australia derbySpojovat nejlepší s nejlepším a očekávat nejlepší - to je jeden z nejstarších receptů, jak odchovat dostihového šampióna. Kdo je autorem, o tom se zdroje rozcházejí, že však jde o jednu z nejcitovanějších cest k úspěchu v chovu plnokrevníka, o tom nemůže být sporu.

Jako každý ani tento recept nepřináší úspěch pokaždé, letošní vítěz Epsom Derby Australia je příkladem, kdy takový postup přinesl plody.

Australia ještě zdaleka není na konci své kariéry a můžeme se jen těšit na to, jaké výkony předvede v dalších startech a zda k úspěchu v Epsomu přidá ještě další triumfy ve významných Gr.1 dostizích, jeho rodokmen je příkladem využití výše zmíněného receptu speciálně s ohledem na úspěch v Derby. Australia je synem aktuálně nejúspěšnějšího plemeníka planety Galilea, který sám v Epsomu zvítězil a před Australia dal dva vítěze tamního Derby New Approach a Ruler Of The World. Jeho matka, famózní Ouija Board, vyhrála 7 Gr.1 na třech kontinentech, ve čtyřech zemích a sedmi různých závodištích, mezi nimiž byl i Epsom, kde v roce 2004 s náskokem 7 délek před All Too Beautiful vyhrála Oaks.

Spojit vítězku Oaks s vítězem Derby se zdá jako klasická cesta, jak dosáhnout úspěchu v Epsom Derby, nicméně nutno dodat, že až do letošního ročníku to byla v posledních letech chovateli velmi zřídka využívaná cesta. Na start Epsom Derby se kůň s takovým rodokmenem postavil naposledy před 19 lety, kdy v kurzu 14/1 vstoupil do startovních boxů nevelký ryzák, syn vítěze z roku 1970 Nijinsky z vítězky Oaks 1989 Snow Bride. Ano, byl to Lammtarra, kterému se skvělým finišem podařilo Derby, které bylo jeho druhým životním startem, vyhrát. Nutno dodat, že jeho matka proběhla cílem Oaks jako druhá a vítězství ji připadlo až po diskvalifikaci vítězné Aliysa.

Spojovat dva jedince s optimem 1 ½ míle bylo a stále je pro mnohé chovatele spjeno s rizikem přílišné dávky vytrvalosti, a tak vítězky Oaks častěji směřovali k plemeníkům s vyšším podílem rychlosti - mílařům a středotraťařům. Právě letošní tříletý ročník je ale jiný. Vedle Australia v něm najdeme ještě dalších 5 koní, jejich otcem je vítěz Derby a matka uspěla v Oaks. Pravda, žádný se zatím ani nepříblížil úspěchům Australia, ale jejich vysoký počet stojí za zmínku, zvláště pokud si uvědomíme, že v předchozím ročníku byli jen dva takoví plnokrevníci a předtím se během 12 let nenarodil žádný! Proč zrovna letos je mezi tříletky tolik koní jejichž oba rodiče vyhráli epsomskou klasiku? Jedním z důvodů je start Sea The Stars v chovu, šampióna, který ukázal mimořádnou třídu a dostatek klasicity a v prvním ročníku dostal mimořádnou příležitost, mj. i s vítězkami Oaks - Look Here, Casual Look a Love Divine. Vedle Galilea se tak na trhu objevil další plemeník s potenciálem dávat špičkové koně na distanci 1 ½ míle a právě tito dva plemeníci jsou otci 5 ze 6 letošních tříletků - potomků epsomských klasických vítězů. Tím posledním je New Approach, který dal s vítězkou Oaks Kazzia hřebce King’s Land, umístěného při svém jediném startu. Stejně jako King’s Land dosáhli nejvýše na umístění i další 3 letos tříletí potomci vítězů Derby a vítězek Oaks Sea Here (Sea The Stars - Looks Here), Casual Smile (Sea The Stars - Casual Look) a Touch The Sky (Sea The Stars - Love Divine), Tour de Force (Galileo - Ramruma) zatím nevyběhl.

V ročníku 2010 najdeme jen dva potomky rodičů - klasických vítězů. Pravou sestru Australia jménem Filia Regina, vítězka Class 6 handicapu v Yarmouth v loňském roce, a pak nepojmenovaného hřebečka po Galileo z Ramruma, u něhož se mi nedodařilo dohledat jeho osud. Pokud ale chceme hledat dál, v tomto tisíciletí už žádného dalšího plnokrevníka, jehož otec by zvítězil v Derby a matka v Oaks, nenajdeme! Musíme se vrátit až o plných 17 let zpět, do roku 1997, kdy vítězka Oaks z roku 1991 Jet Ski Lady přivedla po Nashwanovi na svět klisnu Lucky Lady, maiden vítězku v Chepstow, posléze působící v chovu v australském Bowness Stud, kde mj. přivedla na svět  Gr.2 umístěnou Lustre Lady. Stejný rok se narodila i Sunny Spell, pouze jednou startovavší dcera Nashwana a Sun Princess, vítězky Oaks z roku 1983. Sunny Spell bohužel nemohla šířit slávu rodiny do dalších generací, když jako čtyřletá uhynula.

Potomci vítězů Epsom Derby a Epsom Oaks se v drtivé většině rodili v Anglii, případně v Irsku. Ale není to železné pravidlo. Když budeme hledat koně s takovými rodiči v ročníku 1996, najdeme jen jediného a narozeného hodně daleko od zmíněných chovatelských velmocí. Jeho jméno je Taiki Joker, a podle jména už možná tušíte, že jeho rodištěm byla země vycházejícího slunce. Syn vítěze Derby z roku 1992 Dr. Devious a vítězky Oaks 1981 Blue Wind se ale na dráze nikdy neobjevil.

O dva roky dříve se výše zmíněné Jet Ski Lady narodil další potomek, jehož otcem byl vítěz Epsom Derby. Tentokrát jím nebyl Nashwan, ale Mill Reefův syn Shirley Heights, se kterým dala Jet Ski Lady klisnu Legaya. Vítězka EBF Fillies Handicapu v Corku se, stejně jako její polosestra Lucky Lady, prosadila hlavně v chovu, kde dala vítěze Arc Trial Stakes Legal Approach. Dva potomky s vítězem Epsom Derby Nashwanem dala vítězka Oaks 1990 Salsabil. První, v roce 1992 narozená Firdous nikdy nestartovala, ale její o rok mladší sestra Bint Salsabil vyhrála Gr.3 dostih a po vzoru rodičů se postavila na start klasického dostihu v Epsomu, nicméně v Oaks doběhla poslední.

Firdous tedy nijak spojení epsomských klasických vítězů nepodpořila, ale to ani nemusela, v ročníku se objevil jiný velice silný propagátor. Jejím vrstevníkem totiž nebyl nikdo jiný než Lammtarra, který kromě Epsom Derby vyhrál i King George VI and Queen Elizabeth Diamond Stakes a Prix de l’Arc de Triomphe a do chovu odcházel neporažen. Ryzák, který byl jedním z prvních šampiónů prochovaných na Northern Dancera, byl také historicky vůbec prvním potomkem vítězů epsomských klasik, kterému se podařilo vyhrát Epsom Derby.

V 90. letech se narodili už jen dva potomci vítěze Derby a vítězky Oaks - jediný start absolvující Tharqaam, syn Nashwana a Midway Lady, a Perfect Vintage po Shirley Heights z Fair Salinia. Ten si na dráze vedl velmi dobře, a ač na Epsom to nestačilo, vyhrál ve Francii Gr.3 Prix Quincey.

V 80. letech se také několik plnokrevníků po rodičích, vítězích klasických dostihů v Epsomu narodilo, jen vítězka Oaks z roku 1976 Pawneese přivedla na svět hned tři - potomky Derby vítězů Mill Reef, Grundy a Shirley Heights, ale žádný své rodiče nenapodobil. Zapátráme-li však hlouběji v historii, najdeme mezi vítězi Epsom Derby hřebce Charlottown, vítěze z roku 1963, jehož matka Meld vyhrála Epsom Oaks, otec Charlottesville vyhrál Derby, ale nikoliv anglické, nýbrž francouzské. Ještě hlouběji v historii bychom našli hřebce Spion Kop, vítěze z roku 1920, jehož otec Spearmint vyhrál Derby v roce 1906, tři roky poté, co Spion Kopova matka Hammerkop doběhla v Oaks druhá. Ovšem vítězem Derby, jehož rodiče vyhráli Derby a Oaks, se stal až Lammtarra, a pokud bychom chtěli být puristé, tak až Australia byl prvním vítězem Derby, jehož rodiče proběhli jako první kolem stejného cílového sloupku v jim určených klasikách. Uvědomíme-li si, že hned první vítězka Oaks Bridget, odchovankyně Lorda Derby, dala dva ze svých pěti potomků s vítězem Epsom Derby Sir Peter Teazle (v roce 1792 narozená Fair Helen a o dva roky mladší Sir Thomas) byla to dlouhá cesta, než takové spojení dalo vítěze Derby.