karantenaOpatření proti šíření koronaviru uzavřela celou zemi do karantény, nemalá část populace nechodí do práce a má home office či volno. Pro ty z Vás, které již pobyt v karanténě nudí, jsme prošli náš archiv a vybrali několik článků či odkazů, které by Vám ji mohly pomoci přečkat. Pravidelní čtenáři těchto stránek je již znají, přesto věřím, že se k některým z nich rádi vrátíte.
Pár tipů na články pro dlouhou chvíli

Současná situace, v níž nevíme kdy a za jakých podmínek se rozběhne dostihová sezóna 2020 může svádět k trudomyslnosti. Český turf ale v minulosti překonal řadu složitých období a jedním z těch nejsložitějších byl rok 1995. Více se dozvíte v článku Jak vypadal a čím žil český turf před 20 lety?, který jsme publikovali před 5 lety.

Chcete vědět, proč tehdejší šéfka naší Plemenné knihy paní Věra Plachá pojmenovala koně z moci úřední a dala mu jméno Double Problem? V článku Není jméno jako jméno, aneb jak pojmenovat koně, se dozvíte nejen to, ale i řadu dalších zajímavých jmen a jejich historii, co značí jméno Namolella či Interstice a jací slavní čeští tenisté mají své čtyřnohé jmenovce.

Pokud rádi hrajete, zkuste si udělat test Jste dobrý sázkař. Je sice již pár desítek let starý, ale stále v něm najdete řadu inspirativních věcí.

Vztah majitele a trenéra je často složitý, nicméně pro zdravý rozvoj celého turfu je jeho správné nastavení jednou z klíčových věcí. S humorem se na něj podívali před mnoha lety v belgickém sportovním magazínu Sport Belge ve stati nazvané Kariéra koně v dopisech majiteli koně. Na Novém Zélandu se tématu před časem chopili objektivněji a vytvořili zajímavou studii, jejíž zpracování zadalo vedení tamního turfu. Více v článku Majitel versus trenér.


Crapom vítězí v Prix de l'Arc de Triomphe 1933

Hrdost na náš národ - to je to co cítím, když sleduji obětavost ale i um a nápady, s nimiž se naše společnost snaží bojovat s virovou pandemií. Myslím, že k ní máme důvod a řadu důvodů k hrdosti nám může dát i náš turf a jeho historie. Malým příkladem budiž vzpomínka v článku Crapom jak jej neznáme, aneb jak italský chovatel koupil v Československu pozdější matku vítěze Prix de l'Arc de Triomphe.  

Mnohdy však úspěchy přijdou díky náhodě či rozhodnutí někoho jiného tisíce kilometrů od nás. Jedno z takových rozhodnutí, které šlo zcela mimo český turf ale ovlivnilo jej měrou nevídanou, najdete v článku Co by bylo kdyby aneb jak jedno coolmorské rozhodnutí posílilo reputace českého turfu.

A pokud vás baví historie můžeme Vás nabídnout další příběh dostihového trpaslíka, který dobil svět v příběhu Americká trojkoruna před 45 lety aneb příběh venezuelské hvězdy Canonero.Podívejte se do Coolmoru či Shadai Farm

Na našich stránkách jsme publikovali i řadu annoncí na zajímavé dokumenty. Návštěva japonské Shadai Farm, kterou publikoval server France Sire, bohužel vyžaduje znalost francouzštiny, ale i tak nabídne řadu zajímavých záběrů. Pokud se ale chcete více dozvědět o japonském turfu a jeho rostoucím vlivu, vystačíte si v dokumentu australského dostihového kanálu Sky Racing Global Impact s angličtinou. Mimo jiné v něm uvidíte i památný závěr Melbourne Cupu, v němž o vítězství bojovali dva japonští koně - a jedním z nich byl náš Pop Rock. Navštívit můžete i Coolmore. Půlhodinový dokument Attheraces Vám ukáže začátky hřebčína i jeho největší hvězdy.

Videa z českých luhů a hájů či Mezinárodního mítinku 1953 ve Varšavě

Během uplynulých 7 let fungování našeho serveru v současné podobě jsme přinesli i řadu okazů na zajímavá videa z domácích drah. Taková obsahuje i bohatý archiv British Pathé, zveřejněný na Youtube, v němž najdete i pár odkazů na Velkou pardubickou z 60. let. Tamtéž byl také zveřejněn záznam z obsedání ročků ve Velké Chuchli v roce 1963, na kterém najdete několik známých tváří.  Ještě starší je video z Mezinárodního mítinku v roce 1953 ve Varšavě, v němž můžete spatřit i vítězství našeho Detvana v Ceně Varšavy.

Pro zajímavá videa nemusíme do historie. Je to jen pár měsíců, co byl Josef Bartoš hostem Show Jana Krause. Jistě jste jej viděli a jistě si pamatujete, co má žokej podle receptu Josefa Váni staršího dělat večer před Velkou pardubickou, ale můžete si ho znovu připomenout a také se podívat na to, co se do televizního vysílání nevešlo. Ve stejném pořadu se před časem objevil i Václav Chaloupka a je milé sledovat, jak jindy jízlivý moderátor přistupuje k jedné z ikon našeho turfu s neskrývaným respektem a úctou. Rozhovor jiného druhu, ale neméně zajímavý, vedl Martin Veselovský s Filipem Minaříkem pro DVTV a připomenout si můžete i 13. komnatu s Markem Stromským

Snad Vám to alespoň trošku zkrátí nudný čas v karanténě či čekání na novou sezónu.

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking