Bathyrhon fsAž donedávna bylo takřka nepředstavitelné, aby hřebci trénovaní i v Česku později působili jako plemeníci ve Francii, navíc aby tam patřili k velmi žádaným hřebcům. Časy se ale mění a v chovu země galského kohouta aktuálně stojí dva hřebci, jejichž třídu, byť u jednoho jen naznačenou, jsme mohli obdivovat i na našich drahách - ryzák Shamalgan (Footstepsinthesand) a tmavý hnědák Bathyrhon (Monsun). Oba dva patřili před dvěma lety k tamním nejžádanějším plemeníkům a připustili shodně přes 70 klisen. Jak si tam vedou dnes?

 
Dvojnásobného českého Koně roku SHAMALGANA asi není třeba blíže představovat. Hřebec už v péči Arslangireje Šavujeva vyhrál s Filipem Minaříkem v sedle Oettingen-Rennen (Gr.2) v Baden-Badenu a získal skvělé třetí místo v klasické Poule d'Essai des Poulains (Gr.1), posléze pod taktovkou X. THomas-Demeaulteho přidal i Gr.1 Premio Vittorio Di Capua v Miláně. Jeho další cesta byla dost netradiční. V roce 2014 začal připouštět za 2.200 € na Haras du Lion, kde v první sezóně připustil 45 klisen a o rok později, kdy zlevnil na 1.800 €, dostal 19 klisen. Poté byl z chovu ztažen zpět na dostihovou dráhu, vrátil se i do Česka a v péči Artura Resulova už sice nenavázal na své někdejší úspěchy v grupové společnosti, dokázal ale vyhrál Velkou cenu Prahy (I.k.). Následně jej do svých služeb získal Hřebčín Střelice a hřebec se rázem zařadil mezi nejpopulárnější české plemeníky, když připustil 33 klisen.

Ač měl stát na severu Moravy dvě sezóny, po úspěších prvních potomků vedených v listed umístěným Anima Rock se majitel Ardak Amirkulov rozhodl jej na prosincové dražbě v Deauville nabídnut k prodeji a tam hřebce za 135.000 € vydražila Ecurie Normandie. Ta jej vrátila znovu do francouzského chovu na Haras de Grandcamp a návrat to byl impozantní. V první sezóně, kdy za jeho služby hřebčín žádal 3.000 €, Shamalgan připustil 75 klisen, z nichž mu bylo registrováno 41 potomků. Bohužel ale na slibné výsledky Anima Rock z úvodního ročníku nikdo další z jeho potomků nenavázal, a tak loni už připustil jen 24 klisen a letos jejich počet klesl na 16. Soudě ze skutečnosti, že mezi nimi bylo 7 dcer taktéž na Haras de Grandcamp působícího Dabirsima (Hat Trick), dostal nemalou část klisen od svého držitele, jeho partnerkou ale byla i druhá z Českého derby Krasava (Moonjaz). Útlum zájmu francouzských chovatelů po hřebcově dvouleté pauze a prodeji nejlepšího potomka do Kataru je nicméně logickým vyústěním, o jeho dalším osudu tak rozhodnou především výsledky jeho nejpočetnějšího ročníku 2019, který příští rok přijde na dráhu.

Nepřehlédněte: Měl se stát prvním "svazovým" plemeníkem v českém chovu, místo toho byl Best Solution nejžádanějším hřebcem v Německu

Zcela jinak si ve Francii vede BATHYRHON. Ten sice v péči Arslangireje Šavujeva strávil jen malou část své kariéry a po nepodařeném Českém derby a následném sedmém místě v Grosser Preis des Audi Zentrums Hannover (Gr.3) v Německu (tu vyhrál současný český plemeník Limario) odešel do Francie k trenérce Pie Brandt, ale ze zřetele jej čeští turfmani neztratili. Mimo jiné i proto, že se pravidelně utkával i s excelentním ultravytrvalcem Jiřího Charváta Trip To Rhodem (Rail Link). Vrcholem jeho kariéry byla vítězství v Prix Vicomtesse Vigier (Gr.2, 3100 m) a Prix Gladiateur (Gr.3, 3100 m), cenné bylo i druhé místo v Prix du Cadran (Gr.1, 4000 m) a neztratil se ani v ascotském Gold Cupu (Gr.1, 40000 m), ve kterém obsadil páté místo.

Už kariéra jej předurčovala pro chov překážkových koní, čemuž napomohl i rodokmen nebo přesněji jeho otec Monsun (Königsstuhl), který je velmi úspěšným otcem překážkových plemeníků. Do chovu odešel v roce 2016 na Haras de la Hetraie, kde působí dodnes a ani jeho připouštěcí poplatek 3.000 € se za tu dobu nezměnil. V úvodní sezóně připustil 57 klisen, v roce 2017 jejich počet vystoupal dokonce na 90. Následující rok dostal příležitost s 73 klisnami, loni připustil ještě o 2 klisny více a zatím nejlepší sezónu měl letos, kdy jeho služeb využilo 93 klisen. 

Letos měl tedy na dráze první ročník tříletých a kroky jeho potomků vesměs směřují do překážek buď přímo nebo po kratší rovinové kapitole. Asi nejúspěšnějším potomkem z úvodního ročníku je valach Enjoy Your Life, který ze 4 překážkových startů získal 1 vítězství a 3 umístění. Při tom posledním finišoval pátý v Gr.2 steeplechase v Auteuill, a ač měl na čtvrtého v cíli ztrátu 20 délek, francouzský handicaper jej ocenil ratingem 61 kg, což je pro srovnání jen o kilogram méně, než byl rating Orphee Des Blins (Lute Antique) když odcházela z Francie do DS Pegas. (miv)

 
  
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking