Dubai World cup 2024Druhé letošní vydání The Longines World's Best Racehorce Rankings, odrážející nejlepší výkony koní po celé zeměkouli, postavilo na čelo letošního hodnocení nové jméno. Po start-cíl triumfu v druhém nejlépe dotovaném dostihu světa Dubai World Cupu (Gr.1), za který obdržel rating 128, se na čelo dostal šestiletý Laurel River (Into Mischief).

JaafarDalší nákup ve francouzské prodejce pro českou stáj se uskutečnil včera na závodišti Argentan. Po vítězství v Classe 4 Prix du Pays d'Argentan (4+, 2500 m, 16.000 €) získal Václav Luka za 20.001 € pětiletého hnědáka Jaafar (Nathaniel), kterého měla dosud v přípravě A. Budka.

Hidden GirlDruhý dostihový víkend tuzemské sezóny nabídne dva dostihové dny. V sobotu se letos poprvé otevřou brány mosteckého závodiště, o den později čeká sezónní premiéra pardubickou dráhu. Už první chuchelská neděle představila řadu koní s klasickými ambicemi, v Mostě se uskuteční první jedničkový trial na klasické dostihy 50. Memoriál Rudolfa Deyla. O dotaci 150 tisíc korun a místo na startovní listině Jarní ceny klisen zde svede souboj 13 klisen v poměrně vyrovnaném startovním poli.

Welcome CharlyFrancouzské prodejní dostihy nepřestávají lákat české majitele. Nejnovějším dokladem je v úterý v prodejce v Deauville zakoupený tříletý hnědák WELCOME CHARLY (Zelzal), kterého za 32.280 € získala Jana Fialová. Do Česka přichází s velmi solidním ratingem.

RexofThunder dubnovaSkvělý vstup do letošní sezóny, který v neděli ve Velké dubnové ceně předvedl šestiletý hnědák stáje Drag Consulting REX OF THUNDER (Night of Thunder), byl přípravou na start ve Francii, kde se svěřenec Michaela Dema pokusí o úspěch v blacktype dostihu.

Dubnov mtink 2023 foto Hana VytopilovUž v neděli 14. dubna se otevřou brány dostihového závodiště v Pardubicích. Program obstará trojice rovin a stejný počet proutěnek, které otevřou českou překážkovou sezónu. Diváci se mohou těšit na početná startovní pole. Celkem se totiž v šesti dostizích představí 68 koní. Mezi nimi navíc najdeme několik zajímavých jmen. Jaká to jsou se dozvíte z tiskové zprávy, kterou připravil pořadatel pardubických dostihů Dostihový spolek Pardubice.

Na konci ledna zrušilo karlovarské závodiště dostihový den, původně vypsaný na 27. dubna. Krátce po oznámení této neveselé zprávy Jockey Club na svých internetových stránkách oznámil, že hodlá tuto situaci řešit a hledat možnosti náhrady jednotlivých dostihů nebo celého dne. Jak vypadá situace nyní?

Na podzim loňského roku se z působení ve francouzském Haras de Beaufay Ing. Jiřího Trávníčka vrátilo do Česka několik klisen jedničkové výkonnosti, které v chovu majitele DS Pegas uvolnily místo novým nadějím, Jednou z nich byla i vítězka Oaks Sedmikraska (Excellent Art), kterou získal Hřebčín Vlachovice.

Winx daughter salePřekonávala rekordy na dráze, nyní je překonává v dražebním ringu. Australská superhvězda Winx (Street Cry), vítězka 37 dostihů včetně 25 kategorie Gr.1, která na dostihové dráze vydělala přes 26 miliónů australských dolarů, se dnes vrátila na titulní stránky dostihových serverů a publikací. Díky svému prvnímu potomku, roční dceři nabídnuté k prodeji na dražbě.

Pohar sampionuPřed čtyřmi desítkami let, přesně 8. dubna 1984. začala ve Velké Chuchli nová dostihová sezóna. První mítink okořenila akce Turf Klubu SSM, který na úvodní dostihový den pozval jezdecké šampióny okolních zemí, aby spolu změřili své síly v soutěži nazvané Pohár šampiónů socialistických států.

Rexofthunder7V neděli odstartovala tuzemská dostihová sezóna mítinkem v Chuchle Areně Praha ve Velké Chuchli. Momenty ze dne, jemuž vévodila dvojice jedničkových dostihů Gomba handicap a Velká dubnová cena si můžete připomenout ve fotogalerii, kterou pro vás připravila Andrea Zavadilová.

velka dubnova 24Tuzemští turfmani se dočkali. Po pětiměsíční pauze se znovu rozeběhla tuzemská dostihová sezóna mítinkem ve Velké Chuchli. Ten měl na programu 8 dostihů včetně dvou klání nejvyšší kategorie. Jak 97. Tipsport Gomba handicap, tak především 66. Velká dubnová cena nabídly kvalitně obsazená pole a na dráze pak pohledné dostihy, v nichž uspěli koně s největšími teoretickými šancemi v časech patřících k nejlepším v historii chuchelského závodiště.

cena trojrocnych kobyl 2024Den před zahájením české dostihové sezóny začala sezóna na Slovensku. Závodisko Bratislava připravilo mítink s osmi dostihy, sedm z nich mělo na startu koně připravované v České republice. Těm se podařilo získat dvě vítězství, obě v překážkových dostizích, v trialech na klasické dostihy se museli sklonit před maďarskou konkurencí a také koňmi MPL Racing, kterým se vstup do sezóny povedl na výbornou. K úspěchu stáje Miroslava Piskly přispěli čeští žokejové Pavel Složil a Martina Havelková, díky níž stáj zopakovala loňský triumf v Ceně trojročných kobýl (I.k., 3 kl., 1600 m, 7.000 €).

Stradivarius2V zahraničí letos najde svého partnera i početná ekipa klisen v chovu současného prezidenta Jockey Clubu Dr. Jiřího Charváta. V jeho mateřském stádě dnes převládají klisny s potenciálem pro produkci překážkových koní, které míří za špičkovými překážkovými plemeníky ve Francii, návštěvu matek v rukou českého chovatele ale očekává i britský National Stud. Jedna z Charvátových klisen bude připuštěna jeho aktuálně největší hvězdou, šampiónem evropských vytrvalců Stradivariem (Sea The Stars).

stronger together2Pětiletý valach STRONGER TOGETHER (Buratino), první a zatím jediný český kůň, který dokázal získat dotovanou pozici v Saudské Arábii, kde loni v Rijádu finišoval třetí v Saudi International Handicapu, změnil majitele. Od Jany Dufkové jej v březnu zakoupil trenér Ludvík Haris a zaregistroval jej ve vlastní stáji Haris Galoppo.

Abha derbyTuto neděli odstartuje nová dostihová sezóna. Slibuje být v mnohém přelomová. Po letech stagnace cen tuzemských dostihů a snižování jejich celkového objemu nabídne letošní sezóna růst prize money většiny dostihů a i celkový objem cen by měl vykázat znatelné navýšení. To je umožněno jak zvýšením podpory ze strany Ministerstva zemědělství, tak i novou smlouvou Jockey Clubu s Tipsportem, která též slibuje tuzemským dostihům více prostředků než v loňském roce. Bude to znát už v neděli. Zatímco loni bylo během prvního dne rozděleno 620 tisíc korun, letos při stejné struktuře dostihového dne to bude o 90 tisíc více. Vzrostl i zájem. Loni bylo na startce 89 koní, letos jich je 99.

foal Rolando ArakanieDo oficiálně již čtvrté, ale vzhledem k pozdnímu nástupu před 3 lety a připuštění jediné klisny, která navíc nepřivedla na svět potomka, prakticky třetí připouštěcí sezóny vstoupil letos hnědák ROLANDO (Campanologist). Hřebec, působící v chovu Viktora Eichlera ve Světlicích, se kromě rostoucího  zájmu chovatelů o své služby může těšit z taktéž se zvyšujícího počtu potomků. Letos už přišli na svět čtyři, dva z nich přímo u hřebcova držitele.

Lady MazieJednou z nejzajímavějších klisen, které letos obohatily plnokrevný chov u našich slovenských sousedů, je šestiletá hnědka irského původu LADY MAZIE (Excelebration). Její chovnou hodnotu dělá nejen vysoká třída, ale také rodokmen a v něm z našeho pohledu především fakt, že je polosestrou Koně roku a nejlepšího plnokrevníka v českém tréninku Ponntose (Power).

Hard FighterV tuzemském chovu už působí 21 plemeníků. Nejnovějším přírůstkem, který na sklonku března obdržel licenci pro plnokrevný chov, je dvanáctiletý hnědák českého chovu HARD FIGHTER, který stojí na stanici Kovanice u svého chovatele Zdeňka Rathouského. Hřebec je synem svého času nejžádanějšího plemeníka v českém chovu Tiger Cafe (Sunday Silence) a odchovankyně německého Ammerlandu klisny nestartovavší Hard Fight, dcery vítěze Deutsches Derby hřebce Luigi (Home Guard).

Vraj Radek2Kulaté 60. narozeniny dnes slaví bývalý dostihový jezdec, posléze velmi úspěšný trenér a také bývalý spolupořadatel dostihů ve Slušovicích, později člen zastupitelstva města Slušovice a také kandidát do Senátu za SPD v roce 2018 Radek Vraj.

Dubai World cup 2024V sobotu závěrečným mítinkem vyvrcholil několikaměsíční Dubai World Cup Carnival, jehož se letos, a to velmi úspěšně, zúčastnil i aktuálně nejlepší kůň v českém tréninku Ponntos (Power). Ten se, jak jsme Vás již informovali, zúčastnil i samotného vyvrcholení sprinterského programu na trávě, hlavním vrcholem však byl 12 milióny dolarů dotovaný Dubai World Cup, druhý nejlépe dotovaný dostih na světě..

Ponntos DWCZázrak se nekonal. Kůň roku 2023 Ponntos (Power), jehož tým se po předešlých skvělých výkonech v Dubaji rozhodl přijmout pozvání pořadatelů a navzdory pro hřebce příliš dlouhé distanci se zúčastnit sprinterského vrcholu tamní sezóny Al Quoz Sprint (Gr.1, 1200 m), si s delší tratí neporadil a doběhl poslední.

Velka cena prahy 2023Od roku 2015 vydává IFHA (Mezinárodní Federace Dostihových Autorit) vedle Longines World's Best Racehorse Rankings, tedy takzvané mezinárodní klasifikace, také Longines World's Top 100 Group 1 Races. Jak už název napovídá, jedná se o hodnocení stovky nejkvalitnějších dostihů nejvyšší kategorie Gr.1.

Sobota 30. března bude dalším přelomovým datem v historii českého turfu a znovu se o něj zaslouží loňský Kůň roku Ponntos (Power). Svěřenec Miroslava Nieslanika, který se v prosinci stal prvním českým koněm, jemuž se podařilo zvítězit mimo Evropu, se stane prvním koněm v českém tréninku, který bude startovat na mítinku s donedávna nejbohatším dostihem světa Dubai World Cupem. Šestiletý hnědák MUDr. Evy Nieslanikové se ve čtvrt na tři našeho času postaví jedenácti soupeřům v Gr.1 dostihu na 1200 metrů.

GalinariJedním z nejsledovanějších letošních hříbat je bezesporu syn klisny Galantery (Tobougg) po střelickém Eagle Topovi (Pivotal), který přišel na tento svět 9. února v Hřebčíně Vlachovice. Hřebec z chovu pana Petra Karlíka je totiž pravým bratrem vítěze Slovenského derby, obou ex-federálních St. Legerů a Koně roku 2022 Gaspariniho.

Fairlypi newDo druhé sezóny v chovu Vítězslava Vandy před pár týdny vstoupil bělouš FAIRLYPI. Pivotalův syn, který dříve působil v Napajedlích, v Polsku, Maďarsku i na Slovensku, loni zaujal české chovatele a s 18 připuštěnými klisnami se s Limariem (Areion) dělil o pozici druhého nejžádanějšího plemeníka v českém chovu. Kolik klisen připustí letos budeme vědět až za pár měsíců, už nyní však za ním přicestovalo několik velmi atraktivních partnerek, které ukazují, že zájem o hřebce neutichá.

Surabaya24Další úspěšný den na zahraničních drahách mají za sebou koně v českém tréninku. Ti ovládli oba překážkové dostihy v italském Trevisu a vezou dotované umístění i z francouzského Saint-Cloud, kde se konal rovinový mítink. Díky nim se tak suma zahraničního zisku letos už přehoupla přes hranici 12 miliónů korun.

Hned několik vítězů naší nejslavnější steeplechase cross country Velké pardubické se v minulosti pokoušelo uspět i v anglické Velké národní v Liverpoolu. Dnes je tomu na den přesně 63 let, co se 25. března 1961 na závodišti v Aintree sešli na startu Grand National dokonce první dva koně z předešlé Velké pardubické. Ba co víc, do Anglie s nimi cestoval i třetí v cíli ročníku 1960, který však byl krátce před dostihem škrtnut. 

foal solemeena 24V noci na 23. března přivedla vítězka Jarní ceny klisen Solemeena (Shamalgan) na svět svého prvního potomka. V Hřebčíně Střelice porodila hřebečka, jehož otcem je úspěšný plemeník vlachovického hřebčína Pouvoir Absolu (Sadler's Wells).

CoteJardin24Z víkendových startů českých koní na zahraničních drahách poutal zřejmě největší pozornost návrat ryzáka stáje Cajdašrot Cote Jardina (Prince Gibraltar) na dráhu po osmiměsíční pauze, způsobené zdravotními problémy. Svěřenec Jiřího Chaloupky se vrátil dotovaným umístěním.

Winkfield jimmyDostihový sport a jeho historie jsou plné pozoruhodných příběhů jak samotných dostihových koní, tak i lidí kolem nich. Jeden z nejbarvitějších nabízí život amerického žokeje Jamese Winkfielda, známějšího spíše pod jménem Jimmy či přezdívkou Wink. Dnes je tomu rovné půlstoletí, co 23. března roku 1974 dotlouklo jeho bojovné a statečné srdce.

Paddington3Řady předních evropských plemeníků, které po skončení připouštěcí sezóny na severní polokouli pendlují na jih a připouští i tam, letos rozšíří jedna z velkých coolmorských nadějí hnědák PADDINGTON (Siyouni). Jeho druhým působištěm bude novozélandský Windsor Park.

Popelka Stanislav2Kdyby nebylo chyby jejího žokeje, který neobjel jeden z točných bodů, obhájila by start-cíl jdoucí Ztracenka (Pop Rock) své předloňské vítězství v Ceně Laty Brandisové a Stanislav Popelka by se poprvé ve své kariéře stal šampiónem překážkových trenérů. Takhle skončil druhý za Pavlem Tůmou. Do letošní sezóny vstoupí s početně posílenou sestavou dvaadvaceti svěřenců, mezi nimiž nadále převládají koně do překážkových dostihů, ale má i dva dvouleté a rád by, aby se po pauze vrátil i jeden z nejlepších rovinových koní, jakého kdy měl, Australien (Olympic Glory). 

SK derby 23bČtvrtek 31. března byl nejen dnem prvního škrtání na trojici českých klasických dostihů, ale i dnem uzávěrky přihlášek na slovenský mítink Turf Gala. Ty jsou letos mimořádně nabité, a to nejen díky zájmu domácí i české elity, ale také zásluhou přihlášek z Polska.

Ve čtvrtek byl termín prvního škrtání a případného dohlašování do prvních tří klasických dostihů letošní sezóny. Zatímco v Jarní ceně klisen se pouze škrtalo, Velká jarní cena i České derby mají nové uchazeče o klasický úspěch. Do obou hřebcům otevřených klasických dostihů byl dohlášen nový svěřenec Ingrid Janáčkové Koplíkové ze stáje Jany Dufkové Sun Project (Kendargent), o České derby se nově uchází i loňský vítěz Gerschova memoriálu San Sebastian (The Grey Gatsby), dosud hlášený jen do Velké jarní ceny.

SunProjectNákupy stáje Jany Dufkové ve francouzských prodejních dostizích neutichají. Nejnovější posilou úspěšné stáje je před dvěma týdny v Chantilly zakoupený tříletý bělouš SUN PROJECT (Kendargent), který byl po čtvrtém místě v dostihu na 1400 metrů zakoupen za 32.522 eur. Z Francie si přivezl rating 34 kg.

Apolon CompiegneK sedmi letošním triumfům svěřenců Ingrid Janáčkové Koplíkové a jednomu pro koně v péči Václava Luky přidal další české  vítězství ve Francii, v pořadí už deváté, v úterý v Compiegne pětiletý APOLLON (Soldier Hollow), připravovaný Zdenem Koplíkem.

Minulý týden proběhla licentace a od dnešního dne má osvědčení k použití v plnokrevném chovu jeden z nováčků v tuzemském chovu KINGFISHER. Galileův (Sadler's Wells) syn, jemuž udělal skvělou reklamu loňský vítěz Slovenského derby a české Velké jarní ceny Jardin Michelet, bude působit v chovu Miroslava Kantka na stanici Vacenovice. Za služby hřebce, jehož kariéru vedle dvou listed vítězství zdobí druhá místa v Irish Derby (Gr.1) a Ascot Gold Cupu (Gr.1), chovatel žádá 20 tisíc korun, splatných k 1. říjnu za březí klisnu.

1937 Tornado s majitelem Josefem KrupikouLetošní rok přináší celou řadu kulatých výročí i v českém turfu. Tím největším z nich bude v listopadu 150 let od konání prvního ročníku Velké pardubické. V rovinovém provozu uplyne například 70 let od Symbolovy trojkoruny a také 90 let od narození jednoho z nejpopulárnějších koní tuzemské historie Tornada (Ossian – Tally). Vnuk velkého Felse se narodil 27. dubna 1934 v hřebčíně Napajedla.

MazingaNedělní mítink v italském Trevisu nabídl jen dva překážkové dostihy, na které vyrazila trojice koní dvou českých trenérů - Alžběty Faltejskové a Miroslava Nieslanika. Na dotované umístění dosáhl jen Mazinga (Charm Spirit), který s Janem Faltejskem finišoval druhý v proutěnkách pro čtyřleté Premio Piazza Vittoria (3000 m, 9.900 €, záznam).

foal semantynaVedle Hřebčína Vlachovice se už letos narodila dvě hříbata také v chovu Vítězslava Vandy. V Doubravách, kde působí plemeníci Fairlypi (Pivotal) a Rosensturm (Monsun), letos díky zájmu o služby tamního chovatele a jeho plemeníků očekávají nejvyšší počet přírůstků za poslední léta. "Mohlo by tu tu letos narodit až 12 hříbat," počítá Vanda.

Zástupci sázkové společnosti Tipsport a Jockey Clubu České republiky oznámili prodloužení exkluzivního partnerství na dostihové sezony 2024 a 2025. Jockey Club tuto skutečnost oznámil prostřednictvím tiskové zprávy, zveřejněné na svých internetových stránkách.

Ve čtvrtek byla uzávěrka přihlášek na slovenské klasické dostihy. Ty letos oproti loňsku dotačně významně posílily, na počtu přihlášek se to ale neodrazilo. Naopak. Jejich celkový počet klesl na 128, což je o pětinu méně než v loňském roce, kdy bylo v prvním termínu nahlášeno do pětice dostihů celkem 163 koní.

foal izynka24V Hřebčíně Vlachovice se narodilo druhé letošní plnokrevné hříbě. Poté, co moravský hřebčín počátkem února přivítal na světě hřebečka po Eagle Top (Pivotal) z Galantery (Tobougg), pravého bratra Koně roku Gaspariniho, se v úterý v hřebčíně narodilo další hříbě.

Boj o další osud Hřebčína Napajedla, reprezentovaný celonárodní peticí na záchranu a zachování Hřebčína Napajedla a chovu koní v něm, má za sebou úspěšné první kolo. Petiční výbor Poslanecké sněmovny na úterním veřejném slyšení schválil usnesení, které vychází vstříc duchu petice, kterou podepsalo již 49715 osob. Nyní jsou na řadě příslušná ministerstva, která budou rozhodovat jak o možné podpoře chovu, tak o ochraně Hřebčína Napajedla jako národního kulturního dědictví.

Dvanáct koní v pěti střediscích, to je trenérský úsek Josefa Bartoše staršího. Zkušený trenér prožíval loni úspěšnou sezónu, podle počtu vítězství dokonce svou nejlepší od roku 2013, během níž jím připravovaní koně vyhráli 6 dostihů. Do nové může vstoupit s optimismem, protože všechny čtyři koně, kteří se o loňská vítězství zasloužili, mu zůstali v tréninku. Nikdo neodešel, naopak přišly nové posily, a tak s podporou úspěšného syna a dalších členů rodiny může Josef Bartoš už netrpělivě vyhlížet první dostihový den. Loni i předloni mu hned první start na prvním dnu přinesl vítězství, podaří se mu stejně skvělý vstup do sezóny i letos?

Natam trevisoSobotní mítink v italském Trevisu, který měl na programu i první listed dostih tamní sezóny, se stal koncertem koní v českém tréninku. Ti vyhráli všechny tři překážkové dostihy, ve všech třech jim patřilo i druhé místo a dva, včetně hlavního, skončily českým 1-2-3 doběhem.

Před 17 lety, 7. března 2007, přistálo ve Frankfurtu na Mohanem letadlo z USA, na jehož palubě byl kůň, který se měl stát novým esem mezi českými plemeníky - tehdy šestiletý ryzák RELAXED GESTURE, Gr.1 vítěz a nejbohatší ze všech synů skvělého Indian Ridge (Ahonoora).

Kalcik michal5Loňský rok byl z pohledu počtu vítězství druhou nejúspěšnější sezónou trenéra Michala Kalčíka z dosavadních šesti jeho trenérské kariéry. Jeho svěřenci, o něž se stará společně se svou manželkou Monikou, získali 17 vítězství, o jedno méně než v nejúspěšnější sezóně 2018. Do posledních dnů bojoval o titul šampióna trenérů na rovině, nakonec jej o jednu čárku překonal Miroslav Nieslanik. Zatímco před rokem v loňském předsezónním rozhovoru líčil plány se svými devatenácti svěřenci, letos jich připravuje už dvacet čtyři.

Propozice na letošní dostihovou sezónu vydalo už také Závodisko Bratislava, řídící dostihový provoz na Slovensku. Pro české stáje, které se pravidelně účastní především tamních nejvýznamnějších dostihů, přinášejí hned několik pozitivních zpráv. Už dříve jsme Vás informovali o růstu cen slovenských klasických dostihů i jedničkových dostihů mítinku Turf-Gala. Vydané propozice potvrzují, že tím růst prize money u našich východních sousedů neskončil. Všeobecné podmínky navíc zveřejnily další pro naše stáje příjemnou zprávu.

foal santapadrona24Stáj Lokotrans se může těšit z dalšího přírůstku. V neděli v noci, krátce před půlnocí, se ve francouzském Haras de Beaufay pana Jiřího Trávníčka narodila klisně Santa Padrona (Muhtathir) dcera. Jejím otcem je někdejší svěřenec trenéra Šavujeva a účastník Českého derby Bathyrhon (Monsun), pozdější francouzský Gr.2 vítěz a nyní velmi žádaný překážkový plemeník.

Hank Moody gerZ trojice českých koní, kteří se v neděli představili na zahraničních drahách, si nejlépe vedl šestiletý valach stáje Stall Flying Around The World Hank Moody (California Chrome) trenérky Novákové, který v trojkovém handicapu v Dortmundu Aus Liebe zum Rennsport (4+, 1800 mP, 6.500 €) s Karolínou Hroškovou v sedle skončil na třetím místě a vydělal 975 €.

Ponntos dubai lastÚčast českého Koně roku a šampióna sprinterů Ponntose (Power) na letošním mítinku v Dubaji skončila. Tečkou za velmi úspěšnou kampaní hnědáka ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové udělal start v Gr.2 Nad Al Sheba Turf Sprint, dostihu na 1000 metrů o 1,200.000 dirhamů v rámci dne Super Saturday, během něhož se konají přípravné dostihy na samotný vrchol celého mítinku, kterým je dostihový den s Dubai World Cupem.

První březnový den se otevírá online prodej vstupenek na kompletní sezónu 2024. Pohodlně a v předstihu si lze už nyní pořídit vstupenky nejen na 134. Velkou pardubickou se Slavia pojišťovnou, ale také na všech dalších devět dostihových dnů. V prodeji jsou stále také celoroční permanentky.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net