Historie zná nespočet plemeníků, kteří navzdory skvělé dostihové kariéře a excelentnímu rodokmenu zůstali v chovu za očekáváním, ale postupem času si vypracovali renomé jako mateřští otcové.
Podíváme-li se na rodokmeny blacktype vítězů posledních dnů, nelze si nevšimnout rostoucích úspěchů potomků dcer vítěze Prix de l’Arc de Triomphe, Sadler’s Wellsova syna Carnegie. I jeho bychom mohli zařadit mezi hřebce, který si větší slávu vydobyl až skrze své dcery.
Odchovanec Sweetenham Stud Carnegie patří k něm plnokrevníkům, na něž přesně pasuje úsloví “Bred in the purple”. Syn jednoho z nejvýznamnějších plemeníků celé historie chovu plnokrevníka Sadler’s Wells a vítězky Prix de l’Arc de Triomphe a francouzského Koně roku Detroit, patřil na dráze k nejlepším koním ročníku. Jako dvouletý neběhal, a i ve třech letech začal zvolna, ale už v létě se pomalu začala ukazovat třída, zděděná po slavných rodičích. V Chantilly Andre Fabrem trénovaný Carnegie sice vynechal Prix du Jockey Club a místo něj 22. června vyhrál listed Prix Pelleas v Evry, poté však dominoval startovnímu poli Gr.2 Prix Eugene Adam a o dva měsíce později vyhrál i předzkoušku Arc Prix Niel v Longchamp, v níž mezi jinými zdolal i vítěze francouzského derby Celtic Arms. Druhého října stanul na startu, jako jeden ze čtyř koní šejka Mohammeda, Prix de l’Arc de Triomphe a 14 let po úspěchu své matky její jméno znovu zapsal na listinu vítězů, tentokrát jako matku vítěze. Carnegie zůstal na dráze i jako čtyřletý a jeho největším úspěchem bylo vítězství v Grand Prix de Saint-Cloud. V přípravě na obhajobu vítězství v Arc vyhrál Prix Foy, v samotném Prix de l’Arc de Triomphe skončil šestý, vítězství získal Lammtarra.
Po skončení dostihové kariéry jej šejk Mohammed poslal na svoji japonskou základnu, ale jak čas i zkušenosti jiných Sadler’s Wellsových synů ukázaly, nebylo to šťastné rozhodnutí. Krvi Sadler’s Wellse se na japonských drahách daří znatelně méně než ve zbytku světa a Carnegie nebyl výjimkou. V Japonsku připouštěl od roku 1996 do 2002, během 7 sezón připustil dohromady 658 klisen a v roce 1999 patřil se 174 partnerkami k nejžádanějším plemeníkům v Japonsku. Ze 433 registrovaných potomků vyběhlo 372, 169 z nich vyhrálo, z toho 41 ve dvou letech. Jeho potomci ale vyhrávali vesměs menší dostihy, jeho AEI dosáhl podprůměrné hodnoty 0,61 a v tamním šampionátu se nikdy nedostal do první padesátky nejúspěšnějších plemeníků. V Japonsku dal jen dva blacktype vítěze - v Sankei Sho All Comers (Gr.2) úspěšného Hookipa Wave a vítěze TV Tokyo Hai Aoba Sho (Gr.3) Carnegie Daian, oba z matek po Mr Prospector.
Carnegieho působení ale nebylo omezeno jen na Japonsku. V prvních letech pravidelně pendloval na Nový Zéland, kde v letech 1997 - 2001 (v roce 1999 na Novém Zélandě nepůsobil) připustil celkem 312 klisen. Tamní působení bylo výrazně úspěšnější a vzešli z něj mj. čtyřnásobná Gr.1 vítězka Tuesday Joy, vítěz Doncaster Mile (Gr.1) Vision and Power, vítěz Rosehill Guineas (Gr.1) Carnegie Express či vítěz Doomben Cupu (Gr.1) Perlin. Od sezóny 2002 stál v Austrálii, kde hned v první sezóně, připouštějíc za 66,000 australských dolarů, dostal dokonce 152 klisen, nicméně jejich počet, stejně tak připouštěcí poplatek, postupně klesal až na 16,500 dolarů za které připouštěl ve své poslední sezóně v roce 2008, během něhož byl penzionován. Australské působení nebylo zdaleka tak úspěšné jako novozélandské, byť dal několik stakes vítězů v čele s Gr.3 vítězem Carnegie House.
Celkem dal za svou chovnou kariéru 14 blacktype vítězů, kteří však netvoří ani 1,5% jeho potomků dostihového věku. Nelze než litovat, že novozélandské působení netrvalo déle.
Jeho jméno však v posledních sezónách výrazně propagují jeho dcery. Zatím posledním blacktype vítězem z jeho dcery je dvouletý Morvada, syn na Novém Zélandu narozené Carnegie Minstrel, který v sobotu v Morpethville vyhrál listed Oaklands Plate a stal se již 23. blacktype vítěze z matky po Carnegie.
Ač Japonsko nebylo pro Carnegie zemí zaslíbenou, nejlepší potomek jeho dcery se narodil právě tam. Není jím nikdo jiný než čtyřnásobný Gr.1 vítěz a především loňský Kůň roku Maurice, který letos obohatil své konto o triumf v Champions mile. Také dvojnásobný Gr.1 Whobegotyou, ač australského chovu, je synem Carnegieho dcery narozené v Japonsku, zatímco matka vítěze South Australian Derby (Gr.1) Kushadasi klisna Shanghai Moon se, ač by jméno napovídalo něco jiného, narodila z Carnegiova úspěšného působení na Novém Zélandu. V chovu nejúspěšnější Carnegieho dcera je ale australskou odchovankyní. Gr.2 umístěná Kisumu, dcera nestartovavší Darshaanovy dcery Shany, importované na Nový Zéland z Anglie, se v chovu proslavila dvojicí potomků - Gr.1 vítězů. V roce 2008 přivedla na svět vítěze South Australian Derby Zabeelionaire, a rok poté se jí narodila, opět po Zabeel, klisna Gondokoro, jejíž největším úspěchem bylo vítězství v Queensland Oaks. Protože Zabeel i Carnegie pochází ze stejné rodiny, směřující k matce Detroit klisně Derna, které je třetí matkou Zabeela, jsou Zabeelionaire i Godnokoro na Dernu 4x4 prochování. V jejich pedigree ale najdeme i inbreeding na Nureyev (3x4), jeho matku Special (4x5x5), i matku legendárního Val de Loir klisnu Vali (5x5).
Při takřka stejném počtu startujících po Carnegie a počtu startujících z jeho dcer má Carnegie v roli otce matky v blacktype dostizích výrazně vyšší úspěšnost. Počet blacktype vítězů z jeho dcer se jistě ještě zvýší, neboť jeho nejmladším dcerám je 6 let a v poslední době je o nich slyšet stále více. V tomto měsíci, ač je ho ještě téměř polovina před námi vyhráli potomci jeho dcer 3 blacktype dostihy, což se nikdy předtím nepodařilo. Je to dobrá vzpruha pro plemeníka, který možná jako otec zůstal za čekáváním, ale jak ukazují jeho novozélandské výsledky, mohl v pro něj vhodnějším prostředí dosáhnout více. Nakonec nezapomínejme, že historie zná i jiného Sadler’s Wellsova syna, jehož matka vyhrála Prix de l’Arc. Jmenuje se Galileo.
Miloslav Vlček
Přetištěno ze serveru Blacktypepedigree.com