arqana 2020Třetím dnem ve středu pokračovala říjnová dražba ročků společnosti Arqana, letos kvůli koronaviru rozšířená mj. i díky nabídce ročků dražby společnosti Osarus na pět dní. Zatímco úvodní den nakupoval trenér Luboš Urbánek, kterého druhý den vystřídal bloodstock agent Tomáš Janda, dnes byl aktivní Jandův konkurent Christian Richner. Ten vydražil celkem tři ročky, ale protože portfolio jeho klientů je hodně mezinárodní, do české stáje zamíří jen jeden z nich, zatímco zbylí dva byli zakoupeni pro maďarské majitele.

Comblot 20deŠestiletý valach stáje Leram Comblot (Rajsaman) dnes vešel do historie. Jako prvnímu koni v českém tréninku se mu podařilo proměnit ve vítězství tři po sobě následující starty na francouzských drahách. Po srpnovém úspěchu v Deauville a zářijovém v Lyon la Soie dnes znovu uspěl na deauvillské all-weather dráze.

Jak dnes uvedly stránky Závodiska Bratislava, přesouvá se termín 10. dostihového dne tamní sezóny, který se měl konat 31. října, na pátek 6. listopadu. Vrcholem dne, který by se měla uzavřít letošní hodně neklidná slovenská sezóna, bude poslední klasický dostih Saint Leger.

Rainbows For Life1Včerejší mítink v Deauville nepřinesl jen české vítězství, o něž se zasloužil tříletý valach Mowaeva (Evasive) stáje Lucky Service. Byl též svědkem dalšího úspěchu krve dříve v ČR působícího šampión-plemeníka Rainbows for Lifa (Lyphard), jehož pravnuk Prince Lancelot uspěl v listed Prix Zeddaan.

Dostihový spolek a.s. se rozhodl reagovat na kritické komentáře v některém tisku po letošní 130. Velké pardubické, při které se na Taxisově příkopu fatálně zranil jeden z favoritů Sottovento (Fastnet Rock). Hodlá sestavit expertní skupinu, která se bude věnovat bezpečnosti pardubických dostihů.

MehmasVelmi úspěšný start se povedl letos s prvními dvouletými debutujícímu plemeníkovi MEHMASOVI (Acclamation). V pondělí jeho syn Good Listener vyhrál ve Windsoru dostih na 5 furlongů a stal se 38. vítězem z hřebcova úvodního ročníku. Ten tak překonal dosavadní evropský rekord debutujících hřebců, který se 37 vítězi držel Iffraaj (Zafonic). 

Dnes uplyne 19 let od dne, kdy ve věku 80 let zemřel jeden z nejúspěšnějších žokejů československé historie Josef Bořík. Muž, který se v letech 1953 a 1954 stal šampiónem profesionálních jezdců, a který dovedl vítězně do cíle Československého derby čtyři koně včetně legendárního Masisova syna Lyona.

lot almanzor2Zatímco včera během úvodního dne Vente de Yearlings d'Octobre, tradiční říjnové dražba ročků společnosti Arqana, nakupoval trenér Luboš Urbánek, dnes se do akce zapojil bloodstock agent Tomáš Janda. Ten získal čtyři ročky, navíc se mu privátně podařilo dojednat koupi jednoho ze včera neprodaných koní, a tak počet jím získaných nových akvizic pro české stáje dosáhl čísla pět.

Předloňská vítězka Českého derby BLESSED KISS (Kentucky Dynamite) zůstala i v pěti letech na dostihové dráze. Do dění se vrátila na konci května po roční pauze od posledního vítězství, kterého dosáhla ještě v Pjatigorsku v tamním Oktrytom prize.

MowaevaTrenér Václava Luka mladší a jeho bošovický tým mají opět důvod k radosti. Dnes se v Deauville v prodejní Prix d'Aubigny (3, 1300 m, 23.000 €, záznam) při svém prvním startu v českých službách prosadil tříletý valach stáje Lucky Service MOWAEVA (Evasive) s jezdkyní Marii Velon.

Pivotal2Ve zpravodajství z podzimního vrcholu anglické sezóny, kterým byl sobotní British Champions Day, jsme zmínili úspěch krve krabčické chovné klisny Leo Gali (Galileo), jejíž polosestra Hazel Lavery (Excellent Art) je matkou vítěze druhého největšího dostihu dne The Revenanta (Dubawi). Série pěti grupových zkoušek včetně 4 nesoucích Gr.1 označení, byla ale především skvělým koncertem krve již sedmadvacetiletého ryzáka PIVOTALA (Polar Falcon), významně zastoupené i v našem chovu.

vary zanr2Šance, že se letos ještě v Česku uskuteční nějaký mítink, opět o něco klesla. Jak dnes uvedly stránky Jockey Clubu, zrušil pořadatel dostihů v Karlových Varech "vzhledem ke stávajícím epidemiologickým opatřením" dostihový den, plánovaný na 1. listopadu 2020. 

Murzabayev azO letošním šampiónu žokejů v Německu je už rozhodnuto delší dobu, obhájce loňského prvenství Bauyrzhan Murzabayev však nadále zvyšuje svůj náskok před konkurencí. Po velmi úspěšném víkendu, kdy v sobotu zaznamenal v LIpsku hattrick a v neděli v Baden-Badenu vyhrál dokonce čtyřikrát, už jeho náskok před Maximem Pecheurem vyrostl na 50 vítězství.

lot lb highlandreelDnes začala v Deauville pětidenní Vente de Yearlings d'Octobre, tradiční říjnová dražba ročků společnosti Arqana, na které byla v minulosti zakoupena hodně dlouhá řada koní později běhajících, často velmi úspěšně, na našich drahách. Letošního porvního dne se aktivně zúčastnil jen trenér stáje Lokotrans Luboš Urbánek, který však získal hned čtyři ročky, samé hřebce, za které celkem utratil 81.000 €.

Pětiletý hnědák GHAIYYATH (Dubawi) končí dostihovou kariéru a odchází do chovu. Jak dnes oznámila stáj Godolphin šejka Mohammeda, u hřebce se objevily po běžném tréninku známky bolesti svalstva a bylo rozhodnuto o stažení z dráhy.

SyrenkaVelmi solidní výkon předvedla dnes při svém debutu dvouletá svěřenkyně Václava Luky mladšího Syrenka (Literato), kterou s Marií Velon v sedle trenér vyslal do dostihu debutantů Prix Francois de Romanet (2, 1800 m, 13.000 €, záznam) v Lyon la Soie.

Ještě nevyhlášený, ale už naprosto jistý šampión německých žokejů letošní sezóny Bauyrzhan Murzabayev je ve skvělé formě. Poté, co včera v Lipsku získal tři vítězství, přičemž tím prvním dosáhl hranice 100 triumfů v letošní německé sezóně, dnes v Baden-Badenu přidal další čtyři čárky.

Crystal cup 2020Vítězná série pětileté COSMIC MAGIC (Kamsin) pokračuje. Měsíc poté, co ve Wroclawi vyhrála vrchol tamní sezóny Wielkou Wroclavskou, dnes skvělým finišem ovládla i druhý nejlepé dotovaný překážkový dostih Polska Crystal Cup o 172 tisíc zlotých. V jejím sedle byl Lukáš Matuský.

Kincsem dij 2020Poprvé se postavil starším koním, ale ani ti na něj neudělali větší dojem. Letos neporažený OPASAN (French Navy), který všechny své dosavadní letošní starty absolvoval na českých drahách, kde vedle Českého derby získal i Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera, dnes pod žokejem Radkem Koplíkem jistě ovládl i skvěle obsazenou Kincsem díj (Gd1, 3+, 2400 m, 14,000.000 Ft), vrcholný srovnávací dostih maďarské sezóny 

Ačkoliv na českých dostihových drahách se klid, čeští zástupci startující dnes na mítincích v okolních zemích. Vedle maďarského Kincsem Parku, který chystá dostih roku (lze též sledovat on-line, viz odkaz níže) láká pozoronost především mítink v polské Wroclawi.

bbag zanr 2Včera skončila dvoudenní říjnová mixed dražba společnosti BBAG pořádaná v Baden-Badenu. Stejně jako během úvodního dne i druhý den pokračoval v nákupech trenér Miroslav Kantek, k němuž se však přidala i stáj Meridian a také bloodstock agent Christian Richner. Ten nakupoval i v pátek, ale až včera získal jednoho koně i pro českého klienta a též stál za prodejem prvního ročka po střelickém Eagle Topovi (Pivotal), narozeném z jeho českého působení a nabídnutým na veřejné dražbě. 

Dalším hattrickem dnes v Lipsku pokračovala letošní excelentní sezóna někdejšího šampióna českých žokejů a nyní k druhému německému šampionskému titulu kráčejícího Bauyrzhana Murzabayeva. Hattrickem o to významnějším, že hned prvním vítězstvím dosáhl hranice 100 vítězství v jedné sezóně a dalšími dvěma načal novou stovku.

AddeybbDnes proběhl v Ascotu jeden v vrcholů evropské dostihové sezóny British Champion Day. Nabídl pět grupových zkoušek, z nichž 4 nesly označení Gr.1 včetně vrcholu britské podzimní sezóny Qipco Champion Stakes, v němž před dvěma lety dosáhl Subway Dancer (Shamardal) na fantastické třetí místo.

Caulfield cup 2020Zatímco kolébka turfu se chystá na dnešní Champions Day v Ascotu, u protinožců se dnes ráno našeho času odběhly dvě z nejvýznamnějších zkoušek tamní sezóny - The Everest a Caulfield Cup. Austrálie dnes zřejmě nabízí nejhezčí dostihy na světě, minimálně tyto dva k nim letos rozhodně patří.

MagnusZachraňovat koně se zlomeninou na jakékoliv části končetiny je vždy velmi riskantní a složité. Samozřejmě závisí na typu zlomeniny, ale spíše než samotná operace je u koní kamenem úrazu následné hojení, které je spojené s řadou komplikací od kolik, přes psychické problémy až třeba po schvácení kopyt. Historie zná řadu nepodařených pokusů o záchranu cenného koně, tím nejznámnejším byl zřejmě Barbaro. Ale i příklady opačné, jako byl třeba Mill Reef. A také Magnus, otec vítěze letošní Velké pardubické Hegnuse.

Highland ReelSvětoběžník Highland Reel (Galileo), jehož zisk necelých 9,5 miliónu € z něj dělá nejbohatšího v Evropě trénovaného hřebce historie, bude mít na našich drahách silné zastoupení. Z prvního ročníku, z něhož již Janda nakoupil pro české stáje několik hřebců, přichází do ČR i dnes zakoupená klisna.

PearlofLoveDnes začala tradiční říjnová mixed dražba německé dražební společnosti BBAG v Baden-Badenu. Ta se letos rozprostřela do dvou dnů přičemž zajímavější koně, minimálně z našeho pohledu, by měli přijít na řadu zítra. Zatímco Tomáš Janda vybíral koně v Newmarketu, v Baden-Badenu nakupoval jeho konkurent Christian Richner, který však úvodní den nezískal žádného koně pro české stáje.

Pořadatel dostihů v Lysé nad Labem OS HIPODROM nadále plánuje uspořádat dostihový den, plánovaný na úterý 17. listopadu. "Pokud to epidemiologická situace dovolí, máme v plánu dostihový den uspořádat ať za účasti tak i neúčasti diváků," sdělil dnes pořadatel v oznámení na stránkách Jockey Clubu.

Dnešní mítink v Bratislavě obsahující 7 dostihů, kterých se mj. měli zúčastnit i v ČR trénovaní Armitago (Kalatos) a Fly Amico (Amico Fritz) trenéra Pirucha, byl zrušen. Jak uvádí Závodisko na svých stránkách důvodem je "nereálnost splnění podmínek ve středu zveřejněných Opatření Úřadu veřejného zdraví."

derby italiano 20Jak informovalo dnešní vydání European Bloodstock News byl letošní vítěz Derby Italiano (Gr.2) Tuscan Gaze (Galileo) diskvalifikován. Vítězem byl následně prohlášen anglický svěřenec Marka Johnstona King's Caper (New Approach), který cílem proběhl těsně za Tuscan Gaze druhý.

lot reliablemanVčera v Newmarketu začala další část Tattersalls October Yearling Sale, říjnové dražby ročků, a to část zvaná Book 3, rozprostřená do dvou dnů. Znovu se do dražení zapojil i bloodstock agent Tomáš Janda, který získal 6 ročků. Do českých stájí ale zamíří jen polovina z nich, dva zakoupil v zastoupení polských majitelů a jeden z Newmarketu cestuje na Slovensko.

Eternity longchampPo výborném výkonu v německých listed dnes dvojnásobná klasická vítězka Eternity (Power) neuspěla v konkurenci francouzských klisen v Prix de Saint-Cyr (L, 3 kl., 1400 m, 38.000 €, záznam). Pod Martinem Laubem docválala poslední.

Takový dostih maďarský Kincsem Park dlouho neviděl. V hlavním dostihu nedělního mítinku, kterým je tradiční srovnávací vrchol na 2400 metrů Kincsem díj (Gd1, 3+, 14,000.000 Ft), změří své síly hned pět derby vítězů ze středoevropskéhop regionu. Bude mezi nimi nejen premiant letošního Českého derby Opasan (French Navy), ale také loňský vítěz Slovenského derby a držitel tamní trojkoruny Arcturus (Fast Company), který skvělou formu potvrdil vítězstvím ve Velké ceně českého turfu.

slusky 2020Další dostihovým dnem, který padl za oběh aktuálním opatřením proti šíření pandemie koronaviru, je dostihový den plánovaný na státní svátek ve středu 28. října do Slušovic. Tamní pořadatel ale mítink zatím neruší, jen přesouvá na některý z volných termínů o víkendu 14. a 15. listopadu, v němž byly zrušeny původně plánované dny v Chuchli a Brně.

EarthlightPřed půl rokem postihla společnost Darley, zastřešující nabídku plemeníků šejka Mohammeda, velká ztráta - přišla o dvojku svého týmu hnědáka Shamardala (Giant's Causeway). Jeho krev ale v Darley zůstává. Otec českého Koně roku Subway Dancera i úspěšného plemeníka Centra Darhorse Zazoua měl již letos v Darley tři syny, k nimiž nyní přibyli další dva.

Barabash3Velmi solidní výkon podal měsíc po dvojkovém vítězství v Chuchli pětiletý zástupce stáje Lokotrans Barabash (Intense Focus), kterého trenér Urbánek nasměroval do listed Silbernes Band der Ruhr (3+, 25.000 €) na ultravytrvalecké distanci 4000 metrů.

Slozil pavel mlTři dny poté, co narychlo zaskakoval za zraněného Martina Lišku a v sedle Talenta (Egerton) skončil čtvrtý ve 130. Velké pardubické, dosáhl Pavel Složil mladší v Miláně double. V sedlech svěřenců italského trenéra Maurizia Manili vyhrál jedny proutěnky a jednu steeplechase, přičemž v obou dostizích za ním na druhém místě skončili čeští zástupci.

Protipandemická opatření se podepisují na podobě konce letošní sezóny. Dalším, kdo dnes oznámil zrušení dostihové dne, je pořadatel dostihů v Brně, který zrušil mítink plánovaný na 15. listopadu. Důvodem je fakt, že "areál závodiště nelze zabezpečit tak, aby se dostihového dne zúčastnil pouze omezený počet osob," uvedl pořadatel ve zprávě zveřejněné na internetových stránkách Jockey Clubu.

Pořadatel dostihů v Chuchle Areně Praha dnes vydal své stanovisko k poslednímu klasickému dostihu a také k závěru letošní sezóny. Podle něj dochází ke zrušení, a to bez náhrady, mítinku plánovaného na 14. listopad, kdy se měla konat Cena prezidenta a Pražský zimní favorit.

Po velmi dobrém výkonu, který před necelým měsícem předvedla v Hannoveru, se dvojnásobná klasická vítězka stáje Lokotrans ETERNITY (Power) postaví zítra na start dalšího blacktype dostihu. V Longchamp na ni čeká 9 soupeřek v Prix de Saint-Cyr (L, 3 kl., 1400 m, 38.000 €), pojede ji opět Martin Laube.

lot hrVčera pokračovala druhým dnem Book 2 druhá část říjnové dražby ročků společnosti Tattersalls v Newmarketu. Ve dni, který navzdory současné nelehké situaci globální ekonomiky přinesl jednoprocentní nárůst průměrné ceny, nakupoval i Tomáš Janda. I tentokrát se mu zalíbili ročci z prvního ročníku sedminásobného Gr.1 vítěze Highland Reela (Galilea), které získal hned dva.

most6Sobotní mostecký mítink, jehož vrcholem měla být 82. Cena zimního favorita, se ruší. Jak před chvíli informoval Jockey Club na svých stránkách "další průběh dostihové sezóny závisí na vývoji epidemiologických opatření a výsledcích jednání s orgány státní správy." Jockey Club vyvíjí snahu o získání výjimky pro zorganizování nejvýznamnějších výkonnostních zkoušek, které jsou ve zbytku sezóny plánovány.

Vzhledem k aktuální situaci v České republice Dostihový spolek a.s. jako pořadatel dostihových dnů a dalších sportovních akcí na Pardubickém závodišti rozhodl o zrušení dostihového mítinku, který se měl uskutečnit dne 24. října 2020. Letošní dostihová sezona na Pardubickém závodišti tak byla ukončena jubilejní 130. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, uvedl dnes Spolek v tiskové zprávě.

lipsko2Jak dnes uvedly stránky Jockey Clubu ČR, podle rozhodnutí města Lipska se musí všichni účastníci tamního dostihového dne, který proběhne tuto sobotu 17. října a kteří na něj přijedou z rizikových oblastí (tedy i z Česka), prokázat negativním testem na Covid-19, ne starším 48 hodin. V opačném případě se jejich koně nemohou dostihů zúčastnit.

V noci na dnešek, v posledním měsící březosti, přišla o svého prvního potomka jedna z největších hvězd světového turfu posledních let australská šampiónka Winx (Street Cry). Týden před plánovaným porodem zmetala podle vyjádření jejího bývalého trenéra Chrise Wallera nádhernou kobylku po I am Invincible (Invincible Spirit).

Po třech sezónách ve Francii se do německého Röttgenu vrací dvanáctiletý bělouš RELIABLE MAN (Dalakhani). Ten je nejen otcem letošního vítěze Velké jarní ceny Rata, ale jeho partnerkou byla i řada českých matek včetně Arganty (Monsun) či Polyanty (Soldier of Fortune), letos připustil též šampiónku Venillii (Rosensturm) i její matku Vinnah (Looh Honey).

fotogalerie vp 20Včera se před prázdnými tribunami odběhl jubilejní 130. ročník Velké pardubické se Slavia pojišťovnou. Na místě byla i fotografka Andrea Zavadilová, která pro vás připravila nebývalé rozsáhlou fotogalerii z vrcholu české překážkové sezóny i rámcových dostihů, které ji doprovázely.

Dnes měl Jockey Club vydat zprávu o tom, zda se mu podařilo s orgány státní správy vyjednat možnost pořádání dostihů i za současných znovu zpřísněných protipandemických opatření, která vstoupila dnes v platnost. Ty by se konaly bez diváků i sponzorů. Jak však vyplývá z dnešní zprávy, zatím rozhodnutí státní správy nemá. 

MatuskyNa trať 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou odstartovalo 18 koní českých a jedné slovenské dostihové stáje. Do listiny vítězů se v tomto roce zapíše jméno dvanáctiletého hnědého valacha Hegnuse, kterého pro majitele Františka Ševců připravuje trenér Radek Holčák.

Hvězda evropského turfu ENABLE (Nathaniel) ukončila dostihovou kariéru. Dnes o tom po poradě s trenérem Johnem Gosdenem a dostihovým manažerem Teddy Grimthorpem rozhodl její majitel princ Khalid Abdullah, na jehož Juddmonte Farm se klisna před šesti lety narodila.

hegnus kubelkaVčerejší vítězství dvanáctiletého Hegnuse (Magnus) ve 130. Velké pardubické se Slavia pojišťovnou zahýbalo i tabulkami nejbohatších českých odchovanců moderní historie. A zahýbalo výrazně - ziskem 1,2 miliónu korun se odchovanec svého majitele pana Františka Ševců jako teprve druhý kůň českého chovu běhající v českých barvách přehoupl přes hranici 4 miliónů korun. Tu dosud překonal jen jediný kůň - legendární trojnásobný vítěz Velké pardubické z let 1998 - 2000 Peruán (Agadir).

winterfavoriten 2020Vedle polského Sluzewiece, kde Nagano Gold (Sixties Icon) triumfoval v největším tamním dostihu Velké varšavské, se dnes čeští koně představili i v Kolíně nad Rýnem a Nancy. Početnější enkláva startovala v Německu, kde byla jedním z cílů i tamní cena zimního favorita.

vp 2020 1Před čtyřmi lety obsadil páté místo, před dvěma skončil tři délky za Tzigane du Berlais (Poliglote) druhý. Loni jej trenér Radek Holčák s těžkým srdcem necelé dva týdny před dostihem škrtl, když se mu navzdory skvělé formě znovu ozval nemocný kloubek. Letos se HEGNUS (Magnus), dvanáctiletý odchovanec Františka Ševců, už dočkal. Pod slovenským žokejem Lukášem Matuským ovládl 130. ročník Velké pardubické se Slavia pojišťovnou, konaný kvůli protipandemickým opatřením před zcela prázdnými pardubickými tribunami. 

WW20 cilPolská elita se dnes musela sklonit nad třídou nejlepšího koně v českém tréninku NAGANO GOLDA (Sixties Icon). Šestiletý hnědák syndikátu V3J se dnes postavil na start největšího dostihu našich severních soupeřů Wielke Warszawske (Gd1, 3+, 220.500 zl), v níž jej vedl letošní vítěz EJC Vincent Cheminaud.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking