IV.kvalifikace foto KubelkaPodle tipařů měl vyhrát Trezor, Universe of Gracie nebo Nikas. Spletli se. Kolem cílové podkovy jako první proběhl sedmiletý Hegnus, pro kterého to bylo páté vítězství kariéry. Ovšem od toho posledního uběhlo už jeden a půl roku. V sedle měl dnes, ale i tehdy žokeje Josefa Bartoše.

Hegnusovo doposud poslední vítězství je datováno 8. května 2014, kdy pod Josefem Bartošem zvítězil v krosu IV. kategorie na 4000 metrů. Dnes si troufl na kvalifikaci a zaskočil všechny favority. A to ani není přihlášen do říjnové 125. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Doposud běhal na kratších distancích, ale trenér Čestmír Olehla jej dokázal připravit i na kvalifikačních 5 800 metrů.

Žokej Josef Bartoš s Hegnusem v průběhu dostihu „vyčkávali“ ve středu startovního pole a kupředu se vydali až v závěru dostihu. V cílové rovině na ně ještě dotíral Klaus s také zkušeným žokejem Jaroslavem Myškou, stačilo to ale „až“ na druhé místo. Už v květnu kvalifikovaný a vítězný Universe of Gracie s trojnásobným vítězem Velké pardubické v sedle Janem Faltejskem finišoval třetí, za nimi dokončil král kvalifikací minulých let Trezor s žokejem Lukášem Matuským. Pátý byl Nebrius, šestý Status Quo, který spolu se Sokolem usilovali o splnění kvalifikačních podmínek pro start ve Velké pardubické. Oba je splnili, Sokol dokončil na osmém místě. Mezi ně se vklínil Amaragon. Dostih dokončili ještě Bodyguard a Frasini, který na seznamu přihlášených do Velké také nefiguruje. Do cíle se nepodíval Nikas.Čtvrtá kvalifikace se běžela jako Cena města Pardubic zaštítěná i sdružení EURO EQUUS.

Hegnus Bartos foto Kubelka
Hegnus, foto Tomáš Kubelka

Z českých a slovenských koní k dnešnímu dni splnilo kvalifikaci 36 koní, v zahraničí to je zatím kvartet.

Zářijový mítink měl dva vrcholy. Kromě závěrečné kvalifikace na Velkou pardubickou se běžel také z června odložený Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Před prázdninami jeho start znemožnilo počasí. A zatímco tenkrát předseda sněmovny Jan Hamáček v Pardubicích být nemohl, teď si ho užil osobně. „Šance má Luminator, ale možná překvapí někdo jiný,“ opatrně tipoval vítěze dostihu. Zvítězil ale jiný z favoritů, vítěz Zlatého poháru z roku 2013 Khalshani. Do jeho sedla trenér Pavel Tůma už potřetí angažoval Lukáše Matuského. Podobně jako vítěz v kvalifikačním dostihu i Khalshani se držel v průběhu dostihu uprostřed, dopředu vyrazil až v závěrečné fázi. Za osmiletým běloušem finišoval druhý z favoritů Makléř s žokejem Janem Faltejskem, po něm Nikan s Petrem Tůmou a čtvrtí dokončili Zeus s Jakubem Kocmanem. Zklamáním bylo až páté místo Luminatora a také Mistera Westminstera, pro kterého to byla teprve třetí steeplechase v převážně rovinové kariéře.

Ovšem prosluněný zářijový mítink nebyl jen o kvalifikaci a Zlatém poháru, na programu bylo dalších sedm dostihů. A ve většině se vítězové radovali poprvé v kariéře.

V úvodních proutkách první vítězství v kariéře získal syn legendární vítězky Velké pardubické Reki, vítězná premiéra to byla i pro jezdce, amatéra Michala Mikšovského. Nejmladšího aktivního potomka Registany připravuje Čestmír Olehla.

V druhém dostihu, krosu III. kategorie na 4500 metrů, si chuť spravil Kindly Boy. Zvítězil po dvou letech. V sedle měl už svého stálého jezdce, žokeje Marcela Nováka.

Ve třetím dostihu dne, krosu II. kategorie na 4500 metrů, se prosadil favorizovaný Ribelino s žokejem Pavlem Kašným. Letos už vyhrál Úvodní cross country Koroka a květnovou kvalifikaci dokončil na druhém místě.

V krosu II. kategorie na 3300 metrů se prosadila sedmiletá Ryana, po roce a čtvrt se do jejího sedle vrátil Martin Liška.

Pátý dostih dne vypsaný pro klisny, kros II. kategorie na 4200 metrů, patřil žokeji Jaroslavu Myškovi a sedmileté Arcione. Své soupeřky porazila drtivou koncovkou, když dokázala v samém závěru vybojovat vítězství nad tmavou hnědkou Bugaboo. Ta se držela v čele dostihu už od startu. Pro Arcione to byl první triumf v kariéře.

Po dvou následujících vrcholech dne se diváci mohli těšit na kros III. kategorie na 4 400 metrů. I tady se dočkali jednoho premiérového vítězství. Letos poprvé se prosadil hnědák Marmiton, v sedle s žokejem Lukášem Matuským.

Úplný závěr zářijového mítinku patřil krosu IV. kategorie na 4500 metrů pro mladé jezdce. I tady se v zástupů vítězů objevil nováček – šestiletý Jantar nasedlaný pro Petra Tůmu.

Úspěšný den zažil Lukáš Matuský se dvěma vítězstvími, dvakrát se radoval také trenér Čestmír Olehla.