Před pár dny skončila letošní připouštěcí sezóna. Po loňském propadu, způsobeném mj. i opatřeními proti šíření koronaviru, museli držitelé plemeníků a zvláště ti, za jejichž hřebci jezdí klisny zahraničních chovatelů, opět čelit řadě problémů, která vyvolala celosvětová pandemie. Jak se s ní vypořádali v Centru Darhorse v Krabčicích, na to jsme se zeptali šéfa tamních chovu Ladislava Pohanky.
"V době covidové jsem s výsledky letošní sezóny spokojený," říká hned na úvod Pohanka. "Zvláště po tom, jak špatně vše vypadalo po zimě, kdy klisny kvůli chladnému počasí neměly říje a začínali jsme připouštět později, než jsme původně mysleli."
Čtveřice krabčických plemeníků celkem letos připustila 49 klisen, téměř na chlup stejně jako v loňském roce, ale méně, než v sezónách předchozích. "O řadu klisen zahraničních chovatelů jsme přišli kvůli problémům při přechodu hranic kvůli covidu," vysvětluje Pohanka. "Z Německa přijely tři klisny až začátkem května, kdy se hranice uvolnily, z Maďarska ani Polska letos nepřijela žádná. Maďarští chovatelé nám přímo řekli, že nechtějí jezdit přes dvoje hranice, na kterých platila různá opatření. Na druhou stranu se objevili noví klienti ze Slovenska, ale i řada z Čech."
Lady Kristinne s hřebečkem po Zazou | Letošní hřebeček z Anshoa po Zazou |
I tak krabčičtí plemeníci připustili nemálo klisen zahraničních chovatelů, část z nich ale tvořily klisny pod Řípem trvale ustájené. Přišly ale i nové. "Z Francie k nám na připuštění poslal dvě klisny Igor Endaltsev, přijela i klisna Valentina Bukhtoyarova nebo dubajského majitele Sultana Hariba, jehož koně trénuje Ingrid Janáčková Koplíková," vypočítává Pohanka, který opět přivítal i klisny ze Švýcarska od Miroslava Weisse či Rakouska.
Největší příležitost dostal opět ZAZOU (Shamardal), který připustil 20 klisen. Vedle vlastních klisen jako jsou Ottima (Dalakhani), Numero Treize (Peintre Celebre), Lareona (Areion), Luxurious (Galileo) či Najinska (Areion) připustil dvě klisny z Německa včetně matky Niny Directy (Desert Style) klisny National Dress (Singspiel), matku mnohonásobného švýcarského vítěze Alacona (Mikhail Glinka) Angelfire (Dark Angel), slovenskou Samanthu for Love (Dr Fong) či dosud nepojmenovanou dcerou plemeníka Flintshire (Dansili) v majetku výše zmíněného Sultana Hariba.
Calva s dcerou do Dux Scholar | a Fione s Dux Scholarovým synem Fresch Dux |
Dvojkou v krabčickém týmu byl letos DUX SCHOLAR (Oasis Dream), který má na dráze první dvouleté. "Zájem o něj stoupl, dvouletí i hříbata po něm vypadají moc dobře, a tak se to u chovatelů odrazilo ve vyšším zájmu," je přesvědčen Pohanka. Ten sám hřebci, který připustil 19 klisen, svěřil například Leo Gali (Galileo), Brittany (Mujahid), Corcovadu (Captain Rio), Benidiction (Zebedee) či Anshou (Sholokhov). Partnerkami Dux Scholara byly i zmíněné francouzské klisny Air Leap (War Command) a Misericordia (Duke of Marmalade) či Bella Victoria (Kingsalsa) Valentina Bukhtoyarova.
Třetím nejžádanějším krabčickým plemeníkem byl MIKHAIL GLINKA (Galileo) s 9 partnerkami. "Jsem rád, že si už chovatelé k němu vybírají klisny a dostává takové, které by mu měly sedět," říká na konto otce Slivky, Bolthorna či švýcarského Alacona Pohanka. Jediný Galileův syn v českém chovu dostal z domácích klisen Finity Run (Hurricane Run), Fione (Rainbows for Life) a Tialine (Linamix), z klisen zahraničních majitelů třeba švýcarskou Sunayanu (Shamardal) či rakouskou Ostung (Indian Danehill), polosestru skvělého sprintera Osterhase (Flying Spur).
Krabčičtí ročci
Ve stínu předešlé trojice se krčící Mikeshův otec MAJESTIC MISSILE (Royal Applause) připustil jedinou klisnu domácí Dariane (Oratorio).
Miloslav Vlček
foto Pavla Pechmanová