Ponntos fr23bUplynulá neděle byla z pohledu startů českých koní v zahraničí jedním z nejúspěšnějších dnů letošní sezóny. Tuzemští koně v závěru týdne vítězili ve třech zemích a blízko triumfu byl i pětiletý hnědák ze stáje MUDr. Evy Nieslanikové Ponntos (Power), který potvrdil výbornou formu těsným druhým místem v grupové společnosti.

 
Po demolici soupeřů ve Svatováclavské ceně v Mostě zamířil úřadující šampión sprinterů do Longchamp na mítink, jemuž vévodily přípravné dostihy na Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1). Svěřenec Miroslava Nieslanika zamířil do úvodního dostihu dne, sprinterské Qatar Prix du Petit Couvert (Gr.3, 3+, 1000 m, 80.000 €), kam v poli 7 koní nastupoval jako čtvrtá šance. Jeho start z boxů sice tentokrát nebyl tak raketový, jako jindy, i tak se ale hned po startu ujal vedení, těsně sledován sedmiletým Coeur de Pierre (Zanzibari). Zhruba 350 metrů před cílem jej Bauyrzhan Murzabayev začal pobízet, český zástupce až do posledních metrů bojoval o vítězství, nakonec se však musel o hlavu sklonit před zmiňovaným COEUR DE PIERRE, který však musel vyběhnout rekord dostihu 0:54,83, aby českého zástupce zdolal.Na necelých 400 km vzdáleném závodišti v Nancy se padesát minut po Ponntosově úspěchu postavil na start proutěnek Prix du Conseil de l'Europe (5+, 3800 m 28.000 €) osmiletý reprezentant Lokotransu FOLBURG DE PALMA (Sageburg). Svěřenec Luboše Urbánka, vedený Jamesem Reveleym, se držel blízko čela, v závěrečném oblouku přešel do vedení a jistě zvítězil s náskokem 2 1/2 délky před domácí One Call Away (Naaqoos). Za peníze skončili i další dva čeští zástupci - čtvrtá Platina (Manduro) a šestý Inside The World (Vif Monsieur), který uzavřel doběh.

Italský hattrick, double Josefa Váni staršího

Vítězství sbírali čeští překážkáři i v Meranu. Tam byly na programu tři překážkové dostihy a všechny se staly kořistí v Česku trénovaných koní. Nejprve čtyřletý OCCHIO ALLA PENNA (Highland Reel) Scuderie Tania z lotu Josefa Váni staršího, v jehož sedle byl Jan Kratochvíl, suverénně ovládl proutěnky Premio Monte San Vigilio (3300 m, 12.000 €, záznam), poté sedmiletý valach Scuderie Aichner EDINSON (Diamond Green), taktéž podporovaný Janem Kratochvílem, s náskokem dvou délek vyhrál proutěnky Premio Hotel Roessl Rabla (4+, 3300 m, 14.000 €, záznam) a nakonec BOULE DE NEIGE (Davidoff) Statku Chyše s Oleksandrem Ryzhakem po boji nečekaně zdolal Prince d'Orage (Tirnawako) v Premio Foto Press (stch, 4+, 14.000 €, záznam).

K úspěšné neděli přispěl také trenér Jiří Brož, který s šesti koňmi vyrazil na dostihy do Lipska. Čtyři z nich dosáhli na dotované umístění včetně čtyřletého valacha stáje Alegres GILBYHO (Sixties Icon), který v Německu navázal na mostecké vítězství a s am. Pavlínou Kašparovou po boji o krk zvítězil v handicapu kategorie F Preis der Allianz Generalvertretung Diana Weis o 5.000 €. (miv)  
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net