Tuto sobotu se do hry vrátí i karlovarské závodiště. Mítink, který nabídne šest rovinových a dva překážkové dostihy, první v letošní sezóně, vyvrcholí dvojkovou Cenou Nadace města Karlovy Vary pro tříleté koně na dva kilometry, která je zároveň první předzkouškou Českého derby. Karlovarská letošní premiéra přinese též první dostih pro dvouleté v nové sezóně a též bohatou účast slovenských koní, kteří stále nemohou běhat doma.

tog headJiž druhou připouštěcí sezónu působí v polské Stadnine koni Moszna vítěz Českého i Slovenského derby z roku 2015 TOUCH OF GENIUS (Galileo). Od února se mu u našich severních sousedů, kam byl na dva roky pronajat, rodí první potomci. Jak jeho hříbata vypadají a jaké má s hřebcem další plány nám sdělil spolumajitel stáje Statek Blata Český ráj Josef Dufek, který se s námi podělil o snímky prvních potomků svého šampióna.

lot 17 osarusVe Francii dnes proběhla historicky první on-line dražba plnokrevných koní. Premiéru připravila společnost Osarus patřící pod křídla Tattersalls, která se kvůli omezením, jež způsobil boj proti koronaviru, rozhodla svou breeze-up dražbu uspořádat on-line. Vzhledem k okolnostem se dá hovořit o úspěchu, byť nové majitele našla jen necelá polovina nabízených koní (loni 63,5%) a průměrná cena meziročně klesla o 24%.

Po varšavském závodišti Sluzewiec, které odstartovalo posunutou sezónu již předminulý víkend, se do hry hodlá zapojit i druhá největší polská dráha, a z pohledu českých stájí dokonce ta nejdůležitější - Tor Partynice ve Wroclawi. Tamní sezóna začne 17. června čistě rovinovým dnem, první překážky přijdou na řadu o týden později. Celkem by se letos mělo ve Wroclawi uskutečnit 12 dostihových dnů.

European Jockeys' Cup neboli Evropský pohár žokejů, jehož 5 předešlých ročníků patřilo k nejvydařenějším dostihovým událostem na českém území, bude i letos. Potvrdili to pořadatelé v dnešní tiskové zprávě, v níž uvádějí, že by rádi i v těžké době ponechali výši cen na takové úrovni, v jaké byly zveřejněny v propozicích. Uvažují však o lehkém navýšení přihlášek.

dresdenUž od 29. května jsou německé dostihy otevřené i pro české koně. Rychlejší ukončení restrikcí vůči zahraničním účastníkům bylo oznámeno po pondělním jednání rady Deutscher Galopp a jako první z českých trenérů je využijí Helena Voršilková a Jürgen Albrecht, kteří do sobotního mítinku v Drážďanech posdílají celkem 4 koně.

brno new 1Pořadatel dostihů na brněnském závodišti pan Josef Vymazal využil nuceného posunutí začátku dostihové sezóny pro další zkvalitnění tamní dráhy. Poté, co se v prosinci 2019 začalo k naklopením oblouku do cílové rovinky se nyní, díky dostatku času kvůli pozastavení dostihového dění na dráze, pořadatel pustil do úprav dalších dvou oblouků v zadní části dráhy.

Masis moskvaByl to jeden z nejsmutnějších dní, jaké kdy Napajedla prožila. Před 44 lety, 25. května 1976, v hřebčíně, kde se o 24 let dříve narodil a ve kterém s výjimkou dostihové kariéry prožil celý svůj bohatý život, uhynul legendární Masis (City - Mamuška, Ut Majeur). Vítěz Československého derby v rekordním čase a plemeník, který domácí chov ovlivnil více než kdokoliv jiný před ním i po něm.

Dvě vítězství, z toho jedno v jedničkovém Gomba handicapu, vezl včera v Chuchke Areny Prahy do Malé Vísky trenér Zdeno Koplík. Muž, jehož jméno je spojováno především s vynikajícím Subway Dancerem, odjížděl z Chuchle nepochybně spokojen, ale zároveň už netrpělivě vyhlíží datum, kdy bude moci se svými koňmi vyrazit do zahraničí.

Dnes, krátce poté, co devítiletý NINE OU FOUR (Medicean) skončil mezi poraženými v Ceně B&B Chuchle Arena Praha, uvedly facebookové stránky Luka Racing zprávu o ukončení hřebcovy dostihové kariéry. "Čeká jej zasloužený důchod na pastvinách," píší o další cestě nezdolného hnědáka.

derby trial 20Prestižní mítink v německém Baden-Badenu dnes přinesl několik zajímavých výsledků. V hlavním dostihu dne, Derby Trial Frühjahrspreis (Gr.3, 3, 2000 m, 27.500 €) se trochu nečekaně prosadil SOUL TRAIN (Manduro) trenéra Wöhlera, čtvrtá šance dostihu, v jehož sedle byl žokej Bauyrzhan Murzabayev.

dubnova 2020Po desetiměsíční pauze se dnes skvělým stylem na dostihovou dráhu vrátil loňský vítěz Velké jarní ceny a třetí z Českého derby IGNACIUS REILLY (Worthadd). Ve výborně obsazené 62. Velké dubnové ceně (I.k., 4+, 1800 m, 150.000 Kč), aspirující na titul nejlépe obsazeného českého dostihu historie, předvedl v závěru zdrcující finiš, kterým o půl délky zdolal dalšího příslušníka loňského klasického ročníku Torque Powera (Toronado) a získal své druhé kariérní vítězství.

Suestado2V Německu běží dostihová sezóna v jejímž rámci se od čtvrtka do soboty odběhly čtyři blacktype dostihy. Rodokmeny jejich vítězů jsou zajímavé i z pohledu našeho chovu, protože ve třech najdeme krev zastoupenou i v našem chovu a poslední je zajímavým mezníkem v německém chovu. 

V neděli se vrací, bohužel opět bez diváků i majitelů, na cvalovou dostihovou scénu i Chuchle Arena Praha, hlavní český dostihový stánek. A vrací se ve velkém stylu. Nemožnost výjezdů do zahraničí soustředila na startu vrcholu dne, 62. Velké dubnové ceny (I.k., 4+, 1800 m, 150.000 Kč) nejen nejkvalitnější pole v celé historii tohoto dostihu, ale i jednu z nejsilnějších sestav v českých dostizích vůbec.

foal subrose 2020Jak jsme Vás již dříve informovali, Galileova (Sadler's Wells) dcera Sub Rose, matka úspěšných svěřenců Zdeno Koplíka Subway Dancera (Shamardal) a Silver Seam (Dark Angel) porodila 2. května dalšího již osmého potomka. Haras de Saint Pair nyní zveřejnil jeho fotku.

dark angel2První jedničkový dostih sezóny, 45. Memoriál Rudolfa Deyla, se stal snadnou kořistí v Irsku narozené Barthesy (Alhebayeb), která po loňském vítězství v Ceně Masise získala další triumf v dostihu nejvyšší  kategorie. Je to po Darkolvovi (Dark Angel), Dark Absolu (Pouvoir Absolu) a Silver Seam (Dark Angel) již čtvrtý vítěz dostihu I. kategorie v českém tréninku, jemuž v žilách koluje krev Dark Angela (Acclamation).

Best SolutionAč přesná čísla budou známá až na podzim, i Německo podle včerejšího vydání týdeníku Turf-Times očekává letos pokles počtu připuštěných klisen. V loňském roce působilo v německém chovu anglického plnokrevníka 1350 klisen, o sto méně než v roce 2018. Využívaly služeb celkem 47 plemenných hřebců.

ilustraci fotoFieldmistress, Lyndora, Vandoise, ale také Relation či La Lézardé - to jsou jména klisen, které v českém, nebo přesněji československém chovu založily rodiny produkující po generace velké vítěze. Zajímavá Vás, jak jsou zastoupeny v současném mateřském stádě v České republice?

Merano 3Poté, co dnes došlo k dohodě mezi italskými ministerstvy zemědělství a zdravotnictví, by se měl dostihový provoz na italských závodištích obnovit 25. května. Stejně jako jinde i v Itálíi se dostihy budou konat za přísných hygienických podmínek a bez diváků, pro české stáje je ale pozitivní zprávou, že Itálie zatím nezveřejnila žádná omezení startů zahraničních koní. 

Deauville3Opětovné uzavření pařížských závodišť včetně Longchamp, o němž jsme vás již informovali, postavilo francouzskou dostihovou autoritu před úkol zajistit plánované dostihy včetně prvních dvou klasických zkoušek na jiných drahách, spadajících do tzv. "zelené zóny", v níž je pořádání dostihů ve Francii povoleno.

dar 2020Připouštěcí sezóna se již překlopila do své druhé klidnější poloviny a většina klisen už byla připuštěna. Řada z nich už je též potvrzená březí. Platí to i o klisnách společnosti Acton s.r.o., majitele Centra Darhorse v Krabčicích, která bude letos největším českým chovatelem podle počtu připuštěných klisen.

Luka Vaclav ml2Ke kritice podmínek, které panovaly při pondělních dostizích v Mostě, se přidal i trenér Václav Luka mladší, který nás upozornil na tiskové prohlášení, které vydal na svých internetových stránkách. V plném znění jej přetiskujeme.  

Hodně rozruchu vyvovaly podmínky, za kterých se uskutečnil první letošní dostihový mítink, který se konal v pondělí v Mostě. Poté, co nepřipravenost dráhy a nemožnost její kontroly kritizoval trenér Zdeněk Mimra a na jeho kritiku následně reagoval ředitel mosteckého závodiště Jakub Šimůnek se s kritickým pohledem přidal i Jaroslav Myška.

Simunek Jakub2Včera jsme zveřejnili vyjádření jednoho z častníků letošní mostecké premiéry trenéra Zdeňka Mimry, který kritizoval stav mostecké dráhy a skutečnost, že pořadatel "neumožnil trenérům ani včasnou inspekci dráhy a případné škrtnutí koní pro její nezpůsobilost." Svou reakci na Mimrova slova nám zaslal ředitel mosteckého hipodromu Jakub Šimůnek, kterou nyní zveřejňujeme.

Šokující zprávou pro francouzský turf je rozhodnutí francouzské vlády, která stáhla své povolení k udělení výjimky pro dostihový sport a znovu zakázala v části země, nejvíce postižené pandemií, pořádání dostihů. To se týká především Paříže a východní část Francie. 

Včerejší mítink na mosteckém závodišti, kterým odstartovala letošní dostihová sezóna, se odehrál na katastofálně nepřipravené dráze. Tak to alespoň vidí jeden z účastníků včerejšího mítinku trenér Zdeněk Mimra, který nás požádal o zveřejnění následujícího příspěvku, který je jeho pohledem na kvalitu mostecké dráhy:

Česká rekorkmanka v počtu vítězství v nepřerušené řadě Famous Valley (Famous Name), o jejímž zranění jsme Vás informovali v sobotu, nakonec nezůstala v tréninku, ale zamířila do chovu. Prvním partnerem klisny, která v posledních 11 startech nenašla přemožitele, bude němčický Pop Rock (Helissio).

Memorial deyla 2020Hlavní předzkouška Jarní ceny klisen 45. Memoriál Rudolfa Deyla (I.k., 3 kl., 1400 m, 150.000 Kč) byla vrcholem úvodního dne letošní posunuté sezóny, který dnes proběhl na mosteckém závodišti. Roli desetinové favoritky v ni na 100% splnila bělka ze stáje Statek Blata Český ráj BARTHESA (Alhebayeb), kterou k jistém vítězství přivedl žokej Tomáš Lukášek. Tomu se po úspěšném zimním působení v Kataru podařilo vstoupit do české sezóny čtyřmi triumfy, hattricku dosáhla trenérka Barthesy Helena Vocásková.  

Nagroda strzegomia 2020V sobotu odstartovala letošní sezóna v Polsku a hned následující den v neděli byla na programu Nagroda Stregomia (Specjalna (Kat. B, 3, 1600 m, 40.250 zl), nejvýznamnější polská předzkouška tamních klasických dostihů na jednu míli.

steher cup 2020Čtyřletý hnědák Monpti (Mamool), který loni jako tříletý pod A. de Vriesem triumfoval v EJC Long - Velké ceně českého turfu, dnes vstoupil do sezóny v Kolíně nad Rýnem, kde se s žokejem Murzabayevem v sedle postavil na start listed Steher Cupu (4+, 3000 m, 12.500 €).

Zítra na mostecké dráze začne letošní dostihová sezóna. Začne o 43 dní později než bylo původně plánováno, přesto však dříve, než jsme si ještě před pár týdny mysleli. Tipsport dokonce na konci března nabízel kurz 2,38 na to, že sezóna začne před 6. červnem, zatímco start později se dal zahrát jen v desetinách. Ale sezóna je tady a startuje zostra - s devíti uchazeči o místo na startovní listině Derby včetně v Chuchli dosud neznámého srbského šampióna.

foal logician brotherJedno z posledních letošních hříbat narozené na Juddmonte Farms v Newmarketu je hřebeček, který spatřil světlo světa 8. dubna. Hřebec je synem neporaženého Frankela (Galileo) a listed umístěné Scuffle (Daylami). klisny z vynikající rodiny založené Američankou Best In Show (Traffic Judge).

unbrinSkvělý start do sezóny se včera ve Strasbourgu povedl dvanáctiletému valachovi Unbrin De L'Isle (Dom Alco), svěřenci trenéra Emmanuela Clayeuxe, který figuruje mezi třemi desítkami koní přihlášených do letošní 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou.

Šestiletá hnědka Famous Valley (Famous Name), která loni srpnovým triumfem v Budapešti vytvořila nový český rekord v počtu vítězství v nepřerušené řadě a následně jej triumfem ve Zlatém poháru EŽ ještě vylepšila na plných 11, svou vítěznou sérii letos neprodlouží. Kvůli zranění čeká úspěšnou reprezentantku stáje Stanislava Chudáčka pauza a na dráze se objeví nejdříve v příštím roce.

santa anita tribunyRozvolňování omezení vyvolaných pandemií koronaviru pokračuje i v dostihovém provozu. Včera se poprvé od 22. března konaly dostihy na jihu Kalifornie v Santa Anitě. Ač se jednalo o den s provozními dostihy, zájem stájí i sázejících navzdory dostihům za zavřenými branami byl enormní. Sázkový obrat vzrostl z loňských 6,97 miliónů dolarů na 11,2 milióny.

foal orphan wallace 20 detDnes přivedla vítězka Oaks z roku 2011 dvanáctiletá ryzka Orphan (Zafonium) na svět dalšího potomka. Stejně jako loni se odchovankyni Karla Rybára narodila kobylka, jejímž otcem je opět v chovu Ekofarmy Rybár působící listed vítěz z Ascotu Wallace (Royal Academy).

Zítra začne sezóna v Polsku, o dva dny později se v Mostě uskuteční první mítink české dostihové sezóny, příští týden by se měl rozjet porovoz v Maďarsku. Bez konkrétního termínu startu sezóny však zatím zůstává Slovensko, jehož dostihy jsou častým cílem českých stájí. Jak to se Slovenskou sezónou vypadá jsme se zeptali na Závodisku Bratislava.

HouseproudJuddmonte Farms Khalida Abdullaha je už řadu let jedním z nejúspěšnějších chovatelů na světě a v posledních letech též díky Frankelovi (Galileo) a Kingmanovi (Invincible Spirit) mimořádně významným hráčem na trhu plemenných hřebců. Před dvěma dny uplynulo 30 let od doby, kdy se jako chovatel mohl poprvé radovat z klasického vítězství svého odchovance.

Třicet koní, mezi kterými nechybějí vítězové posledních tří ročníků Theophilos (Elusive City), Tzigane du Berlais (Poliglote) a No Time To Lose (Authorized), bylo k dnešnímu dni přihlášeno do jubilejního 130. ročníku Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. O letošní ročník mají zájem i zahraniční stáje. Francouzský trenér Emmanuel Clayeux opět přihlásil již dvanáctiletého Urgent de Gregaine (Truth Or Dare), který před 3 lety bojoval s No Time to Lose o vítězství, a také stejně starého Unbrin de l'Isle (Dom Alco), který se v Pardubicích ukázal předloni, kdy doběhl druhý za Mahonym v Ceně Labe.    

Ještě vyšší zájem než o letošní úvodní den v Mostě je o chuchelskou premiéru této sezóny, která proběhne v neděli 24. května. Do osmi rovinových dostihů se sešlo celkem 150 přihlášek, tj. průměrně téměř 19 koní do každého dostihu. Největší zájem je o mílový dostih IV. kategorie pro tříleté, do něhož bylo přihlášeno 24 koní.

CanonV úterý, ve věku 34 let, byl kvůli kolice uspán jeden z nejlepších koní přelomu 80. a 90. let minulého století Canon (Agytröszt). Srdce velkého bojovníka, který dokázal stejně dobře zaběhnout sprinterskou trať 1200 metrů i distanci o polovinu delší, dotlouklo ve stájích Pavla Vítka a jeho ženy Olgy v Puchlovicích, kde Canon trávil své poslední dny.

Aktuálně v českém chovu plnokrevníka působí 23 plemenných hřebců, kteří mají podle dat Katalogu plemeníků udělenou licenci. Ač se připouštěcí sezóna dávno přehoupla do své druhé poloviny, měl by jejich řady v nejbližší době opět rozšířit Gr.2 umístěný Lehaim, syn nejdražšího francouzského plemeníka současnosti Siyouniho (Pivotal), zatím však licenci neobdržel.

V sobotu se rozeběhne dostihová sezóna v Polsku. Závodiště ve Sluzewieci odstartuje dvoudenním mítinkem, jehož vrcholem bude nedělní Nagroda Strzegomia (Specialna) (kat.B, 3, 1600 m, 40.250 zl), jeden z hlavních trialů jarních klasických dostihů.

Prix Texanita 2020Velmi solidně si dnes vedl tříletý valach Mutual (Lope de Vega), syn dříve na českých drahách běhající a stáj Joly reprezentující Tautou Montjeu (Montjeu), při své debutu v blacktype společnosti v Chantilly. V Prix Texanita (Gr.3, 3, 1200 m, 26.000 €) obsadil páté místo.

Pardubice zanr2Včera jsme na přání společnosti Lokotrans, majitele stejnojmenné úspěšné stáje, za kterou stojí Karel Jalový, publikovali dopis, v němž se Jalový a jeho společnost dotazují, zda Dostihový spolek a město Pardubice hodlají letos pořádat dostihy a který se zároveň nabídl jako případný záložní pořadatel pardubických dostihů. Dnes Dostihový spolek vydal tiskovou zprávu, v níž ujišťuje, že se na zahájení sezóny aktivně připravuje.

Už se to blíží. Jen pár desítek minut poté, co Jockey Club ČR zveřejnil předběžnou startovní listinu Memoriálu Rudolfa Deyla, vrcholu úvodního mítinku letošní sezóny, publikovala sázková kancelář Tipsport na hlavní dostih letošní mostecké premiéry a předzkoušku klasické Jarní ceny klisen svou kurzovou nabídku. Favoritkou je loňská vítězka Ceny Masise a druhá z české i slovenské Ceny zimní královny Barthesa (Alhebayeb).  

richner chris new2Do historie českého turfu vstoupila Breeze-up dražba společnosti Osarus před třemi lety, kdy na ní byla zakoupena tehdy dvouletá hnědka Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), která o rok později vyhrála České derby. Za pár dní bude dražba psát evropskou historii - stane se první evropskou dražbou plnokrevných koní, která bude probíhat pouze on-line.

Současná situace na pardubickém závodišti, které se nezapojilo do pořádání dostihů za zavřenými dveřmi, a také obavy z případného zrušení celé pardubické sezóny, vedly majitele přední české stáje Lokotrans Karla Jalového ke kontaktování pardubického primátora i Dostihového spolku s dotazem, zda a v jakých termínech bude spolek pořádat letos dostihy. Lokotrans je v případě rezignace Spolku na pořádání letošních mítinků ochoten sám uspořádat 10 dostihových dnů.

Sub Rose SilverSeamPředloňský Kůň roku Subway Dancer (Shamardal), ale též loňský vítěz Austrian Derby Silver Seam (Dark Angel), se dočkali dalšího sourozence. Druhého května porodila matka obou úspěšných svěřenců Zdeno Koplíka dalšího hřebce. Otcem je ve dvou letech Gr.1 vítězný Myboycharlie (Danetime), do letoška působící na Haras du Mezeray.

yorkNejdříve 1. června by mohla být obnovena dostihová sezóna v kolébce turfu ve Velké Británii. Vyplývá to ze včerejšího vyjádření britské vlády Our Plan to Rebuild, která zveřejnila plán rozvolňování protipandemických opatření, jenž počítá s tím, že do konce května nebude povolen žádný profesionální sport.

prix d harcourt 2020Dnes se vrátil dostihový provoz do Francie. Za zavřenými dveřmi a žokeji s ruškami na obličeji, se v zemi galského kohouta uskutečnily tři mítinky. Pozornost poutalo především závodiště v Longchamp, hostící čtveřici grupových dostihů v čele s Gr.2 Prix d'Harcourt, na jejímž startu se objevil i loňský vítěz francouzského derby Sottsass.

Příští pondělí začně v Mostě, o měsíc a půl později než bylo původně plánováno, letošní česká cvalová dostihová sezóna. O úvodní mítink je sodlidní zájem - Jockey Club zaregistroval celkem 120 přihlášek. Nejvíce se jich sešlo v handicapu IV. kategorie pro tříleté a starší na 2200 metrů, do něhož je hlášeno 21 koní. Velký zájem byl i o další dostihy nižších kategorií.

Mutual2Sobotní vítěz TAB South Australian Derby (Gr.1, 3, 2500 m, 400.000 AU$) Russian Camelot (Camelot) se stal 60. blacktype vítězem z rodiny, kterou založila vítězka Lancashire Oaks (Gr.3) Reprocolor (Jimmy Reppin). Už pozítří bude v Chantilly usilovat o blacktype triumf další nadějný kůň z této rodiny, který je navíc mimořádně zajímavý i pro nás.

Na začátku prodlouženého víkendu jsme překonali další metu. Od ledna 2013, kdy se stránky Fitminu spojily s bývalým časopisem TURF Magazín a vznikl server Fitmin & TURF Magazín, dosáhly námi publikované zprávy a články hranice 12 miliónů přečtení.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking