Gitane du BerlaisPoslední den Vente de l'Elevage nabídl chovné klisny a odstávčata s překážkovým potenciálem, mezi nimiž, jak jsme Vás již informovali, vybral Tomáš Janda pro chov Jiřího Trávníčka chovnou klisnu A Doll in Milan (Milan). Ta však nebyla jediným pro nás zajímavým koněm závěrečného dne.

a doll in milanZávěrečný den  Vente de l'Elevage, dražby společnosti Arqana věnované především chovnému materiálu a hříbatům, přinesl další zajímavý nákup bloodstock agenta Tomáše Jandy pro chov Jiřího Trávníčka. Po nákupu dvou klisen s blacktype výkoností na rovině dnes získal klisnu, která by měla být významným obohacením překážkové části Trávníčkova chovu a která též získala status blacktype koně - ale na překážkách.

NeussTři zástupci českých stájí se dnes prezentovali na PMU mítinku na písku v Neussu. V Preis von Wettstar (3+, handicap IV. kat., 2300 m, 5.000 euro, záznam) se popasovali s 12 místními plnokrevníky dva svěřenci trenéra Neuberga. Quest Royal (Glavalcour) s Maximem Pecheurem vybojoval páté místo a 250 euro.

arqana zanr 18 2V Deauville pokračovala třetím dnem Vente de l'Elevage, mixed dražba společnosti Arqana, na níž opět nakupoval Christian Richner. Ten v průběhu třetího dne vydražil 7 koní včetně za 52.000 € zakoupené Galileovy dcery Brigh, březí po nyní již polském Baliosovi, jen jeden z nich však putuje do České republiky.

V pátek 7. prosince proběhlo zasedání Rady Jockey Clubu ČR, které řešilo několik důležitých věcí včetně rozhodnutí o patricipaci JC na plánovaném navýšení základního jmění společnosti Turf Praha a.s., vlastníka chuchelského závodiště, na kterém má JC čtvrtinový podíl, o 65 miliónů korun v souvislosti se sázkovou společností TOTO CZ a.s.

KapitaleDnes pokračovala v Deauville druhým dnem Vente de l'Elevage, dražba společnosti Arqana věnovaná především chovnému materiálu a hříbatům. Do dražení se zapojili oba u nás působící bloodstock agenti, ale zatímco Tomáš Janda nakupoval chovné klisny, Christian Richner se soustředil na hříbata. Dohromady vydražili pro české subjekty 7 koní, ale ne se všemi se zřejmě potkáme u nás.

misterwest cagnesDvě pátá místa dnes v Cagnes-sur-Mer vybojovali překážkáři v péči trenéra Josefa Váni. Nejprve získal poslední dotovaný době a 810 € osmiletý Mister Westminster (Hurricane Run) stáje Spedition Zavřel s Patrickem Boekhoutem v prodejní Prix du Col du Puymorens (stch, 5+, 4200 m, 18.000 €, záznam), v závěrečné Prix Domingo Perea (pp, 5+, 3500 m, 30.000 €, záznam) šel v jeho stopách sedmiletý Karelcytic (High Rock) ze Scuderia Aichner, který pod J. Váňou mladším vydělal 1350 €. (miv)

tattersallsringVčera skončila December Mares Sale a s ní i dražební sezóna u největší evropské dražební společnosti Tattersalls. Závěrečná seance se na rozdíl od úterní, kdy se prodávaly nejzajímavější klisny celé čtyřdenní dražby, odehrávala v poklidném tempu, když nejdražší klisnou byla za 68 tisíc gns vydražená 4x umístěná Oasis Dreamova dcera Poyle Dee Dee.

Lukasek TopFacePo dvou týdnech si připsal další vítězství v Kataru žokej Tomáš Lukášek. Jeho šesté vítězství v aktuální sezóně se zrodilo už podruhé v sedle svěřence trenéra Al Ramzaniho Top Face (Tiznow), se kterým český jezdec triumfoval v Thoroughbred handicapu (class 3, 1400 m, 60.000 QAR) po taktice start - cíl o půldruhé délky.

vocask ladsTréninkové středisko Němčice rodiny Vocáskových zažilo letos mimořádnou dostihovou sezónu. Unikátním výsledkem je šampionský titul Heleny Vocáskové nejen mezi trenéry na rovině, ale také v překážkovém odvětví. Koně připravovaní v Němčicích dosáhli letos 51 vítězství, což znamená o 15 prvenství více, než v dosud nejúspěšnější sezóně 2016. A podařilo se zaznamenat  6 prvenství v nejvyšší kategorii, což je také nejlepší výsledek střediska. S mluvčím tréninkového střediska Němčice Ladislavem Vocáskem ml. jsme se při rozhovoru nejen ohlédli za velmi úspěšnou sezónou.

PearlingFascinující podívanou byla včerejší seance dražby klisen a matek společnosti Tattersalls v Newmarketu. Během druhého dne December Mare Sale bylo nabídnuto několik výjimečných klisen, za které noví majitelé neváhali utratit miliónové částky.

golden eagle logoPo sprinterském The Everest, který má za sebou první dva ročníky, připravila Austrálie další nový dostih s multimiliónovou dotací - The Golden Eagle. Dostih otevřený pouze čtyřletým koním se poběží na dráze v Rosehill 2. listopadu 2019 na trati 1500 metrů. Jeho dotace bude činit 7,5 miliónu australských dolarů.

Treviso BartosDnes odpoledne pokračovala italská překážková sezóna mítinkem v Trevisu. Nikdo z pěti českých koní dnes na vítězství nedosáhl, ale dvě prvenství si připsal Josef Bartoš v sedlech koní Paola Favera. Pokračuje tedy souboj Váni a Bartoše o jezdecký šampionát, protože po dnešku mají oba znovu shodný počet vítězství (26).

Zoriana4Na pátečním Galavečeru slovenského turfu byli vyhlášeni nejúspěšnější účastníci uplynulé sezóny. Titul Koně roku obhájila loňská premiantka, čtyřletá bělka stáje PD Senica ZORIANA (Jukebox Jury), jejíž jméno se objevilo na 57 (59,38%) z 96 všech platných anketních lístků. Druhý skončil taktéž domácí Portorikos (Intense Focus) se 32 (33,33%) hlasy, o třetí místo se podělila česká dvojice Ideal Approach (Bushranger) z Lokotransu a Mr Right (Echo of Light) Dr. Charváta, kteří získali dva hlasy.

Karlach zdenekKulatých 70. let se 1. prosince dožívá mgr. Zdeněk Karlach, prostřednictvím Dostihy Slušovice, z.s., jehož je předsedou, pořadatel dostihů na dráze ve Slušovicích. S přáním hodně sil do dalších sezón a také osobního štěstí a zdraví se připojuje i naše redakce.

Dortmund NeoDnešní podvečerní mítink PMU v Dortmundu byl pro české zástupce úspěšný. V Auf Wiedersehen am 21. Dezember 2018 - Rennen (3+, handicap kat. III., 2500 m, 7.000 €) velice překvapil svěřenec Grega Wroblewského a zástupce stáje Estel Studio sp. z o.o. Neo  (Ecosse), který za asistence Sybille Vogt triumfoval zadrženě o 11 délek!

Z trojice koní trenéra Václava Luky, kteří dnes startovali ve večerních dostizích na dráze Lyon la Soie, si nejlépe vedla tříletá Betting Tip (Thewayyouare) Martina Bláhy, která s Davidem Liškou v sedle doběhla čtvrtá v Prix A. de Kertanguy (Class 2, 2, 2150 m AW,  22.000 €, záznam) a získala 1.760 €. Stejně stará Sicilian Rock (Society Rock) skončila v prodejní Prix Rouvignac (3, 1800 mAW, 14.000 €, záznam) a taktéž tříletý Barocco (Elusive City) uzavřel se ztrátou doběh Prix Palluat de Besset (hdcp, 3, 1800 mAW. 18.000 €, záznam).

mistersmart3Zatímco tréninkovému kolegovi Wirelessovi se v Deauville nedařilo, MISTER SMART (Smadoun) stáje Torsten Raber, taktéž vedený žokejem Murzabayevem, se o dva dostihy později, v Quinté handicapu Prix des Pommiers (Class D, 4+, 2500 mAW, 52.000 €, záznam) dokázal prosadit naplno!

Ferhanov Sertash3Čtyři roky působí v českém turfu Sertash Ferhanov. Letošní sezóna pro něho byla nejúspěšnější. Nejenže se se ziskem 22 vítězství stal šampionem mezi překážkovými jezdci, ale rovněž vyhrál čtyři jedničkové dostihy a také získal titul žokeje. Sertash Ferhanov toho času není v Česku, ale o své dojmy nejen z letošní sezóny se s námi ochotně podělil ze zahraničí po telefonu.

wireless awNejslabší letošní výkon dnes v Deauville podal sedmiletý ryzák Wireless (Kentucky Dynamite), který s ž. Murzabayevem startoval v Prix Lyphard (L, 3+. 1900 m AW, 52.000 €). V poli 15 koní cválal na posledním místě, před cílovou rovinou si na bariéře zlepšil pozici, v cílové rovince ale nenašel odpověď na zrychlení nejlepších a po vypuštěné koncovce skončil třináctý. 

signedivinČeským chovem prošel SIGNE DIVIN (Bering) téměř bez povšimnutí, ve významných evropských překážkových dostizích se však jeho jméno objevuje docela často. Naposledy tuto sobotu v Haydocku, kde v Newton Novices' Hurdle (L) finišoval na druhém místě jeho vnuk Cause Toujours (Khalkevi).

maisonslaffitteTento týden prezentoval mítink ekonomické komise France-Galop projekt restrukturalizace dostihových akvit závodiště Maisons-Laffitte, jehož závěry včera publikovaly European Bloodstock News. Pro české stáje, kteří se tamních mítinků pravidelně účastnily, veskrze negativní - závodiště bude na konci příštího roku uzavřeno.

Včera začala v Newmarketu čtyřdenní Tattersalls December Foal Sale, na které se běheme úvodního dne pordávali především lacinější odstávčata. Nového majitele našlo 154 z nich, jelikož však bylo předvedeno 254 hříbat, klesl podíl prodaných z loňských 76% na 610. To se odrazilo na 44% poklesu tržeb.

Sedmiletý WIRELESS (Kentucky Dynamite) stáje Leram se dnes v Deauville pokusí rozšířit svou sbírku blacktype zásahů v listed Prix Lyphard. Na all-wather dráze v Deauville se sveřenec Václava Luky na distanci 1900 metrů utká, v sedle s žokejem Murzabayevem, se 14 soupeři, s nimiž bude bojovat o co největší podíl z celkové dotace 52.000 €.

japancup2018Vrcholem listopadového programu je samozřejmě Japan Cup, druhý dostih velké podzimní gr.1 série, tvořené 2000m říjnovým Tenno Sho - Autumn , 2400m listopadovým Japan Cupem a 2500m prosincovým Arima Kinen, ve které si senzační hattrick připsal naposledy famózní 4 l. Zenno Rob Roy (Sunday Silence) v roce 2004 a zakončil jej rekordním časem v Arima Kinen 2:29,5.

Treviso MorningStarDnešní dostihový den v Trevisu byl pro české zástupce úspěšný. Nejenže získal vítězství na rovině Remus trenéra Theimera, ale především v hlavním dostihu, Premio IX. Steeple - chases di Treviso (Listed, 4+, steeplechase, 3500 m, 20.700 euro) dokázal snadno splnit roli favorita osmiletý Morning Star (Silvano) hájící žlutočerné barvy Scuderia Aichner SRL. V jeho sedle si připsal letošní 26. italské vítězství žokej Josef Váňa ml., který nyní vede rozdílem dvou vítězství zdejší šampionát. Druhý je trojnásobný italský šampion Josef Bartoš a třetí další šampion Raffaele Romano.

zanrovka2Vrcholem dnešního dostihového dne v Trevisu bude Listed IX. Steeplechase di Treviso, která se kvůli zrušeným dostihům v předjaří odběhne až nyní. Loni ji vyhrál Tahini s Josefem Váňou ml. a před třemi roky v ní uspěl Catch Life, který bude znovu na jejím startu. Zajímavého mítinku se zúčastní se svými koňmi pět českých trenérů.

fontainebleauPo třetím místě ve Strasbourgu před pěti týdny tentokrát na závodišti Fontainebleau v Prix de la Grotte des Ermites (4l. hř. + val., prout. překážky, 3550 m, 20.000 euro, záznam) skončil zástupce stáje Lucky Service Leo Fantastico (Jukebox Jury) v poli poražených. V jeho sedle byl Jan Faltejsek.

blessed kiss deDalší dotované umístění, ale nikoliv statut blacktype koně, získala dnes v Deauville vítězka Českého derby Blessed Kiss (Kentucky Dynamite). Ve Francii Igorem Endaltsevem trénovaná klisna, vedená ž. Murzabayevem, skončila poté, co většinu dostihu odvodila, pátá v Prix Petite Etoile (L, 3kl., 1900 mAW, 52.000 €, záznam)

rubens deZ dvojice zástupců stáje Leram, kteří dnes startovali v Prix du Pays de Bray (hdcp Class D, 3+, 1900 m AW, 55.000 €) si vedl lépe petiletý Rubens (Oasis Dream), který pod žokejem Murzabayevem získal sedmé, poslední dotované místo a vydělal 1.100 €. Veakalto (Slicky) s Eddy Hardouinem skončil devátý. (miv) 

Včera převozem z tréninkové centrály Pavla Tůmy na penzi oficiálně skončila dostihová kariéra jednoho z nejúspěšnějších koní české historie, devítiletého valacha TRIP TO RHODOS (Rail Link). Během ní hnědák stáje Dr. Charváta vyhrál 11 dostihů ze 32 startů, získal 16 umístění a vydělal 7,840.560 korun. Loňský Kůň roku je nejúspěšnějším koněm v historii českého turfu podle počtu získaných blacktype vítězství a umístění.

SinndarJedenadvacetiletý Sinndar (Grand Lodge), jediný kůň historie, který v jedné sezóně vyhrál Epsom Derby (Gr.1), Irish Derby (Gr.1) a Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1), uhynul na francouzském Haras d'Ouilly, patřícím Aga Khanovi.

Složitost a petrost současného světa plně dokumentuje zítřejší start Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) v listed Prix Petite Etoile (L, 3 kl., 19000 m, 55.000 €) v Deauville. Vítězka Českého derby, nyní ve francouzském tréninku Rusa Igora Endaltseva, v barvách ruského podnikatele Yerbola Baizharkinova, bude bojovat o  status black-type koně pod českým šampiónem, nyní v Německu působícím kazašským rodákem Bauyrzhanem Murzabayevem.

ArchipenkoŠampiónem otců dvouletých v ČR se letos stal v anglickém Lanwades Stud dříve působící vítěz Queen Elizabeth II Cupu (Gr.1) v Hong Kongu či Derby Trial Stakes (Gr.2) v Leopardstownu Archipenko (Kingmambo), který před rokem předčasně uhynul ve věku pouhých 13 let. Titul mu zajistil jediný u nás startovavší dvouletý potomek King Archie.

deep impact3Japonský Deep Impact (Sunday Silence), směřující k zisku sedmého titulu šampióna japonských plemeníků, bude i v nadcházející sezóně plemeníkem s nejvyšším oficiálně stanoveným připouštěcím poplatkem na světě. Ten před letošní sezónou stoupl ze 30 na 40 miliónů jenů a zůstává na této úrovni i pro sezónu 2019.

japan cup 2018Hrdinkou letošního The Japan Cupu (Gr.1, 3+, 2400 m, 574,320.000 jenů) se stala tříletá ALMOND EYE (Lord Kanaloa), která pod francouzským žokejem Christophe Lemairem proměnila ve vítězství šestý start v řadě, když distanci 2400 metrů zaběhla za neuvěřitelných 2:20,6.

Sedmiletá svěřenkyně Jiřího Michala z jeho vlastní stáje Numero Treize (Strmy River), jediný kůň v českém tréninku dnes startující v zahraničí, skončila v Prix de la Marne (hdcp Class E, 5+, 2400 m, 21.000 €) v Saint-Cloud v poli 18 koní na sedmnáctém místě. V jejím sedle byl Aurelien Lemaitre. (miv)

Domácí odchovanci mohou na našich drahách těžit nejen z téměř miliónu korun majitelských prémií a bonusů, ale dalších 400 tisíc korun určených pouze pro domácí odchovance nabízí Fitmin Cup. Rádi byste těchto výhod využili, ale nevybrali jste si mezi ročky nabízenými českými chovateli a nemáte možnost vlastního chovu?

vp s logemcpNejbohatší dostih českého kalendáře i celého středoevropského regionu Velká pardubická přišla o svého dlouholetého sponzora. Jak dnes uvedla tisková zpráva Dostihového spolku a.s., rozhodl se generální partner Velké pardubické akciová společnost Česká pojišťovna "dát příležitost jiným společnostem podílet se na rozvoji dostihového sportu". Česká pojišťovna byla poprvé partnerem Velké v roce 1991, od roku 1995 sponzorovala dostih pravidelně každý rok.

V úterý 20. listopadu proběhla tisková konference zástupců pražského závodiště o uplynulé sezóně, ale také o výhledech do budoucna. Z této tiskové konference jsme pro Vás připravili rozsáhlou zprávu, nicméně oba hlavní aktéři tiskovky, ředitel závodiště Martin Pecka i dostihový manažer Jiří Zlámaný, poskytli po jejím skončení EquiTv privátní rozhovory, které přinesly další zajímavé informace.

lot 405Dnes skončila v Deauville Vente d'Automne, podzimní mixed dražba společnosti Arqana. Stejně jako předešlé dva dny i závěrečný, v němž hráli hlavní roli ročci, byl svědkem řady nákupů pro české stáje. Celkem bylo českými majiteli, respektive je zastupujícími bloodstock agenty, koupeno dalších 7 koní. Jeden z nich byl nabídnut už včera, ale majitele v dražebním ringu nenašel a byl prostřednictvím Chrise Richnera privátně zakoupen až dnes.

Drazdany SafarO závěrečný den dostihové sezóny v Drážďanech bývá tradičně mezi našimi majiteli a trenéry velký zájem. Letos se ho zúčastnila devítka koní v českém tréninku, z nichž se dokázali dostat na tabuli jen čtvrtý Kools Brother a pátá Step Star. Z hlavního dostihu Listed byl škrtnutý jediný český zástupce, Sir Sun (Power).

Treviso StarmakerItalská překážková sezóna dnes pokračovala v Trevisu, kde bylo k vidění také pět zástupců českých stájí. Všichni skončili na dotovaných místech, přičemž vítězství si odváží Star Maker s Josefem Váňou ml. Jedno prvenství získal také  Josef Bartoš. Oba jezdci tedy stále společně vedou jezdecký šampionát, každý má 24 vítězství.

Auteuil HeavensNightVýborně si dnes počínala při svém pátém životním startu svěřenkyně trenéra Jiřího Michala Heaven´s Night (Vol de Nuit) s Dylanem Ubedou v prodejní Prix de Cove (3l. kl., prout. překážky, 3500 m, 23.000 euro, záznam). Potvrdila tak zlepšení, které ukázala před měsícem v Compiegne. Dnes byla totiž v cíli druhá a získala 5.520 euro.

arqana zanr 3Druhým dnem dnes v Deauville pokračovala Vente d'Automne, podzimní mixed dražba společnosti Arqana. Stejně jako včera i dnes byl velmi aktivní bloodstock agent Christian Richner, který dnes vydražil 4 koně, z nichž však jen jediný (v době psaní článku licitoval ještě o jednom) směřuje do českého tréninku. Tím jediným však je nejdražší Richnerova koupě dosavadního průběhu dražby, roční klisna SIMPLY SEXY, kterou koupil za 45.000 €.

nineoufour chantilly18 2Deváté místo obsadil sedmiletý Nine Ou Four (Medicean), vedený Eddy Hardouinem, v závěrečném dostihu dnešního mítinku na all weather dráze v Chantilly Prix de la Remise a Peignant (hdcp Class E, 4+, 1400 m AW, 19.000 €, záznam).

Ve Wood Fine Marketu na Praze 5 se dnes dopoledne uskutečnila tisková konference se zástupci pražského závodiště, kde došlo nejen na hodnocení uplynulé sezóny, ale také byla média seznámena s výhledem na příští dostihovou sezónu, investicemi do závodiště a s tím spojenými změnami v jeho areálu. Po skončení tiskové konference jsme požádali o bližší informace k některým novinkám ředitele pražského závodiště Martina Pecku. 

Roaring lion3Nejdražším z nováčků v anglickém a irském chovu bude v následující připouštěcí sezóně bělouš ROARING LION (Kitten's Joy), jehož připouštěcí poplatek stanovila anglická Tweenhills Farm na 40.000 liber. To je o více jak 13 tisíc liber více, než kolik činí poplatek jeho velkého soupeře Saxon Warriora (Deep Impact), který v Coolmoru začíná za 30.000 €.

BalleroyVčera začala v Deauville Vente d'Automne, podzimní mixed dražba, nabízející v úvodu především koně v tréninku a poté ročky. Úvodní den se prodalo 163 (89%) ze 183 nabídnutých koní, o 16 méně než v loňském roce, kdy ale bylo nabídnuto 209 koní. Tržby proto klesly o 12% na 3,833.800 €, průměrná cena ale zůstala takřka na loňské úrovni (23.520 € versus 23.591 €), medián stoupl o 18% a dosáhl rovných deseti tisíc eur.

chuchle tiskovkaDnes pořádá chuchelské závodiště tiskovou konferenci, která nejen že se bude týkat uplynulé sezóny a jejího hodnocení, ale také budoucnosti chuchelského areálu. Pořadatelé slibují informace o tom, do čeho se bude v Chuchli investovat, jak to bude s parkurem v Chuchli a další informace podstatné pro účastníky dostihového provozu i diváky.

Fontainebleau HubalPo velkém úspěchu překážkářů minulé pondělí se dnes už ve Fontainebleau zástupcům českých stájí nedařilo. Do Prix Planet Sushi a Fontainebleau (5+, steeple, 3600 m, 21.000 euro, záznam), kde byli též svěřenci renomovaných trenérů Macairea, Nicolleho a Cottina, zamířili dva koně v přípravě MVDr. Jana Faltejska. Ti ale francouzským soupeřům nestačili.

Vítězka posledních dvou ročníků Prix de l'Arc de Triomphe, svěřenkyně Johna Gosdena ENABLE (Nathaniel), zůstane v tréninku i jako přetiletá. Hlavním cílem odchovankyně Khalida Abdullaha, úspěšně hájící jeho zeleno bílo růžové barvy, bude další obhajoba triumfu v nejlépe dotovaném dostihu v Evropě.

Dnes začíná v Deauville třídenní Vente d'Automne, podzimní mixed dražba, která vedle starších koní nabídne i řadu ročků. Právě nabídka ročních koní je z pohledu našeho turfu nejzajímavější, neboť se mezi nimi skrývají i dva polosourozenci u nás velmi úspěšných koní.

Ultimate lemansPoslední místo v poli osmi koní obsadil dnes v Prix du Conseil Departemental (Class E, 4+, 1400 m, 12.000 €, záznam) v Le Mans čtyřletý Ultimate Fight (Muhaymin), kterého Arnaud Bourgeais v cílové rovince již nepobízel a nechal docválat do cíle. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking