angeguardianPoslední červnová sobota patřila druhé kvalifikaci na 128. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Do Ceny města Pardubice – Memoriálu mjr. Miloše Svobody odstartovalo patnáct koní, nejšťastnějším z nich byl desetiletý Ange Guardian. Jeho jezdec, žokej a vítěz loňské Velké pardubické Jan Kratochvíl se po dostihu jen usmíval.

zlaty bicik 2018Den před Českým derby se v Bratislavě odběhl jeden ze sprinterských vrcholů tamní sezóny Zlatý bičík (I.k., 3+, 1400 m, 7.000 €). Po dvou letech poprvé se vítězně prosadila pětiletá EFILY (Slickly) stáje Lokotrans Slovakia CZ s ž. Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou v sedle.

DarkolvaPřesně před rokem, asi půl hodiny před začátkem prvního dostihu Derby dne, jsem v Chuchli u stánků za padockem potkal Františka Holčáka s jeho vnukem, tuším že to byl Ondra. Pozdravili jsme se a on se po chvíli obrátil na vnuka a řekl mu:  “Tenhle pán ti nejlíp poradí, koho vsadit v derby!”

krasava3Za 155 tisíc korun, kolik letos stálo dohlášení koně do Českého derby v posledním možném termínu 14. června, pořídíte v last minute nabídce třeba rodinnou (tedy pokud nejste zrovna Hujerovi) dovolenou v Karibiku v pětihvězdičkovém hotelu. Nejsou to malé peníze a my se podíváme, jak se taková investice v posledním tuctu ročníků našeho derby vyplatila majitelům, kteří tuto cestu do derby absolvovali. 

chuchle4Turfmany samozřejmě nejvíce nyní zajímá odpověď na otázku, který z koní vyhraje 98. CPI PG České derby. Odpověď dostanou v neděli krátce před 17. hodinou, derby-den ale čítá i další čtyři jedničkové dostihy a také tradiční zkoušku pro nejmladší plnokrevníky, Simsonovu cenu. Všechny dostihy jsou dobře obsazeny. Přijede také host ze Slovenska a  poprvé uvidíme dva zajímavé mílaře, kteří ještě na české dráze nestartovali. Jedním z nich je v mnoha blacktype v Německu umístěný El Loco. Celkem bude k vidění osm dostihů a začátek prvního z nich je již tradičně ve 14. hodin. Brány závodiště se pro veřejnost ale otevřou už o dvě hodiny dříve.

prixlamoskowaDruhý sezónní start dnes v Chantilly v Prix La Moskowa (L, 4+, 3000 m, 52.000 €, záznam) absolvoval osmiletý Trip To Rhodos (Rail Link), v němž skončil mimo dotované umístění na šestém místě.

Od vypsání úvodních kurzů na 98. CPI PG České derby sázkovou kanceláří Tipsport došlo v nabídce k řadě změn. Poměrně brzo stoupl kurz favorizovaného Poldi's Liebling (Tai Chi), který z vypsaných 4:1 vyrostl na 5:1 a na této hodnotě se stále drží.

Travnicek JiriDvojici svých koní bude v neděli v 98. CPI IG Českém derby s napětím sledovat významný majitel a chovatel Ing. Jiří Trávníček. Klisnu Carmellu jsme už probrali v rámci zpovídání trenérů s Daliborem Törökem. O informace k Dragonovi trénovanému ve Francii Yannickem Fouinem jsme požádali majitele stáje Haras de Beaufay, kterým právě je pan Trávníček.

Dnes v 15.45 se v Chantilly, jako hlavní dostih dne, poběží supervytrvalecká Prix La Moskowa (L, 4+, 3000 m, 52.000 €), na jejímž startu bude i Trip to Rhodos. Svěřenec Pavla Tůmy se stejného dostihu zúčastnil před čtyřmi lety, kdy v něm obsadil čtvrté místo.

Auteuil2Dnešní výprava Váňových do Auteuil bohužel nebyla úspěšná. Loni dvakrát v menších dostizích ve Francii vítězný Staffetino v Listed Prix Rigoletto soupeřům nestačil a Deauveline potkala smůla už v první třetině dostihu, když spadla. V sedlech obou koní byl Josef Váňa mladší. Bylo vidět, jak po pádu jde směrem k cíli.

poldisliebling2Nedělní 98. CPI PG České derby bude v jednom směru výjimečné. Poprvé v historii se jej zúčastní kůň, který již vyhrál grupový dostih, tedy alespoň takový, který je jako grupový mezinárodně uznáván. Nebude však prvním blacktype vítězem na startu naší modré sthy - tento primát patří koni, který se Českého derby zúčastnil před 13 lety a dnes si již na něj téměř nikdo nevzpomene. 

chuchle vize(Tisková zpráva) Rodina Vítkových odhalila plány na proměnu závodiště ve Velké Chuchli v moderní jezdecký areál mezinárodního standardu. Ambiciózní projekt si klade za cíl navrátit závodiště mezi evropskou elitu, povýšit kvalitu dostihů na špičkovou mezinárodní úroveň, rozšířit sportovní nabídku o nové jezdecké disciplíny a celkově zvýšit komfort jezdců i všech návštěvníků areálu.

Včera jsme vyzpovídali sedm trenérů majících koně na startovní listině 98. CPI PG Českého derby a dnes vám předkládáme vyjádření dalších šesti na téma derby, vlastních ambicí i soupeřů. Je mezi nimi také trenér stáje Lokotrans Luboš Urbánek, jenž jako jediný bude mít na startu dva koně. Teoreticky ale tato skutečnost může potkat ještě trenéra Tůmu, a to v případě, že se škrtnutím některého z koní dostane na start jeho náhradník Be Master, jenž ovládl mostecký Memoriál Dr. Frankenbergera.  

Auteil StafettinoDůležitý mítink se třemi překážkovými blacktype dostihy se koná zítra v Auteuil a nebudou u toho chybět čeští zástupci. Josef Váňa ml. totiž bude startovat se dvěma koňmi v tréninku svého otce.Těžší úkol čeká na šestiletého Stafettina (It´s Gino) stáje Jürgen Heine, který se popasuje se šesti soupeři včetně hvězdného Device v Listed Prix Rigoletto na 4400 metrů o 110.000 euro.

Z trojice koní Jiří Michala se dnes v Maisons-Laffitte žádný nedostal na dotované místo. Tříletá La Tania (Siyouni) doběhla 14. v Prix de l'Otoile du Bout du Monde (hdcp, 3, 2100 m, 26.000 €, záznam), Numero Treize (Stormy River) a Zip Code (American Post) skončily na 12. a 13. místě v Prix du Rond Poniatkowski (hdcp Class E, 5+, 2400 m, 21.000 €, záznam). (miv) 

coolmore zanrIrský chovatelský gigant jménem Coolmore a jeho plemeníci ovlivňují dostihy takřka ve všech koutech této planety. Nejmarkantněji je to vidět v Derby, a to zásluhou Sadler's Wellse a jeho synů, kteří se stali celosvětově nejvýznamnějším zdrojem třídových koní pro distanci 2400 metrů.

cape freedom2Trenér Arslangirej Šavujev připravil již čtyři vítěze Českého derby a letos do něj posílá jednoho z nejdražších koní na startovní listině hnědáka Cape Freedom. Jeho otec Cape Cross je nejfrekventovanějším jménem v rodokmenech vítězů Epsom derby posledních pěti ročníků, v našem jej zatím nenajdeme. Změní to letošní ročník? 

King heartKdyž se na derby chystá majitel, který vyhrál tři ročníky po sobě, veze koně z historicky nejúspěšnější privátní tréninkové centrály (byť její mladší pobočky) a onou nadějí je dvouletý šampión, jehož otec dal v prvním ročníku vítězku Prix de l'Arc de Triomphe, je nutné zbystřit pozornost. A také si klást si otázku - půjde trenér v otcových stopách a po Cheeky Chappie uspěje podruhé?   

Oriental glory2Na starce letošního Českého derby jsou dva koně, jejichž matky již jednoho účasTníka české modré stuhy daly. Tím teoreticky šancovějším, byť se na startku dostal až na poslední chvíli, je Oriental Glory (Soldier Hollow), jehož polobratr Oriental Sky (Tiger Hill) před třemi lety nestačil pouze na vítězného Touch of Genia.   

forever dryKdyž koně do derby, tak Montjeua, říká již několik let jeden můj přítel a historie mu často dává za pravdu. Montjeův vnuk Forever Dry, jeden ze dvou potomků Jukebox Jury (Montjeu) na startu letošního derby, sice dosud nezvítězil, ale v posledním startu ukázal, že by neměl být přehlížen.

blessed kiss2Možná nejzáhadnější kůň letošního derby. Dosud startovala 6x, pokaždé na jiném závodišti a pokaždé v jejím sedle seděl jiný jezdec. V neděli se představí na sedmé dráze a v jejím sedle bude sedmý žokej. Derby bude teprve druhým startem na českém území, ten první, v karlovarském trialu, proměnila ve čtyřapůldélkové vítězství. Získá v neděli další?  

SaulPřed dvěma lety sahala trénerka Helena Vocásková po životním triumfu s Krasavou, ta však v derby o délku podlehla Gontcharovi. Nyní se Vocáskovi vrací s koněm, který má stejného otce jako jejich tehdejší přemožitel, ale stejně jako Krasava je z matky po vítězi Epsom Derby. Přinese tento mix korunu na letošní skvělou sezónu týmu z Němčic? 

derby cilUž jen pět dní zbývá do startu vrcholu rovinové sezóny, 98. CPI PG Českého derby. Na startu dostihu dotovaného 2,5 milionem korun budou stát dvě statečné klisny a čtrnáct hřebců. Mezinárodní punc dodají dostihu dva koně trénovaní v zahraničí – německý Gr.3 vítěz Poldi's Liebling (Tai Chi) trenéra Andrease Wöhlera a  Dragon (Planteur) patřící Ing. Jiřímu Trávníčkovi, kterého připravuje od letošního roku Francouz Yannic Fouin. Loni startovali v derby čtyři žokejové se zahraniční licencí a letos jich bude šest. 

Při první kvalifikaci splnilo podmínky pro start ve Velké pardubické deset koní a už je tu kvalifikace druhá, která je lépe obeslána než ta květnová. Na start se postaví sedmnáct koní, o čtyři více než poslední květnovou sobotu.

black bard2Ve startovním poli 98. CPI PG Českého derby je koněm, kterého majitel získal za nejnižší částku (3.200 €), podle ratingu by ale měl být pátým nejtřídovějším účastníkem modré stuhy a je jedním 8 koní, kteří již vydělali přes 200 tisíc korun. Nákupní cenu již zaplatil, přihodí v neděli ještě nějakou dividendu?

PoldislieblingForma tluče třídu. Kolikrát asi zazní kolem chuchelského padocku toto letité, ale stále platné rčení při úvahách nad šancemi německého zástupce? Pokud mne pamět neklame, Gr.3 vítěz ze země Pattern systému ještě na startu Českého derby nikdy nestál a loni ukázanou třídou Poldi's Liebling výrazně převyšuje zbytek pole. Bude to stačit?  

Kub Ivan2Kulaté 50. narozeniny dnes slaví bývalý žokej a dnes trenér Ivan Kub, vicešampión českých žokejů z roku 2000, vítěz 121 dostihů včetně 24 dostihů I. kategorie, mezi kterými nechybí ani dva klasické úspěchy, kterých dosáhl s běloušem Blueridge Dancerem.

Carmella2Jak ten čas letí. Je to už 10 let co se na start Českého derby, které tehdy sponzoroval smíchovský pivovar Staropramen, postavil hřebec těžce nepivního jména - Cabernet. V Německu narozený syn plemeníka Platini byl prvním potomkem šampiónky Catoffle, v derby však poté, co ve Velké červnové skončil 6., stačil jen na 12. místo. Pro jeho polosestru Carmellu by dvojnásobek místa z trialu znamenal v derby bezesporu úspěch. Nebo míří ještě výš?  

topone2Co se stane, když se spojí krev nejlepšího světového plemeníka Galilea s krví donedávna nejúspěšnějšího středoevropského hřebce Japa? To nám v neděli ukáže Top One, produkt spojení Galileova syna s Japovou dcerou a jeden z dvojice českých odchovanců na startu. Bude top, nebo dokonce one? 

dragon2Jiří Trávníček se o úspěch v Českém derby snaží už od 80. let minulého století, kdy působil v JZD Práče. Zkoušel uspět s vlastními odchovanci, s koňmi zakoupenými privátně i na dražbách, koupenými jako ročci i po skončení dvouleté kariéry, koňmi koupenými v Anglii, Francii, Německu ba i v USA. Letos poprvé však přichází s koněm trénovaným ve Francii. Přinese mu to první vítězství?  

DarkolvaPřed 19 lety, v památném Ray of Lightově derby, přišel hezkým závěrem Bohemian Lad, jehož třetí místo je dodnes největším úspěchem stáje Joly Jiřího Odcházela v Českém derby. Bělouš Darkolva bude Odcházelovým sedmým pokusem o úspěch. Přinese mu sedmička štěstí? 

golden alighieri2Před dvěma lety poslala stáj Rabbit Trhový Štěpánov do derby hřebce Golden Devil (Pop Rock), polobratra Golden Alighieriho. Tehdy to nevyšlo, Golden Devil, který do té doby (a ani v následujících 6 startech) nikdy neskončil mimo dotované místo, skončil osmý. Bude jeho polobratr úspěšnější?   

thisisthekey3Před 10 lety přivezl Zdeno Koplík na Derby z Tušovic vítěze Slovenské Velké jarní Tullamora, který derby lehce vyhrál. Od té doby uplynulo hodně vody, Koplík sám několikrát změnil působiště i zaměstnavatele, ale letos se na Derby chystá znovu a opět veze koně, který v posledním startu před derby vyhrál silně obsazenou jedničku v Bratislavě. Bude se historie opakovat? 

Mon CheriStejnou cestou jako před rokem Sir Sun směřuje do derby další svěřenec Luboše Urbánka ze stáje Lokotrans Mon Cheri. Také on od třetího místa ve Velké jarní ceně nestartoval, narozdíl od Sir Suna už ale okusil i delší distanci než je míle - loni, ještě ve francouzských službách, doběhl čtvrtý dostihu na 2000 metrů. Pomůže mu to k lepšímu místu, než jakého dosáhl loni čtvrtý Sir Sun? 

res judicataTak dlouho Jiří Charvát nakupoval koně s nímž by uspěl v derby, až si ho nakonec musel odchovat. Jeden z hlavních motivů loňského ročníku by se letos mohl dočkat dejá vu díky běloušovi Res Judicata, který bude Charvátovým 17. koněm v derby a jeho historicky druhým odchovancem na startu české modré stuhy po loňském vítězi Josephovi. Půjde v Josephových barvách?  

ClairefontainePo včerejším Meranu se Josef Váňa ml. přesunul do francouzského Clairefontaine, kde startoval se dvěma koňmi. Oba patřili k outsiderům dostihů a ani jeden z nich nedokázal dokončit dostih na dotovaném místě. Lépe si počínal mladší Saxo Sol stáje Michael Grimminger, který mezi čtyřletými steeplery doběhl na sedmém místě a blíže k vítězi.

venecJockey Club ČR zveřejnil konečnou verzi startovní listiny 98. Českého derby, do kterého míří 16 koní a 2 podčárníci. S jedničkou nastoupí Res Judicata, německý Poldi's Liegling, do jehož sedla trenér angažoval Francouze Eddy Hardouina, občasného partnera bošovických koní ve Francii, má číslo 9. Na Darkolvu pozvala stáj Joly Jimmy Quinna, účastníka předloňského Jockey's Cupu, který před 7 lety získal s Lysyanem stejného majitele třetí místo ve Velké jarní ceně.

PoldislieblingPředběžná verze startovní listiny 98. Českého derby čítá všech 18 koní, kteří figurovali na přihláškách minulý týden. Derby bude mít silnou zahraniční účast v podobě německého Gr.3 vítěze Poldi's Liebling (Tai Chi), z Francie cestuje Dragon (Planteur) z tamní stáje Jiřího Trávníčka. Thisistkekey (Authorized), Poldi's Liebling, Darkolva (Dark Angel) a podčárník Be Master (Masterstroke) zatím nemají určené jezdce, na Carmellu přijede ž. Jack Mitchell, který se Sagarem vyhrál Velkou jarní cenu.

MeranoDalší dostihový den v Meranu přinesl vítězství Gondara s Josefem Váňou ml., který si tak připsal 13. letošní prvenství na italských překážkách, zatímco jeho otec Josef již 22. do šampionátu trenérů. Z vítězství se v sedlech italských koní radovali dnes také Josef Bartoš a Jan Faltejsek.

GouvernantV Kolíně nad Rýnem se dnes běžel Oppenheim Union-Rennen (Gr.2, 3, 2200 m, 70.000 €), nejvyznamnější trial na německé derby. Lehce o 3/4 délky před Destinem (Soldier Hollow) se v něm prosadil WELTSTAR (Soldier Hollow), pocházející z jedné z nejúspěšnějších německých rodin, kterou v Německu založila dcera napajedelské odchovankyně.

Fegentri ChantillyzenyÚspěchem skončil start amatérky Terezy Grbavčicové v dnešním úvodním dostihu v Chantilly, kterým byl CHPT Monde Longines Fegentri - Prix Reine Marie - Amelie presente Figaro Magazin (4+, handicap kat. D., 2000 m, 20.000 euro). Mladá jezdkyně totiž projela cílem v sedle šestiletého King´s Lyna (King´s Best) na třetím místě.

wireless chantVýborně si vedl sedmiletý ryzák stáje Leram WIRELESS (Kentucky Dynamite) při dnešním Oaks dni v Chantilly, kde startoval proti šesti soupeřům v Prix Bertrand du Breuil Longines (Gr.3, 4+, 1600 m, 80.000 €), ve které jej vedl Theo Bachelot. V dostihu se držel v druhé části pole, do cílové rovinky točil předposlední, ale pak zvenčí předvedl nádherný finiš, kterým vybojoval třetí místo. 

Brno StormicoBrněnské závodišti si dnes připomnělo 20. výročí od konání prvních dostihů. V hlavní rovině, Letní moravské míli – Ceně dostihové stáje QUARTIS – ZÁMECKÝ VRCH, se po boji prosadily zásluhou Stormica a am. Fabrise nápadné oranžovočerné barvy stáje FVE - Relay JK Levín. Vícenásobný klusácký šampion Michal Kalčík se tak letos řadí mezi nejúspěšnější cvalové trenéry. Letní brněnskou steeplechase firmy CHARVÁT GROUP s.r.o. téměř stylem start-cíl ovládla dvojice Cherries (tr. Žalud) a ž. Novák, jenž vyhrál dnes dvakrát. Double se povedlo také trenéru Radku Holčákovi, ž. Vokálkové a stáji Ing. Kochana. V šesti z osmi dostihů uspěli čeští odchovanci.

ladywest gerŠest týdnů po zisku klasického vítězství se svěřenkyně trenéra Luky Lady Westminster poměřila s devíti domácími klisnami, a také jednou Švýcarkou, v Grosser Preis der Wohnungswirtschaft (Listed, 3+ kl., 1400 m, 25.000 euro, záznam) v Hannoveru. V jejím sedle byl tentokrát žák David Liška.

SvensktGrandNational vitezZávodiště ve Strömsholmu zažilo dnes nejdůležitější mítink překážkové sezóny. Zúčastnily se ho také dvě svěřenkyně trenéra Olehly vedené Josefem Bartošem. Poinsettia Syndikátu hvězda získala ve Svenskt Grand National, kterou ovládl suverénní Truckers Glory (na snímku), čtvrté místo. Carry The Glorry byla v rámcovém dostihu třetí.

prix mendez18Neveselou vizitku našemu klasickému ročníku dala dnešní Prix de la Ville de Maisons-Laffitte (Prix Mendez) (Class 1, 3, 1600 m, 35.000 €, záznam), v níž startoval loňský šampión dvouletých a vítěz letošní Velké jarní ceny SAGAR (Excelebration).

dresden zanrSkutečnost, že stále více českých koní jezdí na zahraniční dostihy, potvrdil i dnešní dostihový den PMU v Drážďanech, kterého se zúčastnilo jedenáct plnokrevníků. Ani jeden z nich tu ale zvítězit nedokázal. Nejlepší výsledky, a také eura, odsud vezou třetí Quest Royal a čtvrtá Belinda Too.

Čtyři vítězství v řadě, korunované triumfem ve Velké jarní ceně má za sebou loňský šampión dvouletých hřebců SAGAR (Excelebration). Úspěšný zástupce barev DS Pegas se dnes vrací do Francie, kde v září loňského roku debutoval. Tentokrát však necestuje do Lyonu, ale do Maisons-Laffitte do dostihu Class 1, v němž ho povede žokej Foret..

tochovice2Před 50 lety, 16. června 1968, se v Tochovicích konaly první oficiální dostihy. Premiéru, byť s neoficiálními dostihy, si tamní závodiště odbylo již v říjnu předchozího roku, kdy též Státní statek Tochovice, vlastník nového závodiště, zaregistroval svou dostihovou stáj.

Necelý měsíc po druhém místě v listed Prix de Montretout v Longchamp se sedmiletý ryzák stáje Leram WIRELESS (Kentucky Dynamite) znovu chystá na francouzskou blacktype scénu. V neděli se v Chantilly s Theo Bachelotem v sedle postaví na start Prix Bertrand du Breuil Longines (Gr.3, 4+, 1600 m, 80.000 €).

Se třemi dvouletky, z nichž dva dosud nestartovali, vyrazil na dnešní mítink v Saint-Cloud trenér Miroslav Nieslaník, ani jednomu z koní MUDr. Evy Neslaníkové se ale nepodařilo umístit se. Manoamano (Alexandros) doběhl 12. v Prix Chapeau Rouge (nestartovavší, 2, 1400 m, 27.000 €, záznam), Moon Shot (Rajsaman) skončila v Prix Allee d'Amour (nestartovavší, 2 kl., 1400 m, 27.000 €, záznam) čtrnáctá a Viviann (French Fifteen) s prodejní Prix de Ville-d'Avray (2, 1200 m, 27.000 €, záznam) devátá.

dvojnasobna mile 2018Vrcholem druhého letošního mítinku v Karlových Varech, na jehož pět dostihů dnes příjimala sázky francouzská PMU, byla 90. Karlovarská dvojnásobná míle Karlovarského kraje, jedničkové klání na 3200 metrů, v němž 6 koní bojovalo o 135 tisíc korun celkové dotace. Po loňském druhém místě se tentokrát dočkala vítězství pětiletá hnědka stáje DS Dolní Moravice RAVIELLA, vedená žokejkou Martinou Havelkovou.

odryPřed 43 lety, 15. června 1975, se konaly poslední dostihy na závodišti v Odrách, jedné z mnoha drah, která v České republice ve 20. století vznikly, ale dnes už je na dostihové mapě nenajdeme. Slezské závodiště, obklopené přírodou, ukončilo svou činnost, po necelých 20 letech existence.

fotogalerie marekFotografka Andrea Zavadilová pro Vás připravila fotogalerii z dostihového dne, který proběhl 10. června ve Velké Chuchli, jehož vrcholem byl Červnový pohár. (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking