LysaČtvrté dostihové odpoledne na závodišti v Lysé nad Labem bylo opět úspěšné pro vedoucího muže šampionátu trenérů Ludvíka Harise, který připravil vítěze dvou dostihů. Kromě Anshoy úspěšné na "míli" to byl i dvouletý Black Bard, který dominoval v hlavní zkoušce mítinku, Ceně Středočeského kraje o 90.000 Kč. V sedlech obou koní byl žokej Martin Laube. Tato trenérskojezdecká spolupráce je podepsána již pod devíti vítězstvími v aktuální sezóně. Čtyři prvenství, tedy většinu v rámci dostihového dne, si zajistili koně narození v tuzemsku.

Úvodním dostihem mítinku byla Cenaspolečnosti RS Reality (3+, IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč), kde se na vytrvalecké trati utkalo deset koní, mezi nimiž byl pasovaný do role favorita Winner Stars (Security Risk). Pod taktovkou žáka Davida Lišky nezklamal, ale nakonec slavila úspěch domácí RHEEDIA (Egerton - Rozkošná, Perugino), hájící barvy Stáje JB. Žokejka Kateřina Hlubučková dovedla pětiletou klisnu do cíle o půl délky dříve. Jen délku za druhým Winner Starsem skončil 64 kilogramy nesoucí Shahnour Aznavour (Azamour), který odvodil velkou část dostihu následovaný vítězkou. Trenérka Lenka Horáková byla na dekorování vítězů letos podruhé. Kateřina Hlubučková zaokrouhlila počet svých vítězství v aktuální sezóně na deset.

Po bezmála dvou a půl letech přijela dnes do Lysé pro své druhé vítězství jedničková vítězka TETRAROSE (Arch). Klisnu od letošní sezóny připravuje pro stáj Spedica Logistic s.r.o.-Kub trenér Ivan Kub a při sedmém startu se Janu Rájovi povedlo v Handicapu společnosti Pragis (3+, handicap IV. kat., 1300 m, 30.000 Kč) dovést ji do cíle ve vítězné pozici. Stejně jako v předešlém dostihu se o vítězství v cíli bojovalo - Tetrarose po aktivním průběhu dostihu porazila o půl délky téměř o 10 kilogramů lehčího Valmonta (Forever Bond), za nímž jen o krk doběhl Dobet (Bully Pulpit). Jan Rája se tímto 21. vítězstvím posunul do čela šampionátu. Trenér Kub zaznamenal letošní již čtvrté vítězství.

Hned v následujícím dostihu se ale vrátil na čelo rovinového jezdeckého šampionátu Jaromír Šafář, který v Ceně společnosti Philipp sportovní techniky (3+, handicap III. kat., 1000 m, 45.000 Kč) seděl na domácím EPOCHovi (Oasis Dream), kterého připravuje právě v Lysé nad Labem Tomáš Váňa. Epoch tak získal pro své majitele Dufkovi druhé vítězství a znovu na zdejším závodišti. Jistě o půl délky po taktice start-cíl za sebou zanechal o čtyři kilogamy méně zatíženou Archipenku (Archipenko), třetí skončila Quaff (Big Shuffle), která startovala po týdnu. Tomáš Váňa tak již má pro rovinový šampionát trenérů sedmé vítězství.

Výbornou sezónu má svěřenkyně trenéra Harise ANSHOA (Sholokhov - Anwilka, Sholokhov), která ke dvěma prvenstvím přidala dnes třetí. Stalo se tak v Ceněspolečnosti Auto Opat (3+, III. kat., 1700 m, 45.000 Kč), kde se popasovala se sedmi kvalitními soupeři. Dostih dlouho vodila favorizovaná Nazma (Approve), ale v posledním oblouku se začala propadat a do vedení se tak dostala Lacorana (Blue Coral). V cílové rovině ještě finišovala Anshoa a pod vedením ž. Martina Laubeho o třičvrtě délky triumfovala. Na třetí místo za Lacoranou se ještě dostala Nazma. Doběh na tabuli uzavřeli nejvíce zatížení Johannes Kepler (Dubai Destination) a Nyani Tomba (Excellent Art).

Stejný tým, tedy stáj DAR, trenér Ludvík Haris a žokej Martin Laube, slavili úspěch i v následujícím mítinku, kterým byl hlavním dostih, Cena Středočeského kraje (2l., III. kat., 1600 m, 90.000 Kč). Favoritem dostihu byl Lianel (Champs Elysees). Byl ale obtížně jezditelný, Jan Rája s ním musel nedlouho po startu do čela a o vedení přišel při zatáčce do cílovéí roviny, kdy hodně vybočil a nakonec uzavřel na pátém místě výsledkovou tabuli. V cílové rovině měl nejvíce sil Meranem dobře v půlce srpna prověřený BLACK BARD (Big Bad Bob), který nakonec dominoval o dvě délky před běloušem Foreve Dry (Jukebox Jury). Bronz bral Kissi Boy (Bully Pulpit) a vzdálenějsí čtvrté místo získala Chinka (Suteki Shinsukekun). Trenér Haris tak dominuje šampionátu trenéru již s 18 prvenstvími a Martin Laube má nyní 13 vítězství a to znamená čtvrtou příčku mezi jezdci.

Handicap společnosti Pragitrans (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč) dlouho vodila Fantastic Lady (Rol´ Over Beethoven), ale v cíli jí vítězství o půl délky sebrala LEMESÍNA (Signe Divin - Lemes Gold, Java Gold) a získala tak letošní druhé vítězství po triumfu v Netolicích. Třetí peníze bral Limited Edition (Ray of Light). Vítězka reprezentuje stáj DS Ondra, Matyáš, Flash a její trenér MVDr. Petr Kantek je s 12 prvenstvími na třetí místě šampionátu. Vítězná jezdkyně Vendula Korečková si připsala osmé prvenství.

Program zakončil jediný překážkový dostih mítinku, Steeplechase společnosti Solight (4+, steeplechase IV. kat., 3500 m, 50.000 Kč). Poli koní v průběhu dostihu s velkým náskokem šéfoval pod vedením Pavla Kašného polokrevný Viking des Blins (Ragmar), ale v cílové rovině ho o půl délky porazil jeden z favoritů STEP SANCER (Rainbows For Life - Step, Dara Monarch), kterého pro stáj Orling vedl žokej Marcel Novák. Čtyři délky zpět proběhl cílem jako třetí Norino (Jape). Martina  Růžičková připravila již 13. vítěze v sezóně a to je nejvíce během její trenérské kariéry. Marcel Novák kraluje šampionátu překážkových jezdců se 17 trefami do černého. Dostihová komise vyhodnotila jízdu v cílové rovině jednoho z našich nejzkušenějších překážkových jezdců Pavla Kašného jako nedostatečnou podporu koně a odebrala mu licenci na tři dostihy včetně vrcholného pardubického mítinku.