Loňská sezóna nebyla na počet vítězství pro tréninkové středisko Osvinov v Krušných Horách tolik úspěšná jako ty předchozí, ale stáj procházela generační obměnou a někteří koně se potýkali se zdravotními problémy. Jedinou vítězkou se stala talentovaná krosařka odchovaná na zdejších pastvinách Amfora. Svěřenci Ing. Pavlíny Baštové ale získali více pěkných umístění a byli k vidění i ve větších dostizích. Dalmacio se umístil v Memoriálu Evy Palyzové a Úvodní cross country Koroka. Zkušenosti v jedničkové společnosti získali Amfora a Avec Charme, který se zúčastnil poslední kvalifikace. Pro letošní rok jsou v koňské sestavě tři zajímaví nováčci a také personální obsazení stáje má posilu. Stala se jí Ilona Hronová, která do Osvinova přesídlila nejen s dostihovým Mystic Golferem, ale i s chovnou klisnou Siran, která se již stala důstojnou matkou hřebečka po plemeníkovi Zazou.
Tréninkové středisko: Osvinov |
Zatímco loni zástupce nejmladšího ročníku ve středisku na Osvinově chyběl, letos ho představuje před polovinou dubna narozená hnědka Cinderella (Next Desert – Cape Monday), která je mj. polosestrou vítěze Listed v Itálii a druhého z Velké slušovické steeplechase Catch Lifea (Rainbows For Life). „Cinderella představuje náš chov a jsem na ni moc zvědavá," svěřuje trenérka Ing. Baštová. “Podle toho jak pracuje, tak by mohla být ranější než naši dosavadní odchovanci. V tuhle chvíli se jeví tak, že by mohla už letos zahájit dostihovou kariéru. Zatím by měla startovat pod našimi dostihovými barvami, tedy DC Osvinov-Baštová, ale uvidíme, jestli se to ještě nezmění.“
Tříletí v Osvinově letos nejsou a dva čtyřletci znamenají čtvrtý ročník hříbat odchovaných manželi Baštovými. Sonodia si loni vyzkoušela dostihovou atmosféru jedním startem na rovině v Karlových Varech, zatímco Terzian (Moonjaz - Tourelle) zůstal nestartovavší. „Sonodia bude pokračovat v kariéře již na překážkách. U Terziana si v tomto směru nejsem jistá. Má totiž 180 centimetrů v kohoutku a je šikovný, ale spíš by se asi hodil na military.“
Dvouletá polosestra Catch Lifea Cinderella
Nováčky ve středisku trenérky jsou dva čtyřletí koně polského chovu – Baltic Dancer (Boreas Rush – Balaleo) a Double Rush (Boreas Rush - Duena). „Pocházejí z hřebčína v Polsku u moře. Jedná se o snahu odchovat klasického anglického překážkového koně. Jsou to oba velcí koně a dosud nestartovali. Proto připadá v úvahu i možnost jejich prvních startů na rovině, anebo v bumperu, pokud budou vypsány. Ale budoucnost obou koní z Polska je samozřejmě překážková.“
Sestra Amfory, šestiletá Akuhata se zatím objevila v dostihu v akci jen jednou a to předloni. Trenérka Baštová na konto Scaterovy dcery říká: „Je v tréninku, ale její starty jsou otevřenou záležitostí. Akuhata je šikovná, ale bohužel ji provázely zdravotní problémy.“ Již zmíněná Amfora stáje Moravol-Irel loni vstoupila do sezóny vítězstvím a na pardubické dráze pokračovala úspěšně v první polovině sezóny i dvěma druhými místy. Jen start v Poplerově memoriálu, který skončil šestým místem, nevyšel podle představ realizačního týmu. „Na tomhle výsledku se bohužel podepsalo krvácení. Pořešili jsme to a doufejme, že bude Amfora v pořádku. Měl by ji čekat opět pardubický program.“ Doplňme, že Amfora je také vzpomínkou na začátky chovu plnokrevníka manželů Baštových, pochází totiž z prvního ročníku jejich odchovanců.
Pohled na tréninkovou dráhu se skoky
Po roční přestávce se také bude vracet do dostihů sedmiletá Armitage Stáje Mikulčák, které se v minulosti dařilo v Pardubicích. „Pracujeme s ní, ale je to vše otázka zdravotního stavu. Armitage prodělala operační zákrok a bude tedy začínat dostihově nanovo.“ Zástupce stáje AF Turf Avec Charme loni prošel platně čtvrtou kvalifikací a měl by i letos pokračovat na pardubickém závodišti. „Je v něm potenciál a věřím, že u něho bude letos převažovat ochota k výkonu, než dny, kdy se mu závodit nechtělo. Taky doufám, že bude moci být v jeho sedle Honza Kratochvíl, který mu jezdecky sedí.“
Nejstarším svěřencem Ing. Pavlíny Baštové je Dalmacio, který loni podal nejlepší výsledek třetím místem v Memoriálu Evy Palyzové. Už ale nebude reprezentovat stáj JUDr. Červenky, nýbrž Statek Stráž-Vraná. „Můj tatínek si ho koupil. Dalmacio pracuje a je v pořádku. Hodně ale záleží na jeho zdravotním stavu, přece jen už je to pán v letech…“ Za domácí stáj startuje sedmiletý Justin, který měl loni jednu účast v dostihu. „Loni na podzim se vracel do dostihů po přestávce a v Pardubicích ukázal, že by mu to mohlo na zdejším závodišti jít, takže ho sem budeme chtít také směřovat.“
Objemová příprava svěřenců Ing. Pavlíny Baštové probíhala na sněhu
I pětiletý Scare Crow bude cestovat do mekky tuzemských překážkových dostihů. „Loni již absolvoval v Pardubicích crosscountry. Bylo to zatím spíše o získávání zkušeností. Doufám, že už Scare Crow dozrál.“ Před dvěma roky se velmi dařilo na mostecké dráze Simon Setovi stáje Korunní-Baštová. Loni ale na hipodromu v Mostě od léta překážkové dostihy nebyly a v Pardubicích se Simon Set neumístil. „Pro letošek by v Mostě zase překážkové dostihy být měly a tak ho chceme opět vozit sem. Tady mu to mnohem více sedí než v Pardubicích.“
K početné skupině koní, které bude trenérka Baštová směřovat do Pardubic, náleží i Te Aroha, která se loni seznamovala s krosovými dostihy. „Mimojiné startovala v dostihu třetí kategorie pro klisny. Ukázala, že krosová dráha a překážky jí nečiní problémy, jen potřebuje získat zkušenosti. Také jsme s ní měli na začátku sezóny jezdecký problém. Byl nedostatek jezdců, takže jsme některé dostihy museli vynechat.“
Návrat z tréninku do střediska
Nedílnou součástí zdejšího areálu je již sedm let chov plnokrevníka. Potěšitelnou zprávou je, že letos zde očekávají narození dvou hříbat. Divoká Lilie čeká potomka po Age of Japeovi, stejně tak i Cape Monday. "Máme tu již jeho jednoho potomka po Age of Japeovi, třičtrtěročního Darebu. Chodí do výběhu s velkým Japem, tedy New Japem, kterého tu máme na důchod.“ Manžel trenérky, Miroslav Bašta, neustává v každoročním zvelebování dostihového a chovného střediska. „Loni jsme dobudovali novou dráhu a skoky. A chystáme se přistavět další stáj. I když dostihových koní teď máme trochu méně, tak řada z nich u nás zůstala na důchod a slouží pro rekreační ježdění.“
S možnostmi přípravy koní v zimních měsících je trenérka Baštová spokojená. „Letošní zima byla dlouhá a měli jsme hodně sněhu. Dní, kdy byly opravdu veliké mrazy, tedy minus patnáct stupňů a více, nebylo mnoho a tak jsme měli jen pár dní, kdy jsme s koňmi nešli trénovat. Takže jsme kvalitně napracovali objemy, hodně jsme klusali. A pak sníh hodně odtál bez velkého ledu, takže teď už cváláme. Druhá etapa zimní přípravy tak probíhá podle plánu a myslím, že naši koně budou mít dobře napracováno.“
Malebné prostředí Krušných Hor a výroba vlastního sena
Co se týče letošní sezóny, tak trenérka Baštová nemá od koní nějaká veliká očekávání a přeje si především jejich zdraví. „A jsem také moc zvědavá na naši dvouletou klisnu a nové koně z Polska, jak se ukážou na dráze.“ Pavlína Baštová se už řadu let může spolehnout na spolehlivý pracovní kolektiv, který je nezbytný pro kvalitní provoz dostihového střediska. Ten se v loňském roce rozrostl o novou posilu, nejmladšího syna Jakuba. „Kuba je velmi pracovitý, někdy mírně vzpurný, ale zvířata obecně má hodně rád, což je hlavní. Jsem ráda, že alespoň jeden z našich potomků má k mému povolání blízko." Velkou pomoc má trenérka i od svého manžela Ing. Miroslava Bašty a otce Ing. Josefa Vraného. „Manželovi bych moc chtěla poděkovat za velkou podporu a trpělivost, zvlášťě v současných ekonomicky nelehkých podmínkách. A tatínek mi také stále moc pomáhá, je manažerem při hlášení koní do dostihů a obsazování jezdců,“ uzavírá předsezónní povídání nejen o koních ve stáji trenérka Ing. Pavlína Baštová.
Michaela Zemanová
Fotografie: archiv tréninkového střediska Osvinov