slovenske derby 2019Derby obou zemí bývalé federace se letos stalo záležitostí rodiny Holčáků. Poté, co v Českém derby triumfoval Radek Holčák s Pacific Hillem (Nathaniel), dnes v Bratislavě uspěl ve slovenské verzi jeho otec František, který ke svému triumfu před 10 lety s Age of Japem a před 20 lety s Ray of Lightem přidal další úspěch s ARCTURUSEM (Fast Company) stáje Meridian manželů Poledníkových. Úspěch českých stájí doplnil druhý v cíli Kristiano (Moonjaz).


Favoritem slovenské modré stuhy byl druhý z Českého derby Angkor Wat (Nathaniel), druhou šancí měl být domácí Ryony (Zoffany), vítěz Starohájského kritéria, dostih samotný však papírové předpoklady nenaplnil. Po startu se dostal do čela Kristiano (Moonjaz), jehož žokej Jan Verner se snažil přenechat vedení někomu jinému a výsledkem byl velmi pomalý úvod dostihu. Nakonec mu černý Petr zůstal, za ním na bariéru usadil David Liška Angkor Wata, třetí cválal Military Respect (Wootoon Bassett), kterého záhy vystřídal Ryony, Arcturuse držel Zdenko Šmida v poklidu ve středu pole. Na protější rovině se dostih zrychlil a v oblouku před cílovou rovinou se pokusil o nástup Kristiano, zatímco Angkor Wat, který šel těsně za ním, měl už problém na soupeřův nástup adekvátně reagovat a už na začátku cílové roviny se jeho šance na triumf rozplynuly. Naopak Kristiano se držel výborně, odrazil útok Ryonyho, v závěru však zvenčí nastoupil se silným finišem ARCTURUS a po tuhém boji o hlavu zvítězil. Ryony na třetím místě už ztrácel 3 1/2 délky, čtvrtým místem potvrdil jarní výkon, na který už později nenavázal, druhý český odchovanec mezi prvními čtyřmi v cíli Bolthorn (Mikhail Glinka).  Angkor Wat doběhl sedmý, Bell Elysees desátý, Military Respect jedenáctý.

Vítězný Arcturus, který vyběhl čas 2:33,25, byl jako roček zakoupen Josephem O'Brienem za 50.000 gns, pro stáj Meridian jej vybral František Holčák privátně po skončení dvouleté kariéry. Hřebec je synem úspěšného dvouletka, vítěze Acomb Stakes (Gr.3, 1400 m) Fast Company (Danehill Dancer), který finišoval na druhém místě v nejvýznamnější ostrovní zkoušce pro dvouleté Dewhurst Stakes (Gr.1, 1400 m). Ve třech letech ani později neběhal. V irském chovu působí od roku 2011, poslední tři sezóny na Kildangan Stud, který cenu za jeho služby před letošní sezónou zvýšil na 12.000 € v reakci na loňský triumf jeho dcery Jet Setting v Irish 1000 Guineas (Gr.1, 1600 m). Dalšího Gr.1 vítěze má v Chile, kam pravidelně pendluje a kde jeho syn vyhrál už 5 Gr.1 dostihů na distancích od 1600 do 2400 metrů. V Evropě ale drtivá většina jeho blacktype potomků nestojí více jak míli, častěji ještě kratší tratě, vyjímkou je vítězka Gillies Fillies Stakes (L) na 2100 metrů Company Asset.
Matka Mawu, dcera sprintera Pivotala, absolvovala jediný dostih (na 1800 m) v němž doběhla mezi poraženými a Arcturus je jejím prvním potomkem. Bába Fortuna Isles (Seeking The Gold) vyhrála ve Francii jeden mílový dostih.     
 Vedle Slovenského derby dnes Bratislava hostila další 4 jedničková klání a první významný slovenský test pro dvouleté Cenu Muscatite. Ani v nich nezůstaly české stáje pozadu a od Dunaje vezou domů další 3 jedničková vítězství.

Cena Muscatite (II.k., 2, 1200 m, 4.000 €) se ale stala maďarskou záležitostí, když o vítězství bojovaly VAIN HOPE (Gutaifan) a Centa (Reliable Man), z nichž si lépe vedla favorizovaná Vain Hope, která navzdory malému zaváhání na startu potvrdila formu z bratislavského debutu před dvěma týdny a lehce o 1 3/4 délky proměnila i svůj druhý start ve vítězství. Z dvojice českých zástupců si vedla lépe Renata (Poet's Voice) trenéra Demeleho, která obsadila čtvrtou příčku, délku před Albatrosem (Ruler of The World) Heleny Vocáskové.Silné zastoupení měly české stáje ve sprinterské Ceně Mysa (I.k., 3+, 1000 m, 7.000 €), v níž  loňský triumf obhajoval Mr Right (Echo of Light), kterého František Holčák nasedlal Zdeno Šmidovi, a na startu se objevila i vítězka z roku 2016 Efily (Slickly) s Radkem Koplíkem v sedle. V dostihu šlapala na tempo druhá z Ceny Ministerstva podohospodarstva (Gd3) Miss Trout (Areion), která zavedla pole do cílové roviny. Tam přišel s nástupem MR RIGHT a po boji o 3/4 délky zvítězil, Miss Trout o hlavu uhájila druhé místo před po bariéře útočící Efily. Čtvrté peníze veze další z českých zástupců Prince Orpen (Orpen), Berouyine ztratila všechny šance hned v úvodu, když se v okamžiku startu vzepjala v boxech a do dostihu vyrazila s několikadélkovou ztrátou.Sedmiletý valach Mr Right, loňský šampión sprinterů na Slovensku, pro něhož byl dnešní triumf již 12. úspěchem v kariéře, je synem vítěze Prix Daniel Wildenstein (Gr.2), který dal jediného blacktype vítěze, jímž však je vítěz Sydney Cupu (Gr.1) Polarisation. Matka Danetime Lily (Danetime) vyhrála 5 dostihů, Mr Right je jejím jediným vítězným potomkem.   


Cena mysa 19

K završení jedničkového double byla stáj Dr. Charváta blízko v následujícím Zlatém poháru (I.k., 4+, 2600 m, 10.000 €), ve které Jozef Bojko v sedle Dominiqua (Motivator) nejlépe vytočil poslední oblouk a podél bariéry se z posledního místa posunul podél bariéry k čelu a bojoval o vítězství, které mu však v posledních metrech po tuhém boji o krátkou hlavu sebral domácí GASTON (Youmzain). Reprezentant stáje MPL Racing, který po minulém startu přešel od trenéra Hanáčka k Mariánu Štangelovi a v jehož sedle se radoval Michal Abík, získal první vítězství od triumfu v Ceně Shamal Sally v dubnu 2017. Třetí skončil ve vyrovnaném závěru Sapienti (Egerton), 1 1/4 délky před favorizovaným Darkolvou (Dark Angel), který v cílové rovině neměl dostatek prostoru k finiši.Gaston
je synem dvojnásobného Gr.1 vítěze se ziskem 4,25 miliónu eur Youmzaina (Sinndar), aktuálně stojícího v irském Glenview Stud, kde působí jako National Hunt plemeník, kam se přesunul po 7 sezónách ve francouzském Haras du Quesnay. Hřebec, který je otcem prvního potomka druhého z Českého derby Krasavy ročního Krasomila, je otcem 6 blacktype vítězů včetně vítězky Beverly D Stakes (Gr.1) Sea Calisi, ale také vítěze Juvenile Hurdle (Gd2) Saglawy. Jeho matka Golden Section (Royal Academy) neběhala, Gaston je jejím druhým potomkem, vedle něj zvítězil i o rok mladší valach Golden Power (Power).Ani bába Louis d'Or (Mr Prospector) něbehala, v chovu však dala vítěze Arcadia Handicapu (Gr.2) Diplomatic Bag a listed umístěného Royal Stamp.

N19 sapienti

Druhý český triumf se zrodil v Ceně Pat's Music (I.k., 3+ kl., 2000 m, 10.000 €), kterou s přehledem ovládla favorizovaná pětiletá SAŠA (Makfi) ze stáje Lascar, v jejímž sedle ž. Vendula Korečková hlídala ze třetího místa čelo, v oblouku před cílovou rovinou se posunula na druhé místo, do cílové roviny už vbíhala v čele a na kterém zůstala až do cíle. Půldruhé délky zpět doběhla druhá Song Little Song (Air Chief Marshal), třetí peníze odváží maďarská Rose Fire (Overdose) a čtvrtá skončila tempo udávající Bubi Pata (It's Gino), za kterou pátým místem zklamala největší naděje domácích Mooreen (Calming Influence).Po desáté triumfující svěřenkyně Tomáše Váni Saša, zakoupená jako ročka v Newmarketu za 5.000 gns, je dcerou dcerou mílaře Makfiho (Dubawi), vítěze 2000 Guineas a Prix Jacques le Marois (oba Gr.1). V evropském chovu příliš neuspěl a byl prodán do Japonska. Jako pendler ale dosáhl řady úspěchů na Novém Zélandu, kde se narodil jeho nejúspěšnější potomek, vítězka New Zealand Oaks (Gr.1) a AJC Australian Oaks (Gr.1) na 2400 metrů Bonneval. V Evropě si nejlépe vedl Make Believe, vítěz Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) na 1600 metrů a Prix de la Foret (Gr.1) na 1400 m.
Matka Sharp Relief (Galileo) vyhrála jako tříletá v Anglii dva dostihy na 2200 a 2400 metrů, její první potomek Calvinist (Holy Roman Emperor) vyhrál na rovinách dva dostihy na 2000 a 2800 metrů. Bába Jinskys Gift (Cadeaux Genereux) neběhala, je však polosestrou šampiónky dvouletých klisen v Irsku Danaskaya, matky šampióna Belarda (Lope de Vega).   

cena pats music19

České žně pokračovaly i v Bratislavské míli (I.k., 3+, 1600 m,10.000 €). Dostih měl očekávaný průběh, protože krátce po startu se chopil taktovky pravidelně z čela chodící Ideal Approach (Bushranger), který touto taktikou ovládl poslední dva ročníky dostihu. Pod vedením žokeje Petra Foreta sahal po vítězství i tentokrát, ale nakonec ve finiši podlehl o půl délky stájovému kolegovi RED PERSIANOVI (Haatef), který pod žokejem Jiřím Palíkem v cílové rovině trochu kličkoval, ale v závěru měl nejvíce sil a po triumfu v Memoriálu Jaroslava Maška, které všal získal až od zeleného stolu, si připsal druhý triumf v nejvyšší kategorii. Třetí peníze patřili zvenčí útočícímu George Boole (Art Connoisseur), který na Ideal Approach ztrácel pouhý krk.

Šestiletý valach Red Persian, který jako dvouletek v péči P.J. Prendergasta v Irsku absolvoval 8 startů, z nichž jeden vyhrál a ve třech skončil druhý, je 3x3 prochován na Mr Prospectora, 4x4 na Blushing Grooma a 3x5 na Northern Dancera. Jeho otec Haatef (Danzig) vyhrál Diadem Stakes (Gr.3), od roku 2009, kdy působí v chovu, dal ale jen 4 blacktype vítěze. Matka Wajaha (Haafhd) vyhrála dva dostihy ve dvou a třech letech v Anglii, je však polosestrou vítězky 1000 Guineas Lahan (Unfuwain). 
      Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking