ww23Šestého října se na dráze ve Varšavě Sluzewieci odběhne další ročník nejvýznamnějšího dostihu polského kalendáře Wielka Warszawska. Dostih o 478.250 zlotých (cca 2,8 miliónu korun) na 2600 metrů, který se podruhé poběží jako dostih zařazený do seznamu blacktype dostihů, přilákal trojici českých koní, kteří se chtějí pokusit navázat na čtyři roky starý triumf Nagano Golda (Sixties Icon). Budou čelit desítce soupeřů.

Už statusem blacktype koně ověnčený Vert Liberte (Muhaarar) DS Pegas bude mít v sedle Petra Foreta, Gaspariniho (Eagle Top) stáje Tippler Group s.r.o. povede jeho stálý partner Jiří Palík a do sedla Jardin Micheleta (Kingfisher) povolala stáj Cardboard Roberta Šaru. Hřebci, reprezentující to nejlepší z naší vytrvalecké scény, to však nebudou mít lehké.

Z Francie dorazí do Sluzewiece pětiletý Kaneshya (Hunter's Light) trenéra Pantalla, který ještě v loni v barvách Westminster Race Horses běhal v Polsku, než jej stát přesunula do Franci. S polským turfem se tehdy rozloučil třetím místem v Nagrodě Prezesa Totalizatora Sportowego, což byl trial na Velkou varšavskou, v němž tehdy na osmém místě finišoval Gasparini. Ve Francii letos absolvoval 7 startů, z nichž dvakrát zvítězil, mj. i v Quinté+ handicapu v Compiegne. Poslední start absovolal 9. září v Saint-Cloud, kde jen těsně o krátký krk podlehl blacktype Jordanelle (Ectot) v Classe 1 dostihu na 2400 metrů. Její aktuální rating činí 42 kg, což je o 3 kg méně, než má ve Francii Vert Liberte.

Nepřehlédněte: České stáje posílí šest ročků z Irska. Je mezi nimi i polosestra vítězky Simsonovy ceny Dantawi

Barvy Westminsteru hájí i první z dvojice německých zástupců čtyřletý valach Nordminster (Kallisto), vítěz Classe E dostihu v Drážďanech, aktuálně hodnocený 67 kg v GAG. Z Německa je hlášena také tříletá Avola (Nutan), která v polovině srpna vyhrála dvojkový handicap v Düsseldorfu a před 4 dny doběhla třetí v jedničkovém handicapu v Kolíně nad Rýnem. Její GAG činí GAG 79 kg.

Galileův syn za 3,75 miliónu korun

Z domácích se bude největší pozornost upínat na tříletého Bremena (Galileo), jehož ukrajinská stáj Millenium letos v červnu koupila z lotu Aidana O'Briena údajně za částku kolem 150 tisíc eur. Pravý bratr vítězky Yorkshire Oaks (Gr.1) či Prix Vermeille (Gr.1) Warm Heart získal v Irsku 2 vítězství a jedno druhé místo z šesti startů, tamní kariéru ukončil pátým posledním místem v Derby Trial Stakes (Gr.3). Do polského tréninku přišel s ratingem 100 liber. Ač byl kupován s cílem uspět v polském derby, poprvé se v Polsku představil až na konci srpna ve Westminster Freundschaftspreis (L), kterou o půl délky vyhrál. Tehdy proběhl cílem jako čtvrtý Jardin Michelet, ale tamní rozhodčí jej kvůli křižování diskvalifikovali.

Na polský vrchol dorazí do Varšavy i žokej Václav Janáček, který bude v sedle čtyřleté Miss Dynamite (Vadamos), se kterou absolvoval jeí poslední dva starty a oba vítězné - v Nagrodě Prezesa Totalizatora Sportowego (L) a Nagrodě St. Leger (L). (miv)