turfgala3V neděli se v Bratislavě uskuteční již 42. ročník mítinku Turf Gala, který od samého počátku patří k perlám dostihového kalendáře střední Evropy. Letošní ročník, na nímž převzala záštitu společnost Loko Trans pana Karla Jalového, majitele stejnojmenné úspěšné stáje, aspiruje na pozici jednoho z nejlépe obsazených ročníků vůbec, minimálně z pohledu účasti českých koní. Ti jsou podle sázkových preferencí společnosti Tipsport favority čtyř z pěti jedničkových klání, pouze ve Velké ceně Slovenska je předčí domácí Opasan (French Navy).

 
O tom, že by i letos mohli čeští koně získat většinu z jedničkových klání, svědčí nejen skvělé obsazení ze strany českých stájí, ale i trendy posledních let. Pokud se podíváme na výsledky posledních deseti ročníků mítinku Turf Gala z let 2010 - 2019 (loni se mítink nekonal), zjistíme, že z 50 jedničkových klání vyhráli koně v českém tréninku 26 dostihů.

Vůbec nejúspěšnějším byl rok 2016, kdy koně v českém tréninku, jmenovitě Florentina (Belenus) ze stáje dr. Nieslanikové, Aldzarb (Duke of Marmalade) Ramzana Kadyrova, Albe Back (Archipenko) ze stáje Meridian, Efily (Slickly) Lokotransu Slovakia CZ a Meandre (Slickly) Saida Shaptukayeva, vyhráli všech pět jedničkových dostihů mítinku. Naopak nejslabší byl rok 2014, kdy čeští koně nevyhráli žádný dostih. A bylo to docela překvapení, protože na mítinku startovali i tři vítězové z předchozího ročníku Hidden Flame (Barathea), All The Evil (Exceed and Excel) a Donn Halling (Halling), kteří však shodně při obhajobách vítězství skončili druzí.

Související článek: Subway Dancer se poprvé ukáže ve střední Evropě a změří síly s Opasanem. Turf Gala letos slibuje mimořádnou podívanou

Jen jedinkrát za posledních deset let se kůň v českém ročníku nedostal v některém z jedničkových klání mítinku Turf Gala na tabuli. Stalo se to v roce 2016, kdy v Ceně Arvy skončila jako nejlepší z českých klisen na šestém místě finišující Tetrarose (Arch).

Ač v dostizích není jisté kromě jejich nejistoty nic, letošní Cena Arvy takřka na sto procent nezopakuje z pohledu úspěchů českých klisen ročník 2016. Do letošního totiž nastoupí hned první čtyři nejlepší klisny z Jarní ceny klisen, jen bookmaker tentokrát očekává, že si Solemeena (Shamalgan) a Devoir Rien (Olympic Glory) tentokrát místa vymění.
Poslední čtyři ročníky Ceny Scottish Rifla vyhráli čeští koně, letos jsou třemi nejšancovějšími účastníky podle Tipsportu opět čeští koně - Zariyannka (First Defence), Ideal Approach (Bushranger) a Sagar (Excelebration). Starohájské kritérium nabídne velmi atraktivní střetnutí vítězů prvních dvou slovenských klasik z českých stájí Petardy (Free Eagle) se Syrenkou (Literato), kteří byli dohlášeni do Slovenského derby.

Poslední dva ročníky Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhrál Beau Massagot (Panis), kterého však stáj Leram prodala do Rakouska a šestiletý valach letos patří k outsiderům. I poslední čtyři ročníky tohoto dostihu získali čeští koně a i letos mají naši reprezentanti velkou šanci na prodloužení vítězné série díky Jir Sunovi (Shamardal), Mr Rightovi (Echo of Light) či Ponntosovi (Power), první, třetí a čtvrté šanci dostihu dle kurzů Tipsportu. 

Nejtěžším oříškem pro české koně bude Opasan (French Navy), horký favorit Velké ceny Slovenska. Poprvé ve střední Evropě startující Subway Dancer (Shamardal) ale svou kůži rozhodně neprodá lacino a podceňovat nelze ani Markoni LP (Glavalcour). (miv) 

Televizní a online přenosy mítinku Turf Gala:
Stream z Turf Gala: www.metoo.sk/dostihy
Přímý přenos na RTVS 2 od 16.10 do 17.15
Záznam v úterý 8.6. na ČT sport v 19.20

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net