yucatan 1626Ještě před pár lety mělo Česko nejatraktivnější nabídku plemenných hřebců ze všech zemí střední Evropy. V posledních letech ale zdejší trh vlivem klesajícho zájmu o chov zamrznul, ne všichni atraktivní nováčci splnili očekávání, někteří odešli, a tak už tuzemská nabídka není tak lákavá, jako byla před několika lety. Naopak Polsko po hlušším období zařadilo v posledních letech do chovu hned několik slibných nováčků a tamní trh dnes více než zdatně konkuruje našemu, což se mimo jiné projevilo i na poklesu zájmu tamních chovatelů o české plemeníky 

 
Polski Klub Wyścigów Konnych (PKWK), což je polská varianta Jockey Clubu, zveřejnil průběžně aktualizovaný seznam plnokrevných plemeníků na letošní sezónu. Čítá nyní celkem 26 plemeníků a to včetně trojnásobného Koně roku ČR Nagano Golda (Sixties Icon), který do Polska odešel po jedné sezóně v našem chovu. Podle našich informací ale seznam nezobrazuje všechny aktivní polské hřebce a je postupně aktualizován.

V současnosti zřejmě nejlákavějším polským plemeníkem je Galileův syn Yucatan, jehož profil najdete i v našem Katalogu plemeníků. Hřebec působí v Polsku od roku 2021, první sezónu dostal 23 klisen, loni, kdy se přesunul do Krasneho, už dostal 32 partnerek. Syn šampiónky dvouletých klisen v Evropě Six Perfection (Celtic Swing) nabízí na Galileova syna poměrně dost ranosti, kterou demonstroval druhými místy v Racing Post Trophy (Gr.1) či Beresford Stakes (Gr.2). Ve třech letech finišoval druhý v Derby Trial Stakes (Gr.3), jako čtyřletý vyhrál v Austrálii Herbert Power Stakes (Gr.2).
Yucatan není jediným Galileovým synem v polském chovu. Gr.1 ultravytrvalce Alandiho už sice seznam PKWK v nabídce neuvádí, v Polsku ale nadále působí náš derby vítěz Touch of Genius stojící v SK Iwno, který měl loni první dvouleté, a  také také ryzák Nova, který však měl jen průměrnou dostihovou kariéru.

shakeelKrev titána světového chovu v Polsku reprezentuje navíc ještě pět jeho vnuků. Patří k nim nám dobře známý Nagano Gold (Sixties Icon), výkonnostně průměrní Roderic (Roderic O'Connor) či v Bulharsku běhající Leonido (Rip Van Winkle), vítěz Nagrody Dakoty i Nagrody Ministerstwa Rolnictwa Jules's Dream (Red Rocks) a také Balios (Shamardal), který je synem Galileovy dcery Elle Galante. Balios, stejně jako náš Eagle Top dosáhl největšího úspěchu vítězstvím v King Edward VII Stakes (Gr.2), který vyhrál rok po českém plemeníkovi a pochází ze stejného spojení Shamardal x Galileo jako Kůň roku Subway Dancer. Dostal solidní příležitost a letos, kdy mu na dráhu přijdou první tříleté, by měl začít platit z důvěry dividendy.

Hodně zajímavým novým hřebcem, který v Polsku působí od loňska, nicméně seznam hřebců jej v době psaní článku ještě neuváděl, je vítěz Grand Prix de Paris (Gr.1) Shakeel (Dalakhani). Za 1.500 € v SK Krasne připouštějící plemeník patří stáji Westminster, která jej získala po hřebcově krátkém působení v irském chovu, kde však kvůli problémům majitele nezanechal stopu.

Nepřehlédněte: Miluška porodila hříbě po Silver Moon. Medulínek je 2x2 prochován na barevného I Was Framed

Další z novějším posil je anglický Gr.2 vítěz Fulbright (Exceed and Excel), který se po pěti sezónách v irském Kildangan Stud šejka Mohammeda přesunul v roce 2021 do Moszny. Hřebec atraktivního rodokmenu i kariéry v irském chovu zapadl, uvidíme, zda v Polsku dokáže uspět.

LilienthalKromě dalších nám dobře známých hřebců jako jsou například ve Střelicích dříve působící dvojnásobný Kůň roku Va Bank (Archipenko) či vítěz tamní trojkoruny Bush Brave (Bushranger), najdeme v Polsku i hřebce jako Lilienthal, potomek vítězky Premio Vittorio di Capua (Gr.1) a German 1000 Guineas (Gr.1) klisny Anna Monda (Monsun). Tento zřejmě jediný syn Montjeua (Sadler's Wells) ve středoevropském chovu zahájil dostihovou kariéru v Japonsku, kde během 6 sezón absolvoval 25 startů, získal 4 vítězství a vydělal 76,541.000 jenů. Účastník japonského St. Leger získal i jedno blacktype umístění, když doběhl třetí v listed Sapporo Nikkei Open na 2600 metrů. Poté běhal ve Francii, kde ze 14 startů vytěžil 2 vítězství, oceněné ratingem 34 kg.    

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net