Nejvytíženější plemeník letošní připouštěcí sezóny, čtrnáctiletý vítěz Deutsches Derby Next Desert (Desert Style), vstoupí do připouštěcí sezóny 2014 v novém působišti. Co od něj mohou majitelé klisen čekat a jak je na sezónu připraveno, na to jsme se zeptali hřebcova manažera MVDr. Jana Filly.
Jak tedy vypadá nové Next Desertovo působiště? Na podzim jste plánovali předvést je veřejnosti, nakonec ale z toho sešlo, proč?
Farma ve Skržicích, kde hřebec nyní stojí, je malá rodinná farma, která ale má kapacitu na zvládnutí 25 – 30 klisen v průběhu sezóny. To považuji za dostatečné, v současné době se dá těžko očekávat větší počet přihlášených klisen. Jsou k dispozici i boxy k hřebení a vzhledem k tomu, že majitelé farmy zde i bydlí, není problém se zajištěním porodů a s kvalifikovanou asistencí. Velmi mne mrzí zrušení prezentace plemeníka z důvodu nemoci, kdy jsem skutečně nebyl schopen „fungovat“ čímž by se celý připravený program dostal do jakéhosi provizoria, což jsme nechtěli riskovat. Pokročilá sezóna už nezaručovala vhodné počasí pro konání této akce v původně naplánované podobě v nějakém náhradním termínu. Rozhodli jsme se tedy pro zájemce zajistit individuální prohlídky farmy, předvedení plemeníka, i dostatek času na prodiskutování všech dotazů, což jsme schopni pro jednotlivé klienty i menší skupiny v pohodlí zajistit i v zimním období.
Next Desert byl letos plemeníkem s nejvyšším počtem připuštěných klisen, dařilo se i jeho potomkům v Německu, na druhou stranu v sezóně výrazně klesl počet připuštěných klisen a český chov se radikálně zmenšil. Uvažujete za těchto podmínek nějak měnit připouštěcí poplatek hřebce?
Máte pravdu, s 23 připuštěnými klisnami byl Next Desert nejžádanějším plemeníkem sezóny a měl také úspěšný rok na dráze, kdy nejlepší z jeho potomků Gereon zvítězil v nejvýznamnějším mílovém dostihu Německa Gr. 2 Oettingen Rennen. Řada jeho potomků sklízela úspěchy i v běžném provozu. Jmenujme alespoň Missunde, La Next nebo užitečného sprintera Carlos Moheba. Poplatek ale měnit nehodláme, bude opět dohodou a při jeho stanovení budeme vycházet ze základního poplatku 25 000 Kč. Ona dohoda spočívá v tom, že poskytneme slevy jednak zákazníkům, kteří už u nás připouštěli, dále těm, kteří připustí více klisen a těm, jejichž klisny budou zajímavými partnerkami pro ND. Ovšem nebude to nějaký paušální klíč typu „klisny nad 90 kg …..“ atd. Pro nás může být zajímavou i nestartovavší klisna. A naopak.
Harald Seehuber, jehož zájmy na našem trhu zastupujete, dovezl už před Next Desertem do ČR další významné hřebce v čele s Rainbows for Lifem a Look Honeym. Uvažujete o nákupu nového hřebce?
Nákup dalšího hřebce se zatím nechystá. Navzdory letošní úspěšné sezóně stále platí, že bychom rádi získali mladého plemeníka přímo z dráhy - třídového koně s distančním optimem kolem 2 000 m s moderním původem, obsahujícím prvky rychlosti. Ovšem bude-li platit nový poplatkový řád, bude výběr a import takového koně značně zkomplikován ne-li téměř vyloučen, pokud majitel nebude ochoten jeho provoz z větší části sponzorovat. Stačí se podívat na vzrůstající ceny kvalitních koní na dražbách. Koupit Gr. 1 vítěze s atraktivním pedigree a dobrým exteriérem je ekonomický nesmysl, pokud by si měl v našich podmínkách na sebe vydělat. Kůň typu Born To Sea, s pedigreem snů, s druhými místy z Gr. 1 Irish Derby a dalších Gr. 2 a Gr. 3 dostihů, ale pouze s listed vítězstvím, by byl pravděpodobně ještě dražší než někteří Gr. 1 vítězové a navíc by byl podle nového poplatkového řádu zatížen selekčním poplatkem 50.000,- Kč, jako koncepčně nežádoucí.
Největší dopad nového poplatkového řádu by byl ovšem právě do kategorie potenciálních plemeníků, které by si český chovatel – držitel hřebce, mohl dovolit, bez toho, že by jeho provoz byl nutně ztrátový. Jedná se o grupově umístěné koně, případně listed vítěze, se solidním původem, které by bylo možné získat za ceny 25 – 30 000 Eur. Vzhledem k tomu, že nový poplatkový řád vůbec nezohledňuje umístění ani rating, byli by všichni tito Gr. 1 a Gr. 2 „nevítězové“ zatíženi dalšími zhruba 2 000 EUR selekčního poplatku. Přidáme-li k tomu faktickou devalvaci koruny, nevycházejí počty nijak vesele. Pokud vezmeme v úvahu, jaké poplatky jsou naši chovatelé ochotni platit a kolik jich přihlásí své klisny, je jasné, jaký výdělek můžeme očekávat a jak významným nákladem bude 50.000 Kč za selekční poplatek. Avšak nejhorší je, že tak přicházíme o šance na objevení skutečně dobrého plemeníka, poněvadž i z této kategorie vypadne občas hřebec mimořádných kvalit, jako např. nyní Kendargent. „Vyselektován“ by u nás byl i Verglas. Vyhrál totiž jen Gr. 3, což je pro chov českého kalibru zřejmě málo. I současná hvězda War Front by si vysloužil zdvižený prst v podobě 20.000,- selekčního poplatku za to, že nezvítězil v Gr. 1. Nejsou li podobní hřebci vhodným typem plemeníka pro náš chov, vyvstává logicky otázka, kteří jím jsou? Jaký je chovný cíl, který nová koncepce sleduje? Návrh poplatkového řádu byl rozeslán k připomínkování, ale srovnáním návrhu, který mi byl zaslán k připomínkám a schváleného řádu jsem zjistil, že žádné připomínky nebyly, v případě plemeníků, zohledněny. Nejen moje, ale žádné. U zeleného stolu byl prostě vytvořen určitý klíč, ale nikdo nevyzkoušel jeho funkčnost v, alespoň virtuálním, zkušebním provozu, prostým dosazením konkrétních příkladů. Anebo to zkusil a zjistil, že Verglas, Kendargent nebo třeba Hussonet nejsou dostatečně perspektivní, a je nutno je penalizovat zvýšeným poplatkem (o této variantě ale pochybuji).
Sám jsem navrhoval německý systém, kdy do chovu bude licentován hřebec bez genetických vad a extrémních exteriérových nedostatků, který se umístil v grupovém dostihu na 1. – 3. místě a dosáhl GAG 95 nebo mezinárodní rating 110. Za každého plemeníka by se platil pouze jednotný registrační poplatek. Tento systém by bez problémů propustil výše zmíněné koně a současně by byl zárukou určité úrovně výkonnosti zařazovaných plemeníků. Implementace německých pravidel by také nepochybně přispěla k vyššímu mezinárodnímu kreditu českého chovu. Rovněž se obávám, aby příjmy ze selekčních poplatků nebyly jedním ze slibovaných nových zdrojů financování podpory českého chovu. V takovém případě by existovala motivace na zařazování právě těch plemeníků, kteří se nejvíce odchylují od požadovaných vlastností, protože právě z nich by byly příjmy největší. Ale to je asi jen moje, dost paranoidní, konstrukce a opravdu rád bych se mýlil.
Abych nebyl pouze kritikem, musím samozřejmě kvitovat s povděkem obnovení chovatelských prémií, které sice asi nevyřeší ekonomické problémy českých chovatelů, ale jsou jakoby pokropením živou vodou pro jejich skomírající entuziasmus a motivaci.
Dalším pozitivním dojmem je práce na novém, důstojném katalogu plemeníků, poněvadž dosavadní katalogy byly z kategorie noční můry s otřesnými fotografiemi, grafikou a amatérsky vytvořenými profily jednotlivých hřebců.
Pokud by se podařilo realizovat i ostatní naznačené aktivity, jako například Svazem organizované dny otevřených dveří ve stylu francouzských „la route des étalons“, znamenalo by to skutečně něco nového a přínosného, co by mělo reálnou šanci zlepšit všeobecnou „blbou náladu“ a zvrátit negativní trend počtu připouštěných klisen. I kvůli tomu zůstávám optimistou a věřím, že další diskuze na kritizovaná témata přinese širší konsensus a pohneme se zase o nějaký kus dopředu.