Maksa1Ještě nedávno znal v turfu jméno Maksa Stud jen málokdo. Dnes je tento hřebčín domovem řady zajímavých chovných klisen a do letošní připouštěcí sezóny vstoupil s trojicí plnokrevných plemenných hřebců, což z něj v tomto směru dělá třetí největší chovatelské zařízení u nás. O historii, současnosti i plánech do budoucna Maksa Stud jsme si povídali s jeho majitelem Michalem Maksou.

 




Vaše jméno je známé v oblasti parkurového sportu, v dostihovém světě jste, alespoň pokud vím, docela nováčkem. Můžete se našim čtenářům představit?

Pravdu tak zcela nemáte. U dostihových koní se pohybuji od malička, ale v roli pracovního jezdce a velkého fanouška. Jako malý jsem měl poníka, se kterým jsem jezdil jak parkúry, tak i dostihy. Ale to se v Pardubicích ještě finišovalo na levou ruku. Pak jsem na čas zběhl k jezdeckým disciplínám, abych se před pěti lety zase vrátil díky angažování v DC Zámrsk u trenérky Horákové. Protože nemám rád stereotyp a přijmu lecjakou výzvu, začal jsem uvažovat i o účasti v dostizích. Loni se to podařilo a startoval jsem rovnou ve všech typech dostizích. A jak se sluší, musím za to poděkovat všem majitelům a trenérům, kteří mi tu možnost dali. Jako militarista a skokan více tíhnu k překážkám. A pokud se vše někdy povede, rád bych si v budoucnu skočil i Taxis.

Projekt, s kterým jste nyní ve světě plnokrevníka spojován, se jmenuje Maksa Stud, letos vstupující i na trh plemenných hřebců. Co byste o tomto projektu řekl?

Hřebčín jako takový funguje sedmým rokem. Před tím jsme měli koně ustájené všude jinde. Jak začali přibývat, nebylo možné je pravidelně navštěvovat a tak padlo rozhodnutí vše centralizovat. Stále se tu ještě buduje a vylepšuje spolu s přibývajícími nároky koní, majitelů a v rámci zlepšování našich služeb. Ale neradi někoho odmítáme, a tak se každý rok přidělávají nové a nové boxy. V první řadě slouží areál hřebčína pro naše vlastní koně, zbývající kapacita je určena pro komerční ustájení. U nás najde útočiště jak chovatel, ambiciózní majitel koně, tak i hobby jezdec.

maksa klisny
Foto: Klisny ve výběhu - Vademecum, Tenssio, Darina, Widama, Domů drahoušku, Vltava a Yokyra

Proč jste poměrně široké spektrum činnosti hřebčína rozšířil i o chov plnokrevníka, kterému se u nás aktuálně nedaří zrovna skvěle.

To souvisí právě s military, v nichž se převážně využívá plnokrevníků a pak také samozřejmě s dostihy. Řadu let sbírám zkušenosti s vyřazenými plnokrevníky z dostihů, které jsou ve většině případů špatné, tedy alespoň v začátcích. Ve vyspělém jezdeckém světě je naprosto standardní věcí, že plnokrevní koně pro military jsou již od počátku směřováni pouze do sportu a mine je kariéra na dráze. To chceme praktikovat i my. Ovšem našim cílem je i dostihový provoz a protože jsme v Nepoměřicích chovatelé, chceme se prezentovat hlavně vlastními produkty. A protože jsme patrioti, rádi bychom zvýšili zájem o české koně a české chovatele i když doba jim zrovna nepřeje. Jak úspěšní budeme, ukáže až čas.

Kolik plnokrevníků u Vás nyní stojí, jaké chovné klisny jsou zde ustájeny, kdo využívá Vašich služeb?

Celkem zde máme přes 30 koní dospělého věku + hříbata, ročky, dvouleté a teplokrevné i tříleté. Plnokrevní koně tvoří polovinu stavu. Co se týká chovu, máme zde několik velmi zajímavých klisen. Nemá cenu je jmenovat všechny ale pár jmen, při jejichž vyslovení si většina „dostiháků“ vybaví jejich úspěchy na dráze i v chovu zde uvedu. Začal bych Widamou a Semantikou. To jsou ty nejznámější. Obě jsou velké charismatické dámy a ostatní koně je velmi respektují a dalo by se říci, že si nikdo z nich ve výběhu nedovolí pochybovat o jejich hierarchickém zařazení na vrcholu. Další jsou např. Vltava, Domů Drahoušku, Yokyra, Jenny English, Free Star, Tenssio, Questa a v nejbližších dnech dorazí i Sorah a Věrná. To jsou ty nejznámější. Ne všechny jsou v našem majetku a tak za důvěru musím poděkovat panu doktoru Brunovi, stáji Zámecký Vrch – Quartis, firmě Insprav s.r.o. a dalším, kteří zde mají své klisny. Co se týká sportu, tak přes zimu jsou zde i naši dostihoví koně, v sezóně spolupracujeme se zkušenými trenéry. Mám rád, když i dostihový kůň je ovladatelný a psychicky v pohodě. Mezi ty známé patří třeba Free Star nebo Korektor. Na svůj dostihový debut čekají i čtyřletý Quick Mill (Mill Pond), tříletý Marble (Manillon Rouge) a další ročci.

maksa staj hrebcuFoto: Stáj plemenných hřebců


V letošním roce vstupujete i mezi držitele plemenných hřebců a to hned se třemi plemeníky najednou. Co Vás k tomu vedlo?

Vzhledem k rychlému navýšení počtu klisen mateřského stáda plnokrevníka už bylo obtížné je všechny vozit k hřebcům po republice a o to více i do zahraničí. To je pro mě velmi limitující v oblasti chovu plnokrevníka. Jsem přeci jen zvyklý u teplokrevných koní objednat si sperma kdekoliv po světě a pohodlně čekat, až dorazí přímo do stáje. Vzhledem k tomu, že již řadu let máme teplokrevné hřebce, přirozeným vývojem jsme se dostali až k dnešní situaci, kdy jsme museli hledat vhodného plnokrevného plemeníka, který by stál přímo na hřebčíně. Jelikož je naše stádo opravdu rozmanité, nakonec z toho jsou plemeníci tři. Ještě musím dodat, že špatné zkušenosti z předchozích let, kdy jsme si domů odváželi buď prázdné klisny, nebo sice připuštěné, ale ne zcela „v kondici“ odpovídající příjezdu a nepříliš přívětivé chování některých držitelů hřebců toto vše jen urychlilo. Ale abych jen nekritizoval, bylo jich méně, než těch případů, kdy bylo vše naprosto v pořádku.

Jak jste vybíral plemeníky, kteří u Vás stojí?

Každý jednotlivý hřebec má svůj příběh. Za Four Star Generalem (Danehill Dancer) stála spolupráce s Chrisem Richnerem. Oslovil jsem ho s prosbou o pomoc a dle mých požadavků vybral několik vhodných kandidátů. Po důkladném rozmyšlení a několika setkání s jeho majitelem panem Dr. Lischkou padla volba na jeho umístění k nám. Je z vynikající rodiny a to je dle mého názoru mnohem důležitější, než po jakém hřebci je. To že je jeho otcem Danehill Dancer je ještě obrovský bonus navíc.

Maksa fsg
Foto: Nový domov našel na Maksa Stud Four Star General

Rosensturma má „na svědomí“ pan Vanda. Stál jsem o Enjoy Plana i s výhledem pro využití v teplokrevném chovu pro jeho původ i exteriér. Bohužel to nedopadlo a tak máme Rosensturma, čemuž jsem radši, jelikož je mladý a má šanci se prosadit. Perfektně splňuje naše požadavky na téměř ideální exteriér, skvělou výkonnost a hlavně mou oblíbenou barvu. S panem Šedivým jsme se dohodli prakticky okamžitě. Letos bude ještě působit pouze v plnokrevném chovu, ale pro další roky počítáme o jeho zařazení i v teplokrevném. Dosud sice nebyl tolik vyhledávaným hřebcem, ale na to, že připouštěl klisny ne zcela vhodné pro něj, nevede si špatně. U nás zcela jistě šanci dostane.

Poslední Mariydi se dohadoval na poslední chvíli po jeho neúspěšném angažmá v Itálii, kdy se pan dr. Charvát nakonec rozhodl pro jeho zařazení do chovu ještě letos, i když tak jednoduché to zase nebylo. Ten bude mít u nás „na starosti“ překážkové klisny. Z předchozího si každý může udělat obrázek, že výsledkem je jeden plemeník pro rovinové, jeden pro překážkové a jeden na rozcestí s výhledem k produkci nejen plnokrevných koní. Na začátku jsme měli požadavky, abychom mohli kvalitními hřebci uspokojit nároky našeho stáda a co nejširšího spektra ostatních chovatelů, a myslím, že se nám to povedlo. Dnes není problém koupit či angažovat superkvalitního plemeníka ze zahraničí, ale finanční možnosti českých chovatelů takovou investici vylučují. Dalo by se říci, že je takřka nereálná. Naše skladba nabízí kvalitní plemeníky z vynikajících rodin za akceptovatelné ceny. Uvidíme, jak na ni zareagují chovatelé.

yokyra
Foto: Na Maksa Stud stojí i Yokyra, která zde loni přivedla na svět klisnu po Yeats

Váš hřebčín zřejmě zná jen malá část chovatelů plnokrevníka. Můžete jej potenciálním zájemcům o Vaše služby či o připuštění u Vašich hřebců přiblížit?

Od začátku se snažíme všechny, kdo s námi spolupracují, přivést na myšlenku, že za kvalitní a ověřené služby nemusí platit nesmyslně vysoké částky. O tom se může každý přesvědčit. Uvedu jen krátký příklad: např. majitel přiveze klisnu na připuštění a většinou zaplatí poměrně vysokou cenu za ustájení a výsledkem je, že klisna dostane vodu, seno a v lepším případě i jádro. Podotýkám ne všude! Jsou mezi námi i slušní lidé. Výsledkem je, že ustajovatel vydělal krátkodobě mnoho peněz a chovatel je rád, že mu klisna přežila ze zásob z domova a je v lepším případě březí. To odradí každého. Proto jdeme cestou jednoduché ověřitelnosti výživy a služeb s tím souvisejících u koní u nás ustájených. I třeba namátkovými kontrolami majitelů kdykoliv (majitelé koní ustájených u nás se nemusí dopředu hlásit, mohou si kdykoliv ověřit stav krevními testy, rozbory trusu a dalšími dostupnými metodami.) Každý kůň má u nás individuální přístup i krmení „na míru“, korektní zacházení a pravidelnou péči. Vzhledem k tomu, že v Čechách nikdy nebude tak skvělá irská nebo normandská tráva, dostávají všechny chovné klisny a hříbata müsli a vitamínové přídavky, což stále ještě dnes není všude běžné. Z vlastních zkušeností je opravdu znát rozdíl na dvouletém koni mezi tím, který se jen popásal kdesi ve výběhu a tím, který měl k tomu pravidelně i müsli a minerálku.

Stejný přístup platí i vůči majitelům, pro něž postupně budujeme velkorysé zázemí, aby se zde během návštěv cítili pohodlně a měli dobrý pocit. Proč by měl dnešní člověk, mít starosti a problémy ještě se svými koňmi, které si pořídil pro zábavu a radost? Takovému majiteli vlastnictví koně časem zhořkne a tuto zkušenost jistě předá dál. To si určitě nikdo nepřeje… Jsme rádi, když se k nám lidé opakovaně vrací, nebo jsou spokojeni s úrovní služeb a dlouhodobě spolupracují. Rádi přivítáme každého, i toho, kdo nevlastní koně a přijede se jen podívat. Naší výhodou je i dobrá poloha. Jsme ve středočeském kraji, a máme to kousek do Pardubic, Prahy, Lysé, Benešova. Kromě chovných klisen, hříbat a hřebců jsou zde ustájeni i hobby koně pro rekreační ježdění soukromých majitelů, takže od všeho trochu. Vzhledem k velkému zájmu budeme letos přistavovat další a další boxy, abychom uspokojili poptávku, za což jsme velmi rádi. Pro koně máme připraveny velké prostorné boxy (všechny min. 16m²) a 40 ha pastvin. K areálu máme i 1.000 m rovnou dostihovou dráhu mírně do kopce po celé délce osvětlenou a v plánu je i kolotoč, písková dráha a krytá jezdecká hala. Okolní krajina je nejen rovná, ale máme i pořádné kopce. Téměř ideální podmínky pro trénink mimo vlastní areál.

Mezi standardní služby patří trénink jezdců a koní pro všechny druhy jezdeckých odvětví. Velmi vyhledávanou službou je obsedání ročků. Tady se všechen základ naučí a k trenérům odcházejí připravení a můžou hned začít s tréninkem. Odpadá jim tím neoblíbená práce, kterou dnes skoro nikdo ve stájích nechce dělat. Můžeme se pochlubit tím, že máme stoprocentní úspěšnost klidného obsedání a zatím máme jen pozitivní ohlasy.

Maksa tym
Foto: Tým Maksa Stud

Každoročně pořádáme několik akcí a i v letošním roce budeme pořádat Český šampionát hříbat 2013 pro všechna plemena koní, tedy i plnokrevná. I když je anglický plnokrevník šlechtěn pro rychlost a exteriér nehraje takovou roli, již v loňském roce jsme v této kategorii měli mnoho účastníků (jen připomenu, že vyhrál hřebeček po Look Honey z matky po Rainbows for Life). I toto je možnost pro chovatele ukázat své produkty již v raném věku a rozšířit tak okruh potencionálních zájemců o koupi. Abychom je motivovali přijet ukázat svá hříbata, je pro ty nejlepší připraveno mnoho cen, včetně několika připuštění plemenným hřebcem z našeho hřebčína dle výběru v roce 2014 zdarma. Touto cestou bychom chtěli dát chovatelům jasný signál, že připuštěním jejich klisny u nás naše spolupráce s nimi nekončí a nabízíme jim tímto i pomocnou ruku při odbytu jejich produktů. Samozřejmostí je i každoroční den otevřených dveří a podzimní setkání chovatelů a příznivců spojené s tradiční hubertovou jízdou.

Jaké máte s hřebčínem plány do budoucna?

Do budoucna bychom rádi Nepoměřice viděli jako alternativu k  Napajedlům a dalším chovatelům anglického plnokrevníka na Moravě. Čechy jsou o toto ochuzeni a především po pádu režimu, kdy velké české podniky měli své chovy právě tady, tu byla dlouho velká díra. A tak všichni chtě nechtě museli na připuštění nebo pro koupi ročka putovat na Moravu. Věřím, že od letošního roku nebudou muset chovatelé ani majitelé „vystrčit paty“ z Čech. Protože mnohokrát mluvím v množném čísle, je nutné uvést i dalšího člověka, který stojí za Maksa Stud a to je přítelkyně a dostihová fotografka Šárka Votavová. Svým i jejím jménem jsou všichni srdečně zváni na návštěvu Maksa Stud.

Miloslav Vlček, foto Šárka Votavová







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net