Dux scholar ppZatímco v posledních sezónách působili v Centru Darhorse v Krabčicích čtyři plemenní hřebci, do letošní připouštěcí sezóny vstoupí tamní chovatel s trojicí plemeníků. Po 6 sezónách v českém chovu (a předešlých 9 v Irsku) letos nebude připouštět 21letý Majestic Missile (Royal Applause). Ve hře však zůstávají opory tamního chovu Mikhail Glinka (Galileo), Zazou (Shamardal) a Dux Scholar (Oasis Dream).

foal dallyhit 22Ve čtvrtek ve 23 hodin přišlo na svět první letošní napajedelské hříbě. Stejně jako v předešlých dvou letech i letos je matkou prvního napajedelského přírůstku Kůň roku Dally Hit (Ad Valorem), která po loňské klisničce, která bohužel musela být po nešťastném zranění utracena, přivedla tentokrát na svět hřebečka. Jeho otcem je současná napajedelská jednička ryzák Wireless (Kentucky Dynamite).

Dalším hřebcem, na jehož výsledky v chovu se ještě před začátkem připouštěcí sezóny blíže podíváme, je napajedelský POUVOIR ABSOLU. Syn legendárního Sadler's Wellse (Northern Dancer) vstoupí za několik dnů do své již desáté připouštěcí sezóny a je smutné, že navzdory poměrně dlouhému působení v chovu měl v rovinových dostizích dosud jen málo přes dvě desítky startujících potomků. Je to pro náš chov velká ztráta, že se netěší větší důvěře?

foal girlwestminsterPrvním letošním hříbětem, narozeném ve francouzském hřebčíně Haras de Beaufay, patřícím Jiřímu Trávníčkovi, je klisna chovatele Westminter Race Horse po Areion (Big Shuflle) z Girl Westminster (Rock of Gibraltar). Klisna, jejíž otec je v českém chovu zastoupen synem Limariem, je polosestrou loňského vítěze ve Francii a čtvrtého z Velké červnové ceny Global Mana (Reliable Man).

foal sotsassVítěz francouzského derby i Ceny Vítězného oblouku SOTTSASS (Siyouni) už má prvního potomka. Jak informoval irský Coolmore, kde Sottsass od loňského roku působí, první hřebcův potomek se narodil u svého chovatele Ecurie des Monceaux a je jím klisna Fittingly, dcera vítězky ve třech letech Landikusic (Dansili), pravé sestry Gr.1 vítěze Zoffany.

V sezóně 2020 skončil v šampionátu plemeníků na 42. druhém místě s pouhými dvěma vítězi ze 16 startujících, což byl jeden z důvodů, proč se loňské připouštěcí sezóny nezúčastnil. V loňském roce si ale DURANTE ALIGHIERI (Galileo) vedl podstatně lépe. Dva jeho potomci se umístili v klasických dostizích a v šampionátu skončil o 30 příček výš, když se z domácích plemeníků před něj dostali jen již nežijící Egerton (Groom Dancer) a Stormy Jail (Stormy Atlantic) a do Francie exportovaný Shamalgan (Footstepsinthesand). A tak se vrací do hry.

foal josselin21Poslední vítěz Českého derby domácího chovu ryzák Joseph (Lando) má dalšího sourozence. V pondělí v poledne se jeho matce Josselin (Muhtathir), nyní působící v chovu Pavlíny Kacerové, narodila další dcera. Otcem klisničky, která má všechny čtyři nohy bílé a hvězdičku na čele, je opět hřebec Shaywan (Sinndar), plemeník působící ve stáji Belcredi, po kterém klisna loni porodila dceru pojmenovanou Jamminiminiminium.

Storm Catův (Storm Bird) syn CAT JUNIOR, který loni v březnu rozšířil nabídku českých plemeníků, se pilně připravuje na svou druhou připouštěcí sezónu v České republice. Vstoupí do ní nejen na jiném  působišti než loni, neboť místo Hřebčína Napajedla bude letos stát v Doubravách u Vítězslava Vandy, ale vedle klasické formy připouštění nabídne i trochu netradiční službu - v případě zájmu může sám za klisnou dojet.

limario 1516V loňském roce připustil 17 klisen a s Chardonney Tcheque (One Cool Cat) se dělil o čtvrté místo mezi nejžádanějšími plemeníky v našem chovu. Letos německého šampióna dvouletých hřebců Limaria (Areion) již čtvrtá sezóna, kterou opět stráví na stanici ve Starém Městě u své majitelky Ireny Uhlířové. Jeho připouštěcí poplatek zůstal tentokrát nezměněn a činí 14 tisíc korun za březí klisnu. 

Před rokem ještě napajedelský hřebčín inzeroval čtyři plemeníky. Bohužel těsně před zahájením loňské připouštěcí sezóny uhynula opora tamního týmu plemeníků hnědák Egerton (Groom Dancer) a před pár dny byl hřebčín nucen se rozloučit s nadějným Amico Fritzem (Fasliyev), kterého jeho majitel přesunul do Střelic. Po odchodu Cat Juniora (Storm Cat), který přišel v průběhu sezóny a po ní zase z Napajedel odešel, tak hřebčín v letošní sezóně nabídne jen dva plemenné hřebce.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net