Mauricius ppTriumf sedmiletého valacha Scuderie Aichner Mauricia (Kapgarde) v nedělní Gran Corsa Siepi d' Italia (Gd1) byl valachovým čtvrtým letošním startem a čtvrtým vítězstvím. Bělouš v péči Josefa Váni mladšího už má na svém kontě celkem čtyři Gd1 vítězství, více než 4 milióny zisku a zcela jistě dosud neřekl poslední slovo. A také má velmi zajímavý rodokmen.

Sousa RicardoRok poté, co v sedle American Charlie (Myboycharlie) obsadil patnácté místo, se do Chuchle Areny Praha na České derby vrací ve Španělsku působící žokej portugalského původu Ricardo Sousa Ferreira. Pro španělského šampióna, mezi jehož úspěchy najdeme i triumf v tamním derby, to bude již pátá návštěva chuchelského závodiště. Poprvé v Chuchli jezdil v roce 2018 v rámci Evropského poháru žokejů, o rok později se zúčastnil mítinku s Velkou jarní cenou, v roce 2021 se znovu vrátil na EJC a loni startoval při Derby dnu.

velka cervnova 2023 bkNad podobou startovní listiny letošního Českého derby visí i po odběhnutí hlavního trialu řada otazníků. Za velkou částí z nich stojí skutečnost, že z 25 koní, kteří po předchozím škrtání zůstali na přihláškách, osm nedisponuje tuzemským handicapem. A minimálně jednoho z uchazečů ještě čeká jeden start, který rozhodne, zda se o tuzemské derby bude nadále ucházet.

VC Slovenska 23 ctV neděli v Bratislavě proběhl již 44. ročník mítinku Turf-Gala, na kterém se opět dařilo českým koním. Česká televize za sponzorského přispění společnosti LOKO TRANS Media s.r.o. připravila z tohoto mítinku reportáž, kterou si můžete zpětně pustit v jejím i-vysílání.

Cracksman4O víkendu se konala Derby v Anglii a Francii, jejichž výsledky se odrazily i na aktuální podobě průběžného šampionátu plemeníků obou zemí. Ta je nyní velmi zajímavá, protože oba žebříčky mají v čele příbuzná jména. Britsko-irskému vévodí Frankel (Galileo), do čela francouzského se vyhoupl jeho syn Cracksman.

Zagler jan PiggottMinulou sobotu, po krátké vážné nemoci, ve věku 82 let zemřel Jan Zágler. Muž, jehož dlouholetá činnost v dostihovém sportu mu vynesla ocenění při oslavách sta let chuchelského závodiště a především člověk, jehož nevelká postava skrývala obrovské srdce. Zprávu přinesl server Jezdci.

Regaetton2Mimořádně bohatý dostihový víkend přinesl vedle Turf-Gala a vyvrcholení první části sezóny v Meranu, o nichž jsme vás již informovali, i další mítink v polské Wroclawi a také návrat šampióna  Ponntose (Power) na francouzskou blacktype scénu. 

firstofallV sobotu a neděli vyvrcholila první část sezóny v italském Meranu a dvoudenní mítink byl dokonalou ukázkou výsadního postavení, jaké na tamní dráze mají koně připravovaní u nás. Z osmi překážkových dostihů získali šest vítězství, patřily jim vrcholy obou dní a vyhráli všechny grupové dostihy. Mítink byl v zásadě soubojem dvou velkých tuzemských stájí - Josefa Aichnera a Jiřího Charváta - které se stejnou měrou podělily o šest českých vítězství.

velka cena slovenska 202344. ročník mítinku Turf-Gala, vrchol první poloviny dostihové sezóny na Slovensku, nad nímž opět převzala záštitu společnost Lokotrans, byl soubojem českých stájí s koňmi slovenského trenéra Jaroslava Línka. Předloňský šampión slovenských trenérů dosáhl při svátečním mítinku hattricku, přičemž dvou vítězství dosáhli jeho svěřenci, a to poměrně nečekaně, v jedničkových dostizích. Zbylé tři dostihy včetně hlavního se staly kořistí českých stájí a ač počet českých vítězství nebyl překvapením, jména vítězů poměrně ano.

prix du jockey club 2023Den po anglickém přišlo na řadu derby francouzské. Qatar Prix du Jockey Club (Gr.1, 3 hř+kl., 2100 m, 1,500.000 €) sice po zkrácení distance na 2100 metrů trochu ztratila z glorioly tradičního derby jako zkoušky vytrvalosti, diváci si však při letošní edici rozhodně nemohli stěžovat na nezajímavý dostih.

velka cervnova 2023 ppVítězství v 71. Velké červnové ceně (I.k., 3, 2200 m) si, stejně jako před rokem, z Chuchle Areny Praha odvezl tým trenéra Radka Holčáka. V poli 11 koní se hezkým závěrem prosadil progresivní CHARPENTIER (Cracksman) stáje Joly, který potvrdil své Derby ambice, půl délky před taktéž se zlepšujícím Stormy Awakening (Storm The Stars). Neporažený maďarský Arames (Zarak), který nádherným stylem ovládl maďarskou Velkou jarní cenu, stačil jen na páté místo.

Epsom derby 2023Už loni v září poté, co v Leopardstownu vyhrál Juvenile Stakes (Gr.2), jej většina britských sázkových kanceláří pasovala do role ante-post favorita Epsom derby. Tuto pozici AUGUSTE RODIN (Deep Impact) ještě upevnil triumfem ve Vertem Futurity (Gr.1) a ač po jeho výbuchu v 2000 Guineas (Gr.1) se jeho pozice zachvěla a přeskočil jej Military Order (Frankel), nadále patřil do nejužšího okruhu favoritů.

Partenit compiegneNadějnou předehrou před nabitým víkendem, v němž čeští koně budou bojovat na několika frontách a čeká je řada velkých dostihů, byl páteční mítink ve francouzském Compiegne. Zúčastnilo se ho šest koní v českém tréninku, z nichž čtyři doběhli na dotovaných místech.

AramesDostihově mimořádně nabitý víkend přinese vedle mítinku Turf-Gala, Epsom Derby, francouzského derby dne s Ponntosovou účastí či českými stájemi hojně obsazených mítinků v Meranu a Wroclawi také poslední a nejvážnější předzkoušku Českého derby 71. Velkou červnovou cenu. S domácími tříletky, kteří budou ladit formu či bojovat o handicap, který by jim umožnil dostat se na startovní listinu tuzemského vrcholu, změří své síly neporažený maďarský Arames (Zarak), kterého Tipsport vidí jako první šanci dostihu.

Loňské Švýcarské derby skončilo úspěchem stáje Lokotrans, jejíž Hello Hola Hay (Zarak) s Martinem Laubem dokázal navzdory nedůvěře tamních sázejících klasický dostih o 50 tisíc franků po boji o krátkou hlavu vyhrát. Letos by se v jeho stopách mohl vydat další svěřenec Luboše Urbánka Shurayk (Siyouni).

Po solidním debutu se hnědák stáje Westminster Race Horse Sir Westminster (Sir Percy) rýsoval jako černý kůň startovního pole nejdůležitější předzkoušky Českého derby Velké červnové ceny. V úterý byl ale z derby trialu škrtnut. Zda to znamená konec cesty k české modré stuze, jak se na ní připravuje You Just Rock (Hawkbill), ale i o pondělním startu Salt Mix (Gutaifan) jsme si povídali s jejich trenérem Václavem Lukou mladším.

ceske derby 2023Koncentrace na českém majitelském poli se zvyšuje. Zatímco postupně klesá počet majitelů a také se snižuje počet koní v malých a středně velkých stájích, síla těch největších roste. Ačkoliv ne všude na světě lze zaregistrovat pokles počtu majitelů, přesun koní a zisků z dostihů od malých a středních stájí směrem k těm nejvyšším můžeme pozorovat v mnoha zemích. S velkou pravděpodobností je dán změnou ekonomických poměrů a souvisí s postupným slábnutím střední a vyšší střední třídy ve vyspělých zemích a zvyšující se koncentrací kapitálu u největších hráčů.

Sendmeastar wissSvatodušní pondělí je ve Francii i Německu státním svátkem, a obě země nabídly bohatý dostihový program, který přilákal řadu koní v českém tréninku. Zatímco v německých blacktype dostizích vyšli naši zástupci naprázdno, z Francie vezou jedno vítězství a několik umístění.

Dvojnásobný vítěz Velké ceny Prahy (L) a jeden z nejlepších a nejspolehlivějších tuzemských mílařů Torque Power (Toronado) ukončil ze zdravotních důvodů dostihovou kariéru. "Už jsem se těšil, jak začne sezónu nějakou dvojkou a půjde výš, ale bohužel mu noha začala opět hřát, a tak jsme se po dohodě s trenérem Kobzarevem rozhodli, že už z dostihové dráhy odejde," uvedl pro naše stránky hřebcův majitel Josef Saller mladší.

merano 4Již dvaatřicet vítězství získali letos v Česku připravovaní koně v italských překážkových dostizích. K dosavadní třicítce, zahrnující i čtyři dostihy kategorie Graded, v neděli v Meranu přidali další dvě vítězství svěřenci otce i syna Váňových.

Irish 2000 guineas 2023V sobotu v Curragh se konal první klasický dostih v Irsku - Tattersalls Irish 2000 Guineas (Gr.1, 3, 1600 m), který na startu soustředil 11 hřebců. Poprvé po šesti letech v něm slavil úspěch, a to dokonce dvojnásobný, irský šampión trenér Aidan O'Brien, jehož svěřenci obsadili první dvě místa.

Devatenáctiletý bělouš Fairlypi (Pivotal), který se letos vrátil do českého chovu, v němž před 15 lety svou chovnou kariéru zahajoval, patří při svém návratu k plemeníkům, o které je v tuzemsku největší zájem. Již stihl připustit 18 plnokrevných klisen, další dvě na připuštění čekají, a tak by celkem měl připustit minimálně dvacet klisen. To je počet, který by mu v loňském roce zajistil druhé místo v žebříčku plemeníků podle počtu připuštěných klisen.

ToTenMetersJosef Saller mladší, majitel úspěšné stáje The Sons of Sharpour, zakoupil v uplynulých dnech dva zajímavé tříleté koně. V Německu na BBAG dražbě získal ryzáka Nortona (Tai Chi), vedle něj pak ještě privátně zakoupil hnědku To Ten Meters (Seahenge). Oba koně, které při dnešní uzávěrce dlouhodobých přihlášek přihlásil do Velké ceny českého turfu, svěřil trenéru Konstantinu Kobzarevovi.

Masis moskvaByl to jeden z nejsmutnějších dní, jaké kdy Napajedla prožila. Před 47 lety, 25. května 1976, v hřebčíně, kde se o 24 let dříve narodil a ve kterém s výjimkou dostihové kariéry prožil celý svůj bohatý život, uhynul legendární Masis (City - Mamuška, Ut Majeur). Vítěz Československého derby v rekordním čase a plemeník, který domácí chov ovlivnil více než kdokoliv jiný před ním i po něm.

Entropia lemansPo čtvrtém místě v trojkovém dostihu v Lysé nad Labem bodovala pětiletá hnědka Hany Veselé Entropia (The Gurkha) i v Classe 3 ve Francii. Na dráze Le Mans obsadila svěřenkyně Zdeňka Seménky, vedená Sybille Vogt, páté místo v Prix Bernard Chausse (4+, 2300 m, 15.000 €).

Ivan stana matyasUž je to rok, co se při nešťastném pádu koně v tréninku v Bošovicích vážně zranil někdejší žokej a vice šampión tuzemských jezdců, posléze trenér Ivan Kub. Ze zranění, kvůli němuž stráví zbytek života na vozíku, se pomalu zotavuje v motolské nemocnici, tamní pobyt se mu ale oproti předpokladům výrazně prodloužil. Povídali jsme si s ním ale nejen o příčinách dlouhého léčení, ale také o letošní sezóně, koních, kteří jej zaujali, výkonech tuzemských žokejů a také o plánech a přáních, na které se těší, až se z motolské nemocnice a následné rehabilitace v Kladrubech vrátí domů.

slusovice soudPrvní letošní jednání Dostihového soudu, které proběhlo 18. května, řešilo odvolání proti schválení výsledku dostihu ve Slušovicích. Místo původního doběhu koní na prvním a druhém místě soud zjistil, že nelze rozhodnout, kdo byl v dostihu vítězem a vyhlásil mrtvý doběh.

Chelmsford3V sobotu v Pardubicích odstartovala série kvalifikačních dostihů na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Byla u toho i fotografka Andea Zavadilová, která z pardubického mítinku pro vás připravila rozsáhlou fotogalerii.

Sobotním vítězstvím tříletého Shaquille (Charm Spirit) v Carnarvon Stakes (L) v Newbury získal Galileo (Sadler's Wells) již 284. blacktype vítěze v roli mateřského otce. Mílovými kroky se tak blíží k hranici 300 blacktype vítězů, kterou se mu jako otci podařilo překonat před 4 lety.  

Pripravna cena 2023V sobotu pokračovala i sezóna u našich slovenských sousedů a to posledním mítinkem před mezinárodním Turf-Gala. Jeho vrcholem byla sprinterská Prípravná cena na 1200 metrů, které se zúčastnili i tři čeští koně. Dostih však patřil domácím.

grande stch 2023Největší úspěch, jakého čeští koně v největší steeplechase konané na evropském kontinentu dosáhli. To je páté místo skvěle jdoucí reprezentanta barev Josefa Aichnera Suroita (Linda's Lad), který se v konkurenci nejlepších francouzských steeplerů, okořeněné i účastí loňského vítěze nejpopulárnější steeplechase na světě Grand National, rozhodně neztratil a po aktivním průběhu bojoval do posledních metrů a jen těsně mu uniklo čtvrté místo. 

Ignacius Reilly2Ve Velké květnové triumfoval už před dvěma lety, po jistém třiapůldélkovém vítězství pak s ještě větším náskokem ovládl Tattersalls Mile při Českém derby. Poté se však bělouš IGNACIUS REILLY (Worthadd) kvůli zranění na 14 měsíců odmlčel a loňský návrat na dostihovou dráhu vzbuzoval obavy, že na dřívější formu už po zranění nenaváže. Všechny obavy však dnes plně rozptýlil skvělým triumfem v letošní edici 74. Velké květnové ceny.

chelmsford kvalifikaceNa pardubickém dostihovém závodišti se rozběhl čtyřdílný seriál kvalifikačních dostihů na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Hrdinou prvního dějství je sedmiletý ryzák Chelmsford, kterého pro žokeje Jana Kratochvíla nasedlal trenér Josef Váňa. Nová kvalifikační kritéria splnilo všech sedm koní, kteří doběhli do cíle. Vstupenku do Velké pardubické od letošní sezóny získává prvních pět umístěných, o dalších pozicích pak rozhoduje časový limit maximálně 20 vteřin za vítězem.

Prix Bedel 2023Česko má dalšího blacktype koně. V sobotu na závodišti Lyon Parilly rozšířil početnou řadu koní v českém tréninku, kteří se dokázali umístit do třetího místa v listed či grupovém dostihu, pětiletý hnědák stáje Pegas Vert Liberte (Muhaarar), který s Theo Bachelotem doběhl třetí v Prix Bedel (L, 4+, 2400 m, 52.000 €, záznam).

NortonV pátek proběhla první letošní dražba, pořádaná společností BBAG v Baden-Badenu. Nabízela jak dvouleté koně v breeze-up části dražby, tak i tříleté a starší koně v tréninku a také několik chovných klisen. Dražby se aktivně zúčastnila Hana Juránková, která vydražila tři koně - všechny pro české stáje. Ty posílí jedna dvouletá klisna, jeden tříletý hřebec a také jedna pětiletá klisna.

Pokud by dnes některá sázková společnost vypsala předběžné kurzy na České derby, v nejužším okruhu favoritů by s největší pravděpodobností objevila tři jména - Jardin Michelet, Breakmoment a You Just Rock. Dva z nich pochází z linie Sadler's Wells, třetí je na někdejšího titána evropského chovu dvojnásobně prochován.

Dante stakes 2023Čtvrteční mítink v Yorku hostil Al Basti Equiworld Dubai Dante Stakes (Gr.2, 2300 m), který je v Anglii považován za nejvýznamnější předzkoušku Epsom Derby. Bookmakery ale letošní vítěz až tolik nezaujal, v předběžných sázkách jej vidí až jako šestou šanci s kurzem 12:1.

Pce ilustr sedivyUž první kvalifikace na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou je nabitá. Doslova. A uvědomují si to i trenéři, kteří své svěřence do prvního kola bojů o vstupenku do říjnového vrcholu sezóny posílají. Jak vidí své ambice? A co říkají na konkurenci? Zeptali jsme se a tady jsou jejich odpovědi:

Ve hře o 103. České derby zůstává po čtvrtečním škrtání 25 koní, o 9 více, než se vejde do chuchelských startovacích boxů. Vedle 15 škrtů zaregistroval Jockey Club i dva dohlášené koně - druhou z Velké jarní ceny klisnu Abhu (Zelzal) reprezentující Statek Blata Český ráj, a stáj Lokotrans zastupujícího Maranello Rosso (Al Wukair), který obsadil čtvrté místo v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera.

satsukisho 2023Nejnovější vydání The Longines World's Best Racehorse Rankings, handicapové hodnocení nejlepších koní planety, zachytilo už i hodnocení prvních klasických vítězů včetně Kentucky Derby a anglických 2000 Guineas. A přineslo poměrně zajímavý úkaz.

Musidora stakes 2023Minulý týden, po dvaadvacetidélkové demolici soupeřek v Cheshire Oaks, se do pozice favoritky Epsom Oaks katapultovala O'Brienova svěřenkyně Savethelastdance (Galileo). Středeční Musidora Stakes (Gr.3) v Yorku jí daly novou potenciální soupeřku - Frankie Dettorim vedenou Soul Sister (Frankel)

Ještě ve středu ráno byl favoritem první letošní kvalifikace, jehož návrat na dostihovou dráhu po téměř dvacetiměsíční pauze byl očekáván s velkým napětím. Devítiletý Evžen, perla stáje Englicovi a Kulhánkovi, už však v sobotu do Pardubic nepřijede. Jak nás dnes ráno informoval žokej Jaroslav Myška, po dohodě s majiteli Evžen dostihovou kariéru končí. Z dostihové dráhy v něm odchází jedna z nejvýraznějších postav českého překážkového sportu posledních let. 

MrSpex VPPouhých dvanáct dní po předchozím pardubickém dostihovém dnu mohou diváci znovu zavítat na východočeské závodiště. V sobotu 20. května totiž odstartuje seriál kvalifikačních dostihů pro Velkou pardubickou. První kvalifikace bývá pravidelně kvalitně obsazena. Vždyť od roku 2017 platí, že v ní vždy startoval budoucí vítěz Velké pardubické. Pokračování této série by nebylo překvapením, protože letos míří na start hned několik elitních krosařů.

Semenka Zdenek pgV neděli se trenér Zdeněk Seménka společně s žokejem i majitelem těšil ze svého druhého klasického vítězství. Triumf Jardin Micheleta (Kingfisher) ve 102. Conseq Velké jarní ceně ale nebyl "jen" klasickým vítězstvím, nýbrž i příslibem do budoucna, přičemž ona nejbližší budoucnost má jméno České derby. Ve třech startech neporažený hřebec se v očích handicaperů posunul do čela tříletého ročníku a tím i na přední místo uchazečů, navíc má trenér i Jardin Micheletův majitel v záloze ještě jednoho koně - Stormy Awakeninga (Storm The Stars), který potěšil třetím místem v Derby trialu.

il foto pceV sobotu 20. května se na pardubickém dostihovém závodišti roztočí kolotoč kvalifikací na 133. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou. Cena města Pardubice je nabitá velmi silnou konkurencí, v akci znovu bude i loňský vítěz Velké pardubické Mr Spex. Program doplní dalších šest dostihů.

vjc 2023Vítězství ve 102. Conseq Velké jarní ceně poslalo do čela ročníku podle hodnocená handicaperů svěřence Zdeňka Seménky Jardin Micheleta (Kingfisher). Dosud ve třech startech neporažený hřebec dostal za klasický úspěch přidáno 7,5 kg a se známkou 80 kg přeskočil dosavadního vládce Devil in Pink (Footstepsinthesand)

dschingisfirstPo nedělním třetím místě High In The Sky (Manduro) ve steeplechase ve Wisembourgu a pátém, byť v pěti koních, v podání Ho My God (Papal Bull) v proutěnkách tamtéž, zaběhl v pondělí za ve Francii "za peníze" také sedmiletý Dschingis First (Soldier Hollow) trenéra Josefa Váni staršího.

first of all2Čeští koně mají za sebou další úspěšný víkend na zahraničních drahách, Platí to především o překážkových, jimž se v neděli podařilo vyhrát oba listed dostihy v italském Meranu a zasloužili se o tři ze čtyř vítězství v polské Wroclawi.

Velka jarni cena 2023Třetí dostihový den v Chuchle Areně Praha nabídl dvě z největších lahůdek tamní sezóny - klasickou Velkou jarní cenu a Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera. Zatímco první patří k vrcholům nejen pražského programu už déle než sto let, atraktivitu druhého, výrazně mladšího dostihu, dělá pozice první jedničkové předzkoušky Českého derby. Atraktivitu obou dostihů ještě umocňoval fakt, že se na jejich start postavilo několik nedávno zakoupených posil, které v Česku dosud nestartovaly.

V neděli se v Chuchle Areně Praha odběhne druhý klasický dostih sezóny a první, otevřený oběma pohlavím, 102. Conseq Velká jarní cena. Na startovní listině je 15 koní, čtrnácti hřebcům se postaví jediná klisna, do dostihu dohlašovaná Abha, která před pár dny přišla z Francie. 

Aphelie LightMinimálně tři dvouletí koně míří ze sobotní breeze-up dražby společnosti Arqana v Deauville do českých stájí. O nejdražší z českých nákupů se postarala stáj Lokotrans, respektive její trenér Luboš Urbánek, který je podepsán pod koupí dvouleté klisny francouzsho původu. Dva koně vydražila Hana Juránková, podle jejíhož vyjádření pro naší redakci byli oba zakoupení dvouletci vybráni pro české majitele.

Calorific slusoviceV sobotu letos poprvé vstoupilo do hry také slušovické závodiště, které pro svou sezónní premiéru přichystalo 7 cvalových dostihů - čtyři rovinové a po jedněch proutěnkách, steeplechase a steeplechase cross - country. Hlavním dostihem úvodního dne z pohledu kategorie dostihu byla trojková míle Cena společnosti Tipsport o 45 tisíc korun, která přilákala desítku tříletých a starších koní.

You Just rock2Před měsícem ve francouzské prodejce zakoupený a poté do Českého derby dohlášený YOU JUST ROCK (Hawkbill) stáje Leram dnes v Lyon - Parilly potvrdil oprávněnost investice 30 tisíc eur a dohlášky do vrcholu naší rovinové sezóny pěkným vítězstvím v dostihu pro nezvítězivší Prix Louis Saulnier (3, 2400 m, 21.000 €, záznam).

Po 16 letech by se na start největší kontinentální steeplechase Grand steeplechase de Paris (Gr.1) na 6000 metrů mohl znovu postavit kůň v českém tréninku. Do dostihu o 900 tisíc eur, který se v Auteuil poběží 29. května, je mezi 22 přihlášenými i devítiletý svěřenec Josefa Váni mladšího Suroit (Linda's Lad), reprezentující stáj Josefa Aichnera Scuderia Aichner, letošní vítěz největší steeplechase zimního mítinku v Cagnes-sur-Mer Grand Prix de la Ville de Nice. Dostih by mohl mít velmi zajímavý náboj, neboť do něj míří i loňský vítěz Grand National a čtvrtý z letošní edice Noble Yeats (Yeats).    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net