skd22Jeden z největších úspěchů domácího chovu za poslední roky se zrodil ve 30. Slovenském derby společnosti MPL vidělo. Jediný středoevropský rodák na startu, odchovanec svého majitele pana Petra Karlíka GASPARINI (Eagle Top) skvělým finišem ukázal, že tuzemský chov má stále co nabídnout a pod vedením zkušeného Jiřího Palíka postavil na hlavu všechny předstartovní prognózy a o půl délky vyhrál. Druhý skončil Darling in Pink (Outstrip), v jehož sedle byla jezdecká hvězda mítinku Václav Janáček, kterému se podařilo vyhrát pět dostihů.


Byla to takřka dokonalá satisfakce. Třetí z jednoho z dvojice jedničkových trialů na České derby Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera se nedostal na startovní listinu naší modré stuhy poté, co jej z ní vytlačila čtveřice v posledním možném termínu dohlášených koní. Místo toho tak Gasparini absolvoval při Derby dnu trojku proti starším koním, kterou i s nejvyšší vahou v poli vyhrál. Poté byl dohlášen do Slovenského derby...

Zopakuje se forma z Prahy?

Na startu nejbohatšího a nejvýznamnějšího dostihu slovenského kalendáře se v neděli v Petržalce sešlo 13 koní, kromě dvojice domácích a dohlášeného německého Blue Liona trenéra Korpase všichni reprezentující české a moravské stáje. Favorité byli jasní - dvojice hřebců stáje Lokotrans Darling in Pink a Hello Hola Hay, které doporučovaly jak předchozí výsledky, tak i skvělá forma koní trenéra Urbánka. Vedle nich tu byl především Stronger Together (Buratino), který v Praze skončil druhý a při lepším průběhu mohl myslet i na post nejvyšší. Šanci napravit si reputaci měl grupový Ariolo (Realiable Man), k šancovým koním bezpochyby patřili i čtvrtý a pátý z derby Ashat (Shalaa) a Well Prepared (Kallisto).

Otázkou, která trápila nejeden tým, bylo kdo se ujme diktování tempa. Nakonec se vedení chopil Ariolo s Petrem Foretem, za kterým se Jaromír Šafář dlouho marně pokoušel v klidu usadit půlujícího Well Prepared. Vedle cválala dvojice trenéra Harise American Charlie a Charmbruck, blízko byli i Darling in Pink a Hello Hola Hay, zatímco Gasparini seděl  na bariéře v druhé polovině pole.    
Do cílové roviny zavedl pole Ariolo, ale k čelu posunutý Darling in Pink s Václavem Janáčkem od něj záhy, možná pro skvělého koncovkáře příliš brzy, vedení převzal. To však už k čelu spěchal i Gasparini, jehož Palík na začátku cílové roviny vzal do volného prostoru u bariéry, poté se vyhnul slábnoucímu Ariolovi a když se přiblížil Darling in Pink a zdálo se, že získá druhé peníze, svěřenec Jana Demeleho ještě zrychlil a vyhrál. Vzrušení do závěrečných metrů vnesl ještě Hello Hola Hay, ale silným finišem už stihl jen třetí místo, hlavu za stájovým druhem Darling in Pink. Čtvrtým místem překvapila domácí Stratosferic (El Kabeir), jediná klisna v poli, a tabuli uzavřel Ariolo. Za peníze pak byli ještě Goldschatz (Sea The Moon) a Ashat. Vítěz vyběhl čas 2:30,5.

NN22 gasparini3

Palík v něm viděl nového Josepha

Gaspariniho triumf je dosud největším trenérským úspěchem Jana Demeleho a také největším chovatelsko-majitelským úspěchem Petra Karlíka, který těžce nesl, že se jeho odchovanec nedostal do našeho derby. Po dostihu však neskrýval nadšení. "Je to neuvěřitelné," uvedl krátce po doběhu. "Čekali jsme papírově, nebo řeknu bookmakerově, že by měl být sedmý, osmý, jako majitel jsem si myslel i na tabuli, ale tohle je skvělé. A to podle Palíka neměl zrovna ideální průběh. Ukázalo se, že v Praze měl startovat, ale už je za námi. Jsem také rád, že vyhrál český odchovanec, navíc můj vlastní. O český chov chov je stále menší zájem, přitom se mu daří a naši odchovanci porážejí stále lepší koně," povzdychl si.

gratulace gasparini

Radost měl i trenér Demele, pro něhož je Gaspariniho vítězství prvním trenérským úspěchem v klasickém dostihu. "Pořád tomu nevěřím, ještě mi to úplně nedošlo," uvedl pro naše stránky pár minut po doběhu. "Velkou zásluhu na vítězství má Jiří Palík, který Gasparinimu vždycky hodně věřil a chtěl ho jezdit Loni s ním vyhrál Fimin Cup a řekl, že je to druhý Joseph."     

sk derby22

V rámcovém programu zazářila Classa

Vedle derby připravilo bratislavské Závodisko ještě další tři jedničkové dostihy s bohatou účastí českých koní. Těm se tentokrát dařilo o něco méně, než napovídaly předstartovní prognózy. Jedničkový program ale začal pro české stáje velmi dobře. V Ceně Pat's Music (I.k., 3+ kl., 2000 m, 8.000 €) měly želízka v ohni v podobě obhájkyně loňského vítězství hnědky Mo My Dream (Martillo), kterou měla jistit loni druhá Zariyanka (First Defence). Mo My Dream s Václavem Janáčkem se také stejně jako loni chopila taktovky a ve velmi svižném tempu zavedla pole až do cílové roviny. Tam nastoupila Zariyanka s Radkem Koplíkem, dvě stě metrů před cílem přešla do čela, ale rozhodující se ukázal finiš ryzky CLASSA (Tamayuz), která s Janem Vernerem útočila zvenčí a po boji Zariyannku o 3/4 délky porazila. Mo My Dream skončila třetí, 3 1/2 délky před domácí Thamnou (Star Poker).
Vítězná Classa, loni ve čtyřech startech neporažená šampiónka tříletých klisen na Slovensku a vítězka Slovenského Oaks (L), se tak po neúspěchu v prvním letošním startu v Ceně Nory Jeane vrátila na vítěznou vlnu a stáji Martina Bláhy a trenéru Václavu Lukovi přinesla páté vítězství, navíc okořeněné novým časovým rekordem dostihu.

Poměrně překvapivý doběh měla Bratislavská míľa (I.k., 3+, 1600 m, 8.000 €) , v níž o vítězství bojovaly dvě domácí klisny - loňská vítězka Ceny Whisky LADY MAZIE (Excelebration) a největší outsiderka pole Elsa (Olympic Glory), která loni uspěla v Ceně Arvy (I.k.). Více sil měla LADY MAZIE a Václav Janáček v jejím sedle mohl slavit už čtvrté vítězství dne, zatímco pro trenéra Mariána Štangela to byl třetí triumf dne. Z českých zástupců si pro třetí místo hezkým finišem z těžké pozice přišel Lailaho (Stormy Jail), čtvrtý finišoval jediný tříletek v poli Quessigny (Recorder), který dostih odvodil.

Také ve Zlatém poháru (I.k., 4+, 2600 m, 8.000 €) slavili úspěch domácí zásluhou druhého z Velké ceny Slovenska CAPE CROWN (Zoffany). Svěřenec Jozefa Chodúra ze stáje BORMANN strávil většinu dostihu na konci pole, v cílové rovině jej Václav Janáček úspěšně protáhl mezi soupeři a v závěru udržel vedení před zvenčí mocně útočícím Brilliant Star (Sea The Stars). Třetím místem potěšil Arcturus (Fast Company).  

Sice již nikoliv jedničkové, ale přesto cenné vítězství získaly české barvy v Ceně Mysa (hdcp II.k., 1000 m, 3+, 4.000 €), kterou nečekaně ovládl příhodně zatížený MOLLY MASSIMO (Soldier Hollow) stáje Sportif Nutrition Kantek z lotu MVDr. Miroslava Kantka, kterého skvěle odjezdila Martina Havelková. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net