Český chov plnokrevníka a ten komerční zvlášť, aktuálně neprožívá nejlepší období své historie. Ceny plnokrevných koní na našem trhu kontinuálně klesají stejně jako zájem majitelů o koupi mladých koní z domácích hřebčínů.
Jak se s touto situací srovnává náš největší chovatel plnokrevníka Hřebčín Napajedla - o tom jsme si povídali s jeho ředitelkou Margit Balaštíkovou.
Do konce připouštěcí sezóny ještě zbývá několik týdnů, nicméně to podstatné se zřejmě již odehrálo. Jak jste s letošní připouštěcí sezónou spokojena?
Letošní sezona zcela odrážela to, co se na trhu děje všeobecně. Klienti šetří, ekonomická nestabilita jenom podporuje jejich rozhodnutí, že zatížit svůj rozpočet dalším koněm je v této době velmi riskantní. Navíc loňská neúroda a nedostatek sena a slámy nutí klienty k opatrnosti. Cena těchto komodit se od počátku roku ztrojnásobila. Každý hospodář čeká, jak se vyvine situace v zemědělství letos. Před počátkem připouštěcí sezony nebyla také ve svazu situace nejrůžovější a oznámení o snížení dotací jednotlivých dostihů prohloubilo nejen chovatelskou krizi.
Máte v týmu tři nováčky – jak se s novou rolí sžili?
Musím říci, že naši nováčci byli letos přímo ukázkoví, do svých nových rolí vpluli dostihovou rychlostí a s připouštěním nebyl žádný problém. Jakoby chápali, že toho moc není a komu to nepůjde, bude nahrazen…. K hřebcům chci jen dodat, že jsou vyrovnaných povah, dobře krmitelní, bez zdravotních problémů a to je dobrý základ.
Kolik dosud Vaši plemeníci připustili cizích klisen, o které plemeníky byl největší zájem?
Celkem se doposud připustilo 62 klisen A 1/1, 6 klisen ČT a stále se připouští, což mě mile překvapuje. Vysvětluji si to ustálením situace ve svazu ČSCHMPDK. Největší zájem je o Pouvoir Absolu a Durante Alighieri. Oba hřebci přišli na poslední chvíli, dokonce jsme již domlouvali opětovně připouštění v zahraničí. Měli jsme zájem o Campanologista. V loňském roce jsme byli se dvěma klisnami u Saddexe a narodily se 2 klisničky. Pouvoir Absolu byl nákup mimo plán a velká náhoda. Líbil se mi už dříve a jsem velmi ráda, že se nám ho podařilo koupit. Před jeho posledním startem jsme se domluvili na podmínkách, již jsme nechtěli, aby běžel v dostizích, ale nepodařilo se zrušit jeho účast v Itálii a hřebec startoval. Přestože excelentně vyhrál, Pepa Váňa nám ho dovezl. Hřebec má vyrovnanou povahu - naprostý kliďas. S připouštěním i plodností nejsou problémy a my se již těšíme na potomstvo.
Můžete letošní sezónu srovnat s loňskou – jak co se týká počtu připuštěných klisen, tak i potenciálních příjmů z tohoto připuštění? Asi tušíte, proč se ptám – zajímá mne srovnání s předešlou sezónou, kdy rekordmanem v počtu připuštěných klisen byl u Vás stojící Ryan,v rámci promo akce nabízený za symbolickou jednu korunu.
Srovnávat tyto dva roky, naprosto nelze. Události, které na trhu probíhají, zasahují zcela zásadně do veškerého dění kolem koní. Já osobně se domnívám, že kdyby přišel Ryan do chovu v letošním roce a byl za korunu, nepřipustil by v žádném případě stejný počet klisen jako loni. Ta situace na trhu je letos naprosto odlišná. Příjmy z připouštění klesají od roku 2009 a doba, kdy hřebec připouštěl 70 klisen je dávno pryč. Příjmy z připuštění? Tak ty klesají ještě razantněji než-li počet připouštěných klisen a to nejen u nás. Nízký připouštěcí poplatek i nám dovolil vyjet na připuštění do Německa.
Foto: Egerton
Mimochodem, jak si Ryan vedl letos s již standardním připouštěcím poplatkem?
Úplně stejně jako ostatní plemeníci. Řada chovatelů (hlavně trenéři, kteří sami vlastní chovné klisny) zjišťovali, který z plemeníků bude u nás stát i v roce 2014 a letos připouštění vzdali, vzhledem k situaci na trhu. Pokud se týká Ryana jako plemeníka, musím říci, že mě velmi příjemně překvapil svými potomky. On sám je subtilnější, ale jeho potomstvo jsou silná, kostnatá a velká hříbata. Dal téměř samé ryzáky i jeho trenér Slavo Hanáček byl překvapen, jak jsou „malí Ryani“ dobře stavění. To je pro mne mnohem důležitější než-li letošní počet jím připuštěných klisen. klisen. Samozřejmě prověření plemeníka nízký počet potomků nepříznivě ovlivní.
Prodejní ceny ročků u nás obecně, ale i v Hřebčíně Napajedla, kontinuálně klesají. Podle posledních veřejně prezentovaných dat jste v roce 2011 prodávali ročky za průměrnou cenu 60 tisíc korun, zatímco v předkrizovém roce 2007 byla jejich ceny téměř o 100 tisíc korun vyšší (152 tisíc korun). Dá se s takovým propadem cen vůbec vyrovnat?
Bez finanční podpory ze strany majoritního akcionáře zcela určitě ne. Je potřeba si uvědomit, že dostihové koně vlastnili vždy ti, kteří na jejich provoz měli finanční zdroje. Pokud se podívám do záznamů hraběte Baltazziho, koně u něj nakupovala šlechta, průmyslníci a bankéři - vyšší kruhy, nejen ekonomicky. Byl to nákladný koníček a stále je. Vlastnictví dostihového koně bylo především otázkou prestiže. Dostihy patřily k významným společenským událostem. Dostihová odpoledne byla místem pro setkání i obchodní schůzky, patřila sem přehlídka garderoby dam z vyšších kruhů. V zemích, kde je dostihový sport tradicí je tomu tak dodnes. Já bych byla velmi ráda, pokud by se podařilo, posunout dostihový sport opět na úroveň, kam patří.
Podle Vašich internetových stránek jste, zřejmě v reakci na současnou situaci i prodejnost posledních ročků, snížili mateřské stádo i počet připouštěných klisen. Kolik nyní hřebčín drží vlastních matek a kolik jste jich letos nechali připustit? Je současný stav po poklesu už optimální, nebo plánujete v redukci mateřského stáda pokračovat?
V současné době vlastníme kolem 35 klisen. Jejich stav jsme se rozhodli zredukovat na číslo mezi 20 – 25 klisnami. Letos hřebčín připustil 10 klisen. Je-li stav poklesu optimální? Záleží, jaký úhel pohledu zvolíte. Ekonomicky ano, chovatelsky ne. Pokud však prodej koní stagnuje, nezbývá jiná možnost než-li nástup tvrdé reality a omezení počtu připuštěných klisen. Další snížení stavu mateřského stáda neplánujeme.
Foto: Debutant Pouvoir Absolu
Jaká je dnes, při u nás obecně platném poklesu tržeb za prodej koní, struktura příjmů hřebčína. Jak velký podíl na příjmech mají služby pro ostatní chovatele včetně připouštěcích poplatků?
Struktura příjmů se obecně u všech komerčních chovatelů značně změnila. Myslím, že pokračovat mohou pouze ti, kteří mají možnost dotovat chov koní z jiných zdrojů. Snažíme se najít i jiné činnosti, abychom získali příjmy z více oblastí, za což nás perou v internetových diskuzích pseudochovatelé ostošest. Bohužel nelze ekonomicky jinak. Snažíme se však rozšiřovat služby v oblastech spjatých s koňmi. Tržby spojené s ustájením koní tvoří stále velkou část našich příjmů. Není tajemstvím, že nenabízíme jen služby pro chovatele anglických plnokrevníků. Ustájením hobby koní jsme také zalepili malou díru v rozpočtu. Často jsou hobby jezdci také klienti s dobrou platební morálkou. Je to pravděpodobně dáno tím, že za svým koněm chodí pravidelně a jsou s námi stále v osobním kontaktu. Zatímco někteří chovatelé k nám koně dovezou a nemají mnohdy potřebu ho měsíce vidět, odvážejí pouze odstávčata nebo ročky, připařovací plán řeší e mailem a jejich platební morálka je přímo nemorální. O to více si vážíme našich klientů, kteří dál mají chuť se chovu dostihových koní věnovat, jsou srozuměni s tím, že to bude za cenu nemalých nákladů a své závazky plní řádně a včas.
Navzdory složité ekonomické situaci se napajedelským odchovancům letos nevede zle. Loňský šampión dvouletých Renny Storm, syn Stormy Jaila, doběhl druhý ve Velké jarní ceně na Slovensku, slibně se zatím ukazují Egertonovi první tříletí. Projevilo se to nějak na zájmu o tyto plemeníky? A jak vy sama hodnotíte současné výsledky napajedelských odchovanců?
Neprojevilo se to tak, jak bychom si to přáli – příjezdem klisen k těmto plemeníkům. Na druhou stranu i pochvala ze strany konkurence, že Egerton patří mezi výborné plemeníky, nás těší a objevil se zájem o pronájem Egertona i Stromy Jaila ze zahraničí. I tuzemští chovatelé o Stormy. Jaila projevili zájem. To podporuje můj názor, že rozhodnutí zakoupit Egertona a zařadit Stromy Jaila do chovu (přestože někteří měli jiný názor), bylo správné. Doufám, že následný rok bude ještě lepší, protože to byl silný Egertonův ročník. V roce 2014 by mělo být na dráze více jeho tříletých potomků a vzhledem k tomu, že rané rodiny u nás nejsou příliš zastoupeny a Egerton sám je vytrvalec a jeho kariéra měla prudší vzestup od tří let, očekávám, že u jeho potomků bude stejný progres. Nyní je na dráze více dobrých ročníků, běhají nám dobře i starší koně, tak je pohled na napajedelský chov umocněn počtem, ale dle mých soukromých statistik (pokud se nebudu zabývat dobou před 10ti lety) vykazujeme u dvou a tříletých stále konstantní výsledky. Jinak se raduji jako každý jiný chovatel z vítězství svých odchovanců. Naše chovatelské snahy tak dojdou jakéhosi naplnění. Radost majitelů a trenérů násobí naši radost a to jsou pak okamžiky, které pomáhají překonat krize. Je to potvrzení našich předpokladů, ale přijdou i pochybnosti. Tady si vždy uvědomuji, že platí známé - čím víc vím, tím víc vím, že nic nevím. Pan Edward Daly mi kdysi řekl: „To si pak musíš Margit zapálit doutník, podívat se do nebe a dumat, co jsem vlastně udělala dobře? Já sama tvrdím: „ Příroda je úžasná a my jsme podle ní naprostí amatéři“. Při prodeji jsem vždy ráda, když si koně kupuje někdo, koho již trochu znám. Tak můžu i lépe koně doporučit a nejlepší vizitkou je, když mnou „doporučený“ kůň dobře běhá. Z klientů se někdy stanou přátelé a takové obchody, mě úplně jinak těší…. Za tu dobu, co jsem v Napajedlích, jsem si pár dobrých obchodních přátel udělala a vítězství našich-jejich koní mají pro mě úplně jinou hodnotu …. Zjistila jsem, že kdykoliv byla v minulosti krize na trhu nebo v dostizích, napajedelští koně vždy dobře běhali, jakoby chtěli hřebčín podržet. Je krize, asi proto koně dobře běhají ….
V Napajedlích byla odchována i celá řada koní cizích majitelů. Kteří z nich Vám aktuálně dělají největší radost?
Taggerton, Desson, Purple Rose, Twist Dancer, Airfare, Miragton, Matter for Love, Starbuck, Merlyp, Aurora a mohla bych pokračovat dál … Ale těší mě i Ti, kteří nic nevyhráli a přesto je jejich majitelé mají rádi ……
Kolik je dnes na hřebčíně dlouhodobě ustájeno koní, tedy mimo klisen (případně jejich hříbat), která jsou zde na připuštění. A jak se tento stav vyvíjí?
Stále máme počet trvale ustájených kolem 190 koní. Z toho krátkodobě ustájených je kolem 15 - 20 klisen. Naší snahou je udržet tento počet popř. ho mírně zvýšit. V dnešní době neřeším, jaký klient si u nás koně ustájí. Hlavně, ať platí. Takhle začínají uvažovat i trenéři dostihových koní, když s nimi hovoříte, bez sportovních nebo hobby koní by nemohla jejich stáj fungovat. Orientace na jeden druh zákazníka se zvláště v dnešní době ukazuje jako největší riziko.
Vím, že v současné době je velmi těžké plánovat do budoucna, ale jak dnes vidíte budoucnost hřebčína při klesajícím zájmu o ročky i snižování počtu připouštěných klisen? Hledáte nějaké další, „neplnokrevné“ zdroje příjmů?
Hledáme především plnokrevné zdroje příjmů, např. snažíme se vyjednat odchov plnokrevných koní pro zahraničí, což by se v současné finanční krizi mohlo povést. Ale hledáme samozřejmě i jiné alternativy. Proto mnohdy děláme činnosti, za které nás příznivci plnokrevných koní kritizují. Můžete mi ale věřit, že všechno děláme proto, abychom mohli vůbec ty plnokrevné koně chovat.
S budoucností souvisí i současná aktivita nového vedení ČSCHPMDK, kterým jste byla, společně s Ing. Miroslavem Ševčíkem, pověřena sestavením chovatelské koncepce Svazu. Můžete nám o tom říci něco víc?
Koncepce je nyní ve fázi příprav, není rozhodně na místě jakákoliv prezentace, pokud nedojde ke konečnému návrhu a jeho schválení prezidiem. Mohu snad jen říci, že jsem před vypracováním prvního konceptu návrhu chovatelské koncepce oslovila asi dvacet osob spojených s dostihovým provozem (majitele, pořadatele, trenéry, chovatele, jezdce), aby se mi k některým otázkám vyjádřili. Byla jsem velmi pozitivně překvapena jejich reakcí. Za sebe musím říci, že po všech hovorech a schůzkách, to nevidím již vůbec černě. Převážná většina z oslovených změny ve svazu vidí jako pozitivní posun a i některé ožehavé otázky kolem upravení selekčních a registračních poplatků se nesetkaly s negací, ale s uvědoměním, že posun v chovu musí nastat zpřísněním v zařazování plemeníků a klisen do chovu. Možná krize a všechny problémy, které nyní vyvstaly, nás konečně sjednotí.
Miloslav Vlček, foto Hřebčín Napajedla