sk derby21Před sedmi lety připravil trenér Allan Petrlík hnědáka Love Me (Egerton) k vítězství ve Slovenském derby, čímž dosáhl největšího úspěchu své trenérské kariéry nejen on, ale i stáj Rabbit Trhový Štěpánov pana Zdeňka Jandejska. Pár měsíců poté se jejich cesty rozešly, ale před čtyřmi lety znovu sešly a opětovné spojení trenérského talentu s majitelem se silným zázemím vyústilo v další zisk slovenské modré stuhy. Vybojoval je pro ně Rabbit Red Jazz (Red Jazz).


Nad jejím konáním ale chvíli visel otazník. V době, kdy se tříleté naděje procházeli padockem, se z oblohy nad bratislavským závodištěm spustil silný déšť, který dostihovou komisi donutil posunout start či případné rozhodnutí o pokračování mítinku o 20 minut. V 17.15, kdy měla komise vynést verdikt, se ale nebesa umoudřila a dostih mohl být odstartován.

Další zpoždění přidal favorizovaný Rex of Thunder (Night of Thunder), jemuž se nechtělo do startovacích boxů, jakoby už předem potvrzoval, že na měkké dráze jej opravdu běhat nebaví. Nakonec ale byl do boxů zaveden, žokej Demo na něj z konstrukce nasedl a 29. Slovenské derby Raiffeisen Bank International (Gd3, 3 hř+kl., 2400 m, 40.000 €) mohlo být odstartováno.
Hned po startu se taktovky chopil poprvé ve středoevropském prostoru startující Machinos (Penny's Picnic), který si pod Vendulou Korečkovou rychle vytvořil tří až čtyřdélkový náskok. Za ním se usadila dvojice Lokotransu Dionis (Harzand) - Abrams Creek (Adlerflug), které si hlídal Tomáš Lukášek s Rabbit Red Jazz. Favorizovaný Rex of Thunder pole uzavíral. Na protější rovině ještě Machinos vedl, ale s blížícím se závěrečným obloukem se jeho náskok snižoval, pole se spojilo a vměstnalo do pár délek. V oblouku už převzal vedení Dionis, ale krátce po zatočení do cílové roviny přešel do čela RABBIT RED JAZZ, jehož cestu k životnímu triumfu sice v závěru hodlal zkřížit zvenčí útočící Abrams Creek, ale svěřenec Alla Petrlíka vedení po boji o krk udržel. Třetí došel favorizovaný Rex of Thunder, jemuž se podařilo soupeře podjet a získat několik délek, ale na víc než na třetí místo dnes neměl. Čtvrtý skončil dobře jdoucí Dionis, pátým místem uzavřel "českou tabuli" druhý favorit Petarda (Free Eagle), pro něhož 2400 metrů na měkké půdě bylo zřejmě příliš. Na půdě, které se před derby změnila z původní dobré (4,2) na měkkou (5,0) vyběhl Rabbit Red Jazz čas 2:40,98, nejpomalejší v historii dostihu.

Petrlik derby
Osmý z Českého derby Rabbit Red Jazz byl zakoupen Zdeňkem Jandejskem jako odstávče v Irsku, kde stál pouhé 2.000 €. Jeho rodokmen je postaven na spojení rychlého otce s matkou s vytrvaleckými geny. Otec Red Jazz (Johannesburg) se nejlépe cítil na trati 1400 metrů, na níž získal i svůj největší úspěch vítězství v Challenge Stakes (Gr.2) v Newmarketu. V chovu působí od roku 2014, po 5 letech v Irsku se přemístil do Německa, odkud jej koupila skupina iránských chovatelů. Dal dosud jen 3 blacktype vítěze, jeho potomstvo se uplatňuje na krátkých tratích, vesměs ale dostával především matky rychlých rodokmenů.

Matka Jasmina je sice dcerou Monsuna, který dával především vytrvalce, sama ale vyhrála v Německu dva dostihy na tratích 1400 a 1500 metrů. V chovu dala i s Rabbit Red Jazzem tři vítěze, nejlepším z nich je vítězka 20 dostihů v Itálii Seby Fly po sprinterovi Amadeus Wolf, která vítězila na tratích 1500 - 1600 metrů.   

Co se nepovedlo s Grigri de Lancray dokázala Mo My Dream

Prvních pět míst ve Slovenském derby nebylo jediným úspěchem českých stájí, kterým se dnes podařilo vyhrát všechny čtyři jedničkové dostihy. První vítězství se podle očekávání zrodilo ve 28. Zlatém poháru (I.k., 4+, 2600 m, 8.000 €, záznam), ale nikoliv zásluhou favorizovaného Grigri de Lancray (Rail Link), nýbrž díky podzimnímu nákupu stáje Meridian CARLO BIRAGHI (Galileo) z lotu Radka Holčáka. Účastník irského derby tentokrát netlačil na tempo a nechal jej dělat Grigri de Lancray, který se, opět pod Václavem Janáčkem, pokusil zopakovat vítěznou taktiku z českého Zlatého poháru. Z falešného tempa v první části dostihu postupně zrychloval, ale Jaroslavem Línkem pilotovaný Carlo Biraghi v závěru úspěšně prodal ušetřené síly a Grigri de Lancrayho o 1 1/4 délky zdolal. Třetí Barabash (Intense Focus) už ztrácel devět délek.

mila 21
Ideal Approach vítězstvím v Bratislavské míli překonal hranici 4 miliónů korun zisku za dobu v českém tréninku. Foto Petr Guth

Zatímco Grigri de Lancray pokus o start-cíl taktiku nevyšel, následující dvě česká vítězství se zrodila právě z této taktiky. V Bratislavské míli (I.k., 3+, 1600 m, 8.000 €, záznam) ji opět úspěšně uplatnil valach stáje Lokotrans IDEAL APPROACH (Bushranger), vedený Martinem Laubem, na něhož sice v závěru ostře dotíral domácí Adriano (Elvstroem), ale svěřenec Luboše Urbánka, prožívající ve svých devíti letech možná nejlepší sezónu vůbec, si vítězství vzít nenechal.
Stejná taktika pak slavila úspěch i na trati o 400 metrů delší v Ceně Pat's Music (I.k., 3+ kl., 2000 m, 8.000 €, záznam). V ní se za porážku od Carla Biraghi ve Zlatém poháru odškodnili žokej Václava Janáček a trenér Filip Neuberg, jejichž tempo diktující MO MY DREAM (Martillo) ze stáje Richarda Mädera v závěru udržela krk před zvenčí útočící Zariyannkou (First Defence) a připsala si první triumf od dva roky starého vítězství v Drážďanech.

momydream
Triumf Mo My Dream v Ceně Pat's Music je druhým letošním jedničkovým úspěchem trenéra Filipa Neuberga. Foto Petr Guth

Sprinterská Ceny Mysa, která však ztratila status dostihu první kategorie a běžela se jako dvojka, byla koncertem domácí DATTHIREY (Outstrip) s Jaro Línkem, který vyhrála suverénně start-cíl, 4 délky před Drish Venture (Mehmas).

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net