pardubice zanrVčera odpoledne se odehrály poslední dostihy letošní pardubické sezóny. Ve vrcholu odpoledne, dvojkové Ceně města Pardubic na 4200 metrů, se suveréně prosadil svěřenec trenéra Stanislava Popelky Al Bustan, kterého vedl pro stáj Lokotrans Pavel Složil mladší. Talentovaný jezdec si tak připsal desáté letošní vítězství na tuzemských drahách. Dvou vítězství dosáhli během mítinku Josef Bartoš a Jan Kratochvíl.

Na start hlavního chodu odpoledne, crosscountry Ceně města Pardubic na 4200 metrů o 120 tisíc korun, nastoupila po škrtnutí Argolaise d´Airy (Legolas) sedmička koní, ze kterých se dlouho staral o tempo sveřenec Pavla Tůmy Celadon (Sin Kiang) s Lukášem Matuským. Bohužel je na poslední překážce potkal pád a cesta k snadnému vítězství se otevřela jednomu ze dvou nejmladších účastníků v poli Al Bustanovi (Medecis), kterého k více než čtyřdélkovému vítězství nad o rok mladším Talentem (Egerton) dovedl žák Pavel Složil. Třetí Soros (Ecosse) již ztrácel na vítěze v cíli více než 20 délek. Tabulový doběh doplnili Rabbit Hawk Wing (Hawk Wing) a Usockem (Kapgarde). Do cíle se nedostal také Vicody (Secret Singer). Al Bustan tak stejně jako v předešlých dvou sezónách "splnil svou normu" a  dosáhl vítězství na pardubické dráze.

Druhý největší dostih odpoledne, Cenu Charme Look - vítěze 126. Velké pardubické s Českou pojišťovnou, čtyřkilometrovou crosscountry ovládla svěřenkyně MVDr. Olehly Waikita stáje DS Dvorce, která si pod vedením ž. Jana Kratochvíla zapsala první překážkové vítězství. Klisně svědčila měkká půda, v předchozích třech startech byla zadržena. Zvítězila o tři délky před bojující dvojicí Quatiki (Saint des Saints) - Glover (Varadar), ze které vyšel o krk lépe prvně zminěný kůň. Nedařilo se favorizované Natalii, která skončila až na šestém místě. Jan Kratochvíl dokázal vyhrát i předcházející dostih, Cenu společnosti A.C.in s.r.o. , handicapovou crosscountry na 4000 metrů. Jeho partnerkou v dostihu byla svěřenkyně Jana Blechy Fantaghiro (House Rules), se kterou byly v minulosti plány i pro start ve Velké pardubuické. Reprezentantka dostihových barev stáje J+J Votava proběhla cílem s 16délkovým náskokem na Maestro Quercuse (Shamardal) a dobře si počínal při svém teprve druhém startu na pardubickém závodišti třetí Modas (Moonjaz).

Druhým jezdcem, který během závěrečného dostihového mítinku v Pardubicích dosáhl double, byl žokej Josef Bartoš. Nejprve dovedl vítězně do cíle v dostihu přes proutěné překážky, Ceně Alfredo Catering na 3200 metrů Linngara (Lnngari) stáje Zeas Staré Hradiště. Svěřenec trenérky Vocáskové si při své překážkové premiéře počínal suverénně a o deset délek za sebou zanechal Emerald Fury (Kheleyf). Ve vůbec posledním dostihu letošní pardubické sezóny, Ceně podporované tiskárnou v  ráji, crosscountry na 3300 metrů, byl Josef Bartoš v sedle svěřence Grega Wroblewskiho Stay Stronga (Monsun). S reprezentantem stáje Nýznerov  zvítězil o dvě délky před Tellurem.

První překážkový start ve vítězství dokázala také proměnit tříletá svěřenkyně trenérky Kvapilové Marmelada (Duke of Marmalade). V Ceně podporované společností Ticketportal na 3200 metrů ji Marcel Novák dovedl k pětidélkovému vítězství nad překážkově zkušenějším C´est Son Histoire (Soave). Cenu mladých jezdců na 3400 metrů ovládla sehraná dvojice Woody (Tiger Cafe) - Petr Tůma, kteří na pradubické dráze v podobném dostihu zvítězili již v červnu. Tentokrát musel svěřenec Jiřího Uhla Woody bojovat o vítězství s Četařem (Rosensturm). Ten nosil o dva a půl kilogramu méně, ale Woody nakonec o třičtvrtě délky zvítězil. (mze)