Dubai MillenniumVítězství stylem start-cíl vždy vzbuzuje obdiv. Vítěz Dubai World Cupu v roce 2000 takový obdiv vzbuzoval již dříve, vrchol dubajské sezóny byl však i vrcholem jeho úctyhodné dostihové kariéry. 


V roce 2000 vstoupil svět do nového milénia naštěstí bez kolapsů počítačů a sítí, jak mnozí v souvislosti s problémem Y2K předpovídali. Na dostihovém poli zářila hvězda koně, pojmenovaného v relaci s novým tisíciletím. Odchovanec šejka Mohammeda Dubai Millennium (Seeking The Gold), který své jméno získal poté, co předvedl velice slibný talent, vstoupil na dostihovou dráhu 28. října 1998 a svůj debut proměnil ve velmi lehké pětidélkové vítězství.

Ve třech letech debutoval devítidélkovým vítězstvím, následně lehce o 3 1/2 délky vyhrál listed Predominante Stakes. Pak přišlo Epsom Derby, do něhož odskočil s kursem 5:1 jako favorit, ale distance 2400 metrů se pro Mr Prospectorova vnuka ukázala být příliš dlouhá a Dubai Millennium doběhl devátý.

To ale byla hřebcova první a poslední porážka. Poté vyhrál Prix Eugene Adam (Gr.2), Prix Jacques le Marois (Gr.1), Queen Elizabeth II Stakes (Gr.1) a na jaře následujícího roku Sheikh Maktoum bin Rashid Al Maktoum Challenge (L).

Poté se postavil na start Dubai World Cupu, kde jeho kariéra vyvrcholila. Hřebec pod Lanfrancem Dettorim, který byl v jeho sedle při všech startech s výjimkou jediného, odskočil z třetího nejvzdálenějšího boxu od bariéry, ale vzápětí přešel do čela a ...dostih se odehrál zcela v jeho režii. Poté se na dráze ukázal již jen jednou - v červnu v Ascotu o 8 délek vyhrál Prince of Wales's Stakes (Gr.1). Poté se zranil a odešel do chovu. Ani tam ale nepůsobil dlouho. Po jediné sezóně v chovu (vzešel z ní vítěz irish 2000 Guineas a později úspěšný plemeník Dubawi) byl na konci dubna 2001 kvůli vážným zdravotním problémům utracen.    

Předcházející části tohoto seriálu:
Belmont Stakes 1978
Prix de l'Arc de Triomphe 1986
Breeders' Cup Sprint 1990
Epsom Derby 1981
King George VI and Queen Elizabeth Stakes 2000
Epsom Derby 1995
King George VI and Queen Elizabeth Stakes 1975
Allowance, Santa Anita 1958
Breeders' Cup Juvenile 1991
Belmont Stakes 1973

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking