Cheminee vichyOsmé překážkové vítězství kariéry a druhé na francouzské dráze dnes ve Vichy v proutěnkách na 3700 metrů o 20 tisíc eur Prix du Majestic ukořistila jedna z nejvýraznějších překážkových osobností českého turfu CHEMINÉE (Arakan). Šestiletá hnědka ze stáje Dr. Charváta, připravovaná Pavlem Tůmou a skvěle odježděná Janem Faltejskem, přitom do dostihu odskakovala až jako pátá šance v kurzu 12:1.

V českém turfu si definitivně udělal jméno triumfem v Saint Leger na 2800 metrů, svého zatím posledního vítězství dosáhl loni na podzim ve Varšavě v dostihu jen o 200 metrů kratším. Zítra čeká Koně roku posledních dvou sezón Nagano Golda (Sixties Icon) dosud nejdelší trať v kariéře - v Deauville poběží 3 kilometry.

Dřívější český šampión a nyní úřadující šampión německých žokejů Bauyrzhan Murzabayev má v Německu skvěle nakročeno k dalšímu titulu šampióna. K dnešnímu dni získal na německých tratích 62 vítězství, zatímco jeho nejbližší soupeř Andrasch Starke jich letos nastřádal zatím jen 36.

Gap pierjiNeděle nenabídla žádný program na tuzemských drahách, a tak se české stáje rozjely do zahraničí. Naši koně se přestavili hned ve pěti zemích - Německu, Francii, Itálii, Maďarsku a Slovensku, přičemž ve třech z nich se jim podařilo zvítězit. 

Po premiérovém dubnovém vítězství v Německu, kde nyní aktuálně působí, se šampión českých žokejů z roku 2019 Adam Florian včera dočkal prvního úspěchu i ve Francii. V sedle čtyřleté Nice Pauly (Pastorius), svěřenkyně německé trenérky Carmen Bocskai, jistě zvítězil v handicapu na 2000 metrů v Divonne-les-Bains.

Sir amicoSobotní mítink v Lysé nad Labem, startující už v 10.30 dopoledne, přinesl osm cvalových dostihů a tři klání v rámci Pony ligy. Provoznímu mítinku vévodila dvě trojková střetnutí - jedno pro dvouleté pod patronací European Breeders' Fund (EBF), druhé pro nezvítězivší tříleté, potenciální překážkáře, na trati 2700 metrů. Ač nesly označení dostihu nejnižší kategorie, nemálo zajímavé byly i pětkové proutěnky na 3000 metrů.

Dostihová sezóna se pomalu blíží ke své polovině, a tak se podívejme, jak se její dosavadní průběh zobrazuje v aktuálním stavu šampionátu plemeníků. Není žádným překvapením, že mu, stejně jako již řadu let, vládnou hřebci, kteří v českém chovu nepůsobí a nikdy nepůsobili, ale těží z úspěchů svého či svých do ČR importovaných potomků. 

Kauza brněnských dostihů se dočkala další kapitoly. Dostihový soud řešil odvolání tehdejšího předsedy Dostihové komise Ing. Jana Vaňourka mladšího, kterému Pořádková komise za to, že spolu s ostatními členy komise "v průběhu dostihového dne vystavil řadu účastníků dostihového provozu nebezpečí zranění, protože jeho průběh nezastavil," zakázala výkon funkce předsedy dostihové komise do 30. září 2021.

Je to jen pár dní co na věčné pastviny odcválal skvělý Galileo (Sadler's Wells), mnohonásobný šampión plemeníků s jedním titulem i z ČR a dnes suverénní premiant evropského šampionátu mateřských otců. Pokud hledáte jeho krev s tím, že byste na ní rádi chovali, můžete využít aktuální nabídky na prodej dvou jeho vnuček jedničkové výkonnosti.

PlatinaDva svěřenci trenéra Dalibora Töröka ze stáje DS Pegas, vlastní odchovanci Jiřího Trávníčka, dnes startovali na překážkách v Clairefontaine. Lépe se dařilo tříleté Platině (Manduro - Pikardie), červnové vítězce z Pardubic, která po aktivním průběhu doběhla sedmá v prodejních proutěnkách Prix des Glycines (3 kl., 3400 m, 17.000 €).

V červenci začíná mít v Japonsku dostihový provoz prázdninový nádech. Grupové dostihy samozřejmě tvoří i nadále vrcholy víkendových mítinků, koně širší špičky dostávají příležitost hlavně v bohaté sérii distančně různorodých handicapů, ale je tu také sprint na přímé dráze a   první grupové střetnutí dvouletých.

Jockey Club ČR dnes zveřejnil propozice na září, během kterého by se na českých dostihvých drahách mělo uskutečnit 8 mítinků. Vrcholem bude samozřejmě Evropský pohár žokejů, který se bude konat v sobotu 25. září. Hned první víkend nabídne tři mítinky - v pátek začnou Pardubice, na které naváže další tamní mítink v sobotu se IV. kvalifikací, v neděli se pak v Chuchli koná poslední klasický dostih sezóny a Velká cena Prahy.

PartenitVáclav Luka má ve stáji dalšího velmi nadějného koně. Tříletý PARTENIT (Invincible Spirit), vlastní odchovanec svého majitele Viktora Tymošenka, dnes v Dieppe proměnil svůj debut ve velmi přesvědčivé vítězství navíc svým projevem dal nemalou naději na další úspěchy i v silnější konkurenci, než byl dnešní dostih debutantů.

Nemálo rodokmenově atraktivních klisen, hájících dříve barvy českých majitelů, odešlo v posledních letech do chovu do některé ze západoevropských zemí. Jednou z nejzajímavějších byla Montjeuova dcera Tautou Montjeu, která před lety běhala v barvách stáje Joly majitele Jiřího Odcházela. 

Wickerstone2Zatímco včera získali čeští koně jedno vítězství v Meranu a z Německa odjížděli s umístěním, dnes se situace obrátila. V Německu, dokonce na dráze v Mnichově, podal dnes skvělý výkon desetiletý valach Zámku Domoradice WICKER STONE (Whipper), který pod Jiřím Palíkem zvítězil stylem startr-cíl ve čtyřkovém handicapu Dallmayr Capsa-Rennen na 1600 metrů.

cena mesta kv21Už v předsezónním rozhovoru prezentovala Ivana Pejšková svého svěřence ORLEANA (Egerton) jako největší naději na úspěchy v letošní sezóně. Stále zrající pětiletý napajedelský odchovanec, který se loni prodral ze čtyřek až do dostihů druhé kategorie, ukázal další růst třídy letos, kdy si po několika loňských umístěních nejprve připsal první vítězství ve dvojkách a dnes jej korunoval lehkým vítězstvím v hlavním dostihu dne 92. Ceně města Karlovy Vary - Memoriálu Josefa Dolejšího.

merano 4Mezi italské Merano a německý Bad Harzburg včera rozložili své síly čeští koně startující v zahraničí. Úspěšnější bilanci měli překážkoví koně v Itálii, kde jedenáctiletý BIG MAGO (Dylan Thomas) trenéra Harise ze stáje Vocetka odrazil útok domácí Vanessy del Cardo (Blu Air Force) a pod Františkem Plškem těsně vyhrál úvodní cross country Premio Fatal Mac (5+, 3500 m, 5.000 €, záznam)

King George 21Naposledy před 20 lety se tříletkovi, který uspěl v Epsom derby, podařilo ve stejném roce vyhrát i největší srovnávací zkoušku se staršími na půldruhé míle King George VI and Queen Elizabeth Stakes. Byl jím Galileo, v jehož stopách dnes vykročil godolphinský ADAYAR (Frankel).

Muguruza vichyJediným českým koněm, který se na mítinku ve Vichy představil dnes, byla loňská šampiónka dvouletých klisen stáje Leram Muguruza (Footstepsinthesand). Svěřenkyně Václava Luky doběhla v prodejní Prix Christian Chazelle (3, 1400 m, 12.000 €) s Alexis Pouchinem pátá, 5 délek od vítěze.

More than readyNení to tak dávno, co počet 2000 potomků jediného plemeníka byl jen těžko představitelným počtem. Nyní se hranice vlivu a úspěšnosti nejžádanějších plemeníků posouvají dál. Jak předevčírem oznámil australský Vinery Stud, dosáhl jeho plemeník MORE THAN READY (Southern Halo) jako první v historii hranici 2000 vítězů.

Po středečním startu Bakhchisaraye, který nedosáhl na dotované umístění, se z prázdnou z Vichy vrací i další čtyři čeští zástupci, kteří na tamním mítinku startovali ve čtvrtek. Účastnice Českého derby Surabaya (Gutaifan) uzavřela doběh Prix Hubert de Catheu (hdcp, 3, 2000 m, 18.000 €), Rabbit Havana (Havana Gold) doběhla 12. v prodejní Prix Gabriel Brun (Classe 4, 4+, 1400 m, 14.000 €), Ultimate Fight (Muhaymin) 13. v Prix Yves Saint-Martin (hdcp Classe 3, 4+, 1000 m, 18.000 €) a Vaerya (Poet's Voice) 12. v Prix Claude Deleuze (hdcp Classe 4, 4+, 1000 m, 14.000 €).

Bitcoin aztek vI druhý start, který absolvoval jako svěřenec Josefa Váni staršího, proměnil pětiletý valach ze stáje Bernda Dietela BITCOIN (Soldier Hollow) v suverénní vítězství. Po vítězství v pardubických proutěnkách II. kategorie minulý měsíc dnes zdolal předloňského šampióna proutěnkářů Azteka (Moonjaz) v hlavním dostihu dnešního mítinku v Bad Harzburgu, listed proutěnkách na 3400 metrů s dotací 10.000 €

Německé derby v Hamburku, to byl dostih, který  nevyhrál nejlepší kůň, ale výborný výkon Andrasche Stakeho. Sisfahan tak rozhodně nebyl favoritem, jenže Starke to v Hamburku umí a zase to potvrdil, německé derby vyhrál už poosmé. Když jsem komentoval ten dostih do německých médií, říkal jsem, že kdybych na tom koně seděl já, skončili jsme klidně třeba dvanáctí.

Šampión evropských dvouletků sezóny 2016 a vítěz anglických i irských 2000 Guineas CHURCHILL (Galileo) má prvního blacktype vítěze. V Coolmoru aktuálně za 30.000 € připouštějícímu hřebci zajistil první stakes úspěch dvouletá Ladies Church, která včera v Naas vyhrála Marwell Stakes (L, 1000 m).

Bakhchisaray4Po dvou čtvrtých místech se dříve do francouzského derby hlášený Bakhchisaray (Motivator) při včerejším večerním mítinku ve Vichy pokusil o úspěch v Quinté+ handicapu Prix Imperatrice Eugenie (3, 2400 m, 55.000 €).

Ribot2Dodnes je legendou a jedním z nejlepších koní, jaké svět viděl. Ribot, odchovanec nejslavnějšího chovatele na světě Federica Tesia, nenašel v žádném z 16 startů přemožitele a poté, co jako tříletý ovládl Prix de l'Arc de Triomphe, se ve čtyřech letech odvážil i do samotné kolébky turfu - do Anglie.

JohannesburgPoměrně nečekaným vítězem Slovenského derby se stal irský odchovanec ve službách stáje Rabbit Trhový Štěpánov RABBIT RED JAZZ (Red Jazz). Nečekaným mj. proto, že hřebec rozhodně nevypadá jako vytrvalec a i jeho rodokmen je, alespoň v porovnání s nedělními soupeři v derby, poměrně plebejský. Ale nikoliv nezajímavý.

MysakVedle slovenského Opasana (French Navy), který se skvěle uvedl na blacktype scéně, dnes na pokračujícím mítinku ve Vichy startovali i čtyři zástupci českých stájí. Na dotovaná umístění dosáhli dva z nich - Mysak Miky (Elvstroem) a Cote Jardin (Prince Gibraltar), reprezentující stejnou stáj Cajdašrot, ale rozdílné tréninkové centrály.

Opasan vichyLoňský Kůň roku na Slovensku a vítěz jubilejního 100. Českého derby OPASAN (French Navy) potvrdil svou třídu i v blacktype konkurenci. Dnes, při svém prvním startu ve stakes společnosti, udělil direkt francouzským soupeřům a po boji s domácím Folamour (Intello), ověnčeným nejen listed triumfem ale i umístěním v Gr.1 Grand Prix de Saint-Cloud za Nagano Goldem, získal, opět s podporou žokeje Radka Koplíka, svůj první blacktype triumf.

Už před rokem, kdy velká řada zemí krátila kvůli Covidu a na něj reagujících mítinků bez diváků dostihové dotace, šel Hongkong proti proudu a v sezóně 2020/21 o necelých 5% zvýšil objem cen. Letos v tom hodlá pokračovat.

premier lion 21Dva čeští jedničkoví vítězové se dnes představili francouzským divákům. Prvním byl předloňský vítěz Zlatého poháru Premier Lion (Zanzibari), který po aktivním průběhu pod vedením Alexis Pouchin obsadil v prodejní Prix de Saint-Menoux (Classe 3, 4+, 2400 m, 15.000 €) třetí místo, 3 1/2 délky od vítěze.

V loňském roce neporažený slovenský Kůň roku Opasan (French Navy), vítěz 100. Českého derby, zítra poprvé otestuje svou třídu v dostihu kategorie blacktype. Svěřenec trenéra Jozefa Chodúra se postaví na start listed Prix Hubert Baguenault de Puchesse (L, 4+, 2400 m, 52.000 eur) a v jeho sedle bude opět Radek Koplík.

Další úspěšný víkend, během kterého koně v českém tréninku vyhráli všechny čtyři jedničkové dostihy na slovenském derby mítinku a stejný den naši překážkoví koně třikrát zvítězili v Meranu, posunul sumu letošních zahraničních zisků za hranici 30 miliónů korun. To je nejen o 18 miliónů více, než kolik bylo letos rozděleno na českých drahách, ale také dvojnásobek oproti loňskému roku, kdy čeští koně do 18. července včetně vydělali v cizině po přepočtu "jen" 15,03 miliónu korun.

Ve stínu slovenského derby mítinku zůstalo další pokračování sezóny v Meranu, jehož se opět zúčastnila početná skupina českých koní. Ani tentokrát neodjížděli s prázdnou nýbrž s trojicí vítězství, o která se zasloužili svěřenci Josefa Váni staršího a Andoins (Kapgarde) s Janem Faltejskem a Mushrae (Kalanisi) s Josefem Bartošem, který byl též v sedle vítězného Overly Sweet (Sakhee's Secret) z lotu Josefa Váni mladšího. (miv)

fotogalerie trileteklisnyFotografické ohlédnutí za sobotním mítinkem v Chuchle Areně Praha, jehož vrcholem byla hlavní předzkouška klasických Oaks Cena tříletých klisen a v jehož rámci se odběhla i Simsonova cena pro dvouleté, pro Vás připravila fotografka Andrea Zavadilová.

sk derby21Před sedmi lety připravil trenér Allan Petrlík hnědáka Love Me (Egerton) k vítězství ve Slovenském derby, čímž dosáhl největšího úspěchu své trenérské kariéry nejen on, ale i stáj Rabbit Trhový Štěpánov pana Zdeňka Jandejska. Pár měsíců poté se jejich cesty rozešly, ale před čtyřmi lety znovu sešly a opětovné spojení trenérského talentu s majitelem se silným zázemím vyústilo v další zisk slovenské modré stuhy. Vybojoval je pro ně Rabbit Red Jazz (Red Jazz).

Oaks trial21Hlavní předzkouška Oaks a první větší dostih pro dvouleté - to byly vrcholy prvního a posledního prázdninového mítinku v Chuchle Areně Praha. Program, čítající 9 dostihů, přinesl hned tři vítězství vlastních odchovanců českých majitelů a to včetně obou nejvýznamnějších dostihů dne, přičemž v tom hlavním, 42. Ceně tříletých klisen, si dvě klisny z chovu domácích majitelů dokonce rozdělily první dvě místa.

SnowfallPo excelentním výkonu v Epsom Oaks, kde soupeřkám nadělila 16 délek, nemohla do dnešních Juddmonte Irish Oaks (Gr.1, 3 kl., 2400 m) odskakovat jako favoritka žádná jiná klisna než Snowfall (Deep Impact). Důvěru ve svěřenkyni Aidana O'Briena, nastupující v kurzu 2:7, umocňoval i fakt, že v poli 8 klisen byly jen 2, které netrénoval některý z O'Brienů.

Dvacetiletý hnědák SLEEPING INDIAN (Indian Ridge), který po deseti sezónách v anglickém chovu připouštěl letos již pátou sezónu v chovu rodiny Fillů, se v místě svého bývalého působiště dočkal dalšího úspěchu - opět v roli mateřského otce.

Bobik 21cDnešní mítink v Nancy, kam byl přesunut původně do nyní zaplaveného Vittelu vypsaný dostihový den, se nakonec zúčastnil jediný český zástupce - tříletý Bobik (Dabirsim), trénovaný i vlastněný Jiřím Michalem, který se se Stephanem Breuxem v sedle postavil na start handicapu Prix de la Brasserie du Terminus (3, 2000 m, 12.000 €).

Z událostí posledních týdnů kolem dostihů mě hodně zaujalo to, co se odehrálo v Brně. Já jsem tam sice osobně nejezdil, byl jsem tam naposled před dvěma nebo třemi roky, ale tu dráhu a tamní podmínky znám. Bohužel se stalo to, že po delším suchu tam vydatně napršelo. A déšť má na tvrdé dráze ten efekt, že se místy pohybujete skoro jako po ledu.

sub rose myboycharlieDražební společnost Arqana vydala katalogy na obě dvě své srpnové dražby - elitní Vente de Yearlings d'Aout, která proběhne od 14. do 16, srpna a na ní bezprostředně navazující Vente de Yearlings V.2, která nabízí cenově o něco dostupnější ročky a proběhne 17. srpna. 

lysa 21Není to ani tak dávno, kdy jedním z každoročně nejnáročnějších úkolů Jockey Clubu bylo sestavení termínové listiny tak, aby vyhověl představám pořadatelů a zachoval logickou strukturu sezóny. K nejžádanějším termínům patřil druhý prázdninový víkend, kdy sice tradičně osiřela Velká Chuchle, ale do hry vstupovala regionální závodiště. Nebylo výjimkou, že o tomto víkendu konaly hned tři mítinky a v jeden den si turfmani museli vybrat kterému z dvojice mítinků dají přednost..

GPdeparis 2021Ačkoliv letošnímu tříletému ročníku zatím dle hodnocení WBRR jistě vládne coolmorský St Mark's Basilica (Siyouni), v godolphinském HURRICANE LANE (Frankel) mu roste silná konkurence. Ryzák, který z 5 dosavadních startů zaznamenal jedinou porážku v Epsom derby, kde doběhl čtvrtý, dnes přidal další triumf v Grand Prix de Paris (Gr.1, 3, 2400 m, 600.000 €) v Longchamp.

Quinze2Nejlepšího výsledku své dosavadní kariéry dnes v Aix les Bains dosáhl devítiletý valach ze stáje Evy Píšťkové QUINZE DE LA ROSE (Turtle Bowl), který suverénním start-cíl stylem ovládl hlavní dostih mítinku Grand Steeple-chase d 'Aix les Bains (hdcp, 5+, 4300 m, 35.000 €, záznam).

Jockey Club ČR dnes na svých stránkách zveřejnil zápis z jednání Rady Jockey Clubu ČR, které proběhlo 29. června v Praze. Asi nejzajímavější zprávou, kterou přinesl, je rozhodnutí Rady požádat na Ministerstvu zemědělství ČRv rámci programu Národních dotací o příspěvek, který by v roce 2022 financoval program majitelských a chovatelských prémií.

rexofthunder4Tuto neděli se v Bratislavě odběhne 29. Slovenské derby (Gd3, 40.000 €), letos sponzorované Raiffeisen Bank International. Ač na jeho startu bude stejně jako v předchozích dvou letech chybět vítěz Českého derby, měla by se slovenská modrá stuha odehrát podle českých not. Tak to alespoň předpokládá Tipsport, podle jehož kurzů přicestuje pět největších šancí dostihu právě z České republiky.

Vítěz Epsom derby 2001 a jeden z nejúspěšnějších plemeníků celé historie chovu anglického plnokrevníka GALILEO (Sadler's Wells) byl uspán. Dvanáctinásobný šampión plemeník na ostrovech, který získal i jeden titul šampióna v Česku, byl uspán kvůli "vyčerpávajícímu" zranění nohy.

dresden 2021Volného víkendu, kdy se na českých ale ani slovenských drahách nekoná žádný dostihový mítink, využily české (ale i slovenské) stáje k hromadnému útoku na sobotní dostihový den v Drážďanech. Koně českých majitelů obsadili sedm z osmi dostihů a v trojici z nich dokázali získat vítězství.

Heaven forfendVčerejší prodejní Prix du Village, v níž svůj letošní debut proměnil v sedmé místo bošovický Mowaeva, měla nečekanou českou dohru. Vítěze dostihu, čtyřletého valacha HEAVEN FORFEND (Frankel), po dostihu zakoupila za 25.555 € stáj Lokotrans.

Ideal king 21bJen půl délky a nos, nebo dostih o pár metrů delší chyběly čtyřletému Ideal Kingovi (Sidestep) stáje Leram, aby dnes v Saint-Cloud dosáhl třetího letošního francouzského vítězství. V Prix de Chateau-Thierry (Classe 3, 4+, 2000 m, 23.000 €, záznam) předvedl bošovický zástupce pod Marií Velon excelentní finiš z posledního místa čtvrnáctihlavého pole, kterým získal těsné třetí místo a s ním 3.450 €. (miv)

Smutnou zprávu přineslo nejnovější vydání Věstníku ČT. Ve věku pouhých 6 let musela být utracena šampiónka dvouletých klisen 2017 LOVE CONNECTION (Amico Fritz), vítězka Ceny Masise (I.k.) a Ceny zimní královny (L), která na dráze úspěšně reprezentovala barvy stáje TAHLO Šefraný.

Mowaeva2Včerejší večerní dostihy v Longchamp českým barvám žádné dotované umístění nepřinesly. Letos debutující čtyřletý valach Mowaeva (Evasive) trenéra Luky, který loni na podzim získal ve Francii dvě vítězství v řadě, vybojoval finišem ze zadních pozic v prodejní Prix du Village (Classe 3, 4+, 1400 m, 23.000 €, záznam) s Marií Velon sedmé místo.

Brno ppTečku za nepodařeným dostihovým mítinkem 12. června v Brně, během něhož došlo nejen k problémům se startovacími boxy, ale především k řadě pádů na kluzké dráze a následnému odmítnutí několika jezdců se zúčastnit dalších dostihů, udělala jednání Dostihového soudu a Pořádkové komise. Zatímco Dostihový soud se zabýval odvoláním jezdců za sankce za nedodržení sjednaného závazku, Pořádková komise řešila podnět prezidenta JCČR Josefa Bečváře k prošetření činnosti Dostihové komise, která v Brně sloužila a udělila jezdcům zmíněné sankce.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net