SK VJC 21Mimořádně nabitý jak velkými skvěle obsazenými dostihy tak výbornými výkony byl třetí letošní slovenský mítink, který se dnes uskutečnil v Bratislavě. Jeho vrcholem byla dvojice klasických dostihů a v obou se prosadili koně českých stájí, jimž se teprve po třetí v historii podařilo získat tento cenný double. Překvapením byla porážka loni neporazitelného Opasana díky taktické jízdě žokeje Šafáře v sedle outsidera Killworta a oku lahodily i výkony žokeje Janáčka, který vyhrál čtyři dostihy.


Ani jeden klasický dostih nepřinesl velké překvapení - v obou se prosadili favorité. Do 29. Jarnej ceny kobýl Meridian (L, 3 kl., 1700 m, 20.000 €) odskakovala jako favoritka Lukova svěřenkyně SYRENKA (Literato), která ukázala třídu při vítězství ve Francii. Navzdory premiérovému startu na trávě i tentokrát byla francouzská forma rozhodující, hnědka stáje Westminster Race Horses, cválající pod Václavem Janáčkem blízko čela na druhé-třetí pozici, převzala 300 metrů před cílem vedení a velmi lehce zvítězila. Čtyři délky zpět skončila druhá domácí Emirate's Flight (Sidestep) před Thamnou (Star Poker). Na čtvrtém místě skončila další z českých zástupkyň Orleans Lady (Harzand) a pátá domácí Immortality (Dr Guru), která většinu dostihu diktovala tempo.
Pro bošovického lodivoda to byl již třetí úspěch v první slovenské klasice po vítězství Ley Percy (Sir Percy) v roce 2013 a Wild Love (Planteur) v roce 2018.

gratulace westmister

Syrenka, kterou Tomáš Janda zakoupil na dražbě ročků společnosti Osarus za 16.000 €, je dcerou u nás díky Literalii známého plemeníka Literato (Kendor), vítěze Champion Stakes (Gr.1) a druhého z Prix du Jockey Club (Gr.1). Chovné výsledky ve Francii působícího hřebce ale nejsou nijak oslnivé, od roku 2009, kdy začal působit na Haras de la Reboursiere, dal zatím jen 6 blacktype vítězů a letos za jeho služby žádá aktuální držitel Haras de Tierce jen 2.000 €. Matka Sakkara Star (Mozart) vyhrála ve dvou letech v Irsku a Syrenka je jejím pátým vítězem. Zdaleka nejlépe si z nich vedl Itsinthepost (American Post), vítěz osmi Gr.2 dostihů v USA, kde vydělal 1,38 miliónu dolarů. Po skvělém výkonu z Ceny trojročných koní nemohl být favoritem 29. Veľkej jarnej ceny spoločnosti K-K Metal (L, 3 hř+kl., 1700 m, 20.000 €) nikdo jiný než PETARDA (Free Eagle), kterého Pavel Tůma opět nasedlal Janu Vernerovi. V Itálii nadějně debutujícímu a následně v Bratislavě triumfujícímu hřebci se postavilo 11 soupeřů, žádný však na reprezentanta žlutomodrých barev Jiřího Charváta neudělal větší dojem. Po startu se usadil za vedoucí domácí dvojicí Archeus (Slickly) a Adriano (Elvstroem), která si před zbytkem pole vytvořila náskok tří-čtyř délek, na začátku cílové roviny nastoupil, záhy převzal vedení a nikým neohrožován lehce o 4 délky získal první klasický triumf. Do Česka putuje i druhé místo, které silným finišem zvenčí vybojovala jediná klisna v poli Besiberri (Twilight Son) s Václavem Janáčkem, tréninková partnerka vítězky předešlého klasického dostihu Syrenky. Hnědka stáje Leram odsunula v posledních metrech na třetí místo domácího Adriana, čtvrtý přišel před startem trochu zlobící Aidensfield (Guiliani) Lokotransu.Petarda
, kterého pro stáj Jiřího Charváta zakoupil na předloňské dražbě ročků v Irsku Bert Kerr za 28.000 €, je synem vítěze Prince of Wales's Stakes (Gr.1) a plemeníka v Irish National Stud Free Eagle (High Chaparral). Matka Peppard (Dansili) se jednou umístila a Petarda je jejím druhým potomkem. Bába Aurum Lily (Woodman), dcera vynikající Jolyphy (Lyphard), sestry legendárního Dancing Brave, je matkou kanadského Gr.1 vítěze Redwooda (High Chaparral).


gratulace tuma

Opasan poražen, v handicapu rozhodovaly nízké váhy

Obrovským překvapením skončil první jedničkový dostih dne Veľká májová cena (I.k., 4+, 2400 m, 7.000 €, záznam), ve které se Killwort (Elusive Pimpernel) a Carlo Biraghi (Galileo) odhodlali k velkému trháku, vystřídali se ve vedení a nasbírali náskok až 15 délek a ač Carlo Biraghi odvážné taktice podlehl, Jaromírem Šafářem vedený největší outsider KILLWORT nakonec o pouhý nos dokázal zvítězit před mocně útočícím desetinovým favoritem Opasanem (French Navy). Úřadujícímu slovenskému Koni roku a vítězi loňského Českého derby uštědřil první porážku od října 2019 díky skvělému odhadu tempa žokeje Šafáře, byť ten si skvělý výkon málem sám zkazil neustálým ohlížením po soupeřích v cílové rovině. Třetí skončil poprvé od vítězství ve Velké červnové ceně startující Markoni LP (Glavalcour).   

V handicapové Jarnej míli spoločnosti K-K Metal (hdcp I.k., 4+, 1600 m, 6.000 €, záznam) rozhodovala váha, která k prvnímu jedničkovému vítězství pomohla pouhými 54 kilogramy zatíženému svěřenci dnes dvakrát úspěšného Jozefa Chodúra GREY TOUCH (Poet's Voice) se Zdenko Šmidou z domácí stáje MPL Racing před dosud nezvítězivší Pray for Paris (Next Desert), která nesla ještě o 2 kilogramy méně. Silným závěrem zvenčí získal třetí peníze nejlepší z českých zástupců Sagar (Excelebration), který na posledních metrech odsunul nejvýše zatíženého Ideal Approache (Bushranger) na čtvrté místo. 

Z rámcových dostihů zmiňme úvodní proutěnky Cena Senzusa (4+, 3600 m, 2.300 €) a jednoznačné vítězství SAN MARINA (Rajsaman) trenéra Wroblewského ze stáje Wieslawa Jakuba Kartuse s Pavlem Složilem v sedle a skvělý koncert Václava Janáčka, který v sedlech domácích koní trenéra Štangela vyhrál první tři rovinové dostihy, k nimž následně přidal čtvrtý triumf v sedle Syrenky. 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net