podebrady1Před 82 lety, 7. června 1936, se konaly první dostihy na závodišti v Poděbradech, jehož výstavba byla důsledkem sporů mezi Jockey Clubem a vlastníky chuchelských pozemků, vedených majitelem stáje Čechoslovakia Františkem Stejskalem o výši jejich pronájmu.


Závodiště nedaleko soutoku Labe s Cidlinou, které se mělo stát jednou z náhrad při případném uzavření Chuchle, zahájila svou činnost vícedenním mítinkem, který byl veřejností i účastníky dostihů přijat velmi kladně. Vrcholem byla Velká steeplechase Jiřího z Poděbrad na 4500 metrů. Dráha však měla složitý osud. Během druhé světové války se závodiště uzavřelo, tribuna pro diváky byla rozebrána a převezena na fotbalové hřiště, stejně tak zmizela většina ustajovacích boxů pro koně.

Znovu se brány malebného závodiště otevřely zásluhou Spolku amatérských jezdců v roce 1947, kdy se hrdinou hlavního dostihu, obnovené Velké steeplechase krále Jiřího z Poděbrad, stal Sahač s jezdcem Čechurou. To však bylo naposledy, co se tamní steeplechase konala. Následující rok dráha opět osiřela, aby se, nyní díky členům TJ Sokol Polabec Poděbrady, otevřela znovu v roce 1957. "Poděbrady byly krásné závodiště, taková zámecká zahrada. Je pravda, že tu byl probléms blízkostí Labe, z něhož voda šla často na závodiště. A taky se na jeho území často střílelo na asfaltové holuby, takže případný pád na zbytky po střelbě mohl být pro jezdce velmi nepříjemný," vzpomínal před časem na stránkách TURF Magazínu na poděbradskou dráhu Ferdinand Minařík.

podebrady2

Obnovená premiéra dostihů v Poděbradech ale nevydržela dlouho, dostihy se zde konaly naposledy 7. července o šest let později. Tehdejší dostihový program začínal neveselými slovy: "Dnešní odpoledne se rozloučíme s poděbradským závodištěm a to nejen pro letošní rok, ale pravděpodobně i pro léta další, neboť plocha závodiště bude využita k jiným účelům." Dnes je na jeho místě golfové hřiště. (miv)

podbrady dp    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking