Jir sun ham22Poté, co v loňské edici obsadil deváté místo v poli deseti koní, se pětiletý hnědák stáje Lokotrans Jir Sun (Shamardal) znovu postavil na start Gr.3 sprintu Grosser Preis von Lotto Hamburg, konaného v rámci Derby mítinku v Hamburku. O dotaci 55.000 € se na trati 1200 metrů tentokrát utkalo šest koní, mezi nimiž byl český zástupce největším outsiderem.

lot 83Ve čtvrtek začala v Deauville dvoudenní Letní dražba, jejíž úvodní den byl věnován především dvouletým koním, a to jak pro rovinové, tak i překážkové dostihy. Pořadatelé mohli být s výsledky úvodního dne spokojeni, protože nové majitele našlo 169 koní, 82% ze všech nabízených a tržby dosáhly částky 5,598.500 €, což je o 61% více než v loňském roce. Výrazně o 60% vzrostla i průměrná cena, která dosáhla 33.127 € a 56% nárůst zaznamenal i medián, který dosáhl hodnoty 21 tisíc eur.

Sagar longPo čtvrtém místě v bratislavské Ceně Scottish Rifle (I.k.) se dnes sedmiletý valach DS Pegas Sagar (Excelebration) postavil se Sebastienem Maillotem v sedle na start Classe 3 prodejky Prix des Fortifications (4+, 1700 m, 18.000 €, záznam) ve francouzském Longchamp.

Totally goldVedle přihlášek do Velké ceny českého turfu dnes proběhlo také další kolo škrtání do čtvrtého klasického dostihu sezóny 77. Oaks (L), které se poběží 7. srpna v Karlových Varech. O ten se nyní uchází 25 tříletých klisen.

Dnes proběhla uzávěrka dlouhodobých přihlášek do 44. Velké ceny českého turfu (L), která se poběží v sobotu 24. září, v termínu původně vyhrazenému zrušeného Poháru žokejů. Ač dostih s dotací 600 tisíc korun přilákal řadu špičkových vytrvalců, klasický ročník je v nejvýznamnějším srovnávacím testu na distanci 2400 metrů zastoupen minimálně.

chequeVrchol dostihové sezóny v Chuchle Areně Praha se vydařil. K úspěšnému vyznění nejvýznamnějšího odpoledne přispěl kromě osmi sportovně vysoce kvalitních a pro diváky strhujících dostihů i originální doprovodný program, který připravila a profesionálně zajistila Armáda České republiky. Dvěma momenty slavnostní atmosféry byla též předání dvou šeků v celkové hodnotě půl miliónu korun.

stronger together2Třináct koní zůstalo po dnešním škrtání na přihláškách do 30. Slovenského derby, které se poběží 17. července na bratislavské dráze. Nenajdeme už mezi nimi vítězku Českého derby Queen of Beaufay (Zarak), která je jedním z 14 koní, kteří byli dnes škrtnuti. Naopak hned 4 čeští koně byli do slovenské modré stuhy dohlášeni, a tak z 13 uchazečů je 11 připravováno českými trenéry.

derby 2022Po 102. CPIPG Českém derby se změnilo čelo průběžného handicapu tříletých. Díky dvoukilogramovému přídavku za třetí místo se Darling in Pink (Outstrip) s 80 kilogramy dostal na úroveň dosavadního lídra ročníku Josephina (Pearl Secret) a společně s ním okupuje čelo hodnocení. Vítězku derby Queen of Beaufay (Zarak), která v derby nesla jako klisna o 1,5 kg méně než hřebci, nechali handicapeři po derby stát. Známka 79,5 kg, kterou si vysloužila už za skvělý výkon v Jarní ceně klisen, ji zajišťuje třetí místo v ročníku.

chuchle tribunyČeské derby a celý dostihový den se těšily přízni sázejících. Podle informací společnosti Tipsport, která pro český turf dostihové sázky zajišťuje, bylo na samotné České derby vsazeno 1,246.120 Kč, z toho přímo na chuchelském závodišti 360.924 korun. Na zbylé dostihy se vsadilo 2,722.137 korun (na závodišti 1,266.215 Kč) a tudíž celkový sázkový obrat Tipsportu na celý den atakoval hranici 4 miliónů korun.

AshatŠest dní po uzávěrce přihlášek zveřejnila rakouská dostihová autorita seznam koní, přihlášených do 154. Österreichisches Galopper-Derby, které se na závodišti Magna Racino uskuteční 18. září. Do dostihu o 20.000 € bylo přihlášeno i pět koní českých majitelů.

fotogalerie derby22Pokud si chcete připomenout úžasnou atmosféru horké chuchelské neděle, která přinesla letos opravdu mimořádně napínavý ročník naší modré stuhy ale i výborně obsazené rámcové dostihy, máte možnost jak díky fotogalerii, kterou připravila Andrea Zavadilová, tak prostřednictvím záznamu České televize.

rex of thunder poharSlavnosti chuchelské odpoledne nabídlo vedle Českého derby ještě dalších sedm dostihů včetně tří nejvyšší kategorie. Také v nich se sešla velmi kvalitní konkurence, což platilo především pro vytrvalecký Zlatý pohár Armády České republiky (I.k., 2400 m), který přilákal 13 ostřílených vytrvalců, reprezentujících tuzemskou špičku na delších tratích.

ceske derby22Už od 80. let minulého století, tehdy ještě pod hlavičkou JZD Práče, usiluje Jiří Trávníček o úspěch v Českém či dříve Československém derby. Zkoušel v něm uspět jak s vlastními odchovanci, tak s koňmi zakoupenými na dražbách ročků od Německa před Anglii a Irsko až po USA, či takovými, které získal po úspěšné dvouleté kariéře. Po letech čekání se dočkal. Své první derby vyhrál s klisnou, která je jeho první odchovankyní z francouzského Haras de Beaufay, který zakoupil a úspěšně zrekonstruoval. Klisnou, kterou též příhodně pojmenoval - Queen of Beaufay.

slusovice 22bHorké slušovické odpoledne, během něhož Dostihová komise kvůli extrémnímu vedru povolila zvýšení vah o 0,5 kg kvůli dodržování pitného režimu, nejlépe vyšlo žokejce Jiřině Andrésové, která dosáhla hattricku, prvního ve své jezdecké kariéře, kterým se posunula na čelo průběžného šampionátu jezdců Lázně Poděbrady Cupu. Na moravském závodišti pokračoval druhým dostihem seriál překážkových klání pod patronací senátora Tomáše Holáně.

Z Německa zakoupený Ariolo (Reliable Man) zůstává nadále favoritem 102. CPIPG Českého derby. Jak vidí jeho šance v naší modré stuze Filip Minařík, disponující nejen dokonalou znalostí německého turfu, ale mající i přehled v našich reáliích?

irish derby 2022Žádné velké překvapení nepřineslo letošní Dubai Duty Free Irish Derby (Gr.1, 3, 2400 m, 1,000.000 €). Vítězství si z něj odnesl třetí z anglické modré stuhy a spolufavorit dostihu WESTOVER (Frankel), kterého vedl Colin Keane.

derby21Derby víkend je před námi,. Ač se pozornost soustředí především na 102. ročník Českého derby, letos opět pod hlavičkou s vlastníkem areálu spřízněné společnosti CPIPG, přinese další tři jedničkové dostihy včetně velmi dobře obsazeného Zlatého poháru Armády České republiky a také sobotní slušovický předkrm s osmi dostihy včetně druhého dílu překážkového seriálu senátora Ing. Tomáše Holáně a dostihem dvouletých s debutující polosestrou Slivky (Mikhail Glinka) klisnou Sensi Top (Eagle Top).

Havana silkZe čtveřice českých koní, kteří dnes startovali v Saint-Cloud, dosáhla na dotované umísztění pouze šestá z Jarní ceny klisen Havana Silk (Havana Gold) ze stáje Evy Nieslanikové, která s podporou Francesca Satalia finišovala třetí v prodejní Prix Charles Semblat (3, 2000 m, 23.000 €, záznam).

sparkle shout2Již po sedmé se letos postavil kůň ze stáje dr. Nieslanikové na start evropského blacktype dostihu. Čtyřletá Sparkle Shout (Red Jazz), druhá z Memoriálu Vlastimila Smolíka, ale v Prix la Moskowa (L, 4+, 3000 m, 52.000 €, záznam) pod Sabinou Mokrošovou na konkurenci nestačila, v cílové rovině se ze čtvrtého místa propadla na konec pole a skončila se ztrátou předposlední.

kadyny3Favoritem 102. CPIPG Českého derby je hnědák stáje Joly ARIOLO (Reliable Man). Donedávna v Německu připravovaný kůň, kterého těsně před posledním termínem k dohlášení zakoupila stáj Joly Jiřího Odcházela, nastoupí do Českého derby jako jeden z nejtřídovějších koní, kteří si kdy do něj našli cestu. V jeho kariéře se skví čtyři dotovaná umístění v grupových dostizích a je jediným koněm se statusem blacktype na startovní listině. Nikoliv však prvním. 

Čtyřletý svěřenec Miroslava Nieslanika Ponntos (Power) se po třináctém místě King's Stand Stakes (Gr.1) na Royal Ascotu znovu pokusí o úspěch v kolébce turfu. Hnědák dr. Evy Nieslanikové byl přihlášen do King's Stand Stakes (Gr.1), kilometrového klání v rámci slavného Goodwood Festivalu.

Minulou neděli vyhrál jeho Hello Hola Hey (Zarak) Švýcarské derby, neděli nadcházející budou tři koně z jeho stáje a stáje jeho manželky bojovat o zisk derby v Česku. Majitel stáje Lokotrans Karel Jalový sleduje aktuální dostihové dění ze španělského povzdálí, kde je nyní na dovolené a ač si po úspěších v Rakousku a na Slovensku vychutnává úspěch z vítězství v derby ve třetí evropské zemi, hledí především k neděli, kdy by rád seznam zemí, jejíž derby jeho koně vyhráli, rozšířil i o to domovskou. Našel si však čas na krátké ohlédnutí i pohled na nejbližší dění.

Kub ivan5Bývalý úspěšný žokej a posléze trenér Ivan Kub, který se před měsícem vážně zranil po pádu koně v tréninku, se postupně zotavuje. Ač bohužel základní diagnóza ohledně poranění míchy zůstává neměnná, Ivan se výrazně zotavil z poškození plic, řadu dní již dýchá bez pomoci přístrojů a po odstranění intubace může čile komunikovat.

Wireless headRyzák Wireless (Kentucky Dynamite), má za sebou svou třetí připouštěcí sezónu a může vyhlížet tu další. V napajedelském hřebčíně působící hřebec, mezi jehož letos narozenými hříbaty najdeme i hřebečka z šampiónky Dally Hit, polobratra druhé z JCK Dally Top (Stormy Jail), by mohl mít i příští rok několik atraktivních potomků.

Korsican czf2Derby, to je hluboká studnice rozličných příběhů. V roce 1965 popsal v tehdejším Dostihovém programu několik příběhů z rodu těch kuriózních publictista Zdeněk Nebeský. Je stať nesla název "Zvláštní příběhy kolem Československého Derby" a my Vám ji nyní přinášíme pro zkrácení čekání na letošní klání o modrou stuhu.

King mollenkottPo měsíční pauze se v úterý znovu do Francie vydali zástupci bošovické centrály Václava Luky. V Saint-Cloud mu startovali tři svěřenci, dva z nich získali dotovaná umístění. Nejlépe si vedl dvouletý King Mollenkott (Footstepsinthesand) stáje Westminster, který mezi nezvítězivšími v Prix Chateau Bouscaut (1400 m, 27.000 €, záznam) obsadil s Clementem Lecoeuvrem čtvrté místo. 

Safar wellpreparedJaromír Šafář už jednou v Českém derby uspěl. V roce 2015 v něm k vítězství dovedl Váňova svěřence Touch of Genia (Galileo), který po čtvrtém místě ve Velké červnové ceně nastupoval do dostihu podle totalizátoru jako sedmá šance. Přibližně stejné postavení má podle kurzů Tipsportu i jeho letošní naděje hnědák Well Prepared (Protectionist) stáje K-K Metal a.s. Svěřenec Radka Holčáka nadchnul diváky vítězstvím v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, ale v hlavním derby trialu zklamal šestým místem. Jak si povede v samotném derby?

Do 102. CPIPG Českého derby byli v posledním možném termínu dohlášeni hned čtyři koně a ten, který z nich přišel do Česka nejpozději, je dokonce jeho favoritem. Ač vysoký počet dohlašovaných koní mnohé zaskočil, dohlašování v posledním možném termínu není v případě Českého derby nic neobvyklého a čtyři koně dohlášení "last moment" jsme viděli už před šesti lety. Následující článek se blíže podívá na to, jak se dohlašovaným koním v naší modré stuze.

slozil pavel jrOšklivě vypadající pád z Gangster de Coddes při nedělní Grande Steeplechase d'Europa v Meranu, po kterém byl žokej Pavel Složil mladší převezen do nemocnice, se naštěstí neukázal tak vážný, jak se mohlo při pohledu na pád zdát. "Zprávy mám zatím velmi pozitivní," uvedl pro naše stránky jeho otec Pavel Složil starší. 

Jockey Club zveřejnil předběžnou startovní listinu 102. CPIPG Českého derby. Ta vyřešila jednu z posledních otázek, kdo z dvojice Secret Peet (Awtaad) - Like Magic (Al Wukair) se, pokud nikdo nad nimi nebude škrtnut, dostane na start. Los přál svěřenci Ingrid Janáčkové Koplíkové, která tak bude mít v dostihu tři zástupce. Pod čarou skončila vedle Like Magic i Korvette (Lord of England), Gasparini (Eagle Top) dal přednost trojkovému handicapu v rámcovém programu. Ač jezdecké obsazení ještě nebylo zcela zveřejněno, hned tři žokejové přiletí na České derby ze Španělska.

Darling In Pink zbPo prvních dnech od vypsání kurzů na 102. GPIPG České derby Tipsport reagoval na zájem sázejících a provedl několik úprav kurzů. Hned dvakrát zvyšoval kurz favorizovaného Ariola (Reliable Man), který z původních 4:1 stoupl nejprve na 4,5:1 a poté na 4,85:1.

achird g3Trochu v ústraní excelentního víkendu českých překážkářů v Meranu zůstal nedělní start pětileté Achird (Archipenko) ze stáje dr. Evy Nieslanikové v Gr.3 zkoušce pro čtyřleté a starší klisny Premio del Giubileo (2000 m, 72.600 €, záznam) v Miláně.

Notti magiche4Vrchol první poloviny sezóny v Meranu byl ve znamení úspěchů v Česku trénovaných koní, kterým se podařilo vyhrát všechny čtyři překážkové dostihy včetně toho nejvýznamnějšího - Grande Steeplechase d'Europa. Radost z brilantního koncertu českých koní ale zkalil ošklivý pád Pavla Složila po chybě jím vedeného Gangster de Coddes, který se poté přes svého jezdce převalil a Složil byl ve vážném stavu odvezen ze závodiště do nemocnice.

Ultimate fight blaaBratislava dnes nabídla odpočinkovější den, jehož vrcholy byla dva dvojkové memoriály. Pro nás zajímavějším byl Memoriál majora Stanislava Rudu (II.k., 1400 m), v němž se po tuhém boji o krk před Lady Mazie prosadil osmiletý valach Václava Slováka ULTIMATE FIGHT (Muhaymin), vítěz EJC Million 2017, pro něhož to byl první triumf po více jak dvou letech.

dvojnasobna mile 2022Tropické počasí, jeden z nejtradičnějších a nejdelších českých rovinových dostihů, jubilejní vítězství úspěšné jezdkyně, ale také nepříjemný pád s dominovým efektem a několik vynucených změn jezdců. To  vše přinesla letošní premiéra na dostihové dráze v Karlových Varech.

swiss derbyStáj Lokotrans i sesterská MS Racing se letos mohou těšit z velmi silné kolekce tříletých. Po dvou klasických triumfech v Bratislavě v podání Shabany a Darling in Pink, kteří svou třídu následně potvrdili i při Turf-Gala, dnes ve švýcarském Frauenfeldu získali další klasický triumf. Ryzák HELLO HOLA HAY (Zarak), druhý z Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, krásným finišem vybojoval vítězství ve 42. Swiss Derby o 50 tisíc švýcarských franků.

Machinos meranoDalší úspěšná sobota v Česku trénovaných koní na zahraničních drahách přinesla čtyři vítězství ve třech zemích, na nichž se podílely nejen překážkové dostihy včetně dvou kategorie Graded, ale i jeden rovinový. Pozornost poutal především dostihový den v Meranu, kde v sobotu začal dvoudenní mítink, který je vyvrcholením první části tamní sezóny.

talent kvaldaLoňský vítěz Velké pardubické proměnil svůj letošní vstup do sezony ve vítězství. Kvůli dostihovým závazkům Itálii však 11letého valacha nejezdil žokej Pavel Složil ml., ale žokej Marcel Novák, který s ním v minulosti kvalifikaci již vyhrál. Sobotní mítink však nabídl i další zajímavé doběhy. Zlatý pohár Pardubického závodiště se stal kořistí 11letého Azteka (ž. Marek Stromský), Červnovou Cross country Válečníka zvládl stylem start-cíl Mediciman (ž. Lukáš Matuský).

Shabana zb vyrezHned čtyři svěřence má mezi 19 koňmi , hlášenými do Českého derby, trenér Luboš Urbánek. Ač Korvette (Lord of England), kterou před pár dny od MS Racing koupila stáj Castor, má ze všech přihlášených nejnižší handicap a na start by se postavila pouze při nepravděpodobném škrtu trojice koní, v pondělí ji na startku dají. "Můžeme stále doufat," komentuje to manažer stáje Michal Lisek. Pokud by opravdu běhala, pojede jí Martina Havelková.

zanr3Syndrom žaludečních vředů (EGUS- Equine gastric ulcer syndrome) je častým následkem stresu sportovních a dostihových koní. Podle některých prací se žaludeční vředy vyskytují až u 90% koní v aktivním dostihovém tréninku.

BrexitČtyřmi rovinovými a dvěma dostihy přes proutěné překážky se na Pardubickém závodišti rozběhl dvoudenní dostihový mítink. Hned tři koně dokázali obhájit svá vítězství ze svých posledních dostihových vystoupení. To nejcennější získal v Ceně města Pardubic pětiletý odchovanec společnosti Gynekologie Gebauer s.r.o.  Tomáše Gebauera ryzák BREXIT (Age of Jape - Beautiful Directa, Paolini), kterého opět vedl žokej Pavel Složil mladší.

V Chuchle Areně Praha bude letos uspořádáno všech čtrnáct plánovaných dostihových termínů. V sobotu 24. září se, místo zrušeného Evropského poháru žokejů, uskuteční dostihové odpoledne, jehož vrcholy budou 44. Velká cena českého turfu pro tříleté a starší vytrvalce (Listed, 2400 m, 600 tis. Kč) a 86. Gerschův memoriál (I. kat., 1400 m, 150 tis. Kč) pro dvouleté koně. Zprávu dnes vydalo chuchelské závodiště.

Vlenk 4Wikipedie uvádí, že rčení Nomen Omen se používá v případě, kdy jméno vyjadřuje charakteristickou vlastnost svého nositele. Takový byl Válečník. Kůň, kterého si jako přívažek s jinými koňmi přivezl do svých stájí Václav Luka starší. Obyčejný hnědák, na němž, jak říkají koňáci, „nic nebylo“. Ani lysina, ani žádný jiný odznak, nic, čím by zaujal.

ariolo head2Jen pár hodin po posledním škrtání vypsala společnost Tipsport první kurzy na vítěze 102. CPIPG Českého derby. Favorita vidí v nejnovějším nákupu stáje Joly německém rodákovi Ariolo (Reliable Man), kterého vypsala v kurzu 4:1. Druhou šancí je suverénní vítězka Jarní ceny klisen Queen of Beaufay (Zarak) s kurzem 5,5:1. Kurzy potvrzují, že nás čeká jedna z nejzajímavějších a nejvyrovnanějších modrých stuh posledních let. To ukazuje i rozpětí kurzů, které je, pomineme-li koně, kteří se podle předpokladů na startku nedostanou, relativně nízké.

Čtvrteční mítink v polské Wroclawi přinesl českým stájím další dvě vítězství. Obě se zrodila podle očekávání v překážkových dostizích, kde se po třech letech podařilo uspět synovi legendární Registany (Tauchsport) desetiletému REKI (Look Honey), který s Marcelem Novákem v sedle vyhrál steeplechase na 3400 metrů o 20 tisíc zlotých (záznam).

O konečné podobě startovní listiny 102. CPIPG Českého derby zřejmě opět rozhodne aktuální handicap. Poté, co dnes byli dohlášeni všichni čtyři koně, o kterých jsme Vás v posledních dnech informovali, je přihlášeno 19 tříletků, o 3 více, než se vejde do startovacích boxů. Osm koní bylo sice škrtnuto, ale s výjimkou Hello Hola Hay (Zarak), jehož čeká derby ve Švýcarsku, to jsou koně, kteří by se stejně na startovní listinu neměli šanci dostat.

State of restPřed dvanácti let v něm uspěl jako žokej v sedle So You Think (High Chaparral), dnes se v Prince of Wales's Stakes, jediném Gr.1 dostihu druhého dne Royal Ascotu, dočkal Joseph O'Brien prvního vítězství na slavném mítinku v roli trenéra.

ArioloMezi uchazeče o letošní České derby se zřejmě zařadí nové a velmi zajímavé jméno. Trenér Josef Váňa koupil v Německu bělouše ARIOLO (Reliable Man), člena tamní špičky ročníku, který získal čtyři umístění v grupových dostizích a jeho aktuální GAG činí 89,5 kilogramu. "Pokud vše stihneme, dohlásíme jej zítra do Českého derby," uvedl pro naše stránky hřebcův nový trenér Josef Váňa starší.

ponntos raČeská televize, program ČT Sport, nabídne v pátek dostihovou lahůdku. Bezprostředně poté, co skončí přímý přenos z pardubických dostihů, přinese v 18.25 dvacetiminutovou reportáž ze startu Ponntose v King's Stand Stakes na mítinku Royal Ascot.

talent hvDalší pokračování pardubické sezóny má dvě části. Dostihům totiž bude patřit už páteční podvečer, během něhož se odběhne čtveřice rovin a dvojice proutěnek. To hlavní každopádně přijde na řadu tradičně v sobotu, kdy nejenže pokračuje seriál kvalifikačních dostihů na Velkou pardubickou, ale odběhnou se také jedničky pro klasické steeplery a specialisty na krátké krosy.

amico fritz 1534Klasický triumf Zamica, který suverénně zvítězil ve Velké jarní ceně, katapultoval ex-napajedelského plemeníka Amico Fritze (Fasliyev), nyní působícího v Hřebčíně Střelice, do čela průběžného šampionátu plemeníků v tuzemsku. Je na něm přesto, že na dráze zatím má jen dva ročníky z českého působení, respektive reálně jen jeden, neboť z letošních dvouletých mu dosud žádný potomek nevyběhl.

Nature strip2Nature Strip znovu potvrdil, že nejlepší sprintery na světě má Austrálie. Sprinterský vrchol úvodního dne pětidenního královského mítinku v Ascotu, King's Stand Stakes (Gr.1, 3+, 1000 m, 500.000 Ł), byl zcela v jeho režii a ač sázející pasovali do role favorita amerického Golden Pal (Uncle Mo), odkázal soupeře do role statistů a na kilometrové dráze vyhrál o 4 1/2 délky. Českému zástupci Ponntosovi (Power) se nepodařilo zopakovat výkon z Longchamp a doběhl třináctý.

royal ascot3Je to nepochybně dostihová událost sezóny 2022 a jeden z nejvýznamnějších počinů v novodobé historii českého turfu. Dnes, v 16.40, se při zahájení letošního Royal Ascotu postaví na start sprinterského vrcholu King's Stand Stakes (Gr.1) v Česku trénovaný Ponntos (Power), aby změřil své síly s nejsilnější konkurencí, jaké se kdy tuzemský sprinter postavil.

V úterý na závodišti v Ascotu začne slavný královský mítink. Otevře jej v 15.30 míle pro čtyřleté a starší Queen Anne Stakes s dosud neporaženým Baaeedem (Sea The Stars), čeští turfmani ale budou s netrpělivostí vyhlížet hlavně třetí dostih programu, který přinese historicky třetí český start na věhlasném mítinku.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net