Níže podepsaní pořadatelé se připojují k návrhu pana Ferdinanda Minaříka st., který řeší, dle našeho názoru velice koncepčně, neutěšený stav nevhodného používání bičíku v České republice. Nevhodné použití bičíku tak, jak jsme dnes v dostizích v České republice svědky, je předmětem kritiky řady diváků, sponzorů i majitelů koní.

Současná praxe v českém dostihovém provozu naprosto neodpovídá obvyklé praxi ve vyspělých dostihových státech. Je pro nás s podivem, že na situaci JC ČR adekvátně nereaguje a na již dříve zaslaný materiál ani nereagoval.

Návrh sankcí a úprav Dostihového řádu k používání bičíku.

Po prostudování zahraničních materiálů, které mi byly poskytnuty – výňatky z dostihových řádů Německa, Francie a Británie, jsem se přesvědčil, že většinu sankcí za nadměrné a nevhodné používání bičíku náš dostihový řád obsahuje. Problém je v tom, že komisaři toto nevyužívají, dalo by se říct, že možnosti dané dostihovým řádem ignorují.

Doporučuji v našem dostihovém řádu udělat tyto změny:
snížit počet povolených úderů v dostizích pro dvouleté a nestartovavší 3leté koně na 4, v ostatních dostizích ponechat povolený počet úderů tj. 7. Počet úderů se počítá během celého dostihu, bičík se nesmí používat při vstupu do boxů

Nevhodným použitím bičíku se rozumí:

a) překročení počtu úderů
b) ruka s bičíkem jde nad úroveň ramene jezdce
c) rychlá posloupnost úderů, které jdou proti rytmu koně
d) příliš silné údery
e) neposkytnutí času na reakci
f) bití koně, který již nereaguje
g) bití koně, který již nemá šanci dosáhnout na dotované umístění
h) bití koně, který je již jasným vítězem
i) za nerespektování každého z těchto bodů, by měla být udělena sankce ve výši startovného a to i v případě, že nebyl překročen počet povolených úderů (bod a)
j) při prvním překročení počtu povolených úderů – sankce 1000 Kč + odnětí licence na jeden dostihový den, při dalších přestupcích (počet povolených úderů) se sankce navyšuje – 2000 Kč + dva dny, 3000 Kč + 3dny atd. Dále je třeba ještě uvážit sankce za zneužití bičíku pro jezdce amatéry a žáky.

1. Velikost a váha bičíku je velmi důležitá, kontrola by měla probíhat v rámci vážení jezdce po dostihu. Hmotnost bičíku nesmí přesáhnout 160 gr, délka 70cm, min. průměr hole 1cm, délka plácačky 31cm - bez vyztužení a přidaného materiálu, šířka plácačky 2,5 – 3cm. Bičík musí být homologovaný, s antišokovou plácačkou – výroba Francie, Anglie, Irsko s číselným označením.
2. Zrušit sankci odnětí biče (vyspělé dostihové státy tuto sankci neznají)
3. Na internetu by měl být k dispozici seznam udělených sankcí jednotlivým jezdcům – s upřednostněním sankcí za nadměrné a nevhodné používání bičíku.
4. K usnadnění práce komisařů by měly sloužit kvalitní videozáznamy dostihů, alespoň na závodištích typu A by neměla chybět čelní kamera, minimálně by závodiště kategorie A mělo disponovat alespoň tříkamerovým systémem. Domníváme se, že investici a náklady na provoz čelní kamery by měl hradit JCČR. Dále je nutné, aby komisaři sledovali celý průběh dostihu dalekohledem a předem byli domluveni na tom, kdo bude sledovat kterého jezdce v cílové rovině.

10. února 2016

Závodiště:
Velká Chuchle, Pardubice, Most, Lysá nad Labem, Slušovice, Světlá Hora, Benešov  









    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net