velka aprilova 2018Událostí druhého mítinku letošní slovenské sezóny, který dnes hostilo bratislavské Závodisko š.p., byl sezónní debut loňské vítězky Slovenského derby, svěřenkyně trenérky Kubovičové ZORIANNY (Jukebox Jury), po sezóně oceněné titulem Koně roku.

Klisna pověstná nejen svou třídou, ale i svérázným postojem ke startovacím boxům, který loni stál za její absencí v Oaks, vstoupila do nové sezóny velmi slibně a zřejmě ani jako starší nehodlá hrát druhé housle. Ve Velké aprílové ceně (I.k., 4+, 1800 m, 7.000 €), v níž dle očekávání držel taktovku obhájce loňského vítězství Ideal Approach, si držela druhou příčku, na začátku cílové rovinky přešla přes Ideal Approache a pod žokejem Štefanem Budovičem cválala vstříc jistému vítězství. Délku a půl za ní doběhla druhá Moreen (Calming Influence), která o krk uhájila druhé peníze před z konce pole finišujícím Portorikosem (Intense Focus). Ideal Approach, který byl jediným českým zástupcem na startu, skončil čtvrtý.

Z rámcových dostihů zaujala především Cena Tantry (III.k., 3, 1800 m, 2.600 €) a v ní suverénní výkon rakouského GUGUS DES BRIERES (Cima De Triomphe), hlášeno do všech slovenských klasik otevřených hřebcům, který pod dnes dvakrát úspěšným ž. Murzabayevem udělil soupeřům pětidélkový direkt. Třetí, 3 1/4 délky za maďarským Unfug (It's Gino), přišel Thisisthekey (Authorized) stáje Lokotrans.

Na třetí pěníze dosáhnul v druhém nejvýznamnějším dostihu dne, dvojkovém Memoriálu Harryho Petrlíka st (II., 4+, 1400 m, 3.600 €) klasický vítěz z roku 2013 Speed Machine, poprvé startující v barvách stáje Walter. Z cíli však měl ztrátu tří délek na bojující domácí dvojici DOREMI LAFU (Fuisse) - Bahama Pa Pa (Medicean), v sedle vítěze slavil double ž. Zdenko Šmída.

Jediné české vítězství viděla Bratislava v překážkách. Memoriál Jindřicha Němčanského (4+, 3600 m, 2.500 €) jistě vyhrála pětiletá hnědka FLOWER OF LOVE (Poet's Voice) stáje Březová z lotu trenéra Radka Holčáka, který do sedla dvojnásobné vítězky v Anglii, zakoupené loni na únorové dražbě za 48.000 gns, posadil Adama Čmiela. Úspěch českých barvách jistili na dalších dvou místech Wickere Stone Lokotransu a Masha stáje DS Dvorce. (miv)