Aeneas (Galileo), který skončil třetí, favorizovaný Connor skončil předposlední.

Ve čtrnáctihlavém poli Slovenského derby převládali domácí zástupci, kterých do vrcholu slovenské sezóny odskočilo rovných 10, zbylá čtyři místa ve startovacích boxech obsadili čeští zástupci. Po startu vypálil Simsalabim, ale toho záhy přešel Fort Ryan, jeden z trojice koní stáje MPL Racing. Za touto dvojicí cválala druhá z Ceny Arvy i Jarnej ceny kobýl Zoriana, favorizovaní Connor a George Boole se drželi středu pole, na jehož konci cválal šestý z české edice Aeneas. Klíčový moment přišel na konci obloku před cílovou rovinkou, kdy se ž. Štefan Budovič v sedle Zoriany pokusil o trhák, rychle přešel do čela a do cílové rovinky už vbíhal s náskokem 3 - 4 délek. Ty se nakonec ukázaly rozhodující a klisna, první v historii Slovenského derby (v roce 2003 proběhla první cílem Ohne Sorge, ale pro pozitivní nález antidopingové kontroly o vítězství přišla), svůj třídélkový náskok udržela až do cíle. Druhý přišel domácí Gaston (Youmzain), třetí místo, 2 1/4 délky za Gastonem, získal ze zadních pozic finišující Aeneas (Galileo), čtvrtý doběhl Oroblanco (Jukebox Jury) a pátý třetí z Českého derby George Boole (Art Connoisseur). Vítězka, která vyhrála podle výroku velmi lehce, vyběhla čas 2:33,00.

Zoriana, zakoupená na říjnové mixed dražbě BBAG v Baden-Badenu jako ročka za 7.000 €, je dcerou vítěze Irish St Leger (Gr.1) a Preis von Europa (Gr.1) Jukebox Jury (Montjeu), působícího v německém Etzeanu, kde jeho služeb využilo i několik českých klisen. Matka Zambuka (Zieten) je též matkou druhého z loňského Derny-Trialu (L) v Düsseldorfu Zirconic Star (Samum).

sk derby17 ceny

Rámcový program nabídl mj. pět jedničkových dostihů a také první významnější test dvouletých - Cenu Muscatite. Pět let poté, co jej vyhrál Renny Storm (tehdy ještě dostih I.ktageorie) a prvním velkým vítězstvím odstartoval velmi úspěšnou kariéru, se znovu v Ceně Muscatita (II.k., 2, 1200 m, 4.000 €) prosadil syn Stormy Jaila (Stormy Atlantic) z napajedelského chovu, připravovaný Tomášem Váňou. Vítěz prvního z dostihů Fitmin Cupu QUINTERO (Stormy Jail - Quantera, Seattle Dancer) převzal 150 metrů před cílem vedení, které pod ž. Janem Vernerem udržel až do cíle po boji o krk před útočícím King Heart (Nathaniel), který v dostihu debutoval. Třetí skončila taktéž debutující Arakanie (Arakan).

cena muscatite 17

Horkým favoritem skvěle obsazeného Zlatého poháru (L, 4+, 2600 m, 13.000 €) byl ve středoevropském prostoru dosud neporažený Intisari (Intikhab), který naposledy o krk zdolal Oriental Sky ve Velké ceně Slovenska. Mezi startujícími nechyběl ani třetí z tohoto dostihu, slovenský Kůň roku Medici (Curlin) proti kterým se postavili první tři z českého Conseq Zlatého poháru Always on Sunday, Bonys a Fernando, na delší distanci to zkoušel Tamarind Cove. Tempo podle očekávání diktoval Always on Sunday s ž. Vokálkovou, za ním se usadili Tamarind Cove, Medici a Intisari. V oblouku před cílovou rovinkou se na druhé místo posunul Intisari a dvojice stáje Monte Negro tak zavedla pole do cílové rovinky. Otázku, který z koní Jiřího Posáda v péči Radka Holčáka zvítězí, rázně vyřešil třetí vzadu - pětiletý ORIENTAL SKY (Tiger Hill), který se kolem vedoucí dvojice nečekaně snadno přehnal a lehce o 2 1/2 délky zvítězil. Intisari (Intikhab) nakonec o nos před Always on Sunday (Sunday Break) získal třetí příčku, čtvrté peníze také putují do ČR zásluhou českého odchovance Bonyse (Intense Focus). Tamarind Cove skončil se sedmidélkovou ztrátou za devátou Kopretinou poslední.

Oriental Sky, dříve trénovaný v ČR Čestmírem Olehlou, zakoupil Peter Šedivý jako ročka na BBAG dražbě ročků za 22.000 €. Matka Oriental World (Platini) se dvakrát umístila v Německou ve dvou a třech letech, v chovu však již dala druhou z Diana Trialu (L) Oriental Lady (Doyoun).

zlaty poharSK 17

Po domácích se vítězství dočkali i maďarští zástupci a to zásluhou čtyřleté AKVAMARIN (Soldier of Fortune) v Ceně Pat's Music (L, 3+ kl., 2000 m, 13.000 €). Taktovky dostihu se brzo po startu chopila vítězka Ceny Arvy Mooreen, za kterou se usadila Celeste (Ryan) trenéra Bodláka a domácí Ronja. Celeste převzala na začátku cílové rovinky vedení, ale o šanci na vítězství ji brzo připravila silně finišující Lightblack (Big Bad Bob). Ale i její šance brzo pohasly kvůli zvenčí jdoucí Akvamarin s Jaromírem Šafářem, která lehce přešla do vedení a velmi lehce zvítězila, o 3 1/4 délky před Lightblack. Celeste uhájila třetí místo o nos před další českou zástupkyní Dajukou (Jukebox Jury).

Akvamarin, zakoupená Christianem Richnerem na Arqana Deauville Autumn Mixed Sale jako ročku za 5.000 €, je dcerou vítěze Irish Derby Soldier of Fortune (Galileo), který je mj. i otcem vítězky Memoriálu Rudolfa Deyla Polyanty. Matka All in Order (Kingmambo), dvojnásobná vítězka, je pravou sestrou Gr.3 vítěze ve Skandinávii Chinese Mandarin. Bába Rose Gypsy (Green Desert) vyhrála klasickou Poule d'Essai des Pouliches (Gr.1).

cena pats music17

Českou záležitostí měla být Bratislavská míle (L, 3+, 1600 m, 13.000 €) a také jí nakonec byla, byť trochu jinak, než se před startem čekalo. Favorizovaný Lagaro nechtěl vstoupit do boxů nebo přesněji zavaděčům se jej tam nepodařilo dostat celého a box uzavřít, a tak mu jeden z nich zezadu "pomáhal" usilovným kopáním do zadních končetin. Moc mu nepomohla ani kolize po startu, kvůli které absolvoval dostih ze zadu, ale ta mnohem více poškodila domácího Portorikose, který tak hned v úvodu nabral několik délek ztráty. Na čele se zatím usadil IDEAL APPROACH (Bushranger) s ž. Petrem Foretem a tak se mu tam líbílo, že čelo neopustil až do cíle, před kterým odrazil útok Aldzarba (Duke of Marmalade). Třetím místem korunoval český doběh Sign of the Zodiac (Clodovil).

Úspěšný zástupce stáje Lokotrans a další jedničkový vítěz trenéra Urbánka Ideal Approach byl jako odstávče vydražen za 27.000 € a jako roček za 30.000 €, do ČR se však dostal po druhém místě ve francouzské prodejce předloni v březnu. Matka Faleh (Silver Hawk) vyhrála jednou jako tříletá, jejím nejlepším potomkem je druhý z Leopardstown 2000 Guineas Trial Stakes (L) Dont Bother Me. (Dark Angel).

brat mile 17

Nabídku jedničkových dostihů uzavřela sprinterská Cena Mysa (I.k., 3+, 1000 m, 7.000 €), ve které pětiletý rakouský PRETORIAN (Sakhee's Secret) s ž. Murzabayevem v sedle v závěru chytil vedoucí Miss Trout (Areion) a po loňském triumfu v EJC Million si připsal další česko-slovenské jedničkové vítězství. Z českých zástupců byla nejlepší pátá Efily. (miv)