Milan Prince dOrageTentokrát nebyli na závodišti v Miláně k vidění jen překážkoví zástupci českých stájí, ale i tři dobří rovinoví koně. Z nich se umístili na druhém a třetím místě svěřenci Pavla Tůmy Dominique a Res Judicata, zatímco Father Frostovi se dnes nedařilo. Trenéra Váňu ale určitě potěšila další vítězství Option Be (s J. Kratochvílem) a tříletého Prince d´Orage, kterého vedl Josef Váňa ml.

V prodejní Premio Madesimo (5+, siepi, 3200 m, 10.000 euro, záznam dostihu) získali své letošní společné druhé vítězství reprezentant Scuderia Tania-Váňa Option Be (Nickname) a žokej Jan Kratochvíl. Dlouho cválali společně s Brunch Royalem (Sunday Break) vedeným ž. Josefem Váňou ml. ve druhé části pole, ale v poslední zatáčce Jan Kratochvíl posouval Option Be blíže k čelu dostihu a nakonec v cílové rovině nenašli rovnocenné soupeře. Patnácté letošní vítězství svěřence trenéra Váni se zrodilo s tříapůldélkovým náskokem na druhého Archangela Raphaela (Montjeu) s Josefem Bartošem. Kratochvíl tak vlastně oplatil Bartošovi porážku z prvního dostihu, kde ho porazil o hlavu. Druhý český zástupce v dostihu Brunch Royal nebyl v dostihu moc vidět a v cíli prohrál o krátkou hlavu souboj o poslední dotované umístění. Jeho ztráta na vítězného tréninkového kolegu byla ale již 25 délek.

Do Českého derby a Saint Legeru hlášený zástupce stáje Dr. Charváta Res Judicata (Jukebox Jury) si pod vedením  Pierantonia Convertina odbyl vstup do sezóny v Premio Lodi Vecchio (3l., 2000 m, 17.600 euro, záznam dostihu). Bělouš se držel blízko vedoucích koní, ale už na začátku cílové roviny ho Convertino pobízel. Dlouho se zdálo, že nakonec získá druhé peníze, ale silný finiš favorizovaného Empty Spaces (Rip Van Winkle) ho o půl délky odsunul na třetí místo. Na vítězného Way Back (Motivator) ztrácel svěřenec Pavla Tůmy v cíli jeden a čtvrt délky.

Slibný výkon předvedl pod vedením žokeje Josefa Váni v  Premio Dei Novizi (3l., siepi, 3200 m, 14.300 euro, záznam dostihu) pro překážkové začátečníky Prince d´Orage (Tirwanako) hájící černožluté barvy Scuderia Aichner SRL. Tříletka zakoupil Josef Aichner po druhém místě při debutu v dostihu přes proutěné překážky ve Fontainebleau. A dnes při prvním startu v Itálii Prince d´Orage dominoval po taktice start-cíl o půl délky před Watching Spirits (Harnour Watch), kterého vedl pro Paola Favera Pavel Složil.

Poslední dnešní vystoupení zástupců českých stájí se odehrálo v rovinovém dostihu. Do Premio Porta Genova (4+, 1800 m, 15.400 euro, záznam dostihu) společně zamířili Váňův Father Frost (Rip Van Winkle) a Dominique (Motivator) trenéra Tůmy. Po minulém velmi dobrém třetím místě sázející více počítali s Father Frostem, ale ten dnes neměl svůj den. Jako poslední vyskočil ze startovacích boxů a v cílové rovině se mu nedařilo držet tempo s nejlepšími soupeři. Nesl ale nejvyšší hmotnost v poli 60 kilogramy. Carlo Fiocchi s ním skončil v cíli na šestém místě, více než 13 délek za vítězem. Dominique předvedl pěkný výkon a po finiši skončil druhý, třičtvrtě délky za favoritem Dersu Uzala (Windsor Knot). V sedle koně JUDr. Jiřího Charváta byl Luca Maniezzi. (mze)