Dakota pegas2Do startu Českého derby zbývají už jen dva měsíce, a tak není divu, že při posunutém startu české sezóny řada adeptů vrcholu klasické sezóny sbírá zkušenosti na zahraničních drahách. Dnes v Lyonu a Miláně  startovali hned tři tříleté derby naděje českých stájí - debutující klisna Dakota (Elvstroem) z DS Pegas, zimní nákup z francouzské prodejky Machinos (Penny's Picnic) Hany Veselé a naděje stáje KarBoBau s.r.o. Persian Prince (Sir Percy).


Vynikající výkon předvedla tříletá Dakota (Elvstroem), vlastní odchovankyně Jiřího Trávníčka, kterou trenér Dalibor Török poslal při jejím životním debutu do Lyonu do dostihu pro debutanty Prix Louis Dutel (3, 2000 m, 16.000 €, záznam). Dcera vítězky Memoriálu Rudolfa Deyla Dorotky (So Long Slew) sice odskakovala až jako devátá šance v poli dvanácti koní, pod Ioritzem Mendizabalem ale v cílové rovině ze šestého místa předvedla silný nástup, na okamžik se dokonce dostala na čelo a ač v posledních metrech těsně podlehla trojici soupeřů, na vítěznou Marellu (Zoffany) ztrácela jen půldruhé délky a velmi hlasitě si řekla o pozornost před klasickými dostihy.

V handicapové Prix de la Federation des courses de l' Est (3, 1950 m, 18.000 €, záznam) v Nancy absolvoval svůj třetí start v péči Václava Chaloupky a čtvrtý v letošní sezóně taktéž do Derby hlášený Machinos (Penny's Picnic) Hany Veselé, do jehož sedla se tentokrát vyhoupla Vendula Korečkové. Se změnou jezdce přišla i změna taktiky a Machinos, který v předešlých startech v poli hodně půloval, se dnes brzo po startu chopil taktovky a jal se diktovat tempo. Na začátku protější roviny měl dokonce před soupeři zhruba pětidélkový náskok a ač jej pole brzo dohnalo, do cílové roviny vbíhal na prvním místě. Dvě stě metrů před cílem ale o vedení přišel a záhy přes něj přešli další čtyři soupeři a skončil šestý, 4 1/2 délky od vítězné Koi Dodville (French Fifteen).

Nepřehlédněte: Cat Junior má již první tři březí klisny, všechny zabřezly na jeden skok

Dva týdny poté, co v Miláně skončil v dostihu na 1800 metrů šestý, se Persian Prince (Sir Percy) na tamní závodiště znovu vrátil v dostihu o 200 metrů delším Premio Scuderia Ronchetto (maiden, 3, 12.100 €, záznam). Prodloužení distance ale svěřenci Josefa Váni nepomohlo, pod Silvano Mulasem skončil devátý, téměř 18 délek od vítěze. Lépe si vedl jeho stájový druh Quartius (Free Eagle), který poté, co s Federico Bossou v sedle dostih odvodil, doběhl na šestém místě. 

Vedle klasických nadějí se ale dnes na západ od našich hranic představili ještě další dva koně DS Pegas. Sedmiletého Black Canyona (Manduro) při jeho sezónní premiéře v Prix d'Ecully (Classe 3, 4+, 2000 m, 18.000 €, záznam) musel už na protější rovině žokej Mendizabal jezdit, aby jej udržel v koních, hřebec se přesto postupně propadl na konec pole a poté, co jezdec položil ruce, docválal Black Canynon do cíle s mnohadélkovou ztrátou daleko poslední. O něco lépe si v proutěnkách Prix du Mont d'Arbois (5, 3800 m, 21.000 €, záznam) vedl pětiletý Svenson (Blame), který skončil šestý, byť též jako poslední ze všech dostih dokončivších koní s téměř 60 délkovou ztrátou na vítěze. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net