masterofhounds paraisoInspirací pro dnešní BTP Weekly Column byl výsledek Clasico Amilcar A. Mercader, listed dostihu pro dvouleté klisny, který se běžel minulý týden v argentinské La Platě. Dostih na 1300 metrů na písku vyhrála tmavá hnědka Maiandra, díky které si svého prvního blacktype vítěze připsal plemeník Haras El Paraiso Master of Hounds.

V USA narozený Master of Hounds patřil k těm, o nichž se v angličtině říká "bred in the purple". Matka Silk and Scarlet, Sadler’s Wellsova dcera, zvítězila v Gr.2 Debutante Stakes, její polobratr Danger Over vyhrál Gr.3 Prix de Seine-et-Oise a bába Danilova, dcery vítězky Gr.2 Ribblesdale Stakes a třetí z Gr.1 Yorkshire Oaks Ballinderry, byla polosestrou šampióna a vítěze francouzského derby Sanglamore. Otec Kingmambo byl v té době nejdražší plemeník na světě připuštějící za 300,000 dolarů a s dcerami Sadler’s Wellse už dal několik elitních koní včetně klasických vítězek Divine Proportions a Virginia Waters. Navíc dva měsíce po narození Master of Hounds zahájil v 2000 Guineas svou spanilou jízdu evropskými Gr.1 mílovými dostihy Henrythenavigator, nejúspěšnější produkt nicku Kingmambo x Sadler’s Wells.

Master of Hounds už jako dvouletý ukázal růžky, když finišoval třetí v Gr.1 Racing Post Trophy. Johnem Magnierem vlastněný hřebec začal tříletou kampaň druhým místem v UAE Derby, místo střetu s Frankelem ve 2000 Guineas se vydal jinou cestou - postavil se na start Kentucky Derby, kde obsadil páté místo. V USA zůstal i na Belmont Stakes, kde se mu ale nedařilo a doběhl až desátý.

Na dráze se znovu ukázal až v lednu následujícího roku, ale již nikoliv jako svěřenec Aidana O’Briena, nýbrž v péči Mika de Kocka a v barvách Sheikh Mohammed Bin Khalifa Al Maktouma. Zimní Dubaj mu šla k duhu a po umístěních v Gr.2 a Gr.3 dostizích zvítězil v Gr.1 Jebel Hatta. Dubajskou kampaň zakončil osmým místem v Dubai World Cupu. Po půlroční pauze vyhrál v Turecku mezinárodní Topkapi Trophy a pak se přece jen postavil i Frankelovi při jeho posledním startu - v Champion Stakes, kde však porazil jen Frankelova vodiče Bullet Traina. Následující rok znovu zavítal du Dubaje, nejlepším výsledkem bylo druhé místo v Gr.2 Al Fahidi Fort.

Po skončení dostihové kariéry byl zařazen do chovu na argentinské Haras El Paraiso. V argentinském chovu byl a stále je o Kingmambova syna excelentního rodokmenu (matka mezitím dala vítězku Gr.1 Belmont Oaks Minorette a Gr.1 vítěze v Japonsku Eishin Apollon) velký zájem. V sezóně 2013 připustil 103 klisen, z nichž se mu narodilo 53 potomků, v roce 2014 121 klisen (81 potomků) a v roce 2015 109 klisen (74 potomků). Nyní má na dráze první dvouleté a Maiandra je prvním, který dokázal vyhrát stakes dostih.

Master of Hounds se díky jejímu vítězství stal šestým plemeníkem ze spojení Kingmambo x Sadler’s Wells, který v chovu dal blacktype vítěze. Vraťme se ale ke zmíněnému krosu. Ten se těšil velké oblibě, nicméně podíl blacktype vítězů, které dal Kingmambo s dcerami Sadler’s Wellse, byl stejný jako jeho podíl blacktype vítězů s ostatními ostatních mateřských otcůi. Kouzlo mu ale dávala mimořádná třída těchto blacktype vítězů. Celkem dal Kingmambo s dcerami Sadler’s Wellse 10 blacktype vítězů (ze 106 potomků dostihového věku), ovšem z nich 7 zvítězilo v Gr.1 dostizích a dva blacktype vítězové se v Gr.1 dostizích umístili.

Z plemeníků z tohoto spojení připadne jako první na mysli excelentní mílař Henrythenavigator, který ale navzdory produkci tří Gr.1 vítězů nesplnil v chovu očekávání a byl na sklonku loňského roku prodán do Ruska. V Ashfordu a Coolmoru působil střídavě i Thewayyouare, otec druhého z Breeders’ Cup Classic Toast of New York, ale i on zůstal za očekáváním a nyní stojí ve francouzském Haras de Corlay, kde připouští za 3,000 euro.

Slibným plemeníkem byl japonský El Condor Pasa, vítěz Japan Cupu, který v Prix de l’Arc de Triomphe podlehl jen Montjeuovi, ale otec 3 japonských Gr.1 vítězů předčasně uhynul v 7 letech. Krátkou chovnou kariéru měl i světoběžník Campanologist, který v roce 2013 začal působit v chovu hřebčína Fahrhof, ale bohužel v prosinci 2015 uhynul na koliku během cesty z Argentiny, kde působil jako pendler. Loni měl na dráze první dvouleté a mezi nimi vítězku Gr.3 Preis der Winterfavoriten Langtang.

Posledním plemeníkem, ale nikoliv podle významu, který dal stakes vítěze a pochází ze spojení Kingmamba s dcerou Sadler’s Wellse, je Ershaad. Syn vítězky Gr.3 Prix de l’Opera Insight, která je ¾ sestrou matky Henrythenavigatora, nevyhrál žádný stakes dostih, ale doběhl druhý v Gr.3 Prix Daphnis a třetí v Gr.1 Prix Jean Prat za Bago a Cacique. Ve venezuelském chovu výborně navázal na klisny s krví Seattle Slew v pedigree, jehož vliv najdeme v rodokmenu matek 4 z jeho 7 blacktype vítězů (matka jeho jediného Gr.1 vítěze Megavatiose je dokonce na Seattle Slewa 3x3 prochována), ale i on odešel předčasně, byť ne tak brzo jako El Condor Pasa a Campanologist.

Vliv plemeníků ze spojení Kingmambo x Sadler's Wells najdeme i v našem turfu. Dva syny měl v českém tréninku mílař Henrythenavigator a jak je u nás zvykem, oba zkoušeli štěstí v Českém derby. Ani jeden neuspěl, ale Henrytheaeroplane posléze uspělve sprintech a vyhrál poslední dva ročníky Tatranské ceny, Zakhar Star později finišoval druhý za Chardonney Tcheque ve Velké květnové ceně. V našem regionu ale najdeme i plemeníka z tohoto spojení - polského Octobera, nestartovavšího syna Kingmamba a vítězky Moyglare Stud Stakes (Gr.1) a druhé z Irish 1000 Guineas, Oaks a Irish Oaks (vše Gr1) Quarter Moon. October je otcem předloňské vítězky Ceny Arvy (L) Romanetty, ale též valacha Dark Vadera, který stáji www.trdelnik.com-Luka před pár dny získal umístění v Class G v Chantilly.

Master of Hounds, od minulého týdne též otec blacktype vítěze, je tak dnes nejnadějnějším plemeníkem z úspěšného krosu Kingmambo x Sadler’s Wells. Ostatní buď v chovu zůstali za očekáváním, nebo se již prohánějí po nebeských pastvinách.