foal hessoesse 23V noci z pondělí na úterý se na zámku Belcredi, působišti plemeníka Shaywana (Sinndar), narodil jeho první letošní potomek. Primát náleží hřebečkovi z vítězky Ceny Wago (I.k.) (bývalá Cena Hřebčína Napajedla) a druhé z Oaks (L) Hessoesse (Cima de Triomphe), dříve úspěšně hájící barvy Jiřího Charváta. Chovatelkou hříběte je Pavlína Kacerová.

nagano gold 1641Přesun Nagano Golda (Sixties Icon) do Polska, jehož hlavním motivem bylo zajistit hřebci větší příležitost, než jakou dostal v první sezóně v Česku, nese své plody. Zatímco loni v Rabbitu Trhový Štěpánov připustil trojnásobný Kůň roku devět klisen, k dnešnímu datu již má nahlášený více jak dvojnásobný počet. "Nyní je k Nagano Goldovi nahlášeno 19 klisen, ale je tu ještě několik majitelů, kteří se nerozhodli a zvažují ho," uvedl pro naše stránky Jarek Zalewski, jehož Stadnina koni Konary je současným hřebcovým působištěm. Už nyní tak má český šampión dvojnásobný počet partnerek v porovnání s loňskou sezónou.

Magna GreciaZ evropských plemeníků, jimž letos vyběhnou první potomci, patří Magna Grecia (Invincible Spirit) k těm nejsledovanějším. Ač působí v irském Coolmoru, kde nepatří k nejlacinějším, je nepochybně zajímavý i pro nás. Minimálně proto, že loni byla jeho partnerkou vítězka Oaks Sedmikraska (Excellent Art), působící v chovu Jiřího Trávníčka.

yucatan 1626Ještě před pár lety mělo Česko nejatraktivnější nabídku plemenných hřebců ze všech zemí střední Evropy. V posledních letech ale zdejší trh vlivem klesajícho zájmu o chov zamrznul, ne všichni atraktivní nováčci splnili očekávání, někteří odešli, a tak už tuzemská nabídka není tak lákavá, jako byla před několika lety. Naopak Polsko po hlušším období zařadilo v posledních letech do chovu hned několik slibných nováčků a tamní trh dnes více než zdatně konkuruje našemu, což se mimo jiné projevilo i na poklesu zájmu tamních chovatelů o české plemeníky 

MedulinekDnes v noci přivedla šestiletá Miluška (I Was Framed), vítězka prvního dostihu Fitmin Cupu 2019, umístěná v Memoriálu Rudolfa Deyla, svého prvního potomka. Hřebeček pojmenovaný Medulínek má poměrně kuriózní rodokmen, neboť jeho otcem je netradičně zbarvený Silvery Moon, nejúspěšnější potomek taktéž unikátně zbarveného I Was Framed (Racey Remarque), na kterého je hřebeček úzce 2x2 prochován.

V letošním roce posílili český chov dva noví plemeníci, vedle nich však tuzemskou nabídku rozšířil jeden staronový. Bělouš Fairlypi (Pivotal), jehož chovná kariéra začala před 15 lety v Hřebčíně Napajedla, se po třinácti letech, kdy stál v Polsku, Maďarsku a na Slovensku, opět vrátil do českého chovu. Odchovance slavného chovatele Jean-Luca Lagardera si od slovenského majitele Miroslava Piskly pronajal Vítězslav Vanda a postavil jej vedle svého dlouholetého paši Rosensturma (Monsun).

eagle top 1501Skvělé výsledky Koně roku Gaspariniho jen upevnily Eagle Topovu (Pivotal) pozici nejžádanějšího plemeníka v tuzemském chovu. Před pár týdny vstoupil do své již šesté sezóny v českém chovu a podle dosud nahlášených klisen se i letos může těšit na řadu atraktivních partnerek. Byť zřejmě i na něj dolehne pokračující početní redukce tuzemského mateřského stáda a také rostoucí konkurence plemeníků v zemích, odkud k nám jezdily klisny na připuštění, především v Polsku.

Faliraki azVítězslav Vanda významně posílil své mateřské stádo. Od dr. Jiřího Charváta zakoupil šestiletou hnědku FALIRAKI (Zazou), která dokázala vyhrát jedničkový dostih na rovinách i na překážkách a od Nely Rymešové si pronajal patnáctiletou KRISTINE (Kris Kin), prověřenou chovnou klisnu, matku druhé z Českého derby Krasavy (Moonjaz) a také Kristiana (Moonjaz), který doběhl druhý z Derby na Slovensku.   

V letošním roce debutují v českém chovu dva plemeníci, které oba známe z českých drah. Vedle krabčického Eskerkhana (Elnadim), který díky svým vytrvaleckým vlohám a působivému exteriéru míří hlavně na překážkové klisny, byl do chovu zařazen i mílař až středotraťař ZAMICO (Amico Fritz), který stojí v chovu Rabbitu Trhový Štěpánov, kde před čtyřmi lety přišel na svět. Jeho majitel a chovatel jej v úvodní sezóně podpoří pěti klisnami.

Rabbit breathČeský chov sice neprochází zrovna nejrůžovějším obdobím, a to navzdory obrovským loňským úspěchům, přesto rozhodně nesklání hlavu. Řada chovatelů nadále do chovu investuje a zařazuje do něj nové klisny, které mají potenciál produkovat úspěšné plnokrevníky. K takovým patří i společnost Rabbit Trhový Štěpánov Ing. Zdeňka Jandejska, která do chovu nově zařadila dvě jedničkové vítězky atraktivních rodokmenů.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net