cena turfu 17Tříletý tmavý hnědák stáje AGA-Vlachovice GEORGE BOOLE (Art Connoisseur), vedený skvěle jezdícím a 5x vítězným ž. Zdenko Šmídou, se po boji s domácím Oriental Sky (Tiger Hill) prosadil v obnovené Ceně turfu (I.k., 3+, 2400 m, 7.000 €), která se po sedmi letech znovu vrátila do slovenského dostihového kalendáře.

Ač se na start dostihu postavilo jen 5 koní, kvalita startovní listině vytrvalecké zkoušky rozhodně nechyběla. Vedle vítěze Slovenské Velké jarní a třetího z Českého derby George Boola budili respekt i vítěz Zlatého poháru Oriental Sky či druhý ze Slovenského derby Gaston (Youmzain). Po startu se ujal vedení Fantastic Lacy, stájový kolega Oriental Sky, pro kterého plnil roli vodiče. Vlažné tempo se zhruba 600 metrů před cílem zrychlilo a v oblouku nastoupil dosud druhý George Boole. Po bariéře jdoucí Oriental Sky sice v cílové rovince chvilku vypadal na vítěze, ale středem pole jdoucí George Boole, zvnějšku stíhaný Gastonem, měl nakonec nejvíce sil a po tuhém boji o hlavu před Oriental Sky zvítězil. Druhý Gaston ztrácel pouhý nos, za trojicí už byla 3 1/2 délková mezera. Vítěze, zakoupeného prostřednictvím Berta Kerra na letošní Tattersalls February Sale za 60.000 gns, trénuje František Holčák.

George Boole je synem plemeníka Art Connoisseur (Lucky Story), sprintera, který ve dvou letech vyhrál Coventry Stakes (Gr.2, 1200 m) a doběhl druhý v Phoenix Stakes (Gr.1, 1200 m) a ve třech letech korunoval svou kariéru vítězstvím v Golden Jubilee Stakes (Gr.1, 1200 m). Od roku 2010 působil v chovu irského národního hřebčína, v prosinci 2014 byl na dražbě v Newmarketu prodán za 40.000 gns.
Matka Valbonne (Refuse to Bend) vyhrála jednou jako dvouletá na distanci 1400 metrů a George Boone je jedním ze dvou jejích startujících potomků, kterým se oběma podařilo zvítězit. Jeho polosestra Tanneron po rychlém Elnadim vyhrála jako tříletá handicap na 1500 metrů. Bába Beguigne (Green Dancer) dala 7 vítězů včetně 3 blacktype umístěných koní (včetně druhého z Gr.1 Phoenix Stakes Big Time), její matka La Papagena (Habitat), ač nestartovavší, dala v chovu 3 blacktype vítěze včetně evropského šampióna dvouletých i tříletých Grand Lodge (Chief's Crown).

Z rámcových dostihů vyberme především úvodní Cenu Nikodéma (IV.k., 2, 1200 m, 2.000 €) pro dvouleté debutanty, ve kterém se na úkor Overdosova syna Cirfandli (z Chiaraluna po Bully Pulpit) prosadila odchovankyně Ing. Miroslava Ševčíka MAKOVÁ PANENKA (Stormy Jail), dcera již uhynulé vítězky Oaks Mary Lou (Beccari). V sedle klisny, reprezentující stáj svého chovatele a připravované na Slovensku Jaroslavem Línkem, byl taktéž ž. Zdenko Šmída.

Trojnásobný klasický vítěz z roku 2014 a tehdejší slovenský Kůň roku KILWORD (Thousand Words) se letos, po dvou a půl roční pauze znovu objevil na dráze a po čtyřech startech dnes v Handicapu Master Copyho (II.k., 1400 m, 3+, 3.600 €) získal první vítězství po návratu na dostihový trávník. Poprvé od roku 2014 dnes vyhrála i taktéž v klasickém dostihu úspěšná, v ČR narozená FIORHEAD (Mujahid) stáje Vimar Dvorníky, která o hlavu před King of Marmalade (Duke of Marmalade) vyhrála Hendikep Rezona (III.k., 3+, 1800 m, 2.600 €). (miv)