Mowaeva orezJiž nyní rekordní vítězná bilance českých koní na zahraničních drahách se po dnešku ještě vylepšila. K dosavadním 178 prvenstvím dnes čeští koně přidali další dva triumfy - jeden na překážkách v Pise, druhý na rovinách v Deauville. Zkrátka nepřišel ani úřadující Kůň roku Nagano Gold (Sixties Icon), který sice vítěznou bilanci nerozšířil, ale jeho curriculum vitae je bohatší o další umístění v blacktype dostihu.


Začněme ve Francii, kam bošovická centrála vyslala dva zástupce. Mítink pro ní začal skvěle, protože hned v úvodním dostihu Quinté+ handicapu Prix de la Suisse Normande (Classe 2, 3+, 1300 mAW, 50.000 €, záznam), potvrdil roli favorita čtyřletý valach stáje Lucky Service MOWAEVA (Evasive). Sedmnáct dní poté, co se ve stejném dostihu v Deauville skončil o půl délky druhý, tentokrát skvělým finišem zvenčí ze středu pole dokázal pod Gregory Benoistem dovést své snažení do vítězného konce a připsat si druhé letošní vítězství a již čtvrté za dobu v českém tréninku.O necelé tři hodiny později se francouzským divákům představilo další eso Lukova týmu sedmiletý Nagano Gold (Sixties Icon), jemuž pro rozloučení s letošní sezónou trenér vybral velmi dobře obsazenou Prix Arcangues (L, 2+, 2500 mAW, 52.000 €, záznam), která byla hřebcovým druhým kariérním startem na all-weather dráze. Po lehkém zaváhání ve startovacích boxech odskočil jako poslední a pod Vincentem Cheminaudem cválal na konci pole celý dostih. Ten se tentokrát neodehrával ve francouzském tempu, ale byl podstatně rychlejší a Nagano Gold místy na pole ztrácel jednu dvě i tři délky. V závěru však zvenčí ukázal, že silný finiš dokáže rozbalit i v pokročilejším věku, nicméně pěkný progres nakonec stačil jen na páté místo, byť jen půldruhé délky od vítěze. Tím se stal španělský The Way Of Bonnie (Thewayyouare), v jehož sedle byl Václav Janáček.

V Itálii mezitím sbírali body překážkoví koně Vítězství v prvním dostihu dne získaly české barvy i v Pise, kde v úvodní Premio Balorain (stch, 4+, 3500 m, 16.000 €) devítiletý QUINZE DE LA ROSE (Turtle Bowl) ze stáje Evy Píšťkové odolal početní převaze zástupců žlutočerných barev Scuderie Aichner a pod Janem Faltejskem zopakoval své předloňské vítězství. Osm délek za svěřencem Zdeňka Seménky se pak seřadili koně Josefa Aichnera Piton des Neiges (Buck's Boum), Gap Pierji (Kapgarde) a Kapjahr (Kapgarde), před kterého se na čtvrté místo vklínil King Arthur (Belenus) stáje Vocetka.

V proutěnkách Premio Bourak (4+, 3500 m, 14.000 €) získal po druhém místě ze zářijového Merana další stříbro pětiletý Caribean Green (Diamond Green) Josefa Aichnera s Pavlem Složilem mladším, na tabuli se ještě vešel Charles Street (Helmet) ze Scuderia Tania, který obsadil čtvrté místo. (miv)

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net