notti magiche ssZ pohledu vyhraných peněz i počtu velkých vítězství byl první květen nejúspěšnějším dnem letošní sezóny pro tuzemské koně startující v zahraničí. Během jediného dne v ČR registrovaní koně vyhráli v cizině 6 dostihů a získali dalších 10 dotovaných umístění, což jejich majitelům vyneslo po přepočtu 3,57 miliónu korun. Úspěšnému dni vévodili překážkoví koně v Miláně, ale vyhrát se podařilo i na rovině v Německu a peníze přivezl český zástupce i z překážek ve Francii.

Skvěle si tuzemští koně vedli při vyvrcholení překážkové sezóny v Miláně, kde se jim podařilo vyhrát všech pět graded dostihů, které byly na programu. V hlavním dostihu dne Premio Grande Steeplechase di Milano (Gr1, 5+, 5000 m, 65.000 €) zopakoval své vítězství z roku 2019 NOTTI MAGICHE (Montjeu), který stylem start-cíl získal již pátý Gd1 triumf své bohaté kariéry, třetí doběhl Sternkranz (Kamsin). Dvanáctiletého valacha Scuderie Aichner, připravovaného Josefem Váňou mladším, vedl Pavel Složil a stejný tým stál i za triumfem MAURICIA (Kapgarde) v druhém Gd1 klání dne Gran Corsa Siepi di Milano (5+, 4000 m, 60.000 €), ve kterém úspěch českých barev doplnili druhý Ivo (Areion), třetí Piton des Neiges (Buck's Boum) a pátý Skins Rock (Skins Game). Scuderia Aichner Srl získala zásluhou CHES DEMONMIRAIL (Doctor Dino) s Josefem Bartošem i vítězství v steeplechase pro čtyleté Premio Staffe d'Oro (Gd3, 3600 m, 33.000 €), v níž třetí doběhl Ocean Life (Estejo).

Vedle stáje Josefa Aichnera dosáhl v neděli hattricku i žokej Pavel Složil, který vedle dvou vítězství ve žlutočerných barvách dovedl vítězně do cíle i tříletého POPE (Maxios), polobratra derby vítěze Pacific Hilla (Nathaniel) v proutěnkách Premium Giulio Berlingeri (Gd2, 3, 3200 m, 44.000 €). Pro sveřence Grega Wroblewského ze stáje Wieslawa Kartuse to byla premiéra v nových barvách i tréninku. Wroblewski měl v neděli ve hře i své největší eco čtyřletého Isatis de l'Ecu (Bathyrhon), který však v proutěnkách pro čtyřleté Corsa Siepi des 4 Anni (Gd2, 3600 m, 50-050 €) nestačil na skvěle rozjetého MACHINOSE (Penny's Picnic) ze stáje Hany Veselé, který i svůj druhý start v proutěnkách proměnil v lehké vítězství. V sedle svěřenec Zdeňka Seménky byl Jan Faltejsek.

Druhé letošní německé vítězství slavil v neděli trenér Jiří Brož, jehož PLANTEUR'S WHISKEY (Planteur) stáje Dara Racing vyhrál s Michaelou Musialovou Fun.Wettstar.de-Preis (Agl. IV, 1400 m, 7.000 €) v Mnichově a bodoval i Dragon (Planteur), který s Danielem Vyhnálkem v sedle skončil čtvrtý ve steeplechase Prix Boucherie-Traiteur Foeller (Classe 4, 3900 m, 13.000 €) ve Wissembourgu. (miv)