Coolmorský Galileo, prožívající aktuálně svou vůbec nejúspěšnější sezónu, se postupně prosazuje i v roli otce plemeníků. Ač nejsledovanějším z jeho synů je famózní Frankel, jehož první dvouletí si vedou skutečně skvěle, 7 jiných jeho synů již dokázalo dát Gr.1 vítěze.
Zatím posledním jeho synem, který dal Gr.1 vítěze, je vítěz Meld Stakes (Gr.3) Heliostatic, jehož syn He Runs Away, narozený z hřebcova ročního působení v argentinském chovu, minulý týden zvítězil v jednom z vrcholů tamní sezóny Gran Premio Jockey Club (Gr.1). Heliostatic, zařazený do chovu v roce 2008 v irském Oak Lodge Stud a v roce 2010 přesunutý do Francie, byl vůbec prvním vítězným potomkem Galilea. Na dráze patřil k úspěšným koním, ale jeho třídu překonal o rok mladší pravý bratr Heliostatica Soldier of Fortune. Vítěz Irish Derby (Gr.1) či Coronation Cup (Gr.1), jehož služeb využili i naši chovatelé, již také má, a dokonce dva, Gr.1 vítěze a stejně jako bratr i on je dal během pendlování do Jižní Ameriky. V Chile, kde působil dvě sezóny (později jeho služeb využívali i brazilští chovatelé), dal dvojnásobného chilského Gr.1 vítěze El Armenio a Rey Del Rock, vítěze Gran Premio Hipodromo Chile (Gr.1).
Nejúspěšnějším potomkem některého z Galileových synů je, alespoň soudě podle počtu Gr.1 vítězů, anglický šampión dvouletek a vítěz 2000 Guineas (Gr.1) ve třech letech, čtyřikrát v Gr.1 dostizích úspěšný Dawn Approach, syn vítěze Epsom Derby New Approache. New Approach, plemeník týmu Dalham Hall šejka Mohammeda, dosud dal 5 Gr.1 vítězů. Více jak dvojnásobek tohoto počtu už má ale na svém kontě neporažený Teofilo, otec 11 Gr.1 vítězů a stále podle počtu blacktype vítězů nejúspěšnější z Galileových synů. I on, ač zůstal v majetku trenéra Jima Bolgera, dnes působí v jednom ze šejkových hřebčínů, irském Kildangan Stud.
Dalším z Galileových synů, kterému se daří v Jižní Americe, je vítěz Derby Italiano (Gr.1) Cima de Triomphe. Ten působí ve Francii v Haras du Thenney, ale Gr.1 vítěze dal díky svému pendlování do Argentiny, kde zplodil vítěze Gran Premio General San Martin (Gr.1) Besitose a Missile Top, který letos vyhrál Gran Premio Raul Y Raul E. Chevalier (Gr.1).
V irském Coolmoru dnes stojí 4 Galileovi synové, ale všechny debut potomků na dráze teprve čeká. V roce 2011 tamtéž debutoval trojnásobný Gr.1 vítěz Rip Van Winkle, kterého sice už v seznamu coolmorských plemeníků nenajdete, ale který měl v úvodním ročníku vítěze Phoenix Stakes (Gr.1) Dicka Whittingtona.
Všichni výše zmínění Galileovy synové - otcové Gr.1 vítězů, získali sami na dráze když už ne Gr.1 vítězství, tak alespoň grupové vítězství. To ale neplatí o posledním Galileově synu - otci Gr.1 vítěze, v Anglii narozeném Yazamaanovi. Ten běhal v Anglii a USA, ale z 11 startů získal jen dvě malá vítězství a vydělal zhruba 27 tisíc dolarů. Díky svému rodokmenu ale dostal v chovu šanci a dokázal ji využít, jak dokazuje peruánský Gr.1 Espiritualmente.
To je 7 Galileových synů, kteří již dokázali dát Gr.1 vítěze. Lze očekávat, že se k nim v brzké době přidá i Frankel, možná už tuto sobotu, kdy se na start Racing Post Trophy postaví Frankuus, nedávný Gr.3 vítěz z Francie, pokud však nakonec nedá přednost Grand Criteriu (Gr.1) v Saint-Cloud.
K dnešnímu dni ukazuje databáze Blacktypepedigree celkem 249 blacktype koní, potomků Galileových synů, z nichž 142 získalo blacktype vítězství. Řada skvělých synů Galilea ale na debut svých potomků ještě čeká. To se týká i dosavadních největších nadějí Coolmoru - vítěze Epsom derby Australia a vítěze anglických i irských 2000 Guineas Gleneaglese, jehož matka je pravou sestrou dalšího z výjimečných plemeníků Giant's Causewaye, a tak se jistě máme na co těšit. (miv)
Inzerce