Dostihová sezóna se pomalu blíží ke své polovině, a tak se podívejme, jak se její dosavadní průběh zobrazuje v aktuálním stavu šampionátu plemeníků. Není žádným překvapením, že mu, stejně jako již řadu let, vládnou hřebci, kteří v českém chovu nepůsobí a nikdy nepůsobili, ale těží z úspěchů svého či svých do ČR importovaných potomků. 

Nemálo rodokmenově atraktivních klisen, hájících dříve barvy českých majitelů, odešlo v posledních letech do chovu do některé ze západoevropských zemí. Jednou z nejzajímavějších byla Montjeuova dcera Tautou Montjeu, která před lety běhala v barvách stáje Joly majitele Jiřího Odcházela. 

More than readyNení to tak dávno, co počet 2000 potomků jediného plemeníka byl jen těžko představitelným počtem. Nyní se hranice vlivu a úspěšnosti nejžádanějších plemeníků posouvají dál. Jak předevčírem oznámil australský Vinery Stud, dosáhl jeho plemeník MORE THAN READY (Southern Halo) jako první v historii hranici 2000 vítězů.

Šampión evropských dvouletků sezóny 2016 a vítěz anglických i irských 2000 Guineas CHURCHILL (Galileo) má prvního blacktype vítěze. V Coolmoru aktuálně za 30.000 € připouštějícímu hřebci zajistil první stakes úspěch dvouletá Ladies Church, která včera v Naas vyhrála Marwell Stakes (L, 1000 m).

JohannesburgPoměrně nečekaným vítězem Slovenského derby se stal irský odchovanec ve službách stáje Rabbit Trhový Štěpánov RABBIT RED JAZZ (Red Jazz). Nečekaným mj. proto, že hřebec rozhodně nevypadá jako vytrvalec a i jeho rodokmen je, alespoň v porovnání s nedělními soupeři v derby, poměrně plebejský. Ale nikoliv nezajímavý.

Dvacetiletý hnědák SLEEPING INDIAN (Indian Ridge), který po deseti sezónách v anglickém chovu připouštěl letos již pátou sezónu v chovu rodiny Fillů, se v místě svého bývalého působiště dočkal dalšího úspěchu - opět v roli mateřského otce.

Vítěz Epsom derby 2001 a jeden z nejúspěšnějších plemeníků celé historie chovu anglického plnokrevníka GALILEO (Sadler's Wells) byl uspán. Dvanáctinásobný šampión plemeník na ostrovech, který získal i jeden titul šampióna v Česku, byl uspán kvůli "vyčerpávajícímu" zranění nohy.

Smutnou zprávu přineslo nejnovější vydání Věstníku ČT. Ve věku pouhých 6 let musela být utracena šampiónka dvouletých klisen 2017 LOVE CONNECTION (Amico Fritz), vítězka Ceny Masise (I.k.) a Ceny zimní královny (L), která na dráze úspěšně reprezentovala barvy stáje TAHLO Šefraný.

nagroda derby 2021Po Českém derby se tento víkend odběhly další dvě středoevropské modré stuhy - derby v Polsku a Maďarsku. Čeští koně v nich chyběli, přesto si oba dostihy zaslouží i naši pozornost, mj. i díky tomu, že v obou se prosadila krev současné jedničky mezi evropskými plemeníky hnědáka Galilea (Sadler's Wells).

Hazarder5Derby je za námi. Podle očekávání se v něm prosadil hřebec z chovu rodiny Niarchosů, pokračovatelů chovu založeného slavným řeckým rejdařem a posléze velmi úspěšným majitelem i chovatelem Stavrosem Niarchosem hnědák HAZARDER. Vedle třídy, kterou demonstroval už při svém loňském startu v Itálii, měl svěřenec Pavla Tůmy pro klasický úspěch i dostatek vytrvalosti, což u účastníků našeho derby nebývá samozřejmé.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net