coolmore zanrIrský chovatelský gigant jménem Coolmore a jeho plemeníci ovlivňují dostihy takřka ve všech koutech této planety. Nejmarkantněji je to vidět v Derby, a to zásluhou Sadler's Wellse a jeho synů, kteří se stali celosvětově nejvýznamnějším zdrojem třídových koní pro distanci 2400 metrů.

GouvernantV Kolíně nad Rýnem se dnes běžel Oppenheim Union-Rennen (Gr.2, 3, 2200 m, 70.000 €), nejvyznamnější trial na německé derby. Lehce o 3/4 délky před Destinem (Soldier Hollow) se v něm prosadil WELTSTAR (Soldier Hollow), pocházející z jedné z nejúspěšnějších německých rodin, kterou v Německu založila dcera napajedelské odchovankyně.

JustifyZatím nepotvrzené zprávy, které zveřejnil server ESPN.com, hovoří o dohodě mezi majiteli čerstvého držitele americké trojkoruny JUSTIFY a Coolmorem o prodeji chovných práv za 75 miliónů dolarů. ESPN již před Belmotn Stakes na základě nejmenovaného zdroje uvedl, že se strany dohodly na prodeji za 60 miliónů, které budou v případě zisku trojkoruny navýšeny o dalších 15 miliónů.

Uplynulé víkendy přinesly opět řadu zajímavých dostihů včetně toho, který je mnohými považován za ten nejzajímavější - Epsom Derby. I ten nám může být inspirací, a tak se více než v minulých  ohlédnutích budeme věnovat zahraničním výsledkům, přesto i zde nalezneme zajímavé souvislosti s naších chovem.

Úspěšná sprinterka a na dráze nejúspěšnější klisna z partnerek letos v chovu debutujícího Mikeshe (Majestic Missile), pětinásobná jedničková vítězka Merbela (Bully Pulpit), je březí. Vítězka Svatováclavské ceny je jednou z 8 klisen trojnásobného sprinterského šampióna, která byly zjištěné březí.

Rostoucí mezinárodní prestiž japonského šampión-plemeníka Deep Impacta (Sunday Silence), jehož syn Saxon Warrior bude zítra bojovat o největší úspěch linie mimo území Japonska v Epsom Derby, přilákala na Shadai Farm i australskou klisnu Vegas Showgirl (Al Akbar), matku famózní Winx (Street Cry).

V posledních sezónách sledujeme podstatný nárůst úspěšnosti českých koní na zahraničních drahách. Ten už není omezen jen na italské překážky či občasné úspěchy ve francouzských prodejkách, ale docela pravidelně zahrnuje i úspěchy v blacktype dostizích. Těm je právem věnována nemalá pozornost, ovšem trochu v ústraní honby za blacktype úspěchem zůstává skutečnost, že počet blacktype koní neroste jen v českých stájí, ale také v mateřských stádech domácích chovatelů.

V pátek a v sobotu se v Epsomu odběhnou další dva klasické dostihy anglické sezóny - Oaks a Derby. Tamní klasiky jsou už léta doménou plnokrevníků s krví Sadler's Wellse, jak jsme o tom psali už před 5 lety, což už před startem potvrzují i letošní edice. Na startovních listinách obou klasik totiž tvoří většinu koně, mající v žilách krev Sadler's Wellsova nejúspěšnějšího syna Galilea.

ExcelebrationPo prvních dvou měsících domácí sezóny stojí v čele průběžného šampionátu plemeníků coolmorský plemeník Excelebration (Exceed and Excel), otec vítěze Velké jarní ceny Sagara. Současné i minulé plemeníky z irského chovatelského gigantu najdeme i na dalších místech v čele průběžného šampionátu.

Slibnou kolekci partnerek pajedelského Stormy Jaila (Stormy Atlantic), čítající mj. Koně roku Dally Hit (Ad Valorem), slovenskou klasickou vítězku Fiorhead (Mujahid) či vítězku Velké červnové ceny 2005 a matku loňské šampiónky Polyanty (Soldier of Fortune) Peinture Naive (Wagon), rozšířila další jedničková vítězka High Reservation (Indian Danehill).    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking