AgadirV neděli druhého ledna se uzavřela další letitá kapitola českého respektive československého turfu. Ve věku téměř 30 lety, pokud pomineme automatickou změnu věku s nástupem nového kalendářního roku, byla ve stáji Miloslava Okleštěka uspána tmavá hnědka Táňa. Sedmého dubna 1992 v chovu Petra Kowalczuka narozená klisna byla posledním potomkem jedné z hvězd československého turfu přelomu 70. a 80. let minulého století Agadira (Mehari).

NasrullahV jedné české pohádce se zpívá, že "statistika nuda je". Dovolím si tvrdit, že o té, kterou Vám dnes nabídneme, nic takového neplatí. A přitom je to jen jedna tabulka. Ovšem za jmény a čísly, která jsou v ní uvedení, se skrývá nespočet příběhu, trendů, přesouvání zájmů a moci, i touhy po úspěchu. A co víc, je poměrně unikátním pohledem na poválečný vývoj chovu plnokrevníka. Jen v ní umět číst.

chov oldV letošním roce bylo v Česku zapuštěno 212 plnokrevných klisen, z toho 31 klisen zahraničních majitelů, a dalších 13 českých majitelů bylo připuštěno v zahraničí. Početně se tak vracíme zhruba o 50 let zpátky. Jak tehdy vypadala připouštěcí sezóna vám přiblíží článek, který jsme našli v našem archivu.

Equipoise2Jeho jméno už dnes většině turfmanů nic neříká, ale pokud se podíváme do rodokmenů posledních 4 vítězů americké trojkoruny - Seattle Slew, Affirmeda, American Pharoah i Justify - každému z nich v žilách koluje alespoň pár kapek jeho krve. Jmenoval se Equipoise (Pennant) a tuto středu je tomu přesně na den 83 let, co 4. srpna 1938, necelý měsíc před zahájením druhé světové války, na Whitney Farm uhynul.

RubinDvojnásobný účastník Velké pardubické a dnes devatenáctiletý hnědák Rubín, s nímž se trenérce a jezdkyni Martině Růžičkové podařilo splnit si sen a dokončit Velkou pardubickou, se do Pardubic vrátil. S Vanessou Růžičkovou startovali v závodech Pardubické všestrannosti a vedli si výborně! Ve své soutěži Hobby ZK – Ceně Equistrians vybojovali třetí místo.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net