Minulý týden ve věku 26 let uhynul v polském hřebčíně Iwno plemeník Jape. Ač jeho jméno mimo střední Evropu zná jen málo chovatelů, ve středoevropském regionu se stal legendou. Mimo jiné i proto, že dokázal v polském chovu dát pozdějšího anglického Gd1 vítěze a za jeho potomky platili angličtí majitelé částky ve výši dvouset tisíc liber.
Působivý příběh Japa, syna dvojnásobného vítěze Prix de l’Arc de Triomphe Allegeda a šampiónky tříletých klisen v Kanadě Northern Blossom, začal na Fasig Tipton Yearling Sale v roce 1990, kde odchovance Kinderhill Select Bloodstock vydražil pro H R H Prince Fahd Salman agent Anthony Penfold za 130,000 dolarů. Hřebec se poté stěhoval do Evropy, konkrétně do stáje anglického trenéra Paula Colea. Jako dvouletek debutoval 20. července druhým místem v Class B na 7 furlongů v Newbury, druhý start o 3 měsíce později v maiden Class E v Bath taktéž znamenal druhé místo. Poté jej trenér Cole poslal do Itálie na start Gr.2 Premio Guido Berardelli, které o 1 ½ délky vyhrál.
Tříletou kampaň zahájil šestým místem v Gr.3 Classic Trial Stakes v Sandownu, poté finišoval druhý v Gr.3 Dalham Chester Vase, ¾ délky za Twist and Turn. K dalšímu startu vyrazil do Chantilly a jeho cílem nebylo nic menšího než francouzské derby - Prix du Jockey Club. Tam ale doběhl hluboko v poli poražených. Poté jej Paul Cole nasměrovat opět do Itálie a bylo to šťastné rozhodnutí. Gr.3 Saint Leger Italiano přineslo Japovi dosud nejcennější triumf, když v sedle s Alanem Munro za sebou nechal konkurenci, vedenou taktéž v Anglii trénovanou dvojicí Silvernesian a For Mog, o 3 ½, respektive 6 ½ délky. I k dalšímu startu Jape vycestoval do ciziny, konkrétně do Německa, ale v Gr.3 BMW Europa Championatu, který tehdy lehce vyhrál Platini, stačil jen na páté místo. Tím pro něj sezóna skončila. Poslední start absolvoval o 8 měsíců později v Newbury v Gr.3 John Porter Stakes, kde doběhl poslední.
Na podzim téhož roku byl nabídnut na Tattersalls December Sale, kde jej jako stallion prospect vydražila BBA a hřebec putoval do polského chovu. Ač v roce 1993 už Polsko čtvrtým rokem budovalo tržní ekonomiku postavenou na soukromém vlastnictví, v chovu plnokrevníka tehdy ještě byla drtivá většina hřebčínů ve státním majetku. To se týkalo i plemeníků, které kupoval polský stát zastoupený Ministerstvem zemědělství. Tato praxe sice skončila vstupem Polska do EU, kdy již stát nemohl podporovat chov plnokrevníka tímto způsobem, ale zakoupení plemeníci nadále zůstávali ve státním majetku a o jejich služby se dělily tamní hřebčíny. V Polsku tak stále fungovala za éry socialismu zavedená praxe, kdy státní plemeníci kolovali mezi jednotlivými hřebčíny - vždy po dvouletém působení v jednom z nich se přemístili do dalšího. Polským chovatelům se tato praxe osvědčila, i díky tomu, že řada hřebců, kteří nevstoupili do chovu zrovna nejúspěšněji, se v novém působišti osvědčila výrazně lépe, a tak tato praxe pokračovala i po pádu železné opony a nastolení demokracie a tržního hospodářství.
Také Jape jako jeden z posledních státem získaných plemeníků pravidelně měnil své působiště, ale rozhodně nepotřeboval změnu působiště proto, že by se mu v úvodním působišti nedařilo. První tři roky strávil v SK Moszna, kde hned v prvním ročníku měl vítězku polského Oaks Magentu a další špičkovou klisnu Imbru, ve druhém hlavně vítěze St Leger, druhého z Derby a polského Koně roku Galilea.
Byl to právě Galileo, který odstartoval Japovu kariéru, nebo přesněji dodal jí další, nový rozměr. Galilea si totiž jak pětiletého na podzim roku 2001 na dražbě ve Sluzewieci vyhlédl anglický trenér Tom George. Ten už měl v té době zkušenosti s koňmi z Polska, kde předtím koupil mj. Cobbeta, který v Anglii vyhrál 7 překážkových dostihů. Galileo ale jeho zájem o koně z Polska posunul ještě výš. Japův syn totiž hned svůj úvodní start v anglických službách, v Class C Novices’ Hurdle v Kemptonu na konci února 2002, proměnil v lehké desetidélkové vítězství, a tak jej Tom George v dalším startu poslal do jámy lvové - na National Hunt Festival do Cheltenhamu a tamní Gd1 Royal & SunAlliance Novices’ Hurdle. Vítězství, které zde Galileo získal, bylo pak nejen historicky prvním (a zatím posledním) triumfem koně východoevropského chovu v Gd1 překážkovém dostihu v Anglii, ale odstartovalo obrovský zájem o Japovu produkci mezi překážkovými trenéry. Ale nejen trenéry. Dostih jsem tehdy v Praze sledoval v první a jediné sázkové kanceláři, která dávala přenosy z anglických dostihů. Než jsem dorazil zpátky domů, čekal mne již v mailové schránce dotaz od jednoho anglického bloodstock agenta, zda by byla možnost Japa koupit a zda bych mohl zprostředkovat jednání.
K tomu nakonec nikdy nedošlo, protože polští chovatelé se Japa vzdát nechtěli, zájem anglických trenérů ale nepolevil. Naopak. O rok později Tom George přivezl z Polska snad vůbec nejtřídovějšího tamního Japova potomka klisnu Kombinacju, vítězku Derby, Oaks i Saint Leger, která sérii 6 vítězných startů uzavřela před prodejem do Anglie triumfem proti starším koním v největším polském dostihu Wielka warszawska. Klisna, zakoupená za 200 tisíc liber, vyhrála v Anglii dva dostihy přes proutěné překážky a doběhla druhá v listed Mares’ Only Handicap Hurdle v Cheltenhamu, bohužel její kariéra i život předčasně skončily po fatálním zraněním.
I o rok později si Tom George přiletěl do Polska pro nejlepšího Japova potomka z uplynulé sezóny, kterým byla vítězka Wielka Warszawska a Kůň roku Tulipa, za kterou zaplatil dokonce 280.000 liber. Ani ta se mezi anglickými překážkami neztratila, vyhrála čtvery proutěnky a necelých 22 tisíc liber, Galilea ale napodobit nedokázala. Dnes působí v anglickém chovu a třeba některý z jejích potomků po Kayf Tara, Black Sam Bellamy, Schiaparelli či Midnight Legend se pokusí jít v Galileových stopách. Zatím jí vyběhl jen valach On The Case (Generous), který loni v květnu vyhrál jednu steeplechase v Perthu.
Podíváme-li se na rodokmeny Galilea, Kombinacje i Tulipy, kteří jsou mimochodem v Polsku dodnes třemi nejúspěšnějšími potomky Japa podle dotací získaných v tamním provozu, nelze si nevšimnout, že jsou postaveny na stejném základě - spojení Japa s klisnou s výrazným vlivem dalšího z mimořádně úspěšných polských plemeníků Dakotou. Zatímco Galileo a Kombinacja jsou z matek po Dakota, Tulipa je z matky po Omenovi, synovi Dakoty. Jeden z nejúspěšnějších nicků v historii polského chovu dal kromě nich řadu dalších vítězů polských Graded dostihů a výrazně pomohl Japovi k úspěchu.
Celý článek najdete na serveru Blacktypepedigree.com