Kitasan Black2Pro Japonska znamená Shadai Farm přibližně totéž, co pro Evropu Coolmore. Lídr trhu, pod jehož křídly letos připouštělo 32 plemeníků, značnou měrou ovlivňuje tamní chov a potažmo i dostihové dění a jeho hřebci patří v zemi vycházejícího slunce k těm nejžádanějším.

Ve francouzském chovu působící dvojnásobný Kůň roku ČR ryzák Shamalgan (Footstepsinthesand), který strávil jednu připouštěcí sezónu i v Hřebčíně Střelice v Česku, se v zemi galského kohouta potýká s rapidním poklesem zájmu o své služby. Italský Gr.1 vítěz, jehož kariéru zdobí i třetí místo z francouzské Velké jarní Poule d'Essai des Poulains (Gr.1), tam letos připustil jen sedm klisen.

Ač se dnes na Orby Sale budou prodávat ročci z jeho posledního ročníku a v Anglii a Irsku i v evropském žebříčku se stále vejde do první desítky, těžiště vlivu titána plemeníků coolmorského Galilea (Sadler's Wells) už se přesouvá o generaci (i generace) dál. Potvrzují to aktuální stavy žebříčků evropských plemeníků.

K nejžádanějším plemeníkům v tuzemském chovu v posledních dvou sezónách patřil Storm Catův (Storm Bird) syn CAT JUNIOR. Hřebec, který přišel do českého chovu z Francie, kde mu dělal dobré jméno posléze do Česka importovaný vítěz Ceny Scottish Rifla (L) Donuts Reyor, připustil v roce 2021 navzdory opožděnému startu 14 plnokrevných klisen, v loňském roce dostal 16 partnerek a byl třetím nejvytíženějším hřebcem u nás. Jak si vedl letos?

Napajedla zanr3Zřejmě už každý turfman ví o neutěšené situaci Hřebčína Napajedla, který prakticky ukončil svou činnost. Budoucnost hřebčína, který psal historii tuzemského chovu anglického plnokrevníka, je v tuto chvíli více než nejistá. Současný vlastník nemá z ekonomických důvodů o chov zájem a uchazeče o koupi unikátního chovatelského zařízení vesměs odmítá. Do složité situace před pár měsíci vstoupil advokát Mgr. Ing. Aleš Martínek, organizátor petice na záchranu hřebčína. Jaké jsou její cíle, možnosti i současný stav, o tom jsme si povídali přímo s panem Martínkem.

Z pohledu počtu připuštěných klisen má Hřebčín Vlachovice za sebou nejúspěšnější sezónu od doby, kdy se vlastníkem tamního areálu stal po zemřelém Miroslavu Ševčíkovi stal pan Radim Pechal. Ten pro letošní připouštěcí sezónu angažoval dva plemenné hřebce - z Napajedel přemístivšího Pouvoir Absolu (Sadler's Wells) a Limaria (Areion), který do Vlachovic přišel ze Starého Města. Společně oba hřebci letos připustili 35 plnokrevných chovných klisen, oba plemeníci si meziročně v počtu partnerek významně polepšili.

chov humnanyJockey Club ČR publikoval, stejně jako v předchozích letech, každoroční statistický přehled o českém chovu Statistiky A 1/1 chovu v ČR 2022, neboli tzv. Fact Book. Zobrazuje data z roku 2022 plus roky předešlé, díky čemuž lze dobře sledovat trendy, které v našem chovu anglického plnokrevníka panují.

fire of the sunČesko má nového plemeníka. Trenér Jiří Brož ve spolupráci s Centrem Darhorse získali pro tuzemský chov čtyřletého hnědáka FIRE OF THE SUN, syna německého šampióna plemeníků Areiona (Big Shuffle) z rodiny, k níž náleží i excelentní Danedream (Lomitas). Francouzský rodák, běhající v Německu, Francii i Itálii a připravovaný Petrem Schiergenem, má na svém kontě Gr.3 vítězství, v Německu získal handicap 95,5 kg a ve Francii 50,5 kg.

nagano gold 1641Dobrá zpráva pro české chovatele. Po ročním působení v Polsku se do Česka vrátil trojnásobný Kůň roku České republiky a jeden z nejúspěšnějších plnokrevníků v historii tuzemského dostihového sportu NAGANO GOLD (Sixties Icon). Galileův vnuk se z polského hřebčína Konary pana Jarka Zalewského přesunul k Františku Vocáskovi do Němčic, kde by měl v příští připouštěcí sezóně působit jako plemeník.

reinedargentStřelický ryzák Eagle Top (Pivotal) opět uhájil pozici nejžádanějšího plemeníka v českém chovu. A co víc, navzdory snižujícímu se počtu připouštěných klisen počet jeho partnerek meziročně vzrostl z loňských 33 klisen na letošních 48. O zvýšení zájmu se jistě zasloužily vynikající výsledky Eagle Topova nejúspěšnějšího potomka Gaspariniho, který v loňském roce zvítězil ve třech klasických dostizích a jako první tuzemský rodák po dvaadvaceti letech získal titul Koně roku.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net