Mauritius pisaČeští koně v neděli startovali a bodovali na dvou frontách. Na pokračujícím rovinovém mítinku v Cagnes-sur-Mer běhali svěřenci Ingrid Janáčkové Koplíkové, Zdeno Koplíka a Jany Manové, překážkoví koně vyrazili na vyvrcholení zimní sezóny v italské Pise, které nabídlo tři grupové dostihy. A bylo to vyvrcholení pro české stáje mimořádně úspěšné, když se jim podařilo vyhrát všechny tři dostihy a v hlavní obsadit první tři příčky. Lví zásluhu na tom měla stáj italského stavitele Josefa Aichnera Scuderia Aichner, trenér Josef Váňa mladší a žokej Josef Bartoš, kteří jsou podepsáni pod všemi třemi triumfy.


Koncert Bartoše, Váni a Aichnera

V hlavním dostihu Premio Gran Corsa Siepi di Nazionale (Gr.1, 4000 m, 60.000 €, záznam) potvrdil svou mimořádnou třídu úřadující šampión proutěnkářů MAURICIUS (Kapgarde) a po triumfech v předchozích dvou ročnících pod Josefem Bartošem završil hattrick. Osmiletý bělouš jím prodloužil sérii startů bez porážky na 8 dostihů a dotačním ziskem překonal hranici 6 miliónů korun. Délku a půl zpět doběhl na druhém místě jeho stájový kolega Volkov Jelois (Vol de Nuit), třetí místem doplnil úspěch českých koní Machinos (Penny's Picnic).

V proutěnkách pro čtyřleté Premio Criterium d' Inverno (Gr.2, 3500 m, 50.050 €, záznam) se při svém druhém startu v černožlutých barvách prosadil valach FIRST POLAR (Karaktar), zakoupený počátkem roku v prodejce za 24.001 €, jemuž se tak hned v druhém startu podařilo zaplatit vstupné investici. Na druhém místě se ztrátou 11 délek doběhl Poirot (Desert Prince) trenéra Wroblewského. Další tři místa obsadili domácí koně vedení českými žokeji.

Scuderii Aichner patřila i úvodní steeplechase Premio Neni di Zara (Gr.3, 3500 m, 33.000 €, záznam), kterou suverénně ovládl vítěz listopadové prodejky v Trevisu SOPRAN LEGER (Make Believe).

V Cagnes nejlépe Mandarin 

Na francouzském pobřeží na mítinku v Cagnes-sur-Mer se v neděli českým koním dařilo mnohem méně než v předešlých dnech. Z pětice startujících dosáhl na dotované umístěné pouze Mandarin (Elusive City), který obsadil čtvrté místo v Prix Gerard Nougier (Classe 3, 4+, 1300 mAW, 28.000 €, záznam). Jeho tréninková kolegyně Rise Above (Wootton Bassett) skončila o šest příček za ním.

Carlo Biraghi (Galileo) finišoval v Prix du Plateau de Caussols (Classe 3, 4+, 2400 mAW, 20.000 €, záznam) na šestém místě, Limoncella (Birchwood) obsadila v Prix Janine Lefevre Winkfield (Classe 4, 4+, 1600 mAW, 17.000 €, záznam) sedmou příčku a Daddy's Girl (Le Havre) dokončila Prix des Millefonds (Classe 3, 4+, 24.000 €, záznam) čtrnáctá.

Debut klasického adepta Piemonta

V pátek a sobotu startovali v Chantilly a Deauville svěřenci Václav Luky mladšího, na dotované umístění dosáhl jen jediný z nich čtyřletý valach Big Gray (Caravaggio) stáje Bokabau s.r.o., který s Clementem Lecoeuvrem doběhl pátý v nedělní Prix de Balme (4, 1900 mAW, 18.000 €).

O den dříve v Chantilly absolvoval první životní start do Velké jarní ceny hlášený Piemont (Profitable), který v poli devíti koní obsadil osmé místo v debutantům vyhrazené Prix du Rond du Manege (3, 1600 mAW, 27.000 €), v níž na vítěze ztrácel necelých 9 délek. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net