Dark absoluUplynulý víkend přinesl dva z vrcholů podzimní sezóny - poslední klasický dostih Saint Leger a mílařskou Velkou cenu Prahy, ale také další díl Fitmin Cupu 2017 pro dvouleté koně domácího chovu. V dostihu, nesoucím jméno našeho serveru, se velmi lehce prosadila bělka Dark Absolu z chovu Rabbitu Trhový Štěpánov, trochu výjimečný produkt mezi potomky Pouvoir Absolu.


Nejsou tak vzdálené doby, kdybychom hřebci typu POUVOIR ABSOLU (Sadler's Wells) stavěli slavobrány. Syn svého času nejúspěšnějšího plemeníka na světě a i v kontextu celé historie chovu plnokrevníka výjimečného plemeníka, z matky, která je pravou sestrou evropského šampióna a vítěze Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1) Peintre Celebre (Nureyev) a který navíc sám prokázal slušnou třídu třemi listed triumfy ve Francii a Gr.1 umístěním, by ještě před 20 lety byl v našem chovu zjevením. Dnes jsme dál, náš chov disponuje nejlepší kolekcí plemeníků v poválečné historii, která je cílem mnoha zahraničních chovatelů. Navíc má Pouvoir Absolu v dnešní uspěchané době jeden handicap - byl velmi pozdním koněm orientujícím se na vytrvalecké až supervytrvalecké dostihy a lze očekávat, že totéž bude předávat i svým potomkům. Sám jako dvouletech nevyběhl, ve třech letech vyhrál jen dostih Class F v Clairefontaine a blacktype třídu ukázal až jako čtyřletý, jeho optimální distance byla 2400 metrů a více.

V neděli ale jeho dcera DARK ABSOLU, která 3. června debutovala druhým místem za stájovou kolegyní Motivator Lady v Ceně výživových programů Fitmin (III.k., 1200 m), lehce s nákokem 8 délek opanovala pole Ceny portálu Fitmin & TURF Magazín (III.k., 1200 m), čímž se stala nejen teprve druhým dvouletým vítězem v produkci Pouvoir Absolu, ale jeho také nejranějším vítězem. Dosud tento primát patřil hnědákovi Mujahid Brave, reprezentujícímu stejný chov i stáj, který před dvěma lety vyhrál Cenu Fitmin Lifetime Nutritional programme (III.k., 1600 m) až druhého října. Ranost a rychlost, která dceři Pouvoir Absolu umožnila se takto realizovat ve dvou letech na distanci poloviční oproti otcově optimu, vnáší do rodokmenu její matka Rabbit Dark Angel, zakoupená jako odstávče u Tattersalls za 3.000 gns. Ač v jejím pedigree najdeme i vliv Sadler's Wellse prostřednictvím mateřského otce, vítěze 2000 Guineas Entrepreneura, díky němuž je Dark Absolu na Sadler's Wellse 2x4 prochována, klíčový je vliv Dark Angela (Acclamation), který poté, co jako dvouletek vyhrál 4 z 9 startů včetně Middle Park Stakes (Gr.1, 1200 m), odešel aniž by zkoušel štěstí jako tříletý do chovu a dnes je jedním z nejúspěšnějších ostrovních plemeníků, nositelů ranosti a rychlosti. Sama Rabbit Dark Angel vyhrála jako dvouletá 4. září dostih na 1400 metrů v Chuchli, přičemž v té době již měla za sebou 3 absolované dostihy, první odběhla 22. května. Jak se ukazuje, s takovými matkami je Pouvoir Absolu schopen dávat úspěšné dvouletky. 

 Inzerce
 Hřebčín Napajedla nabízí k prodeji tyto ročky po POUVOIR ABSOLU

absolutic b avignon b
latinalady b neartica b


Vzpomínka na Banquet Scene


Událostí ulynulého víkendu byl excelentní výkon čtyřleté SAŠI (Makfi) ve vyrovnaném poli Velké ceny Prahy. Klisna, zakoupená Tomášem Jandou jako ročka na Book 3 říjnové dražby v Newmarketu za 5.000 gns mi, respektive její rodina, připomněla jeden zapomenutý český import, svého času velmi výjimečný.

Je to již 21 let, psal se tehdy rok 1997 a Václavu Kozlovi, jedné z výrazných postav českého turfu přelomu tisíciletí, se na listopadové dražbě chovných klisen v Keenelandu v USA zalíbila Lyphardova dcera BANQUET SCENE, a to tak, že ji nakonec za 20.000 dolarů získal. Na tehdejší poměry to byla velmi výjimečná investice a z pohledu českých nákupů chovných klisen patří k významným dosud. Tehdy sedmnáctiletá klisna měla za sebou nejen druhé místo v Miss Grillo Stakes (Gr.3) v USA, ale též již byla matkou blacktype vítězky Charming Scene (Pleasant Colony). Pravnučce vítězky Cheveley Park Stakes, Prix de la Foret, Coronation Stakes či Queen Elizabeth II Stakes (vše v současnosti Gr.1 dostihy) Midget (Djebe), z jejíž rodiny pochází i Saša (u té Midget ale najdeme až v VI. generaci) byla v chovu Václava Kozla dopřána možnost být partnerkou špičkových hřebců své doby. Ještě před tím, než se Southern Halův (Halo) syn More Than Ready stal celosvětově respektovaným plemeníkem, dala Banquet Scene s tímto hřebcem klisnu Banku, čtyřnásobnou chuchelskou vítězku, dvakrát úspěšnou v dostizích II. kategorie. Dvakrát v ČR zvítězila i další dcera Banquet Scene Barborka, jejímž otcem byl vynikající Lear Fan (Roberto), ovšem největších úspěchů z potomků Banquet Scene, jejichž chovatelem byl Václav Kozel, dosáhla Pomada, dcera vítěze Epsom Derby Quest For Fame (Rainbow Quest). V USA narozená klisna vyhrála první dva starty ve dvou letech včetně Gerschova memoriálu (CH) a doběhla třetí v Ceně zimního favorita. Jako tříletá sice nevyhrála, ale bodovala v nejvýznamnějších dostizích - mj. doběhla druhá v Jarní ceně klisen a Ceně Hřebčína Napajedla (CH).

Všechny tři dcery byly zařazeny do našeho chovu (Banquet Scene stála v USA), bohužel žádná se v něm výrazněji neprosadila. Všem třem dohromady vyběhlo 8 potomků, vyhrát dokázali jen dva potomci Pomady - Ponte (Secret 'n Classy) a Parodie (Secret 'n Classy). Rodina tak v Česku nezakořenila a je to škoda, neboť dcery a vnučky Banquet Scene si v USA nevedou špatně. Into the Mist (Candy Ride), vnučka Banquet Scene, doběhla v Portoriku druhá v tamní Gr.1 Clasico Wiso, pravnučka Fiji Island (Why Change) vyhrála Michigan Oaks (R), blacktype umístění získali i další pravnuci Silent Sunday (Fusaichi Zenon) či Touched by Autism (Sierra Sunset). Doufejme, že Saša tuto rodinu do našeho chovu úspěšně vrátí. 

Pomada Vendulka
Pomada (vpravo) společně s Vendulkou v chovu Václava Kozla v Humňanech v roce 2004

Úzký inbreeding a chovatel František Vocásek

František Vocásek rád experimentuje s velmi úzkým inbreedingem. Před 8 lety se v jeho chovu narodila klisna Panama poté, co její matku Play Station (Scater) připustil Scaterem (Dixieland). Panama, produkt nejužšího 1x2 inbreedingu, se nikdy na dráze neukázala, ale o tři roky mladší Alamon ze spojení Scatera a Apasky (Scater) se již na dráhu dostal. Ve dvou letech neběhal, jako tříletý vyběhl dvakrát a po pátém místě v dostihu IV. kategorie v Brně dostih stejné kategorie dokázal v Mostě vyhrát. Jako čtyřletý se na dráze neukázal, letos zatím vyběhl dvakrát a získal jedno čtvrté místo ve IV. kategorii v Karlových Varech. Inbreeding 1x2 rozhodně není běžnou chovatelskou technikou, bible o něm hovoří zcela jinými slovy, nicméně najdeme v historii příklady užití takto úzkého inbreedingu, kterým jsme se věnovali v jednom ze starších článků.

František Vocásek ve svém chovu zkusil i o něco méně kontroverní variantu - inbreeding 2x2. Ten byl v historii použit mnohokrát, nejznámější je příklad vítězk Arc Coronation (Djebel), prochované 2x2 na Tourbillon. Jednou se o něj pokoušel i Rostislav Kopecký, když nechal Ghalaphade (Galileo) připustil Mikhailem Glinkou (Galileo). Ta ale nezabřezla a znovu se o podobné spojení již v Darhorsu nepokoušeli. František Vocásek zkusil takto úzké prochování na jiného plemeníka - vítěze Prix de l' Arc de Triomphe Helissia (Fairy King). V roce 2012 koupil prostřednictvím Tomáše Jandy na National Hunt Sale v Irsku za 3.100 euro tehdy sedmiletou Anis Etoile, vítězku na překážkách, nabízenou březí po Scorpion. Poté, co v Nemčicích přivedla na svět klisnu Anis Scorpio (Scorpion), jí připustil Pop Rockem, synem Helissia. Z prvního připuštění vzešel Anis Rock, který vyběhl jen jednou a neumístil se, z druhého se narodila ANIS HELLISIO, která po červnovém druhém místě v debutu v Mimoni tuto sobotu vyhrála Cenu Vetmarket s.r.o. (IV.k., 1600 m) v Netolicích.

Miloslav Vlček
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net