lukovy klisnyO den dříve, než v Mostě Jarní cenou klisen odstartuje česká série klasických dostihů, se v Bratislavě odběhnou první dva klasické dostihy slovenské sezóny. Oba vrcholy nabitého sobotního mítinku mají, alespoň podle mínění Tipsportu, české favority. Pokud by se oběma podařilo uspět a nebo by některého z nich zastoupil jiný v Česku trénovaný kůň, bylo by to v historii jarních slovenských klasik dostihů teprve potřetí, co by oba dostihy získali koně českých majitelů.

 
Poprvé se to podařilo před 6 lety, kdy mezi klisnami dominovala svěřenkyně Pavla Tůmy Dumnonia (Silver Frost), matka nedělní favoritky naší JCK Devoir Rien (Olympic Glory) a hřebcům vládl Speed Machine (Naaqoos), připravovaný Zdeno Koplíkem. O tři roky později získali čeští koně double znovu a byl to i double trenérský - jak klisnu Wild Love (Planteur), tak hřebce Beau Massagota (Panis) připravoval Václav Luka mladší.

Ten by měl hrát jednu z hlavních rolí i letos, neboť do Bratislavy na Jarnú cenu kobýl Meridian (L, 3 kl., 1700 m, 20.000 €) přiveze březnovou vítězku z Lyonu Syrenku (Literato), která bude sice poprvé startovat na trávě, ve Francii předvedená forma ji ale pasuje do role jednoznačné favoritky dostihu. Hnědku stáje Westminster Race Horses v dostihu navíc podpoří český i španělský šampión Václav Janáček. 
Syrenka ale nebude jedinou českou šancí v dostihu. Vedle ní v ní startují ještě další tři v Česku trénované klisny, přičemž lehká vítězka životního debutu před dvěma týdny Orleans Lady (Harzand) trenérky Vocáskové je podle Tipsportu druhou nadějí a francouzská vítězka ve dvou letech Got Luck (Belardo), která při středoevropské premiéře v péči Zdeno Koplíka skončila šestá v Memoriálu Rudolfa Deyla, je společně s domácí Thamnou (Star Poker) šancí třetí. V jejich sedlech budou Jaromír Šafář a Radek Koplík.

Kurzy na vítězství v Jarnej cene kobýl. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy jcksk

Ve Veľké jarné ceně spoločnosti K-K Metal (L, 3 hř., 1700 m, 20.000 €) tvoří čeští zástupci dokonce polovinu dvanáctihlavého pole a i zde by podle bookmakera Tipsportu měli hrát prim. Favoritem je vítěz trialu Petarda (Free Eagle), Pavlem Tůmou připravovaný hnědák Jiřího Charváta, který bude mít v sedle opět Jana Vernera. Druhý, 1 1/4 délky zpět, za ním tehdy skončil Aidensfield (Guiliani) trenéra Urbánka, jehož koně ukazují též dobrou formu, a tak vítěz z Dortmundu, kterého pro Lokotrans pojede Jaroslav Línek, je aktuálně druhou šancí. I na dalších dvou místech podle šancí na vítězství jsou čeští zástupci. Letos debutující Arion (Reliable Man) Radka Holčáka a klisna Besiberri (Twilight Son) z lotu Václava Luky, která však má za sebou jen dva starty bez umístění. 

Kurzy na vítězství ve Veľkej jarnej cene
kurzy vjcsk

Vedle klasických zkoušek nabídne sobotní mítink ještě další dvě jedničky a zvláště Veľká májová cena (I.k., 4+, 2400 m, 7.000 €) co do atraktivity není za klasickými dostihy nijak pozadu. O to se největší měrou stará slovenský Kůň roku, loni neporažený vítěz Českého derby Opasan (French Navy), v jehož sedle opět bude Radek Koplík. O skalp slovenského šampióna se pokusí trojice českých koní včetně vítěze Velké červnové ceny Markoni LP (Glavalcour), který však od svého triumfu v derby předzkoušce neběhal, EJC vítězky Welluncy (Egerton) či účastníka irského derby Carlo Biraghi (Galileo). Na atraktivitě přidává startovní poli i účast vítězky maďarského St. Leger Aurora Amica (Adlerflug).

V Jarné míľi spoločnosti K-K Metal (I.k., 4+, 1600 m, 6.000 €) se spolu znovu střetnou první dva z Veľké aprílové ceny Ideal Approach (Bushranger) a Sagar (Excelebration), ale zatímco Ideal Approache znovu povede Martina Havelková, v sedle Sagara, který tentokrát dostane od Ideal Approach výhodu 2 kg (minule měl 1,5), vystřídá Daniela Vyhnálka Martin Hrouda. 

Mítink začíná ve 14.00 hodin a lze jej sledovat na www.metoo.sk/dostihy.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net