lot 221 OCTEvropa čelí energetické krizi, vysoké inflaci a očekává ekonomický pokles, který vždy nejvíce postihne zbytná odvětví, k nimž patří i dostihový sport. Kdo však sledoval nejvýznamnější evropskou dražbu ročků, Tattersalls October Yearling Sale Book 1, musel nabýt dojmu, že svět je uprostřed konjunktury a evropská ekonomika hledí vstříc zářivé budoucnosti.

Sindler 1972 VPVelká pardubická není jen vrcholem dostihové sezony a sportovním zážitkem, je také místem společenských setkání. A také příležitostí vzpomenout na legendy dostihového sportu nebo pomoci těm, kteří ji potřebují.

ChicnamePřed třemi lety překvapil ve Velké třetím místem, poté se však na delší dobu odmlčel. Nyní jej čeká druhý pokus o to uspět v nejtěžším i nejpopulárnějším tuzemském dostihu 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Francouzský rodák Chicname de Cotte je synem plnokrevného Nickname (Lord World) z úspěšné matky Pensee de Cotte (Regmar), reprezentující francouzské plemeno Selle francais a dotek Francie bude znát i v sedle. Povede jej totiž francouzský žokej Ludovic Solignac, který jej jezdil ve všech třech letošních startech.

IMG 0044Slova generálního ředitele Tipsportu Petra Knybla pronesená na tiskové konferenci k Velké pardubické, že letošní sázkový obrat na Tipsportu na Velkou překoná loňských 15 miliónů a bude rekordní, se mohou naplnit. Ukazuje to alespoň výše dosavadních náběrů, která je v porovnání s loňským průběžným obratem dvojnásobná.

YonellaProti debutantům velmi kvalitních původů se při svém prvním kariérním startu ve čtvrtek v Saint-Cloud postavila svěřenkyně Ingrid Janáčkové Koplíkové Yonella (No Risk At All), která s Clementem Lecoeuvrem obsadila v poli 15 dvouletků v Prix Tenebreuse (1500 m, 27.000 €, záznam) desáté místo. (miv)

chuchle zanr5Zářijové jednání Rady Jockey Clubu ČR schválilo termínovou listinu na rok 2023. Její zveřejněná verze počítá s celkem 50 dostihovými dny, to je o 2 méně, než kolik bylo plánováno na letošní rok, byť se letos nakonec uskuteční 51 mítinků. Termínová listina je schválená s dodatkem, že závodiště Praha a Karlovy Vary upřesní konečné počty dostihových dnů nejpozději do konce listopadu 2022.

Triumfem Alpinisty v nedělní Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1), nejbohatším evropském dostihu, se do čela evropského šampionátu posunul čtrnáctiletý FRANKEL (Galileo), který je nyní na nejlepší cestě obhájit loňský triumf. Před druhým Dubawi (Dubai Millennium) má náskok 2,3 miliónu eur.

Dva starty, které tuzemští koně absolvovali ve středu na francouzských drahách, dotované umístění nepřinesly. Šestiletý Manoamano (Alexandros) s Alexis Pouchinem obsadil osmé místo v prodejní Prix de Fleurines (4+, 1100 m, 19.000 €), tříletá Choice French Bay (French Navy), vedená Enzo Crubletem, doběhla desátá v taktéž prodejní Prix de Mesquer (3, 1700 m, 12.000 €) v Pornichet.

Argano3Až se v neděli vyhoupne do sedla osmiletého ryzáka Argana (Lord of England) a vyrazí na start 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, bude to pro žokeje Martina Lišku už dvanáctý start v nejslavnějším českém dostihu. Argana ze stáje Marka Šimáka ale zároveň i trénuje a v roli trenéra to bude Liškův teprve druhý pokus, přičemž od toho prvního, na který ale nerad vzpomíná, už uběhlo 14 let. Čtyři dny před startem jsme se jej zeptali, s jakými ambicemi do dostihu nastoupí.

Fort medocVrcholem následujícího víkendu i celé překážkové sezóny je samozřejmě nedělní 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, nicméně atraktivní program je v Pardubicích přichystán už na sobotu. Na programu je totiž trojice jedničkových dostihů přes lehčí skoky a na své si přijdou i příznivci rovinových dostihů, kteří se mohou těšit především na trojici dostihů II. kategorie.

MrSpexZraky většiny českých turfmanů se upínají směrem k nedělní 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Své želízko v ohni v ní bude mít i trenér Luboš Urbánek, který na start vyšle osmiletého valacha stáje Lokotrans Mr Spexe (Tai Chi), který loni v českém překážkovém vrcholu překvapil třetím místem. O víkendu ale Urbánkovy svěřence nečekají jen překážky a Velká pardubická. V sobotu čeká dva koně Lokotransu start v listed dostizích v Chantilly, kde se představí mj. i neporažený dvouletek Devil in Pink (Footstepsinthesand).

Heaven Forfend2Když jej loni v červenci stáj Lokotrans koupila po vítězství v prodejní Prix du Village v Longchamp a přivezla do Česka, byl HEAVEN FORFEND prvním potomkem famózního Frankela (Galileo) v českém turfu. Jeho tuzemská kariéra sice ukázala, že disponuje vysokou třídou, bohužel si ale z Francie přivezl i zdravotní omezení, kvůli kterým pětiletý valach nyní ukončil dostihovou kariéru.

Zazou ppNestává se tak často, aby se tuzemskému plemeníkovi podařilo během jednoho dne získat dvě vítězství ve dvou různých zemích. Tuto neděli se takového úspěchu, a nikoliv poprvé, dočkal krabčický ZAZOU (Shamardal), jehož potomci zvítězili v Česku a v Maďarsku.

tkpcePo uzavření startovních listin je jasné, že na startu letošní 132. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou bude patnáct koní. Přestože sázková kancelář mírně favorizuje loňského vítěze, nic není jisté. Startovní pole je sice méně početné, přesto plné velmi zajímavých koní, z nichž může druhou říjnovou neděli zvítězit kdokoli. V Pardubicích se v neděli 9. října v případě hezkého počasí očekává velká návštěvnost, tribuny jsou už nyní prakticky vyprodané. Vstupenek na stájí je stále dost.

lot 949Zatímco v předešlých letech byla z pohledu českého turfu nejvýznamnější irskou dražbou ročků dražba pořádaná irskou pobočkou Tattersalls, letos jí v počtu zakoupených koní a výše investované částky překonala Sportsman's Sale, organizovaná konkurenční společností Goffs. Z dvoudenní dražby, která proběhla ve čtvrtek a pátek, míří do českých stájí minimálně 12 ročků, pod nimiž je shodně podepsán bloodstock agent Tomáš Janda.

Australien jhZatímco nejvýznamnějšímu startu tuzemského koně na zahraniční dráze - pokusu Ponntose o úspěch v Gr.1 sprintu v Longchamp, jsme se věnovali v samostatném článku, v Česku registrovaní koně v neděli běhali ještě na dalších závodištích. A vítězili.

Memorial HPetrlika 22Po sobotním double v Brně, kterým se posunul do čela průběžného šampionátu rovinových trenérů, získal Allan Petrlík další double v Chuchle Areně Praha. Ten pražský byl pro čtyřnásobného šampióna trenérů o to sladší, že jeho součástí byl i triumf v hlavním dostihu, věnovaném památce Allanova otce - jedničkovém 19. Memoriálu Harryho Petrlíka (I.k.3+ kl., 1600 m),  Bylo to poprvé, co se Allanovi podařilo tento dostih vyhrát.

LAbbaye 22Po loňském šestém místě obsadil nejlepší český sprinter Ponntos (Power) v nejvýznamnějším francouzském sprintu Prix de l'Abbaye de Longchamp Longines (Gr.1, 2+, 1000 m, 350.000 €) sedmou příčku. Od dotovaného místa jej dělilo půldruhé délky. 

arc 2022Nejbohatší evropský dostih Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 3+, 2400 m, 5,000.000 €) zná svého letošního vítěze. V roli favoritky se v něm prosadila pětiletá bělka v péči Sira Marka Prescotta ALPINISTA (Frankel), která tak prodloužila dvě sezóny trvající vítěznou sérii na 8 dostihů.

Treasure rockTřetím dostihovým dnem se v sobotu s letošní dostihovou sezónou rozloučilo závodiště v Brně. Moravská derniéra vyšla nejlépe trenérům Janu Havlíčkovi a Allanu Petrlíkovi, kteří oba získali double, a které Havlíček navíc  okořenil úspěchem v hlavním dostihu. Došlo i ke změnám na čele rovinových šampionátů trenérů i jezdců.

Prix du cadran 22Jen dva starty absolvovali v sobotu čeští koně na zahraničních drahách, oba se však odehráli v blacktype dostizích. Napajedelský rodák Sapienti (Egerton) ze stáje Marcely Filipové se pokusil jít ve stopách jiného svěřence Martiny Havelkové Cacophonouse (Cacique) a bodovat v Gr.1 Prix du CadranLady in Pink (Adlerflug) poprvé okusila blacktype atmosféru v listed v Mülheimu.

Ivan motolJsou to už více než čtyři měsíce, co v tréninku v Bošovicích utrpěl vážné zranění s trvalými následky někdejší vice-šampión českých žokejů Ivan Kub. Po pobytech v českobudějovické a příbramské nemocnici je nyní v péči lékařů v Motole a protože mu to jeho stav už umožňuje, moc Vás všechny chtěl pozdravit a také Vám poděkovat.

TK bartosJen hodinu po uzávěrce startovních listin se v Praze uskutečnilo slavnostní losování startovních čísel pro letošní ročník Velké pardubické. Na jejím startu by mělo být 15 koní z České a Slovenské republiky. Startovní čísla jim z osudí vytáhl trojnásobný vítěz Velké pardubické, čtyřnásobný vítěz Gran Premio Merano Josef Bartoš. Toho diváci uvidí v sedle devítiletého hnědáka stáje Scuderia Aichner Brunch Royala, kterého připravuje trenér Josef Váňa ml.

Help4Český rodák a trojnásobný klasický vítěz Gasparini (Eagle Top) už není podle handicapu vládcem tříletého ročníku. Svěřenec Jana Demele ze stáje Tippler Group s.r.o., který za triumf ve Slovenském derby dostal 80,5 kilogramu a v následujících dvou startech tuto známku podle handicaperů potvrdil, přišel o prvenství po výkonu vítěze Svatováclavské ceny Helpa (Dream Ahead) ve Francii.

lodgian whistle2Mezi přihlášenými do Poplerova memoriálu skupiny Profireal Group figuruje jméno devítiletého ryzáka Lodgian Whistla. Když při posledním pardubickém mítinku ovládl generálku na memoriál vítěze Velké pardubické kpt. Rudolfa Poplera, byla to velká radost celého realizačního týmu.

si su heppa 1584Nabídka Katalogu ročků už čítá 15 ročních plnokrevných nadějí. Nejnověji ji rozšířila dvojice potomků aktuálně nejsledovanějšího českého plemeníka Eagle Topa (Pivotal), otce trojnásobného klasického vítěze Gaspariniho, kterou nabízí Hřebčín Střelice, zastupující v obou případech své zahraniční klienty.

PleioneŠesti rovinovými dostihy, jednou steeplechase, jedněmi proutěnkami ale též čtyřmi kláními Pony ligy se ve sváteční středu rozloučilo s letošní sezónou závodiště v Lysé nad Labem. Ač největším dostihem bylo klání třetí kategorie, diváci v něm mohli sledovat soupeření vítěze Derby s vítězkou Oaks a v rámcových dostizích k vidění byli i další vítězové dostihů nejvyšší kategorie a také další díl boje o šampionát profesionálních jezdců, jemuž letos dodává na atraktivitě možný historický přelom. 

OrpheeLetos je tomu 10 let, kdy poprvé ve Velké pardubické zvítězila Orphee des Blins. Je jedinou klisnou, která ve Velké pardubické dokázala zvítězit třikrát za sebou. Při svém prvním triumfu v roce 2012 francouzská rodačka překvapila nejednoho dostihového fanouška i odborníka. Bookmakeři ji nabízeli v kurzu 50:1. Přesto druhou říjnovou neděli zvítězila „o parník“ a její žokej Jan Faltejsek slavil už v cílové rovině. Přitom nabídka na angažmá ve Velké pardubické v sedle Orphee přišla téměř na poslední chvíli. Pro Jana Faltejska to bylo jedno z pěti doposud získaných vítězství v legendárním dostihu.

Hlavaty pavel2Během právě probíhající dražební sezóny Vám pravidelně přinášíme zprávy o nových nákupech do českých tréninkových centrál, zůstali jsme vás však dlužni zajímavou informaci o cestě opačné - prodeji koně z tuzemského tréninku na jedné z evropských dražeb. Zmíněný kůň však na tuto dražbu necestoval - byl totiž nabízen on-line. O tom, jak taková dražba funguje z pohledu prodávajícího, jsme si povídali s trenérem Pavlem Hlavatým, z jehož stáje úspěšná nabídka na prodej vzešla.

Šestnáctiletý Sea the Stars (Cape Cross) se v pátek stal dalším členem elitního "Klubu 100" - skupiny plemeníků, kterým se podařilo dát trojciferný počet potomků, kteří vyhráli blacktype dostih. Nejprve v Austrálii jeho syn Desert Icon vyhrál Gr.3 JRA Stakes v Moonee Valley a o pár hodin později v Saint-Cloud ovládla tříletá Life In Motion listed Prix Coronation a stala se oním 100. Sea The Starsovým blacktype vítězem.

hollystory2Po třetím místě v Moulins a druhém v Lyonu dnes tříletá hnědka stáje Haras de Beaufay Holly Story (Charm Spirit) získala další francouzské umístění. Svěřenkyně Dalibora Töröka finišovala s Axelle Nicco druhá v prodejní Prix de Combronde (3, 1000 m, 15.000 € ve Vichy, 1 3/4 délky od vítězného Lesslepasser (Penny's Picnic).

Bruch RoyalKdyž Tipsport vydal první sázkovou nabídku na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, byl devítiletý valach Scuderie Aichner Brunch Royal (Sunday Break) s kurzem 18:1 až desátou šancí dostihu, do něhož se přihlásilo 17 koní. Po sobotním lehkém vítězství v krosu v Meranu se rázem stal druhým antepost favoritem dostihu v kurzu 6,5:1.

owidie 1581V Katalogu ročků, službě pro české chovatele a majitele, je aktuálně v nabídce 13 ročních plnokrevníků od tuzemských chovatelů. Nejnovějším přírůstkem je ryzka OWIDIE (Wallace) z chovu Karla Rybára, která je již devátým nabízeným ročkem, jehož matka uspěla v dostihu nejvyšší kategorie, nebo dala takového potomka.

Slovensky leger 22bČeský rodák Gasparini (Eagle Top) je k nezastavení. V neděli se v Bratislavě postavil na start třetího klasického dostihu a po úspěších ve Slovenském derby a českém St. Leger zvítězil i v nejdelší slovenské klasice. Za třetí listed vítězství získal další 2 body pro bodovací část volby Koně roku, a díky celkovým 6 bodům má nemalou šanci ve volbě atakovat i pozici nejvyšší.

Gran premio 2022L'Estran (Linda's Lad) to dokázal. Devítiletý valach ze stáje Josefa Aichnera, připravovaný Josefem Váňou mladším, v neděli v Meranu vyhrál jako první kůň v historii po čtvrté v řadě největší italský překážkový dostih, čtvrt miliónem eur dotované Gran Premio Merano (Gd1, 5000 m). Stejně jako v předchozích triumfech i tentokrát mu k zápisu do historie pomohly talent a zkušenosti žokeje Josefa Bartoše.

Vert liberte2Jeden z nejlépe obsazených ročníků v celé 44 leté historii CPI Hotel Velké ceny českého turfu (L, 3+, 2400 m, 600.000 Kč) byl vrcholem sobotního mítinku v Chuchle Areně Praha. V poli deseti koní se skvělým finišem blízko vnější bariéry jednoznačně prosadil čtyřletý svěřenec Dalibora Töröka VERT LIBERTE (Muhaarar) z dostihové stáje Pegas, který pod Petrem Foretem navázal na lehký srpnový triumf ve dvojce v Karlových Varech.

zanini GCSDvoudenní mítink, kterým v Meranu vyvrcholí nejen tamní překážková sezóna, ale i v celé Itálii, začal pro české stáje skvěle. Vrchol prvního dne a tamní nejvýznamnější dostih přes proutěné překážky Gran Corsa Siepi di Merano (Gd1, 4000 m, 60.000 €, záznam) ovládl ZANINI (Poseidon Adventure) a čeští koně získali i další tři graded dostihy, které se v sobotu běžely.

rise aboveStáj Jany Dufkové získala na dnešních dostizích v Le Croise-Laroche novou posilu. Po čtvrtém místě v prodejní Prix d'Amiens (1100 m, 13.000 €, záznam) zakoupila za 18.800 euro dvouletou hnědku RISE ABOVE, dosud připravovanou Yannem Barberotem, kterou pro ni bude trénovat Ingrid Janáčková Koplíková.

Royal right7Další dobrý výsledek veze z Francie čtyřletý valach stáje Jany Dufkové Royal Right (Frankel). Svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové v pátek podvečer vybojoval těsné druhé místo v Classe 3 Prix de l'Etang de Saint-Cucufa (4+, 2000 m, 18.000 €, záznam).

lot 525Na dvoudenní Tattersalls Ireland September Yearling Sale, na níž Tomáš Janda koupil pro české stáje 4 ročky, ve čtvrtek bezprostředně navázala její druhá část, tzv. Part II, nabízející roční koně v nižších cenových kategoriích než předchozí dražba. Průměrná cena na této jednodenní dražbě dosáhla hodnoty 10.495 €, což je o 9% více než v loňském roce. Medián stoupl dokonce o 12% za osm tisíc eur, prodáno bylo 91 (81%) ze 112 nabídnutých plnokrevníků.

pce zanr hvLetošní 132. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, konaná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly, je na programu už druhou říjnovou neděli, tedy 9. října 2022. Času na nákup vstupenek tak již mnoho nezbývá. Aktuálně jsou volné kapacity míst k sezení především na tribunách s označením I a G, které jsou situované na začátku a konci cílové roviny.

Svou nejlepší sezónu letos prožívá sedmnáctiletý hnědák Pouvoir Absolu. Sadler's Wellsův syn, který v chovu Hřebčína Napajedla působí od roku 2013, je po triumfu své dcery Willemine v Ceně zimní královny na čele průběžného šampionátu otců dvouletých a v celkovém mu náleží druhé místo.

serial golan 3Novinkou letošní slušovické sezóny je seriál čtyř překážkových dostihů pod záštitou senátora Ing. Tomáše Goláňe. V něm postupně sbírají umístění účastníci body, které rozhodnou o tom, kdo si po posledním dostihu převezme peněžité prémie ve výši 5000,- Kč pro majitele, trenéra a jezdce.

Bezprostředně po zveřejnění přihlášek na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou publikovala sázková kancelář Tipsport kurzy na vítěze tohoto nejpopulárnějšího českého dostihu. Jako favorita vidí obhájce loňského vítězství Talenta (Egerton), jehož šance ocenila kurzem 5,5:1. Za ním je trojice Mr Spex (Tai Chi), No Time To Lose (Authorized) a Player (Moonjaz), která má kurz 6,5:1. Potenciální irský účastník Young Dev (Fracas) by podle bookmakera Tipsportu neměl nejlepší české koně ohrozit. Nabízí jej v kurzu 25:1.

8k DSC 1675 kopieVe čtvrtek 22. září byly zveřejněny přihlášky na 132. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Na listině je 17 jmen včetně zahraničních hostů. Nechybí obhájce loňského vítězství Talent, naopak schází jméno vítěze z roku 2019 Theophilose, který se zranil. Z dvaadvaceti koní kvalifikovaných na pardubickém závodišti je přihlášeno 14, zbývající trojici tvoří koně z Irska a z dostihové stáje Scuderia Aichner.

Lot 399 tjDruhým a závěrečným dnem včera pokračovala irská dražba ročků Tattersalls Ireland September Yearling Sale. Z pohledu pořadatele se druhý den nevydařil tak, jako den předešlý, neboť po předchozím 5% nárůstu průměrné ceny, klesl průměr v druhém dni o plných 14%. Za celou dražbu tak průměrná cena zaznamenala meziroční 5% pokles. Prodalo se však vysokých 90% (413) ze 458 nabídnutých ročků a medián stoupl o 11% na rovných 26 tisíc eur.

Help frSvěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové Help (Dream Ahead) dál posiluje svoji pozici v tříletém ročníku. Po vítězství ve Svatováclavské ceně proti starším koním dnes statečně bojoval v Classe 1 sprintu Prix de la Galerie des Cerfs (3, 1200 m, 35.000 €, záznam) v Chantilly.

Kridlova tamaraNa začátku letošního června požádal Nadační fond Jockey Clubu ČR nejen dostihovou veřejnost o pomoc ve prospěch pana Ivana Kuba. Tato sbírka je nyní ukončena, celkový výsledek sdělí Jockey Club ČR veřejnosti dne 30. 9. 2022. Nyní se Jockey Club obrací na dostihovou i nedostihovou veřejnost s další naléhavou prosbou, tentokrát ve prospěch paní Tamary Křídlové. 

janda tatt ireVčera začala v Irsku tamní Tattersalls Ireland September Yearling Sale, jedna z nejvýznamnějších dražeb ročků pro náš turf, do kterého z ní přišli například aktuálně nejúspěšnější sprinter regionu Ponntos (Power), loňský vítěz Českého derby Hazarder (Harzand) nebo třetí z nedělní Ceny zimní královny Niamhtree (New Bay). Úvodní den bylo vydraženo 202 z 230 (88%) nabídnutých ročků za průměrnou cenu 31.861 €, o 5% vyšší než před rokem.

Roncal azNěmecká dražební společnost BBAG zveřejnila katalog na svou poslední letošní dražbu, která proběhne ve dnech 14. a 15. října. Nabízí celkem 393 koní, mezi nimiž jsou zastoupeni nejen ročci, ale také koně v tréninku či chovné klisny. Řada z nich má své úspěšné sourozence na českých drahách, najdeme mezi nimi i chovnou klisnu z rodiny famózní napajedelské rodačky Arvy, poslední vítězky československé  trojkoruny.

Koreckova AndresovaPo víkendu, v němž Jiřina Andrésová získala pět vítězství a posunula se do čela průběžného pořadí honorovaného šampionátu profesionálních jezdců Lázně Poděbrady Cupu, vypsala sázková kancelář Tipsport kurzy na to, kdo se letos stane šampiónem. Podle nich mají největší šance obě ženy v čele pořadí, tedy zmíněná Jiřina Andrésová a Vendula Korečková, jejichž šance bookmaker ohodnotil shodným kurzem 2,5:1.

Comming pulse3Z trojice českých zástupců, kteří dnes startovali v Saint-Cloud, dosáhla na dotovaný doběh jen tříletá Comming Pulse (Dragon Pulse) rodiny Nieslaniků. Vítězka Ceny Nory Jeane (I.k.) finišovala s Clementem Guitraudem pátá v prodejní Prix de Davron (3, 1600 m, 23.000 €, záznam).

I Was Framed2V seznamu klisen, které letos našly svého partnera v zahraničí, najdeme je pětiletou Milušku, vítězku prvního dostihu Fitmin Cupu 2019, která se umístila v Memoriálu Rudolfa Deyla. Otcem odchovankyně Jany Bečkové je nestartovavší americký rodák I Was Framed (Racey Remarque), jehož si chovatelka společně se svým partnerem Karlem Germičem vybrali kvůli jeho unikátnímu zbarvení.

herHim2Víkendové dění na zahraničních drahách přineslo českým nebo lépe řečeno v Česku registrovaným stájím úspěchy především na překážkové scéně. V neděli pokračovalo dostihové dění v Meranu, kde vše směřuje k tamním vrcholům, vedle jihu Evropy uspěl český zástupce na jejím severu ve Švédsku.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net