Slovenske derby vitezoveVelký den dnes měla v bratislavském Starém háji stáj Lokotrans majitele Karla Jalového a trenér Luboš Urbánek. V jedničkových dostizích slovenského derby - mítinku totiž získali dvě vítězství a dvě umístění do třetího místa. Největší radost pochopitelně přišla úspěchem ve 26. Slovenském derby (Gd-3, 3 l. hř. + kl., 2400 m, 64.000 euro), kde o krk dominoval původně favorit Českého derby Mon Cheri (Makfi) v sedle s žokejem Jaroslavem Línkem, který se stal poprvé vítězem Slovenského derby, stejně jako trenér Luboš Urbánek.

Slovenské derby dlouho vodil rakouský Gugus de Brieres (Cima de Triomphe) před slovenským Riskem (No Risk At All) a Res Judicatou (Jukebox Jury), zatímco favoritka a vítězka Českého derby Blessed Kiss (Kentucky Dynamite) vedená opět žokejem Panowem dlouho cválala na konci pole. Dvojice zástupců stáje Lokotrans v dostihu, Oriental Glory (Soldier Hollow) a Mon Cheri se držela za středem pole. V posledním oblouku se oba posunovali dopředu, stejně jako se ze zadních pozic více dostávala do kontaktu s čelem dostihu Blessed Kiss. V polovině cílové roviny přešel do čela Risk, ale zdaleka neměl vyhráno. Zrychloval totiž rovněž Res Judicata a také Mon Cheri, který nakonec zvítězil o krk před Blessed Kiss, pro niž byl tentokrát cíl blízko. Výborný výkon podal také o další krk zpět Res Judicata. Čtvrtý doběhl do cíle Risk a tabulový doběh uzavřel Gugus de Brieres, který se o nos ubránil náporu Darkolvy (Dark Angel). Vítěz Maďarského derby Esti Fény (Pigeon Catcher) skončil až na desátém místě.

Vítěz Slovenského derby Mon Cheri, který má na svém kontě také třetí místa z Velké jarní ceny a Českého derby,  prošel dražebním ringem  jako roček, ale po nabídce 25.000 euro odešel neprodán. Tomáš Janda ho pak vydražil za 60.000 euro pro stáj Lokotrans jako dvouletého na Arqana Deauville Autumn Mixed Sale. Je synem elitního mílaře (mj. vítěze 2000 Guineas) a plemeníka Makfi (Dubawi), který je zatím otcem pěti vítězů dostihů grupy 1. Mon Cheri je prvním potomkem klisny Skysweeper (Hurricane Run), jenž se dvakrát umístila v dostizích přes proutěné překážky.

Slovenske derby cilfoto
Cíl - foto Slovenského derby (Mon Cheri - Blessed Kiss - Res Judicata - Risk)

Koně v českém tréninku zvítězili ještě v dalších třech významných dostizích. Ve 25. Zlatém poháru (Listed, 4+, 2600 m, 13.000 euro) získal své první velké vítězství loni druhý v českém derby Felix (Jukebox Jury) stáje DS Pegas a trenéraTöroka, který pod taktovkou žokeje Petra Foreta po boji o krk porazil domácího Portorikose (Intense Focus) Za nimi s odstupem získali další dotovasná místa Autor (Authorized), Bonys (Intense Focus) a Touch of Genius (Galileo).

Velký boj o vítězství se odehrával hned v následujícím utkání klisem, 26. Cene Pat´s Music (Listed, 3+ kl., 2000 m, 13.000 euro). Vítězství nakonec zůstalo "o krk" doma zásluhou Zoriany (Jukebox Jury) a Štefana Budovičova, ale Saša (Makfi) s Vendulou Korečkovou v sedle podala výtečný výkon. A dobře si počínala také o třičtvrtě délky třetí tříletá Slivka (Mikhail Glinka). Svěřenkyně trenérky Kubovičové Zoriana tak získala své šesté velké víttěztsví a v posledních čtyřech startech nenašla přemožitele.

První velký úspěch pro stáj Lokotrans a trenéra Urbánka přišla v 35. Bratislavské míli (Listed, 3+, 1600 m, 13.000 euro). kde obhájil loňské vítězství v dostihu Ideal Approach (Bushranger) tentokrát vedený žokejem Jaroslavem Línkem. V rámci svého už čtvrtého velkého vítězství v Bratislavě o třičtvrtě délky porazil George Boole (Art Connoiseur) a úspěch růžovobílých barev ještě třetím místem umocnil Facts And Figures (Galileo), jenž zas ním zaostal o stejný rozdíl zpět.

V Ceně Kultúrneho leta a Hradných slávností - 26. Cena Mysa (I. k., 3+, 7.000 euro) si po úspěchu na českém derby-mítinku připsal taky triumf na slovenském derby-mítinku svěřenec trenéra Františka Holčáka a zástupce stáje Dr. Charvát Mr Right (Echo of Light), jenž dominoval o jeden a třičvrtě délky před výborně běžící Berouyine (Bushranger), která zpečetila skvělý den stáje Lokotrans. Třetí příčka patřila Henrytheaeroplane (Henrythenavigator), čtvrté Efily (Slickly) a pátým umístěšním se blýskl při své druhé účasti v nejlepší spoelčnosti Epoch (Oasis Dream).