Scottish Rifle3Už jen necelý měsíc zbývá do startu nové připouštěcí sezóny. Ač zatím nebyly oznámeny připouštěcí poplatky všech plemeníků, lze očekávat, že nejvyšší poplatek bude i letos činit 30 tisíc korun. Za ten loni připouštěl krabčický Mikhail Glinka (Galileo) a dvojice hřebců Františka Vocáska Pop Rock (Helissio) a Moonjaz (Nashwan). Pro letošek byl zatím zveřejněn jen Glinkův poplatek, který zůstal na loňské hodnotě. Tušíte ale, za kolik připouštěli českoslovenští plemeníci před 40 lety?


Nutno hned na začátku poznamenat, že tehdy si poplatky platily mezi sebou vesměs jen socialistické organizace včetně plemenářských podniků, a peníze se převáděly spíše jen účetně. Soukromých chovatelů, kteří za socialismu chovali anglické plnokrevníky, bylo jen pár. Nicméně srovnání s dnešními poplatky a především s tehdejší cenovou hladinou je velmi zajímavé.

Jedenáctka ze "západu" proti deseti synům Masise a Detvana

Jak vidíte na přiložené tabulce, nejdražšími plemeníky sezóny 1980 byli napajedelský Behistoun (O'Grady), jehož syn Valdaj ovládl v předchozím roce Československé derby, a pak nováček v českém chovu, vítěz Eclipse Stakes (Gr.1) Scottish Rifle (Sunny Way), který se po nevýrazných výsledcích v anglickém chovu přesunul do Šamorína. Oba hřebci stáli 50.000 Kčs. Tehdy se navíc u nás platilo za připuštění bez ohledu na jeho výsledek, takže stejný obnos vás stála i návštěva hřebce, po které klisna zůstala jalová.   
 
Seznam plemeníků v chovu anglického plnokrevníka v Československu v roce 1980*

plemeník otec př.popl. (Kčs)  působiště
Scottish Rifle (GB) Sunny Way 50 000  Šamorín
Behistoun (FR) O'Grady 50 000  Napajedla
Arcaro (GER) Birkhahn 30 000  Albertovec
Norbert (HUN) Nostradamus 30 000  Xaverov
Donald Norman 20 000  Napajedla
Silver Detvan 20 000  Napajedla
Hviezdar Lyon 20 000  Šamorín
Corvet Liberál 20 000  Xaverov
Infernal (FR) Dapper Dan 20 000  Tochovice
Korok Astyanax 20 000  Židlochovice
Bohatier Hviezdar 15 000  Šamorín
Flying Star (DEN) Bel Baraka 15 000  Motešice
Hugben (GB) Behistoun 15 000  Motešice
Espadron (SU) Derzkij 12 000  Svinčice
Lincoln Masis 10 000  Napajedla
Silvaner Donald 10 000  Albertovec
Libanon Detvan 10 000  Tlumačov
Relief Masis 10 000  Kladruby nad Labem
Court Gift (GB) Tanerko 10 000  Xaverov
Gamar (SU) Anilin 10 000  Mimoň
Lyon Masis 10 000  Dolní Bezděkov
Falkensee (GDR) Meridian 10 000  Veselí na Moravě
Lakmus Wiesenklee 10 000  Mimoň
Baziaš (SU) Znatnyj 10 000  Jílové
Toxin (GB) Salvo 5 000  Střelice
Vagram Wiesenklee 5 000  Kyselovice
Veronal Wiesenklee 5 000  Židlochovice
Myjavan Astyanax 5 000  Netolice
Filippy (GB) Pal's Passage 5 000  Litobratřice
Kento Isztopirin 5 000  Xaverov
Crapom Detvan 4 000  Nové Město pod Smrkem
Cent Deux Pour Cent 4 000  Deštné
Belendek (HUN) Bontur 2 500  Benešov-Pecínov
Seal (GB) Appiani II 2 000  Bohuslavice
Val II Masis 2 000  Moravské Knínice
Orkán Silnet 2 000  Bořitov
Valet Masis 2 000  Dolní Němčí
Siráno Masis 2 000  Slušovice
Comodor Waidwerk 2 000  Humburky
Diplomat Masis 2 000  Uhlířské Janovice
Cobalt Silver 2 000  Benešov-Pecínov
Zapad (SU) Element 2 000  Jílové
Sapo (IRE) Capistrano -   Motešice

* V tabulce jsou uvedeni všichni plemeníci působící v České republice, ze hřebců na Slovensku jen ti stojící v PP Šamorín a PP Motěšice. Zdroj: katalog Plemeníci 1980

V seznamu ještě najdete hřebce s poplatky 2,4 či 5 tisíc, nicméně ty už tehdy měly jepičí život. Pokud se dobře pamatuji tak už v následující, nebo možná až té další připouštěcí sezóně byl jako minimální stanoven poplatek 10 tisíc korun. A to vesměs za hřebce, u nichž čekání na úspěch podobalo pověstnému čekání na Godota. To nám před časem ještě v tištěném TURF Magazínu potvrdil i jeden z hrstky tehdejších soukromých chovatelů Přemysl Lipanský, který svou klisnu Maynadier raději poslal do Polska. "Bylo mi proti srsti platit v tu dobu jen za to, že hřebec skočí na kobylu bez záruky březosti, a tak jsem si vyjednal připuštění u tehdy začínajícího hřebce Baby Bid ve Strzegomi. Byl to Američan velmi dobrého původu, listed úrovně ze západní Evropy, po jednom z nejlepších poválečných amerických koní Spectacular Bid. Připouštěcí poplatek byl v tu dobu 5.000 korun na naše pouze za březí klisnu, za jalovou se neplatilo nic, a ustájení 35,- Kč za den. Což byly ceny úplně lidové - v tu dobu se u nás platilo třeba za nejhorší hřebce 10 tisíc korun splatných předem a to byli hřebci, kteří vesměs ničím nezaujali," vzpomínal Lipanský.  

Připuštění v ceně nové škodovky

Padesát tisíc korun by bylo i v současnosti v našem chovu vysokým poplatkem, v poslední době můžeme u nás sledovat kontinuální pokles cen hřebců, který souvisí s celkovou silou domácího chovu. Na druhou stranu ubývá plemeníků, kteří dříve lákali jen cenou. V roce 1980 ale bylo 50 tisíc korun československých mnohem více peněz než dnes. Průměrný plat tehdy činil 2650 Kčs hrubého, na připuštění Behistounem či Scottish Riflem by soukromý chovatel potřeboval téměř 20 průměrných platů. Dnes stačí na zaplacení nejdražšího hřebce jen jeden průměrný plat a pokud srovnáváme třeba Mikhaila Glinku s Behistounem a Scottish Riflem, nelze říci, že by současný chovatel oproti roku 1980 slevoval z kvalit. Jak Behistoun tak Scottish Rifle navzdory obrovským úspěchům v našem chovu do ČSSR přišli až poté, co nesplnili jinde očekávání a ač na dráze dosáhli vítězství v Gr.1 dostizích, jejich otcové ve své době neznamenali ani zlomek toho, co dnes znamená Galileo. Nakonec pokud se podíváte na tehdejší seznam plemeníků a přidáte k tomu téměř nulovou konkurenci importů ze západních zemí, nelze se úspěchům Behistouna či Scottish Rifla divit.

Ale vraťme se zpět k cenám a jejich relativní hodnotě. Pokud bychom sílu tehdejších 50 tisíc Kčs chtěli přepočítat na současnou hodnotu, tak dojdeme k částce 380 tisíc korun, která vznikne na základě průměrné meziroční inflace v tomto období. Ta podle ČSÚ činila 5,37%. Srovnávat můžeme i jinak. Třeba s výrobky mladoboleslavské škodovky. Tehdejší nejlevnější škodovka, Škoda 105, stála 56 tisíc korun, tedy jen o málo víc než připuštění nejdražším plemeníkem. Dnes nejlevnější pětidvéřová škodovka, Citigo, začíná na 210 tisících korun. Pomineme-li technický pokrok, k němuž za 4 desítky let došlo, odpovídal by tehdejší škodovce spíše donedávna vyráběný Rapid, jehož cena začínala na 290 tisících. I to ukazuje, jak vysoké tehdejší ceny byly.

Srovnávání nesrovnatelného

Jak jsem uvedl už v úvodu, srovnáváme čísla, která jsou prakticky nesrovnatelná. Tehdejší výše, z části virtuální, vycházela ale i z tehdejší úrovně cen koní, dané též uzavřením země pro početnější importy. Plnokrevníci se tehdy vozili především z ostatních socialistických zemí a ač v polovině 80. let došlo k uvolnění a import především chovného materiálu ze západních zemí podstatně vzrostl, na začátku 80. let kromě pravidelných nákupů ročků pro PP Motešice v Irsku se k nám mnoho plnokrevníků ze západu nedostalo. Nakonec projděte si výše uvedený seznam, v němž je jen 11 plemeníků narozených v západní Evropě, z nichž však většina disponovala pouze československou dostihovou kariérou - byli totiž zakoupeni již jako ročci.  

Filippy
Filippy (na snímku s Ferdinandem Minaříkem starším v sedle) byl jedním z sedmi plemeníků z roku 1980, kteří byli na západě koupeni jako ročci a později dostali šanci v chovu. Foto: reprofoto z katalogu Plemeníci 1980

Tehdy však začala růst poptávka po dostihových koních ze strany různých JZD a Státních statků, která vyhnala ceny do nesmyslných výší a měla svůj dopad i na připouštěcí poplatky. Dnes už se můžeme jen nostalgicky ohlédnout za tehdejší dobou, nicmémě vedle cen, o kterých tento článek byl především, stojí za to podívat se na úroveň tehdejších hřebců a uvědomit si, jakou cestu od té doby náš chov ušel.

Miloslav Vlček    
   

 








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net