MimonDnes byl v Praze, v opakované dražbě, vydražen areál hřebčína v Mimoni. Hřebčín, který v minulosti patřil k významným producentům plnokrevníka u nás, byl vydražen za nejnižší možné podání 8,15 miliónu korun. Nový majitel údajně nadále hodlá využívat hřebčín pro koně, ovšem nikoliv pro chov anglického plnokrevníka, ale především pro chov lipicánů.


Prodejem končí historie plnokrevného chovu v tomto hřebčíně, který byl založen v roce 1965, kdy byly z tehdejšího SPP Chomutov - Ahníkov přivezeny klisny, které daly základ novému chovu. Vedle klisen Burmy a Blatnice, či prvního plnokrevného plemenného hřebce Biskaje, přišla z dostihové dráhy i klisna Elbflorenz, zakladatelka rodiny úzce spjaté s mimoňským chovem. V roce 1967 se část chovu přestěhovala ze Zákup do současných prostor hřebčína v Mimoni, byly dodělány spodní stáje a přišel plemeník Cent (Deux por Cent), vítěz Československého derby 1959.

V roce 1969 byl hřebčínem realizován první větší nákup ve Francii - s výhledem na pozdější využití v chovu byly zakoupeny ročky Bell Bird, La Grande, Politesse a Sarmada, o rok později je následoval hřebeček Infernal (Dapper Dan), Ribotův vnuk a později první plemeník z Ribotovy linie v českém chovu. Byly realizovány i nákupy ze Sovětského svazu, mezi nimiž byl vynikající dostihový kůň a později plemeník Gamar. Na začátku 70. let byla zahájena stavba horních stájí, koncem 70. let k nim byla přistavena hala, koridor, stáj plemeníků a kanceláře.

Sedmdesátá a osmdesátá léta byla obdobím velkého rozmachu hřebčína, byla též postavena filiálka v Heřmaničkách, čítající 26 boxů. V dobách největší slávy měl hřebčín až 26 koní v tréninku, postupně u trenéra Palyzy (například vynikající překážkáři Metál a Silex), trenéra Rady, později u Jaroslava Drlíka ve Velké Chuchli. Nákup klisny Tarantelly (Masis) v roce 1965 na napajedelské dražbě ročků byl základním kamenem k největším úspěchům hřebčína v Československém derby. Její syn Taran (Norbert) zvítězil v Československém derby v roce 1983, o dva roky později se v derby prosadil i jeho polobratr Trocadero (Scottish Rifle) v sedle s německým žokejem Jochenem Potempou.

mimon2

Klisna L'Avenir, produkt spojení z Francie importovaného Infernala a klisny La Legalité, jež byla taktéž, byť v těle matky La Lézardé, přivezena z Francie, zvítězila v Jarní ceně klisen. K nejlepším odchovancům hřebčína patřila i Silistra, ta však měla na dráze smůlu ve skutečnosti, že v ročníku narazila na mimořádnou individualitu, vítězku Trojkoruny Arvu, v jejímž stínu strávila většinu kariéry. Úspěchy na dráze i v chovu vedly k udělení statutu Uznaný šlechtitelský chov anglického plnokrevníka a hřebčín se stal teprve druhým hřebčínem v Čechách, který tento statut získal. Po počátečních prodejích mimoňských ročků na dražbách v Napajedlích začal v 80. letech hřebčín pořádat úspěšné vlastní dražby.

Po roce 1989 došlo nejprve k oddělení hřebčína od Velkovýkrmen Zákupy, později i k jeho privatizaci. Majitelem hřebčína se stal dr. Zbyněk Pulec, který zrealizoval kompletní obměnu mateřského stáda s cílem získat perspektivní chovné klisny. Na dražbách v Deauville a Baden-Badenu byla zakoupena řada nových matek, stádo bylo doplněno i o další importované klisny zakoupené na českém trhu, včetně šampiónky dvouletých klisen Sun Shine Clare.

Byly též zakoupeni noví plemenní hřebci. Prvním z nich byl šampión německých mílařů Just a Flutter (Beldale Flutter), následoval další Gd1 vítěz Alex the Great (Bairn), v roce 2001 byl v Deauville zakoupen bratr dvojnásobné vítězky Breeders' Cup Mile Miesque hřebec Siam (Nureyev), který nyní působí v Polsku, naposledy hřebčín zakoupil vítěze Deutsches Derby a polobratra německého Koně roku Landa hřebec Laroche (Nebos), pronajal si též Signe Divina (Bering).

laroche2
Vítěz Deutches Derby Laroche

Investice se ale neodrazily ani v zájmu kupujících o mimoňské produkty, ani v jejich úspěšnosti na dráze a v posledních letech byl tamní plnokrevný chov výrazně redukován, byť zde stála matka dvojnásobné vítězky Velké pardubické Sixteen klisna Semantica. Chvíli zde se svými koňmi působil i trenér Arslangirej Šavujev. Majtel, dr. Zbyněk Pulec, se před časem rozhodl hřebčín prodat, to se po delší anabázi podařilo nyní, čímž se Mimoň loučí s chovem anglického plnokrevníka. 










    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net