Korsican czf2Derby, to je hluboká studnice rozličných příběhů. V roce 1965 popsal v tehdejším Dostihovém programu několik příběhů z rodu těch kuriózních publictista Zdeněk Nebeský. Jeho stať nesla název "Zvláštní příběhy kolem Československého Derby" a my Vám ji nyní přinášíme pro zkrácení čekání na letošní klání o modrou stuhu.

Před 80 lety, 9. června 1942 ,byl německými okupanty popraven ing. Bohumil Tichota, výborný amatérský dostihový jezdec a šampión a také podřízený JUDr. Otakara Frankenbergera na Ministerstvu zemědělství, Toho Frankenbergera, kterého nacisté popravili o necelý půlrok dříve a jehož jméno dnes nese významný dostih pro tříleté koně.

Liberal6Jeho krev kolovala v žilách takových koní jako byli derby vítězové Corvet a Covetta, klasických vítězek Novely či Nanon či mezinárodního vítěze a hvězdy 80. let Kleóna. Přesto v paměti zůstal především jako velká dostihová hvězda, první v poválečné historii našeho turfu. LIBERÁL. Od jeho narození dnes uplynulo 77 let.

Ribot bPřed 50 lety, 28.dubna 1972, skončil v USA život jednoho z nejlepších koní celé historie, v šestnácti startech neporaženého Ribota (Tenerani). Hřebce, který uměl vyhrávat dostihy od 1000 metrů až po tři kilometry, v době podstatně náročnějšího cestování vyhrát ve třech zemích a kterého dodnes jej mnozí považují za nejlepšího koně, který kdy běhal.

Simson2Když se podíváte na rodokmen loňského vítěze Velké pardubické a zároveň nejlepšího koně českého chovu a koně v cross-country Talenta (Egerton), najdete v něm jména hned několika plemeníků, kteří psali historii tuzemského chovu. Od legendárního Matchboxe přes Dagora, Masise, Norberta až k Lincolnovi. Je mezi nimi i Simson, vícenásobný šampión československých plemeníků a po Masisovi zřejmě nejúspěšnějšího plemeníka domácího chovu. Dvacátého dubna uplynulo 102 let od jeho narození.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net