lot 1828 nathanielDruhým dnem se v pátek uzavřela část Book 3 říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls. Stejně jako předchozí dvě části i třetí díl skončil s výrazným nárůstem ekonomických ukazatelů v porovnání s loňským "covidovým" ročníkem. Prodáno bylo 471 z 547 nabídnutých ročků (loni 459 z 538), průměrná cena vzrostla o plných 40% na 22.491 gns, nejvyšší hodnotu v historii dražby. Také medián, který stoupl dokonce o 63,6% na 18.000 gns, dosáhl nejvyšší částky za dobu existence dražby.

Comming pulseTři koně ze stáje Evy Nieslanikové dnes startovali v Itálii na mítinku v Římě. Byla mezi nimi i dvouletá Comming Pulse (Dragon Pulse), která změřila síly s dalšími nezvítězivšími dvouletky v Premio Carmen The Best na 1200 metrů s celkovou dotací 13.200 €.

I nejnovější vydání The Longines World's Best Racehorse Rankings potvrdilo, že nejlepší výkony letos předvedlo trio Adayar (Frankel), Mishriff (Make Believe) a St Mark's Basilica (Siyouni). Ale zatímco první dva jmenovaní to budou moci potvrdit v sobotních Champion Stakes (Gr.1), poslední se již připravuje na kariéru plemeníka v Coolmoru.

lot 1499 mondialisteV Newmarketu ve čtvrtek začala další část říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls tzv. Book 3. Ta nabízí cenově dostupnější ročky než její dvě předešlé části, tedy Book 1 a Book 2, a přinesla také první nákup pro český turf. Stál za ním bloodstock agent Tomáš Janda, který první den vydražil hned tři ročky, dva z nich ale s největší pravděpodobností skončí v polském tréninku. K nám zamíří zřejmě jen jeden - klisna z druhého ročníku Galileova syna Mondialiste.

prouchkiTrojice koní Scuderie Aichner dnes startovala ve francouzském Lyon-Parilly, nejlépe si z nich vedl bělouš Prouchki (Martaline). Ten společně s Gap Pierji (Kapgarde) startoval v Prix du Mont Cindre (stch, 5, 4100 m, 18.000 €), ale zatímco Pavlem Složilem vedený Gap Pierji se po pádu ve třetině dostihu do cíle nedostal, Prouchki s Ondřejem Velkem doběhl s velkou ztrátou čtvrtý jako poslední dokončivší kůň.

Japonský chov získal dalšího zajímavého plemeníka. Jak dnes publikovaly European Bloodstock News, do země vycházejícího slunce se za chovnou kariérou stěhuje letošní vítěz 2000 Guineas (Gr.1) POETIC FLARE (Dawn Approach). Do svých služeb jej získala Shadai Stallion Station.

Musím se dnes vrátit k Vítěznému oblouku, protože tady v Německu to byla veliká senzace a v době, kdy je dostihům celkem špatně, může takový výsledek znamenat strašně moc. Už před covidem nebyla situace dostihů moc dobrá a ty poslední roky tomu  moc nepomohly, proto je skvělé že se objevila taková událost.

Bobik21dPo třech startech bez umístění dnes v Chantilly dosáhl svěřenec Jiřího Michala Bobik (Dabirsim) na dotované umístění. Pod účastníkem letošního EJC Geraldem Mossem dokonce chvilku bojoval v Prix de Saint-Witz (hdcp, 3, 1300 mAW, 19.000 €, záznam) o vítězství, nakonec z toho bylo v mimořádně natěsnaném doběhu současné čtvrté místo.

Talent2Za nedělní vítězství ve 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou si vítězný Talent (Egerton) významně polepšil v handicapu. Z předchozích 82 kg mu stoupl o plných 7 kg na 89 kilogramů. To je nejvyšší známka, jakou dosud dostal, byť v historii jeho handicapů na stránkách JC chybí rating po jeho předešlém největším úspěchu - vítězství v Grande steeplechase di Roma (Gd3) z roku 2017. A také známka o 1,5 kg vyšší, než jakou dostal po loňském čtvrtém místě.

cawal 1504Ačkoliv v posledních dnech z nabídky Katalogu ročků zmizelo několik již prodaných koní, naposledy krabčická Lady Go (Zazou) a napajedelští Rapetti (Pouvoir Absolu) a Caesarius (Egerton), je v nabídce opět 15 koní. Posílili ji totiž dva odchovanci Karla Rybára.

Nedělní mítink v Kincsem Parku nepřinesl jen dalšího vítěze pro Eagle Topa (Pivotal), ale ještě větší úspěch pro krabčického ZAZOU (Shamardal), jehož syn Golden Boy se jako jediný domácí odchovanec postavil na start největšího maďarského dostihu pro dvouleté.

SilenusStřelický plemeník EAGLE TOP (Pivotal), kterému letos přicházejí na dráhu první dvouletí narození po hřebcově příchodu do českého chovu, má dalšího vítěze. Po Česku a Polsku bodoval jeho potomek i v Maďarsku, kde v neděli vyhrál dostih na 1400 metrů.

taxis21Loňský ročník Velké pardubické se běžel před prázdnými tribunami, letos se už diváci mohli na Pardubické závodiště vrátit. Pořadatelé s ohledem na stále přetrvávající proticovidová opatření předpokládali návštěvnosti na hranici patnácti tisíc lidí a tato predikce se naplnila. Dostih přilákal i sázející, kteří na samotnou Velkou prosázeli 8,9 miliónu korun.

fotogalerie lombarginiJe za námi. V neděli se odběhl 131. ročník nejslavnějšího českého dostihu Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Po nádherném souboji s Evženem se v něm prosadil Talent vedený Pavlem Složilem mladším. Podívejte se na fotogalerii nejen z Velké, ale celého nedělního mítinku, kterou pro vás připravila Andrea Zavadilová.

Lord of englandNěmecký chov se letos potýká s velkými ztrátami. Poté, co v dubnu na srdeční slabost odešel vítěz Deutsches Derby a vynikající plemeník Adlerflug (In The Wings), se tamní chovatelé budou muset obejít i bez služeb dalšího skvělého plemeníka Lord of England (Dashing Blade). Ten uhynul ve věku 18 let taktéž kvůli srdeční slabosti.

Jockey Club ČR zveřejnil termínovou listinu na příští dostihovou sezónu. Ta čítá 52 dostihových dnů, což je stejný počet jako v předcovidovém roce 2019. Nejvíce mítinků uspořádá Velká Chuchle (14), Pardubice (9), Most a Karlovy Vary (shodně 7 dostihových dnů). Zatímco letos se konají či budou konat dostihy na 9 drahách, příští rok to bude o jedno závodiště více. Po dvouleté pauze se vrátí dostihy do Světlé hory. Sezóna začne v neděli 3. dubna Gomba handicapem ve Velké Chuchli a skončí 6. listopadu mítinkem v Kolesách.

VP 92Máme za sebou první ročník Velké pardubické s nově upraveným Taxisovým příkopem. K předchozí úpravě došlo v první polovině 90. let a jedním z impulsů byl i zřejmě nejméně podařený ročník v historii Velké, který se konal přesně před 29 lety 11. října 1992.

dewhurst 2021Sobotní program v Newmarketu nabídl vrchol ostrovní sezóny dvouletých Dewhurst Stakes (Gr.1, 2, 1400 m), v nichž roli desetinového favorita splnil v předchozích třech startech neporažený svěřenec Charlie Applebyho NATIVE TRAIL (Oasis Dream) vedený Williamem Buickem.

VP 21 aPředloni finišoval sedmý, v loňském roce si polepšil na čtvrté místo, přičemž na vítěze ztrácel pouhé dvě a půl délky. Letos to desetiletému TALENTOVI (Egerton) vyšlo dokonale. Ač do 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou se záštitou ministra zemědělství (L, 7+, 6900 m, 3,000.000 Kč) nastupoval ve vysokém kurzu 25:1, svěřenec Hany Kabelkové, skvěle podporovaný žokejem Pavlem Složilem mladším, v krásném souboji o délku zdolal spolufavorita Evžena (So You Think) s Jaroslavem Myškou.

Cena labe 21Ve stínu Velké pardubické tradičně zůstávají rámcové dostihy, z nichž takřka každý by sám o sobě byl ozdobou samostatného mítinku. Pěkné počasí, dobře připravená dráha s nenáročnou oranicí vytvořily ideální podmínky pro skvělý sport s řadou skvělých výkonů i nádherných finišů v cílové rovině.

Kristalovy pohar 21bZajímavé výsledky nabídly sobotní dostihy. Předehra nedělního vrcholu překážkové sezony, 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, patřila především prestižním dostihům přes proutěné překážky, kterým dominovaly dvě stáje. Ve Zlaté sponě tříletých BICZ holding 2021 první dvě místa brali kolegové ze stáje Statek Blata Český ráj, v Křišťálovém poháru města Pardubic se stejným výsledkem blýskly modrožluté barvy stáje Dr. Charvát. Vítězi loňské Zlaté spony tříletých Roncal po krásném finiši udolal obhájce loňského vítězství Azteka.

V neděli se uskuteční již 131. ročník nejpopulárnějšího českého dostihu Velké pardubické. Po škrtu slovenského Vanduala (Rainbows for Life) se o zisk největší části z třímiliónové dotace bude ucházet 18 koní, 15 připravovaných u nás a 3 na Slovensku. Dostihový spolek pro vás připravil jejich vizitky.

Od vypsání kurzů na 131. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou byl favoritem vítěz z roku 2017 a letos ve dvou startech neporažený No Time To Lose (Authorized) z lotu Josefa Váni staršího. Ač jeho kurz u Tipsportu z původních 3:1 postupně stoupal až na 4,5:1, roli favorita stále držel.

Modus vivendiNejžádanější český plemeník posledních dvou sezón, v Hřebčíně Střelice působící ryzák Eagle Top (Pivotal), se dočkal druhého vítěze. Po zářijovém vítězství Gaspariniho ve Velké Chuchli se z kategorie nezvítězivších vyčlenil v Česku narozený, ale v Polsku trénovaný Modus Vivendi z chovu J. Zalewské.

lot 411 seathestarsTřemi ročky za sedmimístnou sumu se rozloučila elitní část Book 1 říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls. Po nepříliš úspěšném úvodním dnu se díky následujícím dvěma nakonec celkové statistiky dostaly nad úroveň loňského roku, když průměrná cena vzrostla o 3% na 230.317 gns a medián o 23% na 160 tisíc gns.

korokPříběh Koroka, trojnásobného vítěze Velké pardubické, který dosáhl mimořádných úspěchů navzdory vrozené deformaci přední končetiny, je notoricky známý. Korok a Velká pardubická - to ale nejsou jen ona tři vítězství a jedno „štycnutí“ před Taxisem, ale také dlouhá řada koní, kterým v žilách kolovala Korokova krev a kteří se o zisk nejtěžší domácí steeplechase pokoušeli. Následující řádky přinášejí ohlédnutí za Korokovou chovnou kariérou a jeho vlivem na Velkou pardubickou.

K nejšancovějším koním letošní již 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou patří desetiletý Talent (Egerton), který je dalším ze zástupců domácího chovu na startovní listině nedělního dostihu. V loňském roce získal skvělé čtvrté místo, dvě a půl délky od vítěze, a jeho trenérka Hana Kabelková, které před dvěma týdny udělala obrovskou radost Nagano Goldova přemožitelka Wellunca (Egerton), doufá, že letos Talent dosáhne na ještě lepší umístění.

hochmannPardubické závodiště důvěrně zná. Už tu odstartoval desítky, možná stovky dostihů. Velkou pardubickou ale bude startovat poprvé. Řeč je o Petru Hochmanovi – dostihovém jezdci s pardubickými kořeny, kterému nikdo neřekne jinak než Pigott. Nabízíme vám jeho „zpověď startéra“:

dukeofmarmalade2Ve věku 17 ukončil svou chovnou kariéru někdejší mnohonásobný Gr.1 vítěz a evropský šampión DUKE OF MARMALADE (Danehill). Jak uvedl jihoafrický Drakenstein Stud, kde Duke of Marmalade od roku 2014 působil, jeho chovné působení bylo ukončeno na doporučení veterináře.

lot 277 seathestarsDruhý den elitní Book 1 říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls přinesl nejen prvního koně prodaného za sedmimístnou sumu, ale i výrazně lepší statistiky než den úvodní. V meziročním srovnání se zvedlo nejen procento prodaných (z 77% na 87%), ale rapidně narostl průměr (+29%) i medián (+28%).

Jedním z pětice českých odchovanců, kteří se v neděli postaví na start 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, bude devítiletý ryzák stáje Nýznerov Player (Moonjaz), který v loňské edici skončil na druhém místě za Hegnusem (Magnus). Letos šel k vrcholu překážkové sezóny  naprosto stejnou cestou jako loni a i výsledky, kterých ve dvou přípravných dostizích dosáhl, se téměř navlas shodovaly s loňskými. Zopakuje po nich i rok staré umístění ve Velké?

Roncal hvVrcholem následujícího víkendu i celé překážkové sezóny je samozřejmě nedělní 131. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, nicméně atraktivní program je v Pardubicích přichystán už na sobotu. Jeho vrcholem je totiž dvojice jedničkových dostihů přes proutěné překážky a na své si přijdou i příznivci rovinových dostihů, když se mohou těšit na trojici dostihů II. kategorie.

lot 110 nonayneverV posledních 5 ročnících nejelitnejší evropské dražby ročků, kterou část Book 1 prestižní Tattersalls October Yearling Sale je, bylo během úvodního dne prodáno 17 ročků za milión gns a více. Přehlídku "milionářů" nezastavil ani Covid a loni se během prvního dne prodaly za sedmimístnou sumu hned 4 ročci. Letos ani jediný.

Před necelými dvěma týdny zaskočil své soupeře při Evropském poháru žokejů, kde jeho Australien, nastupující na start EJC Lokotrans Middle jako největší outsider, nečekaně zdolal soupeře podstatně zvučnějších jmen a Stanislav Popelka získal největší rovinový triumf od úspěchů s Oligarchem. V neděli jej, jako především překážkového trenéra, čeká vrchol sezóny - 131. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou, do které míří s dvojicí koní. Jeden z nich patří k největším favoritům, navíc jeho kurz kontinuálně klesá.

Vandual2Třetí z loňského ročníku Velké pardubické a nejšancovější ze čtveřice slovenských účastníků Vandual (Rainbows for Life) se 131. ročníku největšího překážkového dostihu v zemi nezúčastní. Jak informovaly stránky Turfsport.sk ostřílený valach bude kvůli zdravotním problémům škrtnutý a jeho kariéra končí.

Frankel walkPo Arc mítinku už je definitivně jasné, kdo se letos stane šampiónem evropských plemeníků. Ač starý kontinent čeká ještě Qipco British Champion Day s druhým nejlépe dotovaným rovinovým dostihem v Británii Champion Stakes, jakýkoliv výsledek už pořadí nezmění. Šampiónem bude Frankel (Galileo).

Vaerya2Jediný pondělní start koně v českém tréninku v zahraničí dotované umístění nepřinesl. Svěřenkyně Zdeno Koplíka Vaerya (Poet's Voice), startující v handicapu Prix de l'Imperatrice Eugenie (Classe 4, 4+, 1600 m, 13.000 €, záznam) ve Fontainebleau, sice ještě 300 metrů před cílem byla pod japonským žokejem Taisei Dannem na bariéře blízko čela, pak jí ale došly síly a propadla se na 12. místo.

Sedivy Photography 14165025 2Letošní ročník Velké pardubické se Slavia pojišťovnou bude mít další hvězdu! Startující koně na slavnostní přehlídku před tribunami přivede Tzigane du Berlais. Letos desetiletý hnědák ze stáje Dr. Charvát zvítězil ve Velké pardubické v roce 2018 a přestože si v dostihové kariéře udělal pauzu, jeho dny na dostihových drahách možná ještě neskončily.

Ponntos svatovaclavskaNedělní start v Prix de l'Abbaye proti elitním evropským sprinterům při Arc mítinku v Longchamp byl nejen Gr.1 premiérou pro tříletého Ponntose (Power) i stáj dr. Nieslanikové, ale také pro žokeje Milana Zatloukala. Ten si svůj první start v dostihu nejvyšší kategorie nadmíru užil a spolu se žhavým adeptem na titul Nejlepšího sprintera letošní sezóny přivezli nečekané šesté místo. Jak ale žokej s odstupem hodnotí, mohl to být ještě o chloupek lepší.

Jedenáct dnů poté, co sázková společnosti Tipsport vypsala kurzy na vítěze 131. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, zůstává jejím favoritem vítěz z roku 2017 No Time To Lose (Authorized). Jeho kurz ale z počátečních 3:1 postupně vzrostl až na současných 4,5:1.

Ponntos abbayeNečekaně dobře si vedl vítěz Svatováclavské ceny tříletý Ponntos (Power) v konkurenci elitních evropských sprinterů v Prix de l'Abbaye (Gr.1, 3+, 1000 m, 350.000 €, záznam) v níž jako největší outsider v poli a jediný účastník bez vítězství v listed či grupovém dostihu obsadil po heroickém výkonu šesté místo.

Arc 2021Obrovským překvapením skončil letošní ročník nejbohatšího evropského dostihu Qatar Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 3+, 2400 m, 5,000.000 €). V poli 14 koní se prosadil druhý největší outsider v poli německý TORQUATOR TASSO (Adlerflug) trenéra Marcela Weiße vedený René Piechulkem.

Memorial h petrlika 21Ve třech startech neporažená CLASSA (Tamayuz), vítězka Slovenského Oaks (L), v neděli poprvé na jedničkové scéně čelila konkurenci starších klisen v 18. Memoriálu Harryho Petrlíka (I.k., 3+ kl., 1600 m, 150.000 Kč). Ty zastupovala především předloňská vítězka Rabbit Havana (Havana Gold) a ostřílená Manolla (Tiger Cafe), ale ani ty, ani druhá z Oaks Sparkle Shout (Red Jazz) nepředstavovaly pro ryzku Martina Bláhy vážnější nebezpečí při její snaze udržet čisté konto.

jesenny handicap 21Už jsme to psali několikrát a on nám stále svými výsledky dává za pravdu. Navzdory přibývajícím létům prožívá devítiletý IDEAL APPROACH (Bushranger) svou nejlepší sezónu. Svěřenec Luboše Urbánka, reprezentující růžovobílé barvy stáje Lokotrans Karla Jalového, to znovu potvrdil ve výborně obsazeném vrcholu bratislavského programu Jesenné handicapu (I.k., 3+, 1800 m, 6.000 €)

partenit saleNic takového ani vzdáleně podobného český turf dosud nezažil. Ač Shamalgan byl svého času na stejné dražbě, kam též přišel jako v Česku trénovaný kůň, před 10 lety prodán za 200 tisíc eur, za tříletého Partenita (Invincible Spirit), Václavem Lukou trénovaného tříletka ze stáje Viktora Timoshenka, bylo na prestižní Arc Sale nabídnuto 775.000 €. Přesto odešel neprodán.

podzimni 2021Osmi dostihy, nepočítaje v to klání poníků, se dnes s letošní dostihovou sezónou rozloučilo brněnské závodiště. Závěr moravské sezóny skvěle vyšel svěřencům tamního pořadatele Josefa Vymazala, kteří vyhráli dva překážkové dostihy včetně nejlépe dotovaného dostihu dne Podzimní moravské steeplechase. V rovinovém vrcholu potvrdila výbornou formu koní trenéra Allan Petrlíka a stáje Rabbit Trhový Štěpánov tříletá RABBIT COULSTY (Coulsty).

prix du cadran 21V loňském roce to bylo asi to největší pozitivní překvapení sezóny. Svěřenec Martiny Havelkové ze stáje Ivo Köhlera Cacophonous (Cacique) se neztratil mezi elitními evropskými supervytrvalci a na hluboké půdě Gr.1 Prix du Cardan mu síly vydržely déle než řadě jeho soupeřů zvučnějších jmen a získal páté místo. Letos se mu bohužel podobný majstrštyk zopakovat nepodařilo.

Tento víkend se zraky většiny minimálně evropských turfmanů upínají k Longchamp, kde se v sobotu a neděli koná slavný Arc mítink, vrcholící v neděli nejbohatším evropským dostihem Prix de l'Arc de Triomphe. Dvou Gr.1 zkoušek v rámci tohoto mítinku se zúčastní i čeští koně.

lot 775 newapproachTaké včera skončivší Sportsman's Sale přinesla po loňské edici výrazný nárůst ekonomických ukazatelů. Zatímco loni, kdy se stejně jako Orby Sale musela kvůli covidu přestěhovat do Doncasteru, bylo pouhých 7 ročků prodáno za 40 tisíc liber a více a nejvyšší cena dosáhla částky 72 tisíc liber, letos byl nejdražší roček vydražen za 140 tisíc € a 22 ročků bylo prodáno za 50 tisíc eur či vyšší cenu.

ZaracampaSlibný výkon předvedla při svém druhém kariérním startu, který v pátek absolvovala v dostihu pro nezvítězivší dvouleté klisny Prix d'Allonnes (1950 m, 18.000 €) v Le Mans, dvouletá svěřenkyně Dalibora Töröka Zaracampa (Zarak).

Už zbývají jen startovní čísla, která však v nejlépe dotovaném dostihu v Česku nehrají významnější roli. Jockey Club ČR zveřejnil předběžnou startovní listinu 131. Velké pardubické, ve které se 10. října o sníženou dotaci 3 milióny korun utká 19 koní, tedy všichni, kteří byli minulý týden do nejpopulárnějšího českého dostihu přihlášeni. Do sedla favorizovaného No Time To Lose (Authorized) usedne Ondřej Velek, který jej vedl při posledních dvou startech, loňský vítěz Hegnus (Magnus) bude mít opět v sedle Lukáše Matuského.

gran premio 2021bO víkendu se v Chuchli konal nejbohatší rovinový mítink v Česku Evropský pohár žokejů, po jehož započtení se suma dotací v našem provozu přehoupla přes hranici 25 miliónů korun. Zároveň však probíhal mítink v Meranu a z něj započtené zisky českých koní posunuly hranici letošních výdělků v zahraničí přes hranici dvojnásobnou - 50 miliónů korun.

Jockey Club ČR zveřejnil na svých internetových stránkách Zápis z posledního jednání Rady JCČR, které proběhlo 21. září. Bohužel ze zápisu samotného se mnoho o jednání nejvyššího orgánu českého turfu nedozvíte. Většina bodů jednání totiž odkazuje na vysvětlující přílohy, které však Jockey Club zatím nezveřejnil.

lot 569 arcturussisterVe čtvrtek byla v Irsku v Kildare Paddock zahájena dvoudenní Sportsman's Sale, bezprostředně navazující na elitní Orby Sale, ale nabízející ročky v příznivějších cenových relacích. To dokazuje i průměrná cena, která během prvního dne dosáhla částky 21.210 €, tedy zhruba pětinové hodnoty oproti Orby Sale. Nabídnuto bylo 206 ročků, z nichž  186 našlo nového majitele. Minimálně jeden z nich by měl z dražby odcestovat rovnou do Česka.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net