cena trojrocnych kobyl 2017Dva trialy na úvodní slovenské klasiky tvořily páteř dnešního mítinku v Bratislavě. V obou se 1-2 prosadili zástupci českých stájí, oba vítězové do Bratislavy přicestovali z Velkých Karlovic, oba jsou navíc českými odchovanci, jejichž matky byly připuštěné v zahraničí.

Jako první se odběhla Cena trojročných kobýl (I.k., 3kl., 1700 m, 7.000 €, záznam), ve které se taktovky chopila domácí Astorka (Arakan), na protější rovince cválala s dvoudélkovým náskokem a zavedla pole do cílové rovinky. Tam se dlouho držela v čele, ale na posledních metrech přes ní přešla nejprve středem jdoucí Celeste (Ryan), obě však záhy překonala zvenčí jdoucí DAJUKA (Jukebox Jury), která do cílové rovinky točila jako poslední. Odchovankyně K-K Metal a.s. Ing Kochana, v jehož barvách získala své první vítězství, je produktem spojení dvojnásobné trojkové vítězky na rovinách a jednoho krosu v Pardubicích, též čtvrté v Ceně zimní královny a Memoriálu Rudolfa Deyla Dánské Princezny (House Rules - Delinka, Mill Pond) s vítězem Irish St Leger (Gr.1) Jukebox Jury (Montjeu), působícím v Německu. O 3/4 délky druhá skončila napajedelská odchovankyně Celeste (Ryan), na Astorku zbylo třetí místo. V sedle vítězky, připravované Radkem Holčákem, byl ž. Róbert Šara.

Start Cenu trojročných žrebcov (I.k., 3 hř., 1700 m, 7.000 €, záznam) se opozdil kvůli nekonečně dlouhému zavádění koní do boxů, před kterými nakonec zůstali stát Killwort a Oroblanco. Po startu se ujal vedení úřadující loňský slovenský šampión dvouletých hřebců Irwin Forge (Fuisse) s ž. Laubem, přes kterého na protější rovince přešel tréninkový kolega King's Shilling (Bellamy Road), který také zavedl pole do cílové rovinky. Tak znovu zapnul Irwin Force, jemuž se cestu k vítěznému sezónnímu debutu snažil zmařit dvojkový vítěz z úvodní bratislavské neděle Connor (Silver Front), v jehož sedle zaskočila za indisponovaného Martina Srnce zaskočila Ingrid Janáčková, ale svěřenec Františka Holčáka IRWIN FORGE po tuhém boji o krk vítězství uhájil. King's Shilling skončil třetí, čtvrtá příčka patřila Unique Pilotovi (Kyllachy). Druhý jedničkový vítěz dne v péči Františka Holčáka je též produktem owner-breedera stáje Utrin (společnosti Manažerská akademie jakosti) a i on je úspěšným propagátorem připuštění v zahraničí, kam jeho matka, v jedničkách umístěná Irish Queen (Secret 'n Classy) vycestovala za plemeníkem Fuisse (Green Tune), vítězem mílové Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1) a druhým ve francouzském derby.

Úspěšný den českých stájí i českého chovu podtrhlo i jisté vítězství čtyřletého SIRIUSE (Stormy Jail - Salérie, Bully Pulpit) z chovu trenéra Zdeňka Seménky, který se Zdenko Šmidou v sedle vyhrál pro stáj Euroframe-Váňová dvojkovou Cenu Bratislavských novín (II.k., 4+, 1400 m, 3.600 €, záznam). (miv)