LegionarStejně jako v loňském roce i letos zřejmě budou na Slovensku působit tři plemenní hřebci. Zatímco z loňské sestavy bude chybět vítěz Slovenského Derby 2010 Innovator (Refuse to Bend), nováčkem v tamním týmu plemeníků bude jiný slovenský klasický vítěz LEGIONAR (Lateral). Vítěz tamní Velké jarní ceny, který vyhrál deset dostihů první a vyšší kategorie, do chovu odchází po 8 sezónách na dostihové dráze, během nichž si vysloužil nejen titul Koně roku, ale řadu dalších titulů šampióna.

Kingman5Je to jen týden co ve věku 83 let odešla jedna z nejvýraznějších postav světového turfu posledních dekád princ Khalid Abdullah, jemuž se podařilo vybudovat jedno z nejúspěšnějších chovatelských zařízení na světě slavnou Juddmonte Farms. Navzdory smrti zakladatele potvrdila jeho rodina ochotu pokračovat v jeho díle a nyní zveřejnila i připařovací plán na letošní rok.

beaumec de houelleJiž loni zvolil Stanislav Chudáček pro jednu ze svých matek ve Francii hřebce, který dříve běhal i v Čechách. Před rokem byla onou klisnou Krasava (Moonjaz), které chovatel vybral za partnera dvojnásobného českého Koně roku Shamalgana (Footstepsinthesand). Letos by měla jít v jejích šlépějích česká rekordmanka v počtu vítězství v nepřerušené řadě Famous Valley (Famous Name). Jejím druhým partnerem ale nebude ryzák Shamalgan, nýbrž jiný bývalý svěřenec trenéra Šavujeva Bathyrhon (Monsun), který se ve Francii etabloval jako populární plemeník v překážkovém chovu.

Benidiction2Český chov se může těšit na další výraznou posilu. Jednou z nejzajímavějších klisen, které loni ukončily dostihovou kariéru a byly nyní zařazeny do chovu, bezesporu je sedmiletá ryzka BENIDICTION (Zebedee). Sprinterka, která poslední dvě sezóny hájila barvy stáje DAR, se do povědomí českých turfmanů zapsala především zásluhou vítězství v Ceně Jezdectví (I.k), slovenské Prípravné ceně (I.k.) a několika umístění v Itálii, na svém kontě však má i vítězné starty v Anglii a ve Francii.

sleeping indian 799Podle dat z posledního slovenského Věstníku zaregistrovala slovenská dostihová autorita Závodisko Bratislava loni 19 plnokrevných hříbat od 13 různých chovatelů. Zajímavá jsou jména jejich otců, mezi nimiž převládají plemeníci působící v českém chovu.

Nejžádanější čeští plemeníci loňské sezóny poplatky nemění. Poté, co držitel loňského lídra Eagle Topa (Pivotal) Hřebčín Střelice oznámil, že jeho připouštěcí poplatek zůstavá na stejné úrovní jako loni, potvrdilo i Centrum Darhorse, že ani loňská dvojka a předloňská jednička českých plemeníků dle zájmu chovatelů ZAZOU (Shamardal) nezměnila cenovku. Stejně jako v předešlých dvou letech bude i letos připouštět za 26.000 Kč, což je shodou okolností stejná suma, jakou po chovatelích žádá za Eagle Topa i střelický hřebčín.

Tullamore derby2Po čtyřech sezónách v chovu Milana Foukala se vítěz Českého derby, slovenské Velké jarní a nejlepší tříletý hřebec sezóny 2008 TULLAMORE (Theatrical) stěhuje. Jeho novým působištěm je stanice Vlčeves nedaleko Tábora, kde v chovu Ing. Zdeňka Mareše bude připouštět za poplatek 8.000 korun za březí klisnu, klisny s GH nad 70 kg za 3 tisíce.

foal dallyHit 2021V pondělí v noci, přesně ve 21.05, se v Hřebčíně Napajedla narodilo první letošní hříbě. Stejně jako v loňském roce i letos má tu čest být matkou prvního napajedelského přírůstku šampiónka mílařů a starších koní sezóny 2016 a především Kůň roku hnědka DALLY HIT (Ad Valorem). Otcem ryzky, která se narodila čtyři dny před termínem, je taktéž v Napajedlích působící Pouvoir Absolu (Sadler's Wells).

Předloni se díky početnému ročníku dvouletých stal MOVE YOUR VISION po dlouhých letech prvním domácím plemeníkem, jemuž se podařilo získat titul šampióna plemeníků. Bylo to sice "jen" v šampionátu otců dvouletých, v loňské sezóně ale na předešlý úspěch navázal a stal se i celkovým šampiónem. Naposledy byl domácí plemeník šampiónem 1998, kdy se šampiónem otců dvouletých stal ryzák Solarstern (Viceregal).

Jet DarkV sobotu proběhl v jihoafrickém Kenilworthu velký mítink, jehož vrcholem byla L'Ormarins Queen's Plate (Gr.1), mílová zkouška pro tříleté s starší koně, patřící mezi sedm nejlépe dotovaných dostihů tamního, vysoce rozvinutého a kvalitního turfu. Triumf v něm slavil tříletý Jet Dark (Trippi), jehož vítězství je dalším velkým úspěchem rodiny, mající svého zástupce i mezi českými plemeníky.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking