derby cilVrchol tuzemské dostihové sezóny, 97. České derby České podnikatelské pojišťovny, nepřinesl úspěch favoritům dostihu. Black Canyon a Stellar Speed totiž skončili desátý resp. devátý. Mezi 16 účastníky dostihu měl nejsilnější finiš jeden z trojice reprezentantů stáje Dr. Charváta a jediný český odchovanec v poli Joseph, kterého vedl podruhé v Českém derby vítězný žokej Jiří Palík. Po tuhém boji přetlačil nejlepšího ze tří koní stáje Pegas Felixe, v jehož sedle byl další čtyřicátník žokej Jan Rája. Trenér Pavel Tůma, který během víkendu připravil pět vítězů, vyhrál derby poprvé, stejně jako stáj Dr. Charvát, která působí v českém turfu 16. sezónu.

Derby se s výjimkou první čtyřstovky odehrávalo v poctivém tempu po celý dostih a Josephův čas 2:29,19 je druhým nejrychlejším v bezmála stoleté historii dostihu.

Na start 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny (3l. kl.+hř., Gd-3, 2400 m, 2,500.000 Kč) šel v roli favorita neporažený Black Canyon (Manduro) a do širšího okruhu favoritů patřili rovněž Nagano Gold (Sixties Icon), vítěz Velké jarní ceny Sir Sun (Power) a dosud pouze ve Francii startující Stellar Speed (Tamayuz). Po startu se nikomu příliš nechtělo diktovat tempo a nakonec se objevil v čele Palazzo Corsini (Galileo). Ještě před koncem zatáčky ale převzal iniciativu Nagano Gold sledovaný Fighting Lipsem (Mamool) a blízko jim cválal Black Canyon. Ten se přibližně 300 metrů před cílem dostal do vedení, ale ještě před "distancí" podél bariéry přešel do čela Silver Ball (Rio de la Plata). Rozhodující momenty derby se ale odehrávaly na vnější straně dráhy, kde v lítém boji při svištění bičů usilovali o vítězství Joseph s ž. Jiřím Palíkem a také druhý z Velké červnové ceny Felix (Jukebox Jury), kterého vedl ž. Jan Rája. Nakonec ze souboje o krátkou hlavu vítězně vyšel JOSEPH (Lando - Josselin, Muhtathir). Pěkným finišem přišel na třetí místo dosud v Bratislavě startující George Boole (Art Connoisseur) a velmi dobře si vedl také Sir Sun (Power), přičemž oba byli ještě na začátku cílové roviny vzadu. Reprezentant stáje Lokotrans byl jediným z okruhu favoritů, který dosáhl na dotované umístění. Pátý doběhl Silver Ball a zbývající dotované příčky obsadili Aeneas (Galileo) a Irwin Forge (Fuisse), kterému se před startem nechtělo do boxů.

derby prvnikolo
Situace na čele krátce po startu 97. Českého derby České podnikatelské pojišťovny (foto: Petr Nowicki)

Vítězný Joseph, který předtím dokázal vyhrát mostecký Memoriál Dr. Frankenbergera, byl s kurzem 50:1 třetím největším outsiderem dostihu a není bez zajímavosti, že i další dva nejvíce podceňovaní koně, tedy Silver Ball (60:1) a Irwin Forge (55:1), se umístili mezi sedmi nejlepšími v cíli. Derby bylo úspěchem dvou ze čtyř čtyřicátníků žokejů na startu dostihu. Jejich úsilí o vítězství v dostihu ohodnotila Dostihová komise nezvykle vysokými tresty - Jiří Palík dostal sankci za nadměrné použití bičíku ve výši 50.000 Kč a odebrání licence na 1 dostihový den, a Jan Rája obdržel peněžitý trest ve výši 27.500 Kč a zákaz startu na dva dostihové dny. Jiří Palík zvítězil potřetí v derby - kromě dvou úspěchů v tuzemském derby (Ready For Life, Joseph) má na svém kontě i prvenství v Polském derby s Rutenem v sezóně 2008.

derby CharvatPalik1
Velká radost JUDr. Jiřího Charváta a ž. Jiřího Palíka po derby (foto: Petr Nowicki)

Trenér Pavel Tůma prožil velmi silný dostihový měsíc. Během června totiž jeho svěřenci zvítězili osmkrát a z toho pětkrát o tomto víkendu. Úspěch v Českém derby slaví poprvé, celkově je to ale jeho páté vítězství v klasickém dostihu. Joseph je prvním klasickým vítězem z chovu JUDr. Jiřího Charváta, resp. jeho společnosti Charvát Group s.r.o.  Josephovu rodinu v českém chovu založila Jeanmaire (Dansili). Tuto klisnu třetí v Listed v Salisbury zakoupil Jiří Charvát připuštěnou za 56.000 euro. Půl roku poté se Jeanmaire narodila Josephova matka Josselin (Muhtathir). Ta sice nikdy nestartovala, ale jejím prvním počinem v chovu je právě vítěz Českého derby Joseph.

Derby predavacka
Slavnostní předávání čestných cen vítězům derby (foto: Petr Nowicki)

Derby zokejove
Startérka Ing. Soňa Froňková v paddocku s jezdci - účastníky Českého derby (foto: Petr Nowicki)